پایداری آلودگی هوای پایتخت تا پایان هفته؛ جلوگیری از تردد خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
پایداری آلودگی هوای پایتخت تا پایان هفته؛ جلوگیری از تردد خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در تهران

پایداری آلودگی هوای پایتخت تا پایان هفته؛ جلوگیری از تردد خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
با پیش‌بینی تداوم آلودگی هوای پایتخت تا پایان هفته، جهت کاهش شاخص‌های آلایندگی هزینه ورود به محدوده طرح کنترل آلودگی هوا تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، با توجه به تشدید آلودگی هوای پایتخت در روزهای اخیر به دلیل افزایش ذرات معلق و پیش بینی استمرار شرایط جوی در شهر تهران صبح امروز کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران با حضور اعضای کمیته برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران با اشاره به رفع وقتی معضل آلودگی هوای پایتخت برای روزهای دوشنبه و سه‌‌شنبه اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود دوشنبه و سه‌شنبه مشکل جدی وجود نداشته باشد چرا که شاخص به بالای ۱۵۰ نمی‌رسد و احتمالا چهارشنبه به مرز ناسالم می‌رسد.

وی بیان کرد: پیشنهاد ما این است که طبق بندی که در طرح کنترل آلودگی هوا بیان شده که اگر شاخص به ۱۰۰ و هوا سکون داشته باشد می‌توان هزینه و ضریب کنترل آلودگی هوا را تا ۵۰ درصد افزایش داد تا استفاده از خودرو کمتر شود.

موتورسیکلت‌ها از عوامل تشدیدکننده آلودگی‌ هوای پایتخت هستند

در ادامه سرهنگ موسوی‌پور جانشین پلیس راهور فاتب با اشاره به جریمه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در ۸ ماه اخیر در زمینه معاینه فنی افزود: در ۶۰ نقطه شهر با موتورسیکلت‌های متخلف برخورد می‌شود که یکی از عوامل تشدیدکننده آلودگی‌ها موتورها هستند که این آمادگی وجود دارد تردد کامیون‌ها در شب ممنوع شود.

ممنوعیت تردد کامیون‌ها، موتورسیکلت‌ها لحاظ شود

همچنین شاهسوند از کارشناسان مرکز سلامت وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه شاخص آلودگی هوای پایتخت در هفته گذشته در چندین ایستگاه به بالای ۱۵۰ رسیده بود گفت: تا روز پنجشنبه پایداری هوا پیش‌بینی شده است که گروه‌های حساس اعم از کودکان، بیماران قلبی و ریوی و غیره در معرض خطر هستند..

وی سپس تصریح کرد: با توجه به رویکرد ماده ۳ قانون «هوای پاک» رویکرد این بود که به شرایط ناسالم و اضطرار برای همه نرسیم و منابع آلودگی کاهش پیدا کند.

شاهسوند ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی مبنی بر پایداری شرایط جوی به نظر می‌رسد ممنوعیت تردد کامیون‌ها، موتورسیکلت‌ها و یا تردد زوج و فرد باید لحاظ شود.

فعالیت بدنی و جسمی دانش‌آموزان در فضای باز کاهش پیدا کند

حسن‌پور نماینده آموزش و پرورش شهرستان‌های تهران نیز با اعلام وجود ۶ ناحیه در معرض خطر بسیار اظهار داشت: پیشنهاد این است که برای روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه فکر جدی شود و فعالیت بدنی و جسمی در فضای باز کاهش پیدا کند.

وی تصریح کرد: در تهران منطقه ۱۰، شاخص آلودگی هوا ۱۳۱، در منطقه پیروزی شاخص ۱۲۱ و در خود تهران شاخص ۱۰۰ ارزیابی شده است که در صورت موافقت باید اطلاع‌رسانی شود تا فعالیت‌های بدنی دانش‌آموزان کاهش پیدا کند.

تردد خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در سطح شهر ممنوع می‌شود

در ادامه محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با اشاره به افزایش آلاینده‌ها در هوای پایتخت بیان کرد: براساس آمار و اطلاعاتی که از هفته گذشته داشتیم شرایط آلاینده‌ها به دلیل سکون و پایداری هوا افزایش داشت البته هفته پیش تعطیلی چهارشنبه را داشتیم که سبب حجم ترافیک زیاد در مبادی ورودی و خروجی تهران بود که با وجود اینکه مجموعه‌های اداری و صنایع تعطیل بود اما میزان شاخص آلودگی تا مرز ۱۵۰ را تجربه کردیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

وی ادامه داد: در این هفته تعطیلی وجود ندارد ضمن اینکه افت دما را نیز داریم که سبب سکون و افزایش روند تصاعدی شاخص‌های آلودگی می‌شود از این رو باید اقدامات اساسی و برخی اقدامات پیشگیرانه را دنبال کنیم که نخستین آن اطلاع‌رسانی به شهروندان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با تأکید بر جلوگیری از تردد خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی در سطح شهر افزود: برخورد قاطع با راکبین موتورسوار در سطح شهر به ویژه در بافت مرکزی شهر که بیش از ۲۰ درصد آلاینده‌ها از این موتورسیکلت‌ها است پیگیری شود که به لحاظ نوع سوخت، آلایندگی‌های آن‌ها شدت بیشتری دارد که پلیس راهور برخورد با این موتورسوارها را در دستورکار قرار دهد.

محدودیت تردد شبانگاهی برای کامیون‌ها تا پایان هفته اعمال می‌شود

تقی‌زاده همچنین تصریح کرد: محدودیت تردد شبانگاهی برای کامیون‌ها باید تا پایان هفته اعمال شود تا در کاهش آلایندگی کمک کند.

وی سپس با اشاره به اعمال محدودیت تردد در محدوده طرح نیز گفت: یک شیوه افزایش عوارض است که ممکن است نتیجه عکس و بار روانی بیشتری به همراه داشته باشد اما اگر محدوده طرح را افزایش دهیم به نظر بهترین راه‌حل است که در صورت بازدارندگی می‌تواند اعمال شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران همچنین بیان کرد: در انجام فعالیت‌های ورزشی از فردا تا پایان هفته محدودیت ایجاد شود تا در فضای باز فعالیت‌های ورزشی و بدنی انجام نشود.

تقی‌زاده افزود: اگر عمده ایستگاه‌ها به ویژه در مناطق جنوبی به مرز ۱۵۰ برسد تعطیلی مدارس اعمال می‌شود و اقدام دیگر اینکه از اهرم‌های تشویقی باید استفاده شود که به عنوان مثال در این مواقع بلیط وسایل حمل و نقل عمومی را نیم‌بها یا رایگان کنیم.

در پایان جلسه مقرر شد با هدف کنترل شرایط جوی هوای پایتخت برای کسانی که خواهان ورود به محدوده طرح هستند افزایش ۵۰ درصدی هزینه طرح کنترل آلودگی هوا را قائل شوند همچنین توافق شد تا از فردا دوشنبه نیز بلیط حمل و نقل عمومی نیم‌بها در اختیار شهروندان قرار داده شود.

همچنین مقرر شد در صورتی که شاخص‌ آلاینده‌ها به مرز ۱۵۰ برسد مدارس ابتدایی و پیش‌دستانی تهران تعطیل شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.
ایلناایلنا1 روز قبل
شماری از کارکنان شرکت هواپیمایی کویت در اعتراض به محقق نشدن بخشی از مطالبات صنفی خود دست از کار کشیده و در محوطه فرودگاه کویت تجمع کردند. از قرار معلوم این اعتصاب از سوی سندیکای کارکنان شرکت هواپیمایی کویت ترتیب داده شد است. این سندیکا در ازای خطراتی مانند بیماری‌های واگیردار، سر و صدا، آلودگی و شب‌بیداری که کارکنان به دلیل ماهیت کار خود در معرض آنها قرار دارند، خواستار دریافت کمک‌هزینه یکسان برای همه کارکنان شرکت هواپیمایی شد. در حالی که شرکت هواپیمایی کویت اعلام کرد، پروازها در فرودگاه کویت تحت تأثیر اعتصاب مذکور قرار نگرفت و روند طبیعی خود را داشت، جابر العازمی (رئیس سندیکای کارکنان شرکت هواپیمایی) از لغو پنج تا شش پرواز در اثر این اعتصاب خبر داد. وی افزود: امروز در اولین اعتصاب خود موفق شدیم و امیدواریم که به اعتصاب دوم و سوم نرسیم، زیرا این اقدام خساراتی را برای شرکت هواپیمایی به بار خواهد آورد.

زندگی در اطراف «دریاچه ارومیه» از زاویه دید عکاس آلمانی (+عکس)

11+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مراسم آیینی گرامیداشت پانصدو پنجاهمین سالگرد تولد «گورو نانک» بنیانگذار مذهب «سیک» در هند، دیروز (سه‌شنبه) در تنها معبد سیک‌ها در ایران در شهر تهران برگزار شد. بر اساس این گزارش: پیروان آیین سیک در تهران، از صبح روز سه‌شنبه در تنها معبدشان در شهر تهران، برای پانصدو پنجاهمین سالگرد تولد «گورو نانک» بنیانگذار آیین «سیک» گرد هم آمدند. «گورنام سینگ» خواننده مذهبی نیز که همراه هاروانت سینگ به تهران آمده درباره مراسم معبد سیک‌ها در تهران گفت: در این مراسم سرودهای مذهبی، نیایش و تهیه غذا به صورتی که می‌بایست انجام شد. «گاددام دارمندرا» سفیر هند در تهران درباره این مراسم گفت: «جامعه سیک‌ها از قدیم درایران هستندو آنها همه‌ساله این مناسبت را با شور و شوق فراوان جشن می‌گیرند». گفتنی است تنها معبد سیک‌ها در تهران در سال ۱۹۶۶ و با سفر رهبر سیک‌ها به تهران افتتاح شد.

نظرها

اخبار بیشتر