آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید

مهرخبرگزاری مهر |
کارشناس نجوم از وقوع آخرین رویداد نادر نجومی قرن خبر داد و گفت: گذر عطارد از قرص خورشید، نادرترین رویداد نجومی قرن است که بیستم آبان ماه اتفاق می افتد.

به گزارش خبرنگار مهر، دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ سیاره عطارد از مقابل قرص خورشید می‌گذرد. گذر سیاره از مقابل قرص خورشید اتفاق نسبتا نادری است. از دید زمین تنها گذر عطارد و زهره امکان‌پذیر است. در هر قرن حدود ۱۳ گذر عطارد رخ می‌دهد و گذرهای زهره به صورت جفتی رخ می‌دهد که بین هر جفت بیش از یک قرن فاصله است.

علی آزادگان کارشناس نجوم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مهم‌ترین رویداد نجومی قرن گفت: گذر سیاره عطارد فردا رخ می‌دهد و این گذر، آخرین گذر قرن محسوب می‌شود.

وی در خصوص مراحل گذر عطارد از قرص خورشید گفت: این رویداد بسیار شبیه به مراحل کسوف حلقوی است؛ گذر با تماس اول آغاز می‌شود که قرص سیاره درست مماس با قرص خورشید می‌شود. کمی پس از تماس اول، سیاره مانند ناخنی بر لبه قرص خورشید دیده می‌شود. کل قرص سیاره برای اولین بار در تماس دوم مشاهده می‌شود که در این زمان قرص سیاره از داخل بر قرص خورشید مماس می‌شود.

کارشناس نجوم با بیان اینکه این رویداد مهم را فقط با تلسکوپ می‌توان رصد کرد، افزود: این رویداد از حدود ساعت ۱۶ تا زمان غروب خورشید در تمام ایران قابل رویت است.

آزادگان ادامه داد: در چند ساعت بعدی قرص سیاه سیاره به آهستگی از مقابل قرص درخشان خورشید عبور می‌کند. در تماس سوم سیاره به نقطه مقابل قرص خورشید می‌رسد و دوباره از داخل با قرص خورشید مماس خواهد شد.

وی با بیان اینکه این گذر مهم ۵ساعت و نیم طول می‌کشد، ادامه داد: بالاخره در تماس چهارم سیاره دوباره از خارج بر قرص خورشید مماس می‌شود و گذر پایان می‌یابد. زاویه استقرار (Position Angle) عطارد در هر تماس در جهت پادساعت‌گرد نقطه شمال قرص خورشید محاسبه می‌شود.

زمان مراحل مهم گذر عطارد ۱۳۹۸

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید - 8

وی با اشاره به اوج گذر گفت: اوج گذر لحظه‌ای است که عطارد به نزدیکترین فاصله از مرکز قرص خورشید می‌رسد. در این لحظه فاصله زاویه‌ای زمین‌مرکزی بین مرکز خورشید و مرکز عطارد برابر ۷۵٫۹ ثانیه کمانی است. زاویه استقرار جهت قرار گرفتن عطارد نسبت به مرکز خورشید را نشان می‌دهد که از قطب شمال سماوی قرص خورشید در جهت پادساعت‌گرد اندازه گرفته می‌شود.

مسیر حرکت عطارد بر قرص خورشید و اعداد روی این مسیر نیز ساعت حضور عطارد در هر نقطه‌

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید - 11

به گفته این کارشناس نجوم، چون زمان تماس‌ها برحسب مختصات زمین‌مرکزی محاسبه شده، فقط برای ناظر ساکن در مرکز زمین دقیق است. زمان تماس‌ها برای نقاط مختلف زمین می‌تواند تا ۲ دقیقه با این زمان‌ها متفاوت است. دلیل این موضوع اختلاف منظر است زیرا قرص عطارد با قطر ۱۰ ثانیه کمانی می‌تواند تا ۱۳ ثانیه کمانی از محل مختصات دقیق زمین‌مرکزی‌اش جابجا شود.

تصویر گذر عطارد در بیستم آبان ماه

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید - 14

آزادگان افزود: گذر از اغلب مناطق زمین شامل آمریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس اطلس و آرام، اروپا، آفریقا، نیوزلند و غرب آسیا قابل مشاهده خواهد بود. اما از آسیای میانه و شرقی، ژاپن، استرالیا و اندونزی مشاهده نخواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

به گفته وی، کل شهرهای ایران می‌توانند تماس عطارد با خورشید را با تلسکوپ رصد کنند اما با غروب خورشید از دیدن مراحل بعدی محروم می‌شوند؛ تنها این هشت شهر هستند که هر سه گذر را می‌توانند ببینند.

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید - 18

وی با بیان اینکه برای ایران و دیگر مناطق غرب آسیا، گذر ساعتی قبل از غروب خورشید آغاز می‌شود و قبل از اینکه لحظه اوج گذر فرا برسد خورشید غروب خواهد کرد، افزود: به دلیل اینکه خورشید برای شهرهای غربی دیرتر غروب می‌کند، رصدگران در آن شهرها فرصت بیشتری برای رصد دارند.

کارشناس نجوم افزود: چون قطر عطارد۱٫۱۹۴ قطر ظاهری خورشید است، تلسکوپی با بزرگنمایی ۵۰ برابر یا بیشتر می‌تواند سیاره عطارد را در این گذر نشان دهد. همچنین تلسکوپ باید به فیلتر مناسب و ایمن رصد خورشید مجهز باشد. ابزارهای رصدی و عکاسی مناسب برای گذر مشابه ابزارهای رصد لکه‌های خورشید و کسوف‌های جزئی است.

به گفته وی، رصد تماس‌های دو و سه نیز نیازمند بزرگنمایی هستند. این تماس‌ها لحظاتی هستند که قرص سیاره دقیقه از داخل با قرص خورشید مماس باشد. درست پس از لحظه تماس دوم اثر چکه‌ی سیاه مشاهده می‌شود. در این زمان به نظر می‌رسد که قرص سیاره توسط خط یا ستونی نازک به لبه قرص خورشید متصل است.

آزادگان خاطر نشان کرد: زمانی که این ارتباط قطع می‌شود، سیاره کاملا توسط نور خورشید احاطه می‌شود. گاهی این لحظه را تماس دوم می‌نامند ولی در واقع این زمان از چند ثانیه تا یک دقیقه پس از تماس دوم است. در تماس سوم نیز دقیقا برعکس همین مراحل رخ می‌دهد. تاثیر جو زمین بر خطای اندازه‌گیری زمان تماس‌ها حدود چند ده ثانیه است.

تصویر گذر عطارد از قرص خورشید

آخرین رویداد نادر قرن فردا رخ می‌دهد/ گذر عطارد از قرص خورشید - 24

وی در خصوص آخرین گذرهای عطارد به خورشید، گفت: در دوران معاصر گذرهای عطارد با چند روز فاصله از ۱۸ اردیبهشت و ۱۹ آبان رخ می‌دهند. کمتر بودن سرعت سیاره در اوج مداری موجب می‌شود که احتمال حضورش در مکان مناسب کمتر باشد. گذرهای آبان در فواصل ۷، ۱۳ و ۳۳ سال و گذرهای اردیبهشت در فواصل ۱۳ و ۳۳ سال رخ می‌دهند.

آزادگان افزود: گذرهای عطارد با چرخه‌ای ۴۶ ساله در همان روز تکرار می‌شوند (با یک یا دو روز جابجایی به دلیل اعمال سالهای کبیسه). این چرخه ۴۶ ساله بسیار شبیه به چرخه ساروس در کسوف‌ها است. این بدان معناست که چنین گذری (گذرعطارد از خورشید) ۴۶سال دیگر رخ دهد.

وی تاکید کرد: گذر بعدی عطارد در ۲۲ آبان ۱۴۱۱ خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران14 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.

سوی امید

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی با انتشار این عکس نوشت: کنسرت خواستنی رضا صادقی! و شبی دلبرانه من با کلمه کلمه‌ی ترانه‌های رضا صادقی خاطره‌ها ساختم…حالا حال خاطرات روزای خوش رنگ و لعاب عاشقانه‌ی عقد بستگیم با ترانه هاش خوب‌تر میشه.
صدا و سیماصدا و سیما41 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سومین همایش بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی؛ خانم دکتر سودابه درویش گفت: شیوع اختلالات کف لگن، ۵۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال را درگیر می‌کند. وی به علل بروز بی اختیاری ادراری زنان اشاره کرد و افزود: افزایش سن، تعداد زایمان و حاملگی، نوع نژاد، فشار‌های مزمن داخل شکمی از مهم‌ترین علل بروز بی اختیاری ادراری در زنان است. خانم دکتر درویش به درمان‌های محافظه کارانه یا همان درمان‌های دارویی برای کنترل اختلالات کف لگن و بی اختیاری ادراری اشاره کرد و گفت: درمان نوع شدید این اختلالات، نیاز به جراحی دارد. وی ادامه داد: زندگی زنان گرفتار بی اختیاری ادراری تحت تاثیر قرار می‌گیرد و باعث می‌شود کیفیت زندگی، فعالیت‌های اجتماعی و حضور آنان در جامعه کم رنگ و محدود شود. سومین همایش بین المللی چالش‌های بالینی در مامائی، زنان و نازائی در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی و انجمن متخصصین زنان و مامائی ایران، مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های زنان در شهر تهران برگزار خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر