بی غذایی و تغذیه ناکافی موجب افزایش بار بیماریها، رنج مردم و هزینه‌های مالی سنگین میشود.
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
بی غذایی و تغذیه ناکافی موجب افزایش بار بیماریها، رنج مردم و هزینه‌های مالی سنگین میشود.

بی غذایی و تغذیه ناکافی موجب افزایش بار بیماریها، رنج مردم و هزینه‌های مالی سنگین میشود.

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز:دکتر ربابه شیخ الاسلام با بیان اینکه: «در سال ۱۳۸۲ با بازدید از این مناطق ایجاد سامانه یا شبکه اطلاعاتی و نقشه برداری آسیب پذیری و نا امنی تغذیه‌ای در ایران یا (سامانه اطلاعاتی نانت در ایران) را راه حلی موثر برای رفع ناامنی غذایی معرفی کردم و اعلام میکنم اگر این سامانه در آن زمان راه اندازی شده بود و اقدامات مورد نظر صورت گرفته بود مهاجرت روستاییان به حاشیه شهر‌ها متوقف میشد و حاشیه نشینی گسترش پیدا نمیکرد.» خاطرنشان کرد: «هنوز به این باورم که باید برای اینکه در این شرایط اقتصادی نامناسب یارانه‌ها در همه زمینه‌ها فقط به بخش نیازمند جامعه تخصیص یابد چنین سامانه‌ای لازم است. ۱۸ سال غفلت را دست کم نگیرید.»

وی همچنین تاکید کرد: «متاسفانه ما به توصیه‌های اقتصاد مقاومتی عمل نمی‌کنیم و از کنار غفلت‌های تلنبار شده راحت میگذریم.»

به گزارش سلامت نیوز دکتر ربابه شیخ الاسلام در نشست خبری روز جهانی غذا که در دفتر پایگاه خبری بهسایت ایران برگزار شد درباره وضعیت سلامت، ایمنی و امنیت غذایی در کشورمان گفت وزارت بهداشت، سلامت غذا را در بعد صنعت به دادن سیب سلامت به محصولات قلمداد می‌کند درحالی که منشا و مبدا همه غذاهای صنعتی نیز همه کشاورزی هستند و برای اطمینان کامل از سلامت غذا باید سلامت را از خاک و مزرعه در نظر گرفت تا غذای صنعتی نیز سالم باشد.

وی در ادامه گفت اگر مبنای روزجهانی غذا را پیام‌های مطرح شده در سطح جهان در نظر بگیریم که بر اساس مشکلات این کره خاکی و نظر کارشناسی متخصصین فائو صورت میگیرد، ما کاملا به آنها هم بی تفاوت هستیم و توصیه‌ها را جدی نمی‌گیریم.

حد اقل۷ سال است که روز جهانی غذا را تنها در زمینه غذا‌های صنعتی و مبنای سیب سلامت بعنوان ایمنی غذا در نظر میگیریم در صورتیکه تنها حدود ۵ تا ده درصد غذای سفره ایرانی از غذای صنعتی تامین میشود و نان، برنج بعنوان غذای اصلی و انواع سبزی و صیفی و انواع گوشت که در اغذاهای ایرانی از ان استفاده میشود باید ایمن باشد یعنی مصرف مناسب کود‌های میکرو و نداشتن باقیمانده سموم مختلف مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت کشاورزی در کشورمان گفت: «هیچ محصول غذایی را نمی‌توانید در تصورتان بگنجانید غیر از اینکه از دریا، یا از خاک روییده باشد. بعد از مرحله کشت و برداشت محصولات از زمین‌های کشاورزی تنها بخشی از این محصولات به صنعت غذا می‌رود این در حالی است که وقتی ریشه و اصل محصولات غذایی سالم نباشد مواد غذایی تولید شده در صنایع غذایی به تبع آن نمی‌تواند سالم باشد. یعنی اگر گوجه فرنگی، خیار و یا توت فرنگی‌ها سالم نباشد اگر در صنایع غذایی تبدیل با محصولات غذایی شوند هم ناسالم ااند،

دکتر ربابه شیخ الاسلام با تاکید بر اینکه اگر سلامت جامعه برایمان مهم است باید سلامت محصولات کشاورزی کنترل شود حمایت دولت برای کشاورزی مطلوب برای حفظ سلامت چنان بدیهی است که احتیاج به گفتن ندارد چون بخش عمده بیماریها و هزینه‌های سنگین آن مربوط به غذاست بنابراین حمایت مالی و معنوی دولت از بخش کشاورزی و استمرار دادن کد‌های شناسایی به مزارع و باغها کمک به حذف سموم قاچاق و استفاده از کود‌های میکرو برای تقویت خاک یکی از مهمترین کارهاییست که در عرصه سلامت به عهده وزارت کشاورزیست.

مدیر مسئول پایگاه خبری بهسایت ایران گفت: داشتن نقشه کامل و کد‌های شناسایی که اکنون وزارت کشاورزی برای ایمنی محصولات غذایی بکار میبرد دشواریهایی دارد که بخش بهداشت در وزارت بهداشت باید با این برنامه همکاری تنگاتنگی داشته باشد جه بسا سیستم و شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور که اکنون با جمعیت رو به کاهش روستاییان مواجه هستند میتوانند بخش عمده‌ای از این کار را بعهده گیرند و تنها در سایه چنین همکاریهایی میشود به مفهوم دقیق اقتصاد مقاومتی رسید

وی با اشاره به وضعیت امنیت غذایی در مناطق محروم کشور گفت: روزی باور نمیکردم که مسئولین ما وضعیت مناطق محروم را میدانند و وضع تغذیه و آموزش کودکان را از نزدیک مشاهده کرده‌اند و هیچ اقدامی نمیکنند ولی چندی پیش آقای دکتر نوبخت ریس سازمان مدیریت و برنامه ریزی فیلم این مناطق را در همایشی دیدند و گفتند من شرمنده‌ام از مردم تا حالا همچین چیزی را ندیده بودم.

من از مسئولین محترم میپرسم تا کی باید برای این مردم شرمنده باشیم در حالیکه میتوان با کارهای کوچک ولی مستمر و با کمک مردم و نهاد‌های مدنی و تنظیم دستور العمل‌های مفید و کارشناسانه و استفاده از خرد جمعی گام به گام مشکل را کم کرد

خبری: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

بچه‌های بعضی نقاط دور افتاده کلاس درسشان یک چادر است در بیابان، فرششان روزنامه‌های پاره شده روی قلوه سنگ و آموزشگرشان سرباز معلمی که به این کودکان درس می‌دهد که گله میکند به این کودکان هر درسی می‌دهم یاد نمی‌گیرند این کودکان از اول تا پنجم ابتدایی در یک چادر می‌نشستند. بله یادگیری در مغز فرایندی دارد که گرسنگی از ابتدای کودکی آنرا مختل میکند.

در سال ۱۳۸۲ با بازدید از این مناطق ایجاد سامانه یا شبکه اطلاعاتی و نقشه برداری آسیب پذیری و نا امنی تغذیه‌ای در ایران یا (سامانه اطلاعاتی نانت در ایران) را راه حلی موثر برای رفع ناامنی غذایی معرفی کردم و اعلام میکنم اگر این سامانه در آن زمان راه اندازی شده بود و اقدامات مورد نظر صورت گرفته بود مهاجرت روستاییان به حاشیه شهر‌ها متوقف میشد و حاشیه نشینی گسترش پیدا نمیکرد

هنوز به این باورم که باید برای اینکه در این شرایط اقتصادی نامناسب یارانه‌ها در همه زمینه‌ها فقط به بخش نیازمند جامعه تخصیص یابد چنین سامانه‌ای لازم است. ۱۸ سال غفلت را دست کم نگیرید.

اکنون با وجود سیستم‌های هوشمند رایانه‌ای و GPS Map‌ها ساخت این سامانه بسیار راحت است

در این سامانه سیستمی هوشمند میتواند اطلاعات مختلف و موجود در سازمانها و دفاتر ذیربط در زمینه‌ها یی شامل: سطح زیر کشت محصولات کشاورزی، میزانهای تولید محصولات و روند آنها، میزان بارندگی، وضعیت آب، قیمت محصولات کشاورزی، وضعیت سو تغذیه وبیماریها شامل شیوع و بروز، آمار مرگ و علت آن را بر اساس مدلها یی کنار هم منطبق کرده با تجزیه و تحلیل آنها مناطق نا امن و محروم را شناسایی کند.

این سامانه می‌تواند دقیقا افراد در معرض خطر ناامنی غذایی را و اینکه این افراد چه کسانی هستند، از چه چیزی رنج می‌برند چند نفر هستند در کجا زندگی می‌کنند و چرا در معرض این خطر قرار دارند گردآوری، تجزیه و تحلیل و منتشر وحتی بحرانها را از قبل پیش بینی کند.

ایجاد این سامانه بر اساس طیف وسیعی از فعالیتها یی در سطوح ملی واستانی و شهرستان طراحی شده که نیاز به حمایت مسئولین طراز اول کشور و همکاری، شوراهای شهر و روستا و محله دارد تا ضمن هدف گیری دستیابی به عدالت در توزیع یارانه‌ها، ومبارزه با گرسنگی و فقر، نیازمندان واقعی را شناسایی و ارگانهای موجود را برای حمایت غذایی و معنوی و خصوصا توانمند سازی آنان بسیج کند.

این سامانه ضمنا قادر است اطلاعات مربوط به افرادی که در معرض خطر ناامنی غذایی هستند و نوع کمکها را ثبت کرده و کفایت اقدامات را در طول زمان پیگیری کند. البته برای ایجاد این سامانه حمایت بالاترین مقامات کشوری مورد نیاز است تا با درگیر کردن همه بخشها ی توسعه، در پیش گرفتن سیاستها ی حمایتی همسو، هماهنگ و مورد توافق، شناسایی گروهها و جمعیتها ی خاص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور صورت گیرد..

ایجاد هراس از کم آبی، مردم را مناطق جنوبی را به کوچ کردن تشویق می‌کند و این مهاجرت‌ها هم برای آنها و هم برای اقلیم مشکلاتی را ایجاد میکند در حالیکه میتوان با استفاده از انرژی خورشیدی آب شور را شیرین و به رشد مزارع کوچک کمک کرد تا امنیت غذایی این بخش‌ها زنده شود و آنها را مجبور به تخلیه منطقه نکند ساکنان مناطق محرومی همچون سیستان و بلوچستان و جنوب ایران نیازمند حمایت همه جانبه هستند و آرزو دارند بشنوند که دولت بفکر آنهاست و میتواند با استفاده از انرژی خورشیدی و شیرین کردن آب با حفظ کشاورزی‌های خرده پا اشتغال و امنیت غذایی را به منطقه برگرداند

دکتر ربابه شیخ الاسلام در پایان با تاکید بر لزوم توجه به اهداف اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی و آب گفت: «اگر روی اهداف اقتصاد مقاومتی بروید می‌بینید که در اقتصاد مقاومتی هم از صرفه جویی در آب گفته شده بنابر این باید طوری برنامه ریزی کنیم که در جهت رسیدن به این هدف باشد برای مثال از کشت محصولاتی که آب زیاد مصرف میکنند کاسته و نقشه مناسب کشت اقلیمی تهیه کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا15 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تاثیر خوش بینی بازار به بهبود روابط تجاری آمریکا و چین کاهش یافت اما افت ارزش دلار، کاهش قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرد. به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴۶۶ دلار و ۹ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۱ درصد کاهش، در ۱۴۶۶ دلار و ۴۰ سنت ایستاد. جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA در این باره گفت: تنها سناریویی که باعث پشتیبانی از رشد قیمت طلا در مقطع فعلی خواهد شد، شکست مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین خواهد بود. ریسک گریزی در بازار اغلب از قیمت طلا که در شرایط ناآرامی سیاسی و اقتصادی به پناهگاه مطمئن دارایی تبدیل می‌شود، حمایت می‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
افزایش قیمت بنزین هیچ تاثیری بر افزایش قیمت‌های دیگر کالاها ندارد چراکه اثر هزینه‌ای ندارد. وی در پاسخی درباره بررسی بحث بنزین در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حتما در مجمع بحث خواهد شد ولی در دستور کار نخواهد بود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آنها می‌گویند تمامی مناسبات اقتصادی خود را شفاف کنید. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: شرایط ما با دیگر کشورها فرق دارد و ما تحت تحریم آمریکا هستیم. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: برای کاهش مصرف سوخت نباید همیشه بنزین را گران کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

پسرهایی که راه پدر را در دنیای فوتبال پیمودند +عکس

اقتصاد آنلاین7 دقیقه قبل

آقای استیلی! این شکست‌ها را جدی بگیرید

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

سازمان ملل نتوانسته به وظیفه خود عمل کند

رکنا10 دقیقه قبل

منچستریونایتد در پی خرید دو پدیده اروپا

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

سخنگوی دولت: افزایش قیمت بنزین با نیت خیرخواهانه برای دهک‌های پایین جامعه اتخاذ شد

عصر ایران10 دقیقه قبل

پامپئو خواستار «توافق جامع» با ایران شد

فارس13 دقیقه قبل