«سناریوی وحشت»؛ جنگ مستقیم ایران و اسرائیل در کوتاه‌مدت بعید است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. سیاسی
«سناریوی وحشت»؛ جنگ مستقیم ایران و اسرائیل در کوتاه‌مدت بعید است

«سناریوی وحشت»؛ جنگ مستقیم ایران و اسرائیل در کوتاه‌مدت بعید است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ اسرائیل با ایران را همانطور که «مایکل اورن» سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیت‌های نظامی استراتژیک ایران و هم‌پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب‌الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشک‌های حزب‌الله است.

اعتمادآنلاین| «محمد بکر» در رای الیوم نوشت: مهم نیست چه کسی «سناریوی وحشت» از جنگ اسرائیل با ایران را همانطور که «مایکل اورن» سفیر سابق اسرائیل در آمریکا، در مقاله خود آورد، مطرح کرده است؛ کوخافی یا نتانیاهو؛ بلکه مهم پرداختن این مقاله به ظرفیت‌های نظامی استراتژیک ایران و هم‌پیمانان آن، پاسخ احتمالی از سوی حزب‌الله و ناتوانی گنبد آهنین اسرائیل از مقابله با موشک‌های حزب‌الله است.

در ادامه این مطلب آمده است: علاوه بر اینکه مقاله مذکور در زمان حساس و مهمی برای رژیم صهیونیستی، نوشته شد؛ چرا که نخست‌وزیر اسرائیل، درگیر چالش‌های داخلی مربوط به تشکیل دولت و اتهامات مختلفی است.

سناریوی جنگ که در مقاله اورن مطرح شد، یک سناریوی بعید در کوتاه‌مدت است؛ به این دو دلیل:

-اسرائیل از میزان توانایی نظامی نظامی دشمنان خود آگاه است؛ بویژه انکه به زعم صهیونیست‌ها، جبهه‌ای که کمترین میزان توان بازدارندگی را در اختیار دارد، غزه است؛ که به گفته سنوار، از سقف بالایی از توان مقابله نظامی بالایی برخوردار است. بنابراین، در مورد تهران و موشک‌های قدرتمند آن چه می‌توان گفت؟

-شرایط داخلی اسرائیل که درگیر چالش‌های فراوانی است، صحبت از اقدام آن، برای هدف گرفتن ایران را به امری غیر قابل تحقق بدل می‌کند؛ چرا که تعیین کادر دولتی اسرائیل، مقدم بر سناریوی جنگ در کوتاه‌مدت است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

منطقی‌تر آن است که رژیم صهیونیستی به سناریوهای جنگ غیرمستقیم با ایران متمایل شود؛ یعنی در این دو سطح: به راه انداختن تحرکات مردمی در عراق و لبنان؛ تلاش برای ایجاد جریان‌هایی در داخل ایران یا فعال کردن گروهک‌های مسلح یا انفجارهای تروریستی، که می‌تواند مقدمه تولد نسخه ایرانی داعش باشد.

قطعا مقاله مایکل اورن بیش از آنکه تصویری برای سناریوی جنگ احتمالی نزدیک با ایران باشد، با هدف تاکتیکی نوشته شده است، تا تصویری از خطرناکی مرحله پیش رو و چالش‌های آن را برای اسرائیل و جریان‌های سیاسی داخلی، ارائه داده و مسئولان را به سمت تشکیل سریع‌تر دولت و پایان دادن به حالت نبود استقرار، سوق دهد.

معرکه و درگیری مستقیم با ایران، بدون شک در دستور کار برنامه‌های طولانی مدت اسرائیل است؛ اما این مهم، به عوامل تقویت کننده، تحکیم ائتلاف اسرائیلی عربی و جلب دوباره حمایت آمریکا نیاز دارد.

منبع: انتخاب

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما کارفرمایان انگلیسی در آستانه برگزاری کنگره سالانه خود از احزاب شرکت کننده در انتخابات پارلمانی خواستند پس از دو و سال و نیم بحران برگزیت، از بوجود آمدن فلج سیاسی اجتناب کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، کنفدراسیون صنایع انگلیس به عنوان اصلی‌ترین نهاد کارفرمایان این کشور با انتشار بیانیه‌ای پیشنهادات خود را در این زمینه ارائه داد. این در حالیست که کمتر از یک ماه به برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باقی مانده است. شخصیت‌های سیاسی انگلیس در کنگره سالانه کارفرمایان انگلیس شرکتی می‌کنند. جرمی کوربین رهبر حزب کارگر و جو سویینسون رهبر حزب لیبرال دموکرات قرار است در این کنگره سخنرانی کنند. بوریس جانسون نخست وزیر محافظه کار انگلیس هم در این کنگره شرکت می‌کند. کارولین فیربرن دبیرکل کنفدراسیون صنایع انگلیس می‌گوید پس از انتخابات هرکسی که قدرت را به دست داشته باشد اولویت اصلی باید همکاری با شرکت‌ها باشد تا به مشکلات کشور پاسخ داده شود. ما نمی‌توانیم به سادگی اجازه دهیم سال جدید هدر رفته دیگری با فلج اقتصادی، بی ارادگی و بی توجهی داشته باشیم آن هم در حالی که تولید و سرمایه گذاری تحت تاثیر قرار می‌گیرد. تاجران و فعالان اقتصادی در ماه‌ها اخیر همواره از دوره بی ثباتی طولانی ناشی از برگزیت که قرار بود در پایان ماه اکتبر اجرایی شود، اما تا پایان ژانویه سال ۲۰۲۰ به تاخیر افتاد ابراز تاسف کرده‌اند. کنفدراسیون صنایع انگلیس امیدوار است انتخابات، روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را مشخص کند و به مشکلات اساسی مانند مقابله با تغییرات آب و هوایی یا سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها بپردازد.
قدس آنلاینقدس آنلاین6 ساعت قبل
حزب محافظه‌کار انگلیس طرحی به پارلمان ارائه کرد که بر اساس آن نظامیان سابق این کشور به علت ارتکاب جرائم در عراق و افغانستان و ایرلند شمالی محاکمه نخواهند شد. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، حزب محافظه‌کار انگلیس طرح جدیدی را برای تصویب در مجلس عوام این کشور پیشنهاد کرده است تا از طریق آن به گونه بهتری از نظامیان انگلیسی محافظت شود. بر اساس طرح پیشنهادی، نظامیان سابق انگلیسی به علت جرائمی که در گذشته و در جنگ‌های عراق و افغانستان و ایرلند شمالی مرتکب شده‌اند، محاکمه نخواهند شد. بر طبق طرح مذکور، برای همه نظامیان انگلیسی که در ایرلند شمالی و در زمان جنگ داخلی این کشور جنگیده‌اند، عفو عمومی در نظر گرفته می‌شود حتی برای کسانی که هم‌اکنون هم به ارتکاب جنایت متهم هستند. در همین حال تحقیقات مشترک شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی و روزنامه ساندی تایمز نشان می‌دهد دولت و ارتش انگلیس شواهد معتبر در مورد جنایات جنگی سربازان انگلیسی علیه غیرنظامیان در افغانستان و عراق را لاپوشانی کرده‌اند.

تمجید از مقاومت گردان‌های القدس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی المسیره؛ رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس از مقاومت مردم و عملکرد گردان‌های القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در برابر تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه تمجید کرد. اسماعیل هنیه در تماسی تلفنی با زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین، ضمن تمجید از عملکرد گردان القدس، به شرایط حساس کنونی اشاره کرد و خواستار تقویت همکاری و هماهنگی میان دو جنبش حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‌های مقاومت شد. هنیه گفت: شرایط به وجود آمده، وحدت و همدلی در رویکرد‌ها و فعالیت‌های میدانی را می‌طلبد.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فرانسه‎‏‏، یک هواپیمای شرکت ایر نامیبیا شنبه عصر بعد از فرود در فرودگاه فرانکفورت با یک جت متعلق به شرکت هواپیمایی کره (Korean Air) برخورد کرد. به گفته مقامات در این حادثه هر دو هواپیما به میزان کمی آسیب دیده‌اند. به گفته سخنگوی فرودگاه در این حادثه که حدود ساعت شش عصر به وقت محلی رخ داد هیچکس آسیب ندیده است. علت حادثه هنوز معلوم نیست و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. هنگام وقوع این حادثه هواپیمای کره‌ای ۲۴۱ مسافر و ۴۰ خدمه و هواپیمای نامیبیا ۲۴۴ مسافر داشتند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
العهد در گزارشی ضمن بررسی تحولات اخیر در نوار غزه اعلام کرد پس از بالا گرفتن درگیری‌ها و در پی آن اعلام آتش‌بس اکنون آرامش بر این منطقه حاکم است. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی العهد، پس از حمله صبح امروز جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع گردان‌های قدس (شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی) آرامش محتاطانه‌ای بر غزه حاکم شد. این در حالی است که چند ساعت قبل از حملات هوایی جدید به مواضع گردان‌های القدس، ارتش اشغالگر مدعی شد سامانه گنبد آهنین دو راکت را که از نوار غزه به سوی شهرک‌های نزدیک نوار غزه پرتاب شده بود، خنثی کرد. الازبط در گفت‌وگو با پایگاه اینترنتی «العهد» گفت: «ما میزان پایبندی اشغالگران را به شروط آتش‌بس زیر نظر داریم. این شروط تعرض نکردن به غیرنظامیان، توقف کامل هر نوع تجاوزگری و آغاز اقدامات برای شکستن محاصره نوار غزه است».

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری35 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

دروازه‌بانی که از پنجره به خیابان سقوط کرد

آفتاب‌نیوزچند ثانیه قبل

سهام‌ بنیادی صنایع کوچک، بازدهی بیشتری دارند

بازار سرمایه ایران1 دقیقه قبل

انفجار گاز شهری ۳ مصدوم برجای گذاشت

خبرآنلاین1 دقیقه قبل

ارزش روز معاملات صنایع بورسی/ رشد نه چندان چشم‌گیر دماسنج بورس

اقتصاد آنلاین1 دقیقه قبل

کاتانچ: بازی با بحرین سخت‌تر از ایران است/۹۰ دقیقه مقابل شاگردان ویلموتس خوب بودیم

نود1 دقیقه قبل

تمرینات نظامی رژیم صهیونیستی در مرزهای سوریه و لبنان

ایسنا2 دقیقه قبل