پیشنهاداتی برای استراتژی ارزش گذاری خدمات بهداشتی در بودجه سالیانه کشور
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. اقتصادی
پیشنهاداتی برای استراتژی ارزش گذاری خدمات بهداشتی در بودجه سالیانه کشور

پیشنهاداتی برای استراتژی ارزش گذاری خدمات بهداشتی در بودجه سالیانه کشور

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز-*دکتر حسن جان فدا: آیا وقت آن رسیده است تا سازمان‌های بیمه‌گر با سرمایه گذاری فراگیر در حوزه بهداشت به کنترل هزینه‌های درمان بپردازند؟

به گزارش سلامت نیوز گسترش خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور اعم از واکسیناسیون، بهداشت محیط، تنظیم خانواده، مراقبتهای تغذیه‌ای، ارتقای سلامت روان،، خدمات پزشکی و مامایی و موارد دیگر حاصل زحمات مردان و زنان کاربلد و متعهدی است که مایه افتخار ایران اسلامی اند.

این دستاورد بزرگ نظام بهداشتی کشور، افتخار نظام و از موثر‌ترین ساختارهای خدمات رسانی در بخش سلامت در جهان است و همواره مورد تحسین سازمان جهانی بهداشت بوده است.

با توجه به رویکرد تامین منابع مالی سلامت از طریق بیمه‌ها، در کشور ما همچون بسیاری از کشورهای جهان، سازمانهای بیمه‌ای از محل پرداختهای مردم، دولت و سایر منابع سالهاست چرخ اقتصاد بیمه را با دریافتهای سهم بیمه گذار و کارفرما و …با افت و خیزهای دوره‌ای به حرکت درآورده‌اند.

اکثر این منابع در کشورهای در حال توسعه در حوزه درمان و بازتوانی جهت درمان بیماران بصورت حق الزحمه ارائه دهندگان و نیروهای انسانی صف و ستاد، خرید و نگهداری تجهیزات گرانبها، خرید و نگهداری ساختمان و سایر مصارف دیگر هزینه و بخش قابل توجهی هم سرمایه گذاری شده‌اند.

در سنوات آتی «هزینه‌های بسیارسنگین بردوش خانواده‌ها، پیکره نظام سلامت و صندوق‌های بیمه‌ای کشور تحمیل خواهد شد و اگر چاره نکنیم هزینه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و …خواهد داشت و خود مشکلات بسیاری بر کشور اضافه خواهد کرد».

اما امروزه شرایط تغییر کرده است. ابرچالش هزینه‌های درمان در کشور که ناشی از افزایش هزینه‌های خرید و نگهداری تجهیزات به دلیل تحریم‌ها، تورم، تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن بر بروز و شیوع بیماریها، تغییر الگوی بیماریها به سمت بیماریهای غیر واگیر (تا۸۲٪ بیماریها در حال حاضر)، تغییر الگوی جمعیتی به سمت سالمندی و افزایش تقاضای بهداشتی و درمانی متناسب با افزایش سن، کاهش رشد جمعیت و از طرفی افزایش بار تکلف و مستمری بگیری بر سازمانهای بیمه‌گر و دلایل متعدد دیگر … همگی خبر از یک واقعیتی را میدهند که دور از ذهن نیست و بیانگر این که در سنوات آتی «هزینه‌های بسیارسنگین بردوش خانواده‌ها، پیکره نظام سلامت و صندوق‌های بیمه‌ای کشور تحمیل خواهد شد و اگر چاره نکنیم هزینه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و …خواهد داشت و خود مشکلات بسیاری بر کشور اضافه خواهد کرد».

و اما راهکار پیشنهادی:

در حوزه بهداشت ارزش واقعی خدمات می‌بایست تعیین و صندوق‌های بیمه‌ای مکلف به پرداخت آن شوند. این عدم قیمت گذاری خدمات (حتی ارائه بصورت رایگان) به کاهش اثربخشی و درنهایت پرت منابع سازمان اعم از (مالی و انسانی …) منجر خواهد شد.

شورایعالی بیمه سلامت کشورکه تعرفه‌های خدمات سلامت را به هیات دولت پیشنهاد می‌دهد در این خصوص نقش حیاتی دارد تا با روند محقق شدن آن را بصورت قانونی در برنامه توسعه آتی و همچنین قانون بودجه تسهیل کند.

سازمانهای بیمه‌گر با پرداخت ارزش خدمات بهداشتی به ارائه دهندگان نه تنها به صرفه جویی در سایر هزینه‌ها منجر میشوند بلکه به افزایش درآمد در این حوزه تخصصی نیز کمک شایانی خواهد کرد.

در سایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

کتاب ارزش نسبی خدمات سالهاست که درحوزه درمان تعریف شده و هر چند یک سال بروز رسانی می‌شود و در حوزه بهداشت نیز نیاز است تا اقدام مشابهی انجام گیرد. مهمترین مزیت رقابتی در این اقدام کاهش هزینه‌های درمان است.

مردم برای هزینه‌های بهداشتی به بیمه‌ها پول میدهند تا صندوق‌های بیمه‌ای به ارائه دهندگان خدمات بهداشت پول بدهند. این خدمات دهی لاجرم هزینه‌های درمان را کاهش میدهد. اگرچه این نسخه یک شبه نمیتواند هزینه‌های درمان را کاهش دهد اما با برنامه ریزی درست میتوان همچون کشورهای توسعه یافته، سالیانه درصد بیشتری به بهداشت تخصیص داد تا بروز بیماری جدید کاهش یابد و از سوی دیگر هزینه درمان بسیار کاهش خواهد یافت و ما راه جز این نداریم یعنی «سرمایه گذاری در ارائه خدمات بهداشتی»

بعنوان نمونه سالیانه درحوادث ترافیکی تعداد زیادی از موتور سواران به علت نداشتن کلاه ایمنی یا حتی استفاده از کلاه ایمنی غیر استاندارد و ارزان قیمت (معمولا در کشورهای با درآمد متوسط پایین و متوسط) دچار فوت یا نقص عضو دائمی و یا مدتی مجروح و بستری می‌شوند که هزینه‌های اقتصادی- اجتماعی … فراوانی را به کشور تحمیل میکند.

در حوزه بهداشت ارزش واقعی خدمات می‌بایست تعیین و صندوق‌های بیمه‌ای مکلف به پرداخت آن شوند. این عدم قیمت گذاری خدمات (حتی ارائه بصورت رایگان) به کاهش اثربخشی و درنهایت پرت منابع سازمان اعم از (مالی و انسانی …) منجر خواهد شد.

مطالعات متعددی در خصوص هزینه درمان بیماران حوادث ترافیکی که سالیانه بر دوش سازمانهای بیمه و خانواده‌ها سنگینی می‌گردد انجام شده است که بعنوان مثال در گروه موتور سواران اعم از راننده یا ترک نشین، اگراز کلاه ایمنی استفاده شود با توجه به جدول ذیل کاهش چشمگیری خواهد داشت. لذا تاکید می‌کنیم که سازمانهای بیمه‌گر و شورای عالی بیمه در صدر نسبت به ارزش گذاری خدمات بهداشتی همت و توجه ویژه نمایند.

جدول۱- خلاصه‌ای از بررسی سیستماتیک اثرات استفاده از کلاه‌های ایمنی توسط موتورسواران

عدم استفاده از کلاه ایمنیاستفاده از کلاه ایمنی
- افزایش خطر صدمات سر- کاهش حدود 72 درصد خطر و شدت صدمات
- افزایش شدت صدمات سر- کاهش احتمال 39 درصد مرگ با توجه به سرعت
- افزایش زمان بستری در بیمارستان- کاهش هزینه مراقبت های بیمارستانی ناشی از تصادفات
- افزایش احتمال فوت در اثر صدمه سر - کاهش شدید خطر صدمات به سر

به عنوان نمونه: خرید یک کلاه ایمنی استاندارد که بطور متوسط ۳-۲ برابر کلاه ایمنی غیر استاندار قیمت دارد، (قیمت کلاه ایمنی استاندارد در کشورهای توسعه یافته کمتر از ۳۰ دلار که معادل ۰۰۰/۳۰۰ تومان فعلی است) توسط بیمه‌ها و اهدای آن به موتور سواران دارای گواهینامه و بیمه نامه و اطلاع رسانی که در صورت عدم استفاده از کلاه ایمنی، فرانشیز سهم بیماردر صورت وقوع حادثه ترافیکی افزایش خواهد یافت، این موضوع نه تنها به مرور بصورت فرهنگ در می‌آید بلکه در کاهش حوادث ترافیکی و سایر هزینه‌های مرتبط با آن موثر است و این روش به صورت تدریجی و آرام می‌تواند روند پیشگیری از بار سایر بیماری‌های غیر واگیر که بعضا تا آخر عمر گریبانگیر فرد، خانواده و جامعه خواهد بود را کاهش دهد.

*دکترای تخصصی مدیریت بهداشت و درمان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 روز قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما49 دقیقه قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی گفت: ما امروز برای چند روز متوالی است که در معیت سازمان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، اتاق اصناف و اتحادیه‌ها رصد بازار را انجام می‌دهیم و قطعا برخورد قانونی ما با سوء استفاده کنندگان از شرایط موجود، تشدید خواهد شد. افضلی افزود: امروز در چندین منطقه تهران حاضر شدیم و قیمت برخی اقلام کاهش یافته بود و در حوزه حمل و نقل در حضور رئیس اتحادیه صنف وانت بار و پیک موتوری شاهد بودیم که هیچ افزایش قیمتی به بهانه افزایش قیمت بنزین رخ نداده است. وی گفت: مردم می‌توانند گزارش‌های مستند خود را از طریق سامانه ۱۲۴ یا ۱۳۵ و اپلیکیشن آپ مطرح کنند و ما در کمترین زمان ممکن رسیدگی می‌کنیم. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: اتحادیه‌های صنفی هم خودشان بازرسانی دارند که به صورت نوبه‌ای و میدانی قیمت اصناف زیر نظر خود را نظارت می‌کنند که در این بخش بسیج اصناف هم کمک خوبی به ما کرده است. افضلی گفت: همه طرح‌های نظارتی ما آغاز و پایانی دارد اما این طرح با اصلاح قیمت بنزین آغاز شده است و تا زمانی که مطمئن شویم هیچ اخلالی در بازار وجود ندارد طرح ادامه دارد.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران7 ساعت قبل
۲) در هر عرضه، قیمت پایه در اطلاعیه عرضه به‌صورت دیفرنشیال قیمت نسبت به شاخص‌های معتبر قیمتی اعلام می‌شود که قیمت پایه اعلامی، کف قیمت قابل اعمال در روز عرضه بوده و روی تابلو تخفیفی نسبت به آن اعمال نخواهد شد. ۶) در صورت انجام معامله در روز عرضه، خریدار جهت عقد قرارداد به شرکت ملی نفت ایران معرفی می‌شود. ۸) مفاد اطلاعیه عرضه توسط شرکت ملی نفت ایران تهیه می‌شود. ۱۰) محل و شیوه تحویل محموله‌ها توسط شرکت ملی نفت ایران تعیین می‌شود. ۱۴) شرکت ملی نفت ایران مکلف است در پایان هر فصل، گزارش عملکرد این شیوه‌نامه را به وزارت نفت ارسال کند.
عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز5 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین6 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا16 دقیقه قبل