یادداشت علی مطهری در باره نحوه رفع اختلاف مجلس و مجمع/ قاضی و طرف دعوا یکی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
یادداشت علی مطهری در باره نحوه رفع اختلاف مجلس و مجمع/ قاضی و طرف دعوا یکی است

یادداشت علی مطهری در باره نحوه رفع اختلاف مجلس و مجمع/ قاضی و طرف دعوا یکی است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-علی مطهری در یادداشتی نوشت: درباره دو لایحه پالرمو و CFT دو مطلب باید از هم تفکیک شوند؛ یک مطلب این است که آیا تصویب آنها به صلاح کشور است یا نه و دوم اینکه آیا روند قانونی خود را طی کرده‌اند یا خیر.

درباره مطلب اول به نظر من منافع تصویب این لوایح بیشتر از مضار آنهاست. تصویب آنها به این معنی نیست که مشکلات مالی و بانکی ما حل می‌شود، ولی تصویب‌نکردن آنها موجب مشکلات جدید بانکی و مالی می‌شود و حتی کشورهای دوست و همکار ما نیز نمی‌توانند در مبادلات بانکی به ما کمک کنند.

به‌طورکلی، لوایح مرتبط با FATF موجب شفافیت مالی در کشور و انطباق سامانه بانکی ما با استانداردهای بین‌المللی و روان‌شدن مبادلات بانکی ما با دنیاست. نگرانی برخی افراد درباره کمک‌رسانی به گروه‌های جهادی و کسانی که در راه آزادی فلسطین و مانند آن تلاش می‌کنند، نگرانی بجایی نیست. درحال‌حاضر کشورهایی داریم که عضو FATF هستند و به گروه‌های مدنظر خودشان نیز از راه‌های مختلف کمک می‌کنند. این مطلب هم که چون در زمان تحریم هستیم الحاق به این کنوانسیون‌ها موجب می‌شود نتوانیم تحریم‌ها را دور بزنیم، نظرات مخالفی دارد و بسیاری معتقدند عکس مطلب صادق است؛ زیرا اگر در فهرست کشورهای غیرهمکار و به اصطلاح لیست سیاه قرار بگیریم، آن‌وقت دورزدن تحریم‌ها کار بسیار مشکل‌تری است.

علاوه بر این، مگر بناست ما سال‌ها در تحریم باقی بمانیم؟ اگر تحریم‌ها برداشته شود و ما در لیست سیاه باشیم، مشکلات بسیاری از نظر مبادلات بانکی خواهیم داشت و خروج از لیست سیاه هم مراحلی متعدد و طولانی دارد. ‌

درباره مطلب دوم یعنی اینکه آیا دو لایحه پالرمو و CFT روند قانونی خود را طی کرده‌اند یا نه نیز باید بگوییم هر دو لایحه گرفتار بدعت جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام شده‌اند.

مانند شورای نگهبان دوم، مصوبات مجلس را از نظر سیاست‌های کلی نظام بررسی می‌کند و نظر خود را به شورای نگهبان می‌فرستد و شورا بدون آنکه نظر خود را اعلام کند، به‌عنوان مغایر با اصل ۱۱۰ قانون اساسی، آن را به مجلس می‌فرستد و جالب است که اگر مجلس بر نظر خودش اصرار بورزد، مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود تا مجمع درباره نظر خودش و نظر مجلس داوری کند! یعنی قاضی و یک طرف دعوا یکی است و این از عجایب روزگار است. گاهی هم مجمع خودش مانند مجلس سنا، مصوبه مجلس را اصلاح می‌کند. بدیهی است که همه اینها خلاف قانون اساسی است و صرفا با تغییر قانون اساسی می‌توان آن را توجیه کرد.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

هر دو لایحه پالرمو و CFT به دلیل ایراد مجمع به مصوبه مجلس از نظر انطباق با سیاست‌های کلی معطل مانده‌اند؛ با این تفاوت که ایرادهای مجمع درباره لایحه CFT پس از فرصت ۲۰‌روزه شورای نگهبان برای بررسی مصوبه مجلس به شورا رسیده و در واقع نافذ نیست و رئیس مجلس باید آن را به‌عنوان قانون برای رئیس‌جمهور ارسال می‌کرد تا رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کند. مطلب شیرین دیگر این است که طبق آیین‌نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، اگر موارد اختلافی مجلس و شورای نگهبان ظرف یک سال در مجمع بررسی نشد، نظر شورای نگهبان ملاک است! طبیعی است که اگر گردانندگان مجمع با نظر مجلس در مصوبه‌ای مخالف باشند، می‌توانند آن‌قدر در بررسی آن تأخیر کنند تا یک سال بگذرد و نظر شورای نگهبان حاکم شود.

همان‌طور که استفساریه مجلس درباره اینکه آیا شورای نگهبان می‌تواند کاندیدایی را پس از رأی مردم رد صلاحیت کند، مانند آنچه درباره خانم مینو خالقی پیش آمد و مجلس پاسخ منفی داد، بعد از حدود سه سال هنوز در دستور کار مجمع قرار نگرفته است. اینها مسائلی است که موجب تضییع حقوق مردم شده است و باید اصلاح شود. شاید مجلسی قوی بتواند این رسالت بزرگ را انجام دهد و این بدعت‌ها را از بین ببرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
همشهریهمشهری3 ساعت قبل
«رون آلپ» یکی از ۲۶ ناحیه فرانسه است که در مرز شرقی و جنوب این کشور قرار دارد. ۲هفته پیش نیز طوفان «املی» (Amélie) موجب خاموشی گسترده در مناطق جنوب غربی، جنوب شرقی و همچنین مرکزی فرانسه شده بود. جمعه گذشته ‌ شهرهای دروم، آردش، ایزر و رون در جنوب شرقی فرانسه، متحمل بیشترین موج خاموشی ناشی از بارش برف شدند. ارتفاع برف در مناطق مرتفع‌تر در نزدیکی آلپ به ۳۰ سانتی متر و در فرودگاه لیون به ۱۵ سانتی متر رسید. سازمان هواشناسی فرانسه به مسافران برای تردد در جاده‌های مناطق برف باریده هشدار داد.
خانه ملتخانه ملت1 ساعت قبل
محمد محمودی شاه نشین در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حمایت مقام معظم رهبری از تصمیم سران قوا درباره طرح مدیریت مصرف سوخت، گفت: پیش از موضع‌گیری مقام معظم رهبری، مجلس ۴ طرح دو و سه فوریتی را برای تغییر تصمیم دولت دنبال می‌کرد اما بعد از حمایت ایشان، مجلس نیز با دولت همراهی خواهد کرد. نماینده مردم شهریار، شهرقدس و ملارد در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از این رو اکنون که مقام معظم رهبری، دو قوه مقننه و قضائیه و دستگاه‌های نظامی و امنیتی از دولت حمایت می‌کنند، وظیفه نهادهای نظارتی دولتی چند صدر برابر شده و باید از حیثیت حاکمیت با اجرای صحیح طرح مدیریت مصرف سوخت و جلوگیری از افزایش قیمت کالا، دفاع کند. وی افزود: در وهله اول باید دستگاه‌های نظارتی مقابل هرگونه افزایش قیمتی بایستند و مانع آن شوند همچنین باید تعهدات خود را مبنی بر افزایش میزان یارانه‌ها، طی روزهای آتی اجرا کنند. محمودی شاه نشین ادامه داد: از سوی دیگر دولت مکلف است نسبت به جبران مافات افرادی که امرار و معاش آنها از طریق حمل و نقل است مثل تاکسی‌های اینترنتی، آژانس‌ها، تاکسی‌ها و سرویس‌های مدارس حساب باشد و پیش از اتمام سهمیه ۶۰ لیتری، فکری برای آنها کند. عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون که رهبری، مردم و قوا ارزشی را برای دولت قائل شده و نسبت به تصمیم آنها حمایت صورت گرفته، باید به عهد و پیمان خود در این مسیر پایبند بماند. /پایان پیام
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمد حسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در جلسه نوبت عصر امروز در تذکری به استناد ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس، گفت: گزارش حادثه قطار تبریز مشهد چاپ شده و در اختیار نمایندگان قرار گرفته و بر اساس ماده ۴۵ آیین نامه داخلی این موضوع در هیئت رئیسه نیز مورد بررسی قرار گرفته است، لذا هیچ منعی برای ارائه گزارش تکمیلی مطرح نشد. اخبار سیاسی- او افزود: انتظار می‌رود گزارش به صورت روشن قرائت شود و نسبت به قرار گرفتن دوباره آن در دستور کار تجدید نظر شود، چرا که اکنون از دستور هفته جاری حذف شده است. علی لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در هیئت رئیسه بحث شد که کمیسیون‌ها می‌توانند گزارش دهند، اما گزارش تکمیلی معنا ندارد مگر آنکه از عناوین دیگر استفاده شود، با توجه به تذکر شما این موضوع را دوباره در هیئت رئیسه بررسی می‌کنیم.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم تهران گفت: اگر آقای رئیس مجلس صدای نمایندگان را در خصوص اصلاح قیمت بنزین منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالف این افزایش قیمت بودیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر آقای لاریجانی صدای مجلس را منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالفت این افزایش قیمت بودیم. وی یادآور شد: چیزی که برایم عجیب و قابل پذیرش نیست این است که همین شورای سه‌ نفره «FATF و پالرمو» را تصویب می‌کنند اما جاهای دیگر نظر این سران را غیرقابل قبول می‌دانند. وی ادامه داد: با این کارها مجلس از شأن خودش می‌افتد در صورتی که بر طبق قانون اساسی، مجلس مرجع تصمیم‌گیری است. امروز ما مشاهده می‌کنیم نهادهای دیگر مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سران قوا با تصمیم‌هایشان دست ما را می‌بندند.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ولی ملکی نماینده مشکین‌شهر سوال خود را از وزیر جهاد کشاورزی در خصوص علت انتخاب و به کار گماردن افراد غیرمتخصص در راس بنگاه‌های بزرگ اقتصادی که سبب ورشکستگی و نهایتا واگذاری آنها به بخش خصوصی به قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت واقعی می‌شود را مطرح کرد و در نهایت پس از استماع صحبت‌های وزیر جهاد کشاورزی و قول وی برای ارسال لایحه‌ای از سوی دولت برای تغییر مدت زمان اداره بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به صورت نیابتی به حداکثر دو سال از سوال‌های وزیر قانع شد و سوال خود را به رای نگذاشت. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری22 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری48 دقیقه قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

اردبیل از حیث امنیت جزو استان‌های امن کشور است/ افزایش ۱۲ درصدی جرایم مدنی در اردبیل

ایسنا4 دقیقه قبل

مصباحی مقدم: بررسی مساله بنزین در مجمع تشخیص مصلحت

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

شادی به صرف نور و صدا

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

۱۲ درصد نوزادان در ایران نارس متولد می‌شوند

ایسنا5 دقیقه قبل

اسامی محرومان هفته یازدهم لیگ برتر اعلام شد؛ پرسپولیس بدون سرمربی

نود5 دقیقه قبل

ایزد سیف‌الله‌پور مدیر باشگاه نساجی شد

نود5 دقیقه قبل