مسمومیت‌های دارویی، متداول‌ترین نوع مسمومیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
مسمومیت‌های دارویی، متداول‌ترین نوع مسمومیت

مسمومیت‌های دارویی، متداول‌ترین نوع مسمومیت

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با اشاره به آسیب‌های مسمومیت دارویی به دنبال خوددرمانی، گفت: ممکن است بسیاری از داروها با سیستم بدن سازگاری نداشته و منجر به بروز آسیب شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر؛ مسمومیت‌های دارویی یکی از متداول‌ترین نوع مسمومیت‌ها است. مصرف بیش از حد داروها می‌توانند تصادفی و یا عمدی باشند، استفاده بیش از اندازه تصادفی داروها زمانی که افراد بیش از میزانی که باید استفاده کنند پیش می‌آید. زمانی که افراد برای ایجاد احساس بهتر تلاش می‌کنند از دارویی بیش از حد استفاده کنند نیز مسمومیت‌های دارویی رخ می‌دهد.

باید گفت مصرف بیش از اندازه داروها منجر به خودکشی فرد می‌شود که می‌تواند عواقب جدی و پایداری داشته باشد. به طور مثال داروی استامینوفن که این روزها جزء جدایی ناپذیر مصرف دارو در میان همه است، اگر در طولانی مدت مقدار این ماده در بدن بیشتر شود سبب بروز مسمومیت‌های دارویی می‌گردد.

انواع مسمومیت‌های دارویی

به طور کلی دو نوع مسمومیت دارویی عمدی و سهوی وجود دارد؛ مسمومیت‌های سهوی عبارت اند از مسمومیت هایی که فرد پس از مراجعه به پزشک مقدار مصرفی دارویی را که در هفته دو یا سه بار باید مصرف شود به اشتباه روزی سه بار مصرف کند؛ کودکان، کهنسالان و در برخی موارد بزرگسالان در معرض خطر این نوع مسمومیت‌ها قرار دارند؛ اما در مسمومیت‌های عمدی فرد آگاهانه و عمدی مقدار مصرفی دارو را بالا می‌برد و این کار را با داروهای عموما آرامبخش و اعصاب انجام می‌دهد.

مسمومیت‌های دارویی و آسیب‌های خوددرمانی

ایرج خسرو نیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص مسمومیت‌های دارویی و آسیب‌های ناشی از خود درمانی‌ها، گفت: مصرف دارو جهت درمان بیماری‌ها مثل یک شمشیر دولبه عمل می‌کند؛ بدین صورت که اگر به موقع و درست مصرف شوند می‌توانند مفید واقع شوند و اگر نابجا مصرف شوند با عوارضی همراه خواهند بود.

وی با اشاره به آسیب‌های برخی از داروها بر روی بدن بیان کرد: بسیاری از داروها ممکن است با سیستم بدن سازگاری نداشته باشد و با آسیب هایی بر روی اندام هایی مانند کبد، کلیه و قلب همراه باشند.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار کوتاه سلامت

مصرف بیش از اندازه دارو و مقاومت بدن

خسرونیا اظهار کرد: افرادی که اقدام به خوددرمانی می‌کنند ممکن است بر اثر اشتباهات سهوی از داروهای تاریخ مصرف گذشته استفاده کنند که این خود باعث بروز آسیب‌های جدی می‌شود.

خسرونیا با اشاره به اینکه خوددرمانی و مصرف بیش از اندازه برخی از داروها سبب مقاومت در بدن افراد می‌شود گفت: افراد همواره باید به این نکته توجه داشته باشند که در ابتدای بروز هر گونه بیماری به پزشک مراجعه کنند و از هر گونه خوددرمانی که با خطر مواجهه است بپرهیزند.

تداخلات دارویی و بروز مسمومیت

وی در خصوص تداخلات داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی نیز چنین اظهار کرد: برخی از داروهای گیاهی ممکن است تداخلاتی را با داروهای شیمیایی ایجاد کنند. به طور مثال داروهایی که برای چربی خون تجویز می‌شوند ممکن است با تداخل و عوارضی همچون پادرد واستخوان درد و یا عارضه‌های مغزی و قلبی شامل کم خونی همراه باشند.

مصرف دارو فقط با تجویز پزشک

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با اشاره به مسمومیت در کودکان، بیان کرد: تجویز دارو برای کودکان با توجه به سن آنها صورت می‌پذیرد و برای هر گروه سنی مقدار دوز مصرفی دارو متفاوت است که اگر بیش از مقدار مشخص باشد عوارضی همچون اسهال، بدن درد، غش و ضعف، بی حالی را به همراه داشته باشد و داروهایی که برای افراد بزرگسال مناسب است برای کودکان به هیچ وجه تجویز نمی‌شود.

خسرونیا در پایان، گفت: عوارض داروهایی که به طور خودسرانه و بدون دستور پزشک مصرف می‌شوند بی شمار است گاه ممکن است داروها با حساسیت‌های پوستی نیز همراه باشند به همین دلیل افراد باید در برخورد با هر گونه بیماری در کودکان و بزرگسالان برای مصرف دارو فقط به تجویز و دستور پزشک عمل کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا18 ساعت قبل
از اساسی‌ترین مشکلات بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کیفیت خواب آن‌ها است، در این بخش‌ها عوامل مخل آسایش دیداری و شنیداری مختلف وجود دارد که می‌تواند بر نتایج درمان بیمار تاثیر منفی بگذارد. به گزارش ایسنا، ‌ اختلال خواب یکی از مهم‌ترین و شایع‌ترین استرسورهای بخش مراقبت‌های ویژه است. بیماران بستری در بخش‌ مراقبت‌های ویژه نیز اختلال خواب را به عنوان یکی از استرس آورترین تجربیات خود و نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد ناراحتی در این بخش گزارش کرده‌اند. خواب برای ذخیره و بازسازی انرژی و بهبود وضعیت جسمی ضروری است و محرومیت از آن دارای نتایج فیزیولوژیک وسیعی برای بیماران بویژه بیماران بدحال است. قرار گرفتن بیماران بخش‌ مراقبت‌های ویژه در معرض سروصدای زیاد باعث افزایش شمار بیدار شدن و کاهش زمان خواب می‌شود.
رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، محققان در این مطالعه که بر روی ۱۳ شرکت کننده در حال خواب انجام شد، پارامترهای مختلفی را از جمله امواج مغزی و جریان مایع مغزی-نخاعی مورد بررسی قرار داده و کشف کردند که قبل از شستشوی مغز توسط مایع مغزی-نخاعی که هر ۲۰ ثانیه یک بار اتفاق می‌افتد، موجی الکتریکی در مغز ایجاد می‌شود که کل این عضو را پوشش می‌دهد. پژوهشگران پیش از جاری شدن هر موج از مایع مغزی-نخاعی، موجی از فعالیت الکتریکی در نورون‌های مغزی مشاهده کردند و دریافتند که این موج الکتریکی همیشه اول اتفاق می‌افتد و مایع مغزی-نخاعی همیشه چند ثانیه پس از آن در مغز جاری می‌شود، درست مثل شروع به کار یک ماشین لباسشویی مغزی بزرگ و آهسته! آن طور که پژوهشگران می‌گویند، در واقع این موج الکتریکی آهسته که در مرحله خواب بدون حرکت سریع چشم دیده می‌شود، است که جاری شدن مایع مغزی-نخاعی را در مغز موجب می‌شود. لورا لوییس استادیار دپارتمان مهندسی زیست پزشکی داشگاه بوستون و مولف ارشد این پژوهش با بیان این که مطالعه مذکور پیوند میان کمبود خواب و اختلالات نوروژنیک مغزی چون آلزایمر را آشکار می‌کند، می‌گوید: «اختلال در روند طبیعی خواب می‌تواند در افت سلامت مغز دست داشته باشد.» این که تعداد این نوع از امواج الکتروفیزیکال آهسته در بیماران مبتلا به آلزایمر نسبت به سایرین کمتر است، اطلاعات جدیدی نیست اما این مطالعه نشان داد که کمتر بودن تعداد این موج‌ها به معنای شست و شوی کمتر مواد سمی از مغز است. به عقیده پژوهشگران، این یافته‌ها به این حقیقت اشاره دارند که افراد می‌توانند با دریافت خواب کافی و با کیفیت در طول شب، خطر ابتلای خود به آلزایمر را کاهش دهند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: یک فوق تخصص نوزادان با اشاره به عوارض زایمان‌های زودرس، گفت که میزان خطر مرگ و میر و ناتوانی نوزاد با کاهش سن حاملگی افزایش پیدا می‌کند. وی ادامه داد: نارسی علت اصلی مرگ و میر و ناتوانی نوزادان در کل دنیا است، به طوری که علت ۶۰ تا ۸۰ درصد مرگ و میر نوزادان بدون آنومالی‌های مادرزادی را تشکیل می‌دهد. تیمورزاده به دو علت عمده زایمان زودرس اشاره کرد و افزود: زایمان زودرس القا شده که به علت نگرانی از وضعیت سلامت مادر و جنین انجام می‌شود، مانند پره اکلامپسی، ضربان قلب غیر طبیعی جنین و …، که علت ۲۵ درصد از موارد زایمان زودرس را تشکیل می‌دهد. وی گفت: علت دوم، زایمان زودرس خود به خودی است که ۷۰ درصد موارد را شامل می‌شود. همچنین مشکلات عصبی مثل خونریزی داخل مغزی، مشکلات تنفسی، مشکلات سیستم ایمنی و عفونت‌ها، مشکلات بینایی و مشکلات استخوانی، در این قبیل نوزادان شایع‌تر است.
رکنارکنا10 ساعت قبل
زنان هر آنچه که در هفته اول شروع مطالعه و یک هفته در ۱۲ ماه بعد خورده بودند را گزارش کردند. به گفته محققان، اکثر زنان بعد از ساعت ۶ عصر غذا خورده بودند اما آنهایی که سهم بیشتر کالری مصرفی روزانه‌شان در زمان شب بود دارای سلامت قلبی ضعیفی بودند. در حقیقت به ازای هر ۱ درصد افزایش کالری مصرفی بعد از ساعت ۶ عصر، سلامت قلب هم نزول می‌یابد. محققان مشاهده کردند زنانی که بیشتر کالری مصرفی روزانه‌شان را شب هنگام دریافت می‌کردند دارای فشارخون بالاتر، شاخص توده بدنی بیشتر و کنترل ضعیف‌تر قندخون بودند. محققان تاکید می‌کنند شیوه‌های سبک زندگی می‌تواند بر پیشگیری از بیماری قلبی تاثیر داشته باشد و تغییر زمان غذاخوردن می‌تواند راهکاری ساده و قابل اصلاح در کاهش ریسک بیماری قلبی باشد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
سلامت نیوزسلامت نیوز9 ساعت قبل
سلامت نیوز: بسیاری از مردم جهان نمی‌دانند اگر دچار مشکلات روحی شدند به چه متخصصی مراجعه کنند و به همین دلیل مهم، نتیجه درستی از روند درمان خود نمی‌گیرند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا؛ اول پیش روان‌شناس بروم یا روان‌پزشک؟ برای حل چالش‌های زندگی یا اختلالات روانی پیش روان‌شناس بروم یا روان‌پزشک؟ این پرسش‌ها بارها و بارها پرسیده می‌شود و اگر جست‌و‌جویی در اینترنت کنید خواهید دید مردم سراسر جهان به درستی نمی‌دانند به روان‌شناس نیاز دارند یا روان‌پزشک! لذا این تمایز و تفکیک میان روانشناسی و مشاوره هنوز برای مردم و گاهی برای برخی از متخصصین جا نیفتاده است. باید دانست وقتی فرد دچار مشکلات روانشناختی می‌شود، باید در ابتدای امر به یک روانشناس بالینی مراجعه کند تا توسط او مشخص شود فرد نیاز به درمان دارویی و روانپزشک دارد یا خیر. به این ترتیب اگر لازم بود که درمان دارویی در فرد آغاز می‌شود؛ در غیر این صورت با روان درمانی فرد می‌تواند بر مشکلاتش غلبه کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری9 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری9 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آژانس: ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن عبور کرد

رکنا13 دقیقه قبل

دادگستری: دستگیری ۳۰ اغتشاشگر در زنجان

عصر ایران14 دقیقه قبل

همایش ملی حفاظت از زیرساخت حیاتی در مازندران گشایش یافت

تسنیم15 دقیقه قبل

دورهمی مالی و پولی در جزیره

ایسنا15 دقیقه قبل

ظریف: حمایت آمریکا از مردم ایران، دروغی شرم‌آور است

ساعت ۲۴15 دقیقه قبل

سگ گردانی در شان فرهنگ مردم بروجرد نیست

ایسنا15 دقیقه قبل