آیا اصولگرایان افراطی در صورت دستیابی به قدرت، زیرپله‌ای با امریکا توافق می‌کنند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
آیا اصولگرایان افراطی در صورت دستیابی به قدرت، زیرپله‌ای با امریکا توافق می‌کنند؟

آیا اصولگرایان افراطی در صورت دستیابی به قدرت، زیرپله‌ای با امریکا توافق می‌کنند؟

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24- در مصاحبه ای با محمد مهاجری، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی اصولگرا، با او در باره فعالیت انتخاباتی اصولگرایان گفتگو شده است. بخشی از مصاحبه را می خوانید:

آیا قرار ندادن علی لاریجانی در لیست اصولگرایان قم را باید به معنای جدایی کامل لاریجانی از بدنه تشکیلاتی اصولگرایان دانست. این مهم چه تأثیراتی را برای جریان اصولگرایی در پی خواهد داشت؟

بر اساس خبرهای موثقی که شنیده‌ام، دکتر لاریجانی قصد حضور در انتخابات مجلس را ندارد و این موضوع را تلویحا به اطلاع چهره‌های مختلف سیاسی رسانده است. این تصمیم حدود یک سال پیش گرفته شده و از بعضی اظهار نظرهای سیاسی دکتر لاریجانی هم می‌شود این تصمیم را فهمید. کاندیدا نشدن لاریجانی لزوما به معنای جدا شدن از جناح اصولگرا نیست اما اینکه بعدا ایشان چه تصمیمی خواهد داشت، اطلاعی ندارم. با این حال کناره‌گیری لاریجانی از فضای سیاسی قطعا بین اصولگرایان خلأ ایجاد خواهد کرد و آثارش بعد از مدتی روشن خواهد شد.

به نظر شما در صورت ورود به انتخابات او می‌تواند دوباره در لیست اصلاح‌طلبان قرار گیرد و این گزاره به نفع اصلاح‌طلبان خواهد بود یا نه، حالا چه در قم یا چه در تهران؟

با توجه به اینکه نامزدی لاریجانی اصولا منتفی است، طبیعتا او در هیچ لیستی و در هیچ شهری حضور نخواهد داشت.

اگر تحولات سیاسی را معطوف به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ارزیابی کنیم، آیا می‌توان گفت که لاریجانی قطعا نامزد اصولگرایان نخواهد بود؟

هنوز تا انتخابات ۱۴۰۰ زمان زیادی مانده و دو سال آینده برای اصولگرایان سرنوشت‌ساز است و پیش‌بینی می‌شود جنگ داخلی بین جناح اصولگرا و جنگ قدرت بین آنان تشدید خواهد شد. طبیعتا نتیجه این جنگ در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص می‌شود. در مورد دکتر لاریجانی تحلیلم این است (اطلاع دقیق ندارم) که در ۱۴۰۰ هم ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری نخواهد داشت.

آیا می‌توان این گزاره یا گمانه را مطرح کرد که شانس لاریجانی برافراشتن پرچم اعتدالگرایی یا گرفتن آن از دست روحانی برای ۱۴۰۰ است بخصوص که اگر بتواند مجموعه اعتدالگرایان مثل آقای ناطق نوری را نیز همراه خود کند؟

اصولگرایان پیش‌بینی‌شان این است که در انتخابات مجلس یازدهم برنده مطلق هستند. اگر این پیش‌بینی محقق شود، تندروهای این جناح فضا را برای رادیکال کردن جامعه به دست خواهند آورد. به گمانم تندروی‌ها مردم را خسته می‌کند و بعد از مدتی گرایش به سمت خردورزی و اعتدال جایگزین خواهد شد. هنر فعلی اصولگرایان، سوار شدن بر مشکلات ناشی از تحریم‌هاست اما در صورت قدرت یافتن آنها، یکی از این دو اتفاق ممکن است بیفتد. اول اینکه زیرپله‌ای با غربی‌ها و بخصوص امریکا برای برداشتن تحریم‌ها مذاکره کنند. دقیقا مانند روشی که احمدی نژاد دنبالش بود. یا موفق به این کار نمی‌شوند و با موج نارضایتی اقتصادی روبه‌رو خواهند شد. در فرض اول مشروعیت‌شان را از دست می‌دهند و در فرض دوم مقبولیت‌ شان را و قطعا مشکلات را به گردن قبلی‌ها می‌اندازند. تصور من این است که بخشی از اصولگراها این آمادگی را دارند که با زیر پا گذاشتن اصولش، به غرب چراغ سبز نشان دهند و بخشی از موانع اقتصادی را رفع کنند. اقتصاد ایران در شرایطی است که جز با سرمایه‌گذاری بیرونی جان نمی‌گیرد. اصولگراها بیش از دیگران این را درک می‌کنند و به این سمت می‌روند و البته برای پای گذاشتن در این مسیر، ده‌ها توجیه هم دارند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

و اما اینکه آیا لاریجانی پرچمدار اعتدال می‌شود؛ بستگی به این دارد که او چه تصمیمی برای آینده خود دارد. مشی لاریجانی در دوران ریاست مجلس نشان داده همواره به دنبال حل مشکلات و پیشبرد سیاست‌ها فارغ از مسائل جناحی بوده. از این جهت او در آینده محل رجوع سیاستمداران خردورز خواهد بود. اما اگر منظور این است که او به جریان موسوم به اعتدال خواهد پیوست، این را بعید می‌دانم چون شخصیتش مستقل است اما اگر منظور از جریان اعتدال، جریان مؤدب سیاسی و جریان خواهان توسعه کشور بدون تنش‌های زاید داخلی و خارجی است، می‌توان گفت او حتما از اعتدالیون خواهد بود.

اعتدالگرایی آیا به لحاظ اجتماعی توان این ظرفیت را دارد که در میانه دو قطبی‌های همیشگی انتخاباتی جای پایی برای خود در میان افکار عمومی باز کند؟

مشکلات کنونی و ضعف‌های دولت دوازدهم خواه ناخواه به حساب دولتی گذاشته می‌شود که شعار اعتدال سر داده. بنابراین تصورم این است که اگر روند اعتدال برای مدتی کنار گذاشته شود و اصولگرایی افراطی جایگزینش شود، به نفع جریان اعتدالی است. ما انسان‌ها نوعا این‌گونه‌ایم که باید به مصیبتی گرفتار آییم تا قدر عافیت را بدانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
خانه ملتخانه ملت23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدحسین فرهنگی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، ۲۶ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی‌‌‌ در تذکری به استناد ماده (۱۰۰) آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: گزارش حادثه قطار تبریز – مشهد چاپ و در اختیار نمایندگان قرار گرفت. بر اساس ماده (۴۵) آیین‌نامه داخلی این موضوع در هیأت رئیسه مجلس نیز بحث شد و هیچ منعی برای ارائه گزارش تکمیلی مطرح نشد. بنا بر این انتظار می‌رود گزارش به صورت روشن قرائت شود و نسبت به قرار گرفتن مجدد آن در دستور کار تجدید نظر شود زیرا از دستور کار هفته جاری حذف شده است. دکتر علی لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: آنچه در هیأت رئیسه بحث شد اینکه کمیسیون‌ها می‌توانند گزارش دهند اما گزارش تکمیلی معنا ندارد مگر آن که از عناوین دیگر استفاده شود. با توجه به تذکر جنابعالی مجددا موضوع را در هیأت رئیسه بررسی خواهیم کرد. /پایان پیام
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
اوپرت یکی از آن مناطقی است که با شنیدن نامش و دیدن تصاویرش ممکن است با خودمان بگوییم وای چه بهشتی، کاش اینجا ایران بود و می‌توانستیم به آن سفر کنیم. منطقه‌ای بین استان سمنان و مازندران با طبیعتی زیبا و خیره کننده. دیواره‌ای از کوه که مسیر حرکت ابرها را سد می‌کند، این دیواره اوپرت نام دارد. منطقه ایی ییلاقی برای مردم محلی که دامهای خود را به چرا می‌برند. خانه‌های روستایی دشت‌های زیبا، کوه‌های زیبا پوشیده شده از چمن، چشمه‌های جوشان با آب گوارا که در این منطقه به چشم می‌خورد همه از زیبایی‌های اوپرت می‌باشد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
حزب‌الله لبنان با تاکید بر حمایت خود از تلاش‌ها برای تشکیل کابینه‌ای جدید در این کشور «که تسلیم سیاست‌های دیکته شده خارجی نشود»، اعلام کرد آمریکا و عربستان مسئول تلاش‌ها برای فتنه‌انگیزی در لبنان هستند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، نبیل قاووق، عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان امروز (یکشنبه) در مراسمی در شهرک صلوانه جنوبی اظهار کرد: سیاست آمریکا و رسانه‌های عربستان سوق دادن مردم لبنان به درگیری در خیابان‌هاست اما حزب‌الله موفق شد راه را بر این فتنه، دیکته‌های آمریکا و جنگ داخلی که اسرائیل به دنبال آن بود، ببندد. قاووق تاکید کرد: تظاهرکنندگان برای نجات کشور و مطالبه حقوق معیشتی خود به خیابان‌ها آمدند اما هدف احزابی که وارد این جنبش مردمی شدند و نیز دخالت‌های آمریکا نجات کشور نبود بلکه می‌خواستند لبنان را در راستای منافع سیاسی خود غرق کنند. وی با اشاره به تاکید حزب‌الله بر تسهیل تمامی ارتباطات و رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه هشدار داد: برخی با هدف تغییر معادلات سیاسی در لبنان در مسیر تشکیل کابینه مین‌هایی را کار می‌گذارند. وی در ادامه احزاب را مسئول ایجاد بحران‌هایی با هدف رسیدن به منافع سیاسی در لبنان دانست و این رویکرد آنها را موضعگیری غیر ملی توصیف کرد.
خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه دولت در اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین پشتوانه دو قوه دیگر و مهم‌تر از آن پشتیبانی رهبری را داشته است، گفت: بهتر است برای مدیریت شرایط شخص رئیس جمهور و وزرا در صحنه حاضر شده و ثمرات اجرای چنین طرحی را شفاف سازی کنند. عباس سلیمی‌نمین درباره تصمیم اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در افزایش قیمت بنزین به گفت: در عرصه مدیریت اتخاذ تصمیمات مهم و استراتژیک منوط به یکسری شرایطی است به عبارتی برای رفع یکسری مشکلات جدی باید الزاماتی مورد توجه قرار گیرد که بحث بنزین هم از جمله این موارد بود. سران قوا باید در طرح افزایش قیمت بنزین مشارکت کنندسلیمی نمین با بیان اینکه در اتخاذ تصمیم اخیر مبنی بر افزایش قیمت بنزین علاوه بر دولت، سران قوای دیگر مشارکت کردند، گفت: برهمین اساس اتخاذ تصمیمات و انجام اقدامات در درون هر یک از قوا می‌تواند منجر به تقویت آن شود به طور مثال مجلس می‌تواند با بحث‌های کارشناسی تصمیم دولت را تقویت و هزینه‌ها را کاهش دهد. بهتر بود دولت پیش از اجرای تصمیم خود در زمینه بنزین با طرح موضوع در رسانه ملی یا در قالب نشست‌ها و برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها به نظرات کارشناسی فرصت ارائه می‌داد. وی با تاکید بر لزوم شفاف سازی در افکار عمومی پیش از اجرای هر طرحی، تصریح کرد: بهتر آن بود که دولت اعلام می‌کرد در این زمینه تصمیماتی وجود دارد اما اجرای آن در زمان مقرر اعلام خواهد شد، اگر هم نگرانی دولت از اعلام قبلی افزایش قیمت بنزین، شلوغی پمپ بنزین‌ها بود اما می‌توانست اصل قضیه را تبیین کند.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم تهران گفت: اگر آقای رئیس مجلس صدای نمایندگان را در خصوص اصلاح قیمت بنزین منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالف این افزایش قیمت بودیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر آقای لاریجانی صدای مجلس را منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالفت این افزایش قیمت بودیم. وی یادآور شد: چیزی که برایم عجیب و قابل پذیرش نیست این است که همین شورای سه‌ نفره «FATF و پالرمو» را تصویب می‌کنند اما جاهای دیگر نظر این سران را غیرقابل قبول می‌دانند. وی ادامه داد: با این کارها مجلس از شأن خودش می‌افتد در صورتی که بر طبق قانون اساسی، مجلس مرجع تصمیم‌گیری است. امروز ما مشاهده می‌کنیم نهادهای دیگر مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سران قوا با تصمیم‌هایشان دست ما را می‌بندند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری14 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری40 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

افزایش قیمت برخی برندهای گوشی موبایل امروز ۲۷ آبان ماه

ایمنا10 دقیقه قبل

تخصیص سهمیه سوخت سرویس مدارس بر اساس پیمایش و به صورت اعتباری

فارس12 دقیقه قبل

رئیس سازمان بسیج: نیروهای امنیتی با سعه صدر با اتفاقات اخیر برخورد کردند/ در کشور ما آزادی وجود دارد

ساعت ۲۴13 دقیقه قبل

ممانعت از برگزاری یک کارگاه آموزشی در دانشگاه شیراز

عصر ایران14 دقیقه قبل

دوشنبه ۲۷ آبان | ثبات قیمت دلار و یورو در صرافی‌های بانکی

همشهری14 دقیقه قبل

در جلسه سران قوا درباره قیمت بنزین چه گذشت؟

مشرق‌نیوز14 دقیقه قبل