سوزاندن اجساد در دانشگاه علوم پزشکی تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
سوزاندن اجساد در دانشگاه علوم پزشکی تهران

سوزاندن اجساد در دانشگاه علوم پزشکی تهران

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
اهالی و ساکنین حوالی دانشگاه تهران با ارسال نامه‌ای به محیط زیست خواستار توقف سوزاندن اجساد در محوطه دانشگاه علوم پزشکی شده‌اند غافل از اینکه هیچ یک از ارگان‌های ذیربط مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرند.

اعتمادآنلاین| اهالی حوالی دانشگاه تهران این روزها گلایه‌های بسیاری از همسایه علمی خود دارند و عنوان می‌کنند دانشگاه تهران نه تنها رسم همسایگی را به جا نمی‌آورد بلکه اهالی را با روش‌های مختلف از این منطقه فراری می‌دهد. فارغ از کشاکش طرح توسعه دانشگاه تهران که برخی افراد را مجبور به فروش خانه‌های خود کرد، این روزها اهالی محدوده دانشگاه از سوزاندن اجساد آزمایشگاهی در داخل محوطه خبر می‌دهند که دود ناشی از آن به خانه‌های ساکنین هدایت شده و این بوی نامطبوع امان همسایگان را بریده است.

یکی از ساکنین حوالی دانشگاه در رابطه با متصاعد شدن بو مشمئز کننده در محوطه دانشگاه تهران گفت: اهالی مدت‌هاست که در محوطه دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران در تقاطع خیابان قدس و ایتالیا بوی مشمئز کننده‌ای در برخی روزهای هفته احساس می‌کنند و این بو در داخل منازل هم متصاعد می‌شود.

او مدعی شد: پس از کندو کاوهای بسیار متوجه شدیم که این بو از دانشگاه علوم پزشکی است؛ بدین ترتیب که اجساد حیوانات آزمایشگاهی از دانشگاه‌های مختلف جمع‌آوری و در این مکان سوزانده می‌شود و بو و دودش را به اهالی منطقه می‌دهند. معمولا این کار زمانی انجام می‌شود که روسا در دانشگاه نیستند و تصاعد این بو در اواخر هفته فراوانی بیشتری دارد.

این ساکن محدوده دانشگاه تهران تصریح کرد: در این محدوده دودکش بسیار بزرگی گذاشته‌اند و دهانه آن به سوی خانه‌های محدوده هدایت کرده‌اند. کاری که باید خارج از شهر انجام شود، تقریبا دو سال است در این محوطه صورت می‌گیرد.

او مدعی شد: دقیقا از زمانی که مردم به طرح توسعه اعتراض کرده‌اند این بو احساس می‌شود. فکر می‌کنیم یکی از سناریوهای دانشگاه تهران بوده تا مردم از خواسته خود برای زندگی در محدوده دست بکشند.

در ادامه اهالی و همسایگان محدوده دانشگاه تهران طی نامه‌ای خطاب به ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست، خواستار رسیدگی رئیس این سازمان شدند.

در این نامه عنوان شده است:

«جناب آقای دکتر عیسی کلانتری

رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست

با سلام و تحیات

همان‌طور که مستحضرید تأمین سلامتی مردم و حفظ محیط زیست از بدیهی‌ترین اصولی است که انتظار می‌رود متولیان بهداشت و سلامت جامعه قبل از همگان به آن پایبند باشند؛ اما متأسفانه این تکلیف قانونی و انسانی از سوی دانشگاه تهران و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران زیر پا گذاشته شده است. مدتی است که ساکنان محدوده دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران از بوی مشمئزکننده‌ای در رنج هستند. هر هفته‌ بوی آزار دهنده‌ای ناشی از سوزاندن و کز دادن در خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران می‌پیچد و سلامتی ساکنان محدوده را به مخاطره می‌اندازد. منشأ این آلودگی دودکشی در حیاط دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران همجوار با خیابان قدس تقاطع ایتالیاست. بررسی‌های اولیه از طرف مردم و شواهد حاکیست این دودکش بوی بد ناشی از اجساد حیوانات آزمایشگاهی که در کوره‌ای سوزانده می‌شوند را در فضا پخش می‌کند و شرایط را برای اهالی غیرقابل تحمل می‌سازد. این تخلف آشکار و به دور از اصول انسانی چندین بار توسط مردم به سامانه ۱۳۷ شهرداری و همچنین شماره ۱۵۴۰ گزارش شده است. ظاهرا سلامت مردم ذره‌ای برای متولیان مدعی بهداشت و درمان ارزشی ندارد. اگر مسئولین دانشگاه تهران و دانشکده پزشکی خود در این محدوده سکونت داشتند باز هم اجازه می‌دادند در حیاط دانشکده پزشکی در مرکز شهر اجساد حیوانات سوزانده شود؟ چرا این کار در روزهای آخر هفته و ایام تعطیل انجام ‌می‌شود؟ آیا به این دلیل نیست که اغلب مسئولین دانشگاه و دانشکده در محل حضور ندارند؟ آیا این است عمل به قسم نامه‌ای که خواندند و متعهد شدند؟!»

رضایی، مسئول ارتباط با رسانه‌هاب سازمان حفاظت از محیط زیست، گفت: حیوانات به محیط زیست مربوط نمی‌شوند. درست است که این افراد به سازمان حفاظت از محیط زیست نامه زده بودند اما مورد مذکور به به وزارت بهداشت ارتباط دارد.

او افزود: از نظر زیست محیطی این موضوع به ما ارتباطی ندارد چراکه می‌گوئید حیوانات اهلی هستند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

رضایی تاکید کرد: چنان چه حیوانات وحشی بمیرند یا بسته به نوع منطقه توسط حیوانات دیگر خورده شوند. اما حیوانات اهلی به وزارت بهداشت باز می‌گردد و به ما نمی‌خورد.

مسئول ارتباط با رسانه سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال که اهالی نامه‌ای به سازمان حفاظت از محیط زیست ارسال کرده‌اند، اظهار کرد: اهالی هم در ارسال نامه به ما دچار اشتباه شده‌اند.

به گفته رضایی بحث بوی بد در منطقه هم به شهرداری ارتباط دارد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، با بیان اینکه هیچ اطلاعی از این اقدام نداریم، گفت: نامه‌ای دریافت نکرده‌ایم و از موضوع اطلاعی نداریم.

او افزود: چیزی به نام سوزاندن اجساد در کشور نداریم. متاسفانه مشخص نیست چه کسی این گفته‌ها را خلق می‌کند. حتی بقایای اجساد هم دفن می‌شود.

جهانپور در پاسخ به این سوال که بوی بد منتشر شده، به چه ارگانی ارتباط دارد؟ گفت: ارتباطی به ما ندارد. مشخص است که این افراد از این امر اطلاع درستی ندارند.

او با بیان اینکه از پروتکل‌های مربوط به این اقدامات اطلاعی ندارم، ادامه داد: چنانچه این اتفاق در دانشگاه تهران یا علوم پزشکی افتاده از آن اطلاعی ندارم. باید از دانشگاه تهران سوال شود. اگر این اتفاق درست باشد پروتکل دارد و نمی‌دانم در آن جا چه اتفاقی افتاده است. زباله سوزی‌ها همگی پروتکل دارد و براساس استانداردها باید انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: به شهرداری، دانشگاه تهران و مرکز بهداشت منطقه ارتباط دارد. موضوع مبهم بوده و نمی‌دانم چه خبر است.

شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، گفت: اهالی دانشگاه تهران باید شکوائیه برای ما ارسال کنند. بدین ترتیب شکایتی به ۱۳۷ منعکس شود و پس از آن حتما پیگیری خواهیم کرد.

او افزود: تلف شدن حیوانات وحشی و سگ‌ها و موش‌ها به سازمان ساماندهی ارتباط دارد اما به دلیل اینکه در داخل مجموعه دانشگاه تهران رخ داده ممانعت از آن به محیط زیست ارتباط دارد.

انصاری در پاسخ به این سوال که محیط زیست در این رابطه اظهار عدم مسئولیت کرده، گفت: شکوائیه‌های زیست محیطی وجود دارد که سازمان محیط زیست باید آن را پیگیری کند چراکه قانونش را دارد. قوانین آلودگی هوا در قالب قانون هوای پاک به سازمان محیط زیست ربط دارد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پایان تاکید کرد: متولی بحث بو که اهالی عنوان می‌کنند سازمان حفاظت از محیط زیست است ولی اگر به ۱۳۷ منعکس شود ما آن را پیگیری می‌کنیم. با این حال پس از ارسال شکوائیه کتبی از سوی ساکنین ما هم باید از محیط زیست خواستار شویم. چراکه داخل یک مجموعه این اتفاق رخ داده است. اگر داخل خیابان‌های شهر باشد به شهرداری مربوط است. محیط زیست در قالب قانون هوای پاک باید ورود پیدا کند.

علیرضا پارساپور، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن تائید این مطلب که بو در حوالی این دانشگاه استشمام شده است، گفت: روز گذشته توضیحاتی در این رابطه و به صورت حضوری به معاون شهردار منطقه و شاکی ارائه شد.

او افزود: برای رفع بوی نامطلوب و رعایت مناسب‌تر استانداردهای لازم، دستگاه جدیدی برای از بین بردن بقایای حیوانات آزمایشگاهی تهیه و نصب شده است.

پارساپور اضافه کرد: این دستگاه در کل هفته حدود ۳۰ دقیقه روشن می‌شود که البته تاکنون برخلاف بررسی‌های صورت گرفته روش مناسبی برای حذف بوی نامناسب آن یافت نشده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: مقرر شد چنانچه شهرداری گزینه بهتر و کامل‌تری برای امحای حیوانات آزمایشگاهی، که استاندارد آن بالاتر از روش موجود باشد، شناسایی کرد، ارائه کند.

او تاکید کرد: در سال‌های نه‌چندان دور بقایای حیوانات یا در سطل زباله شهری و یا در چاهی که مجاور ساختمان حفر شده بود و هر چند وقت یک‌بار مقداری آهک روی آن می‌ریختند و شرایط بسیار نامناسب‌تری از امروز داشت، ریخته می‌شد.

منبع: برنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای احد وظیفه درخصوص ارزیابی‌ها از بارش‌های اخیر در سراسر کشور افزود: با اینکه تنها دو ماه از سال آبی گذشته است، بارش‌های چند روزه در حد مناسبی بوده، اما در مقایسه با سال گذشته میزان آن کمتر است. وی ضمن تاکید بر اینکه در خصوص بارش‌ها نسبت به نرمال سالانه عقب ماندگی وجود ندارد، گفت: پیش بینی می‌شود در دو روز آینده که بارش‌ها در جنوب، مرکز و شرق کشور تداوم می‌یابد، کمبود بارش‌ها تا حدی جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی اضافه کرد: بارش‌های کردستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، کرمانشاه و ایلام نسبت به میانگین پایین‌تر است. وی وضعیت بارش‌های دو ماه گذشته سیستان و بلوچستان را در وضعیت مناسب‌تری نسبت به استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور عنوان کرد و گفت: در سیستان و بلوچستان بویژه به دلیل خشکسالی‌های ممتد، فشار فراوانی به منابع آب‌های زیرزمینی آمده است و هم اکنون سطح آب چاه‌ها پایین است که می‌تواند شرایط نامطلوب را ادامه بدهد. وظیفه تاکید کرد: با یک سال باران خوب نباید انتظار داشته باشیم تا تمام آب‌هایی که طی سالیان گذشته به دلیل برداشت بی‌رویه مصرف شد، جبران شود. رئیس مرکز خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخشی از ارزیابی‌ها، وضعیت استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان و فارس را نامطلوب برشمرد و گفت: از سال آبی، دو ماه گذشته با این حال به نظر می‌رسد که طی ماه‌های آینده به ویژه دی ماه به بعد در جنوب غرب کشور بارش‌ها کمتر از حد نرمال شود.

اصلاح راه‌های هوایی برای توسعه حمل و نقل سبز

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما رئیس سازمان هواشناسی کشور در ششمین همایش بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم با اشاره به افزایش ۳۰ هزار کیلومتری راه‌های هوایی کشور و در نتیجه‏ کوتاه شدن مسیر‌ها گفت: اصلاح راه‌های هوایی نقش مهمی در کاهش تولید دی اکسید کربن و توسعه حمل و نقل سبز در کشور داشته است. رئیس سازمان هواشناسی کشورخانم سحر تاجبخش مسلمان افزود: سهم حمل و نقل در موضوع تغییرات اقلیمی و توسعه گاز‌های گلخانه‌ای حدود ۱۴ درصد برآورد شده است و حمل و نقل زمینی و هوایی بیش از سایر مد‌های حمل و نقل در این زمینه تاثیر گذار است. وی با اشاره به نقش افزایش راه‌های هوایی در بهبود شرایط زیست محیطی کشور، گفت: امیدواریم با تبدیل فضای ایران به شاهراه هوایی در چارچوب توسعه پایدار، رونق اقتصادی و مسائل زیست محیطی از جمله تولید گاز‌های گلخانه‌ای بتوانیم راه را برای پیشرفت به سوی پرواز‌ها و حمل و نقل سبز توسعه دهیم. وی افزود: تبدیل فضای ایران به شاهراه هوایی و مرکز تبادل منطقه‌ای می‌تواند ایران را به یکی از مبادی کاهش گاز‌های گلخانه‌ای جهان بدل کند. وی تصریح کرد: یکی از مسایل تاثیرگذار در تغییر اقلیم، موضوع حمل و نقل است و در این میان حمل و نقل هوایی یکی از عوامل و حوزه‌هایی است که تاثیر زیادی در تولید گاز دی اکسید کربن دارد.
برنابرنا5 ساعت قبل
سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از افزایش ۱۴درصدی مراجعات داوطلبانه به گرمخانه‌ها در ۴۸ساعت گذشته خبر داد. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سیدمالک حسینی، با اشاره به اقدامات روز گذشته این سازمان در خصوص افراد بی خانمان با توجه به برودت هوا گفت: افرادی که به طور داوطلبانه به گرمخانه‌ها مراجعه کردند نسبت به ۴۸ ساعت گذشته ۱۴ درصد افزایش داشتند. وی افزود: همچنین تماس‌های مردمی به سامانه ۱۳۷، ۲۳ درصد نسبت به روزهای گذشته رشد داشته است که جا دارد از مردم برای این همکاری تشکر کنیم. حسینی در ادامه گفت: البته با همکاری سازمان‌های مردم نهاد که در این مدت حضور مستمری داشتند و دیشب با اینکه بارندگی شدت داشت و ترافیک سنگینی داشتیم ما را یاری کردند، توانستیم خدمات خوبی بویژه در مناطق بی دفاع شهری ارائه دهیم. سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی عنوان کرد: از شب گذشته گرمخانه‌های سیار نیز فعال شدند و گشت‌ها به ۴۰ ماشین افزایش یافت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری25 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری51 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مجوز نمایش «فرزند زمین» و قسمت جدید «دل» صادر شد

سینماپرس2 دقیقه قبل

راه ارتباطی ۱۶ روستای شهرستان کوهرنگ مسدود شد

ایسنا3 دقیقه قبل

کردهای سوریه: دنبال تجزیه سوریه نیستیم

ایسنا5 دقیقه قبل

ملی‌پوش سابق فرانسه در رادار جنووا قرار گرفت

فارس5 دقیقه قبل

ملکه رنجبر دلتنگ بازیگری است/ ادامه درمان خانم بازیگر در خانه

تسنیم5 دقیقه قبل

واکنش مداخله جویانه آلمان به تحولات ایران

مهر5 دقیقه قبل