مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می‌کند

مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می‌کند

مهرخبرگزاری مهر |
محمود فروزبخش با بیان اینکه ملت سازی اخیر عراقی ها کاملاً با تلاش های مرسوم در جهان عرب متفاوت است، گفت: مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می کند

به گزارش خبرنگار مهر، نشست «نسبت وضع کنونی ما در جهان با پدیده اربعین» در سرای هنر و اندیشه اصفهان برگزار شد. در این نشست محمود فروزبخش و حجت الاسلام سید محسن موسویان در این باره به ایراد سخن پرداختند.

اولین سخنران این نشست علمی محمود فروزبخش، معاون پژوهشی خانه مشروطه اصفهان بود که موضوع صحبت او «نقش و تأثیر اربعین برای ملت عراق» بود.

وی در ابتدای کلام خود خاطرنشان کرد: مراسم اربعین حقیقتی دارد که در سه ظرف متجلی شده است. این حقیقتی وجودی همان محبت امام حسین (ع) است. «عشیره»، «ملت عراق» و «سطح بین المللی» سطوحی هستند که آن حقیقت حسینی درآن سطوح ظهور کرده است و اگر یکی از آن سطوح را در تحلیل فراموش کنیم، نگاهمان به اربعین ناقص می‌ماند.

این نویسنده با بیان آن که معمولا بعد ملت عراق در تحلیل‌ها مغفول می‌ماند، بیان کرد: مراسم اربعین به فرایند ملت سازی عراق کمک می‌کند و در ادامه این ملت سازی عراق هم به بهتر برگزار شدن اربعین کمک می‌رساند.

وی با بیان این که ملت جمع عددی عشیره‌ها نیست، بلکه حقیقتی فراتر از مجموع قبایل است، تصریح کرد: در سال‌های گذشته مشهود بود که عراق روح جمعی ملی ندارد، اما در حال حاضر این روحیه جمعی از پس تجمع اربعین تقویت شده است. این در حالی است که حزب بعث به واسطه عنصر ناسیونالیسم عربی سعی در ملت سازی داشت و این ملت سازی اخیر عراقی‌ها کاملا با تلاش‌های مرسوم در جهان عرب متفاوت است.

فروزبخش با اشاره به مشهود بودن عکس‌های شهدای عراقی در مراسم اربعین ادامه داد: یکی از راه‌های ملت سازی تأکید بر مقاومت است. عراقی‌ها در سال‌های گذشته چندان به طور گسترده شهید ملی نداشتند، اما در چند سال گذشته مفهوم شهید ملی با مولفه‌های حسینی گره خورده است.

این پژوهشگر تاریخ تأکید کرد: عراقی وار بودن مراسم کاملا آشکار است، برای فهم این مطلب کافی است تصور کنیم که این مراسم توسط اصفهانی‌ها برگزار می‌شد! قطعا دیگر چنین صورتی نداشت. حتی اگر عراق مانند گذشته جزئی از عثمانی بود باز هم اربعین چنین روندی را با این خصیصه‌ها طی نمی‌کرد و این نشان دهنده تأثیر ملت عراق بر شکل این پدیده است و این ملت سازی فرآیندی توقف ناپذیر هم دارد.

وی سخنان خود را این گونه جمع بندی کرد: ایرانی در خرد جمعی خود عاشورا را فهمیده است، اما یافت عراقی به شدت دلی و عشقی است و عراق عاقبت از دو طریق به صراط حسینی می‌رسند. یکی از راه عقل و خرد و دیگری از راه دلی و محبت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

سخنران دیگر این نشست حجت الاسلام سید محسن موسویان بود که در مورد «اربعین در افق تاریخی آینده ما» صحبت کرد.

موسویان در ابتدا تذکر داد که مبادا تحلیل‌های معمول ما را از حقیقت اربعین جدا کند و سپس تاکید کرد: بعد از انقلاب اسلامی تاریخ به طور کلی با صحنه‌ای دیگر روبه رو شد و از آن روز به بعد ما شاهد آن هستیم که هر بار تاریخ ورق می‌خورد. به طور مثال پس از جنگ ۳۳ روزه رهبری فرمودند تاریخ ورق خورد و دیگر شکستی در کار نیست.

وی با بیان این که اربعین نیز نشان از ورق خوردن تاریخ است افزود: انسان باید تمدن مطلوب خود را طلب کند و این طلب باید صورتی عینی داشته باشد. انقلاب اسلامی وجهی تمدنی داشته که در برابر تمدن غرب بود و این تقابل در وجه سیاسی به خوبی طلوع کرد اما در در بسیاری از جهات دیگر هنوز صفحات این انقلاب ورق نخورده است. اربعین همان صورت عینی از انقلاب اسلامی است که در دل تاریخ مدرن وورق خورده است.

این کارشناس دینی خاطرنشان کرد: من احساس می‌کنم عراقی‌ها در این زمینه وظیفه دارند و ایرانی‌ها هم وظیفه‌ای. آن‌ها میزبان هستند و ما هم می‌توانیم وجه معنابخشی اربعین را پربار کنیم. اربعین همان گمشده‌ای ست که بشر سال هاست به دنبال آن می‌گردد و حقیقت آن گمشده همان عشق است.

موسویان با بیان آن که عشق به امام حسین (ع) با عشق به زائران حسینی کامل می‌شود، ادامه داد: چنانچه وارد هر کشوری بشوید و شما را مورد تکریم و احترام قرار بدهند، تحت تاثیر قرار می‌گیرید. در اربعین وارد جهانی می‌شویم که همه انسان‌ها باهم هم صحبت می‌شوند. ما در این اجتماع حسین (ع) را در صورت تمام زائران می‌بینیم و انگار زیارت نه رفتن به حرم که همان در مسیربودن است.

وی سخنان خود را این گونه به پایان رساند: از صحبت کردن در مورد سطوح مختلف اربعین مانند آن که آقای فروزبخش گفتند، استقبال می‌کنم زیرا ما بیش از این باید در مورد این پدیده با یکدیگر صحبت کنیم تا گوشه‌ای از این حقیقت برای ما باز شود و ابعادش بیش از پیش مشخص شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
ایلناایلنا8 ساعت قبل
صنعتگران به مشارکت در پروژه پایش صنعت نساجی کشور فراخوان شدند. به گزارش ایلنا، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت گفت: پروژه‌ پایش صنعت نساجی کشور از طریق انجمن صنایع نساجی ایران در دست اجراست.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف15 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها14 ساعت قبل
برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخورد‌ها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و … روز‌های آسانی نیست. عصرایران: اینترنت قطع نیست اما قطع است. در حال حاضر سایت‌های داخلی در دسترس هستند، بانک‌ها و ادارات خدمات ارائه می‌دهند و اینترنت قطع نیست اما قطع است. قطع اینترنت یک تصمیم امنیتی است و فراتر از اراده ما به عنوان اهل رسانه. ما لازم است همه ابعاد ماجرا را ببینیم و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آینه بازتاب‌دهنده جامعه بودند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا13 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری16 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران18 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا21 دقیقه قبل