گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. بین‌المللی

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
زنان معترض در پایتخت و استان‎های جنوبی کشور با اکثریت جمعیت شیعه تابو شکانده و در کنار هزاران تظاهر کننده دیگر حضور یافته‌اند.

هنرمندان عراق در میانه تظاهرات‌ ضد دولتی در این کشور چشم‌انداز خود برای آینده روشن را روی دیوارهای تیره و کثیف پایتخت به تصویر می‌کشند.

به گزارش عصر ایران به نقل از فرانس ۲۴، جوانان عراقی که اکثر آنها زن هستند با اسپری رنگ، دیوارها را نقاشی می‌کنند.

«فاطمه حسام» ۲۰ ساله که دستکش پلاستیکی به دست کرده به تیم هنرمندان خود دستور می‌دهد که از چه رنگ‌های برای نقاشی‌های روی دیواری استفاده کنند.

دیوار نگاره‌ای با الهام از «رزیه د ریوتر» نماد فمینیستی جنگ جهانی دوم/ عکس: خبرگزاری فرانسه

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 5

«رزیه د ریوتر» (Rosie the Riveter) نماد فمینیستی دوره جنگ جهانی دوم با شعار «ما می‌توانیم انجامش دهیم» / عکس: «د آتلانتیک»

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 7

دیوار نگاره آنها، یک تونل تک رنگ تا میدان (آزادی) را به گالری هنری‌های انقلابی تبدیل کرده است. این روزها میدان آزادی بغداد که محل اجتماع معترضان است، به تقلید جنبش مصر به نام «میدان تحریر» خوانده می‌شود.

«فاطمه حسام» دختر نقاش عراقی با روسری سفید و گل‌های صورتی‌اش در این باره گفت: تعداد زیادی هنرمند در این کشور زندگی می‌کند، اما جایی برای ابراز هنر آنها وجود ندارد.

در میان آثار او نسخه‌ای با الهام از «رزیه د ریوتر» (Rosie the Riveter) نماد فمنیستی جنگ جهانی دوم با پرچم عراق بر روی گونه دیده می‌شود. در حباب سخنرانی این تصویر نوشته شده است: «این چیزی است که زنان ما دوست دارند».

«رزیه د ریوتر» تصویر زنی است که فیگور بازو گرفته و شعار «ما می‌توانیم انجامش دهیم» در پس زمینه تصویر آن نوشته شده است. این زن نماد جنگ جهانی دوم و دوره کار زنان در کارخانه‌ها، کشتیرانی، تولید مهمات و تجهیزات جنگی است.

نقاشان جوان عراقی در حال نقاشی روی دیوارهای منتهی به محل تجمع معترضان/ عکس: خبرگزاری فرانسه

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 13

عراق که حدود ۶۰ درصد از جمعیت ۴۰ میلیونی‌اش زیر ۲۵ سال سن دارند، همچنان یک کشور بزرگ محافظه‌کار باقی مانده است.

بغداد نسبت به بخش‌های جنوبی عراق و قبایل ساکن در آن منطقه‌ای باز و روشن‌فکر به شمار می‌آید. در بخش‌های جنوبی عراق دیدن زنانی که با مردانی غریبه -به غیر از خویشاوندان و همسرانشان- گفت‌و‌گو می‌کنند به ندرت دیده می‌شود.

اما اینک زنان معترض در پایتخت و استان‎های جنوبی کشور با اکثریت جمعیت شیعه تابو شکانده و در کنار هزاران تظاهر کننده دیگر حضور یافته و خواستار تغییر نظام سیاسی کشور هستند.

هوسام در این هفته به تظاهرکنندگان پیوست. آخرین اثر او با یک «قصیده و شعر» همراه است. او زن محجبه‌ای را به تصویر کشیده که تابلو و دست‌نوشته‌ای با یک شعر و شعار محبوب و مردمی عراق دارد. «من کشورم را می‌خواهم».

شادی و رنگ

این دیوارنگارها و شعارها برای «محمد عبدالوهاب» ۲۳ ساله الهام بخش است.

او قلمویش را در رنگ سفید یرده و اعتراضات مردم عراق را روی دیوارهای تیره و خاکستری منتهی به مرکز اعتراضات عراق به شکل نقشه این کشور می‌نگارد.

دختر جوان عراقی در حال نقاشی روی دیوار/ عکس: خبرگزاری فرانسه

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 23

این نقاش عراقی در این باره گفت: ما نسل تغییر هستیم. تغییری بهتر.

دهها هنرمند عراقی دیگر نیز در این مسیر در حال کار بر روی قطعات هنری خود هستند.

یکی از نقاشان سه چرخه‌ای با نام «ریکشا» معروف به «توک- توک» را به تصویر کشیده که یکی از نمادهای محبوب این روزهای تظاهرات عراق است. این وسیله در حمل و نقل معترضان زخمی و وسایل مورد نیاز آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از این نقاشان نیز کلمه «عشق» را با دستان خونی تصویر کشیده است. به گفته این هنرمند این دیوارنگار به کشته شدگان تظاهرات در برابر نیروهای امنیتی در تظاهرات عراق تقدیم شده است.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، از آغاز اعتراضات مردم عراق در اوایل ماه اکتبر (۹ ماه مهر) بیش از ۳۰۰ نفر از تظاهرکنندگان کشته شده‌اند.

نیمی از این افراد در ۶ روز اول ماه اکتبر جان باخته‌ و بقیه در آتش‌سوزی دفاتر احزاب یا برخورد مرگبار با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

تصویر یک وسیله سه چرخ عراقی که این روزها به دلیل انتقال مجروحان در تظاهرات بسیار محبوب شده است/عکس: خبرگزاری فرانسه

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 31

مقامات عراقی می‌گویند: «نفوذی‌ها» خواهان بازگردان عراق به دوران «بی ثباتی» هستند.

عراق اخیرا از دل چندین دهه جنگ و درگیری خارج شده است. این کشور در دهه ۱۹۸۰ با ایران جنگیده و در سال ۲۰۰۳ با حمله نظامی به رهبری آمریکا مواجه شد. جنگ این کشور با نیروهای «داعش» نیز در سال ۲۰۱۷ پایان یافت.

عبدالوهاب در مورد نقاشی‌هایش می‌گوید: ما برای حمله به دولت اینجا نیستیم. ما قصد داریم شادی و رنگ را به شهر بیاوریم.

رشد زیرزمینی

محمد عباس ۳۸ ساله که در ۱۶ ساله اخیر از این مسیر به سمت محل کار خود رفته است، در این باره گفت: ماموریت انجام شده است. در ۱۶ سال اخیر هرگز این مکان را به این زیبایی ندیده‌ام. کشور ما به چنین رنگ و طرحی نیاز دارد. او افزود: این دیوارها اغلب کثیف و سیاه هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بغداد شهری بی‌نظم، شلوغ و ۱۰ میلیون نفری است که اغلب در میان ترافیک، دود و ایست‌های بازرسی غرق شده است.

دیوارهای خاکستری منتهی به مرکز تجمعات رنگی شده‌اند/عکس: خبرگزاری فرانسه

گالری هنرهای انقلابی در خیابان‌های بغداد (+عکس) - 39

براساس آمار بانک جهانی، عراق دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت اوپک (OPEC) است و با این حال یک پنجم مردم آن در فقر به سر می‌برند. ۲۵ درصد از جوانان عراق نیز در فقر به سفر می‌برند.

خدمات عمومی مانند توزیع برق، تامین آب و حفظ خیابان‌ها بسیار ضعیف است و براساس آمار سازمان شفافیت بین‌الملل در رتبه دوازهم فساد قرار دارد.

اما هنر در این منطقه تنها به تصویر ختم نمی‌شود. هر بعد از ظهر نوازندگان کلارنیت و فلوت در این منطقه جمع شده و می‌نوازند. مجسمه و ساخته‌های چوبی نیز در این بخش دیده می‌شوند. آنها می‌خواهند پیام صلح، شادی و زندگی مردم عراق را به جهان صادر کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تا دقیقه ۵۲: عراق ۱ - ۱ ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‎؛ تیم ملی فوتبال کشورمان از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین در ورزشگاه ملی امان پایتخت اردن با قضاوت پریرا از سریلانکا به مصاف تیم ملی عراق رفت. احمد نوراللهی گل تساوی را در دقیقه ۲۵ برای ایران به ثمر رساند. گل نخست ایران - احمد نوراللهیکد ویدیو دانلود فیلم اصلینخستین گل تیم ملی فوتبال عراق را مهند علی در دقیقه ۱۱ وارد دروازه ایران کرد. گل نخست عراق _ مهند علیکد ویدیو دانلود فیلم اصلیورود بازیکنان به زمینمارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی کشورمان با ترکیب زیر بازی را آغاز کرد: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، مسعود شجاعی، محمد محبی، مهدی طارمی و سردار آزمونسرچکو کاتانچ سرمربی اسلوونیایی تیم ملی عراق هم تیمش را با نفرات زیر راهی زمین کرد: محمد حمید، سعد ناطق، احمد ابراهیم، علاء علی، علی عدنان، سولاکا، امجد عطوان، همام طارق، صفاء هادی، بشار رسن و مهند علی
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آیت الله اراکی ابراز امیدواری کرد، با تشکیل اتحادیه قربانیان ترور شاهد نشر اسلام ابراهیمی در جهان اسلام باشیم. وی در پایان گفت: خانواده شهدا جلوه گاه اسلام ابراهیمی هستند، آنان نماد اسلام راستین و عدالت خواهی بوده‌اند. وی اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ترور است و در برخی از ابعاد نیز می‌توان گفت که کم سابقه‌ترین ترور‌های جهان در این کشور اتفاق افتاده است. وی خاطرنشان کرد: هر چند در دنیا ما را محکوم به تروریسم می‌کنند، اما بزرگ‌ترین جنایات تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروهک‌های مختلف رقم زده شده است. نخستین روز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی نشست قربانیان ترور با حضور آیت الله محسن اراکی در سالن زمرد هتل آزادی برگزار شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های فلسطینی، ابوحمزه سخنگوی گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد از محور مقاومت و در راس آن جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت‌های مختلف از مقاومت فلسطین تشکر می‌کنم. از سوی دیگر، ابوحمزه سخنگوی گردان‌های قدس از موشک جدیدی رونمایی کرد که گروه‌های مقاومت آن را برای اولین بار مورد استفاده قرار داده‌اند که نام این موشک، براق ۱۲۰ است. ابوحمزه خاطر نشان کرد این موشک کاملا یک موشک ساخت فلسطین است.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور «رشوه دهی» را در پرونده رسوایی اوکراین پذیرفته است. این رشوه دهی است.» رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در حالی این سخنان را بیان کرد که اولین جلسه استماع شاهدان در پرونده تحقیق برای استیضاح دونالد ترامپ روز چهارشنبه برگزار شد. پلوسی افزود: «آنچه رئیس جمهوری پذیرفته است و آن را «عالی» می‌داند از نظر من کاملا غلط است. این رشوه دهی است.» مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیق درباره احتمال «سوءاستفاده» دونالد ترامپ از قدرت شخصی خود در رابطه با اوکراین است. دونالد ترامپ ارتکاب هرگونه تخلف در رابطه با اوکراین را رد کرده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه‌های لبنان در خبری تاییدنشده از توافق اولیه احزاب این کشور برای معرفی «محمد الصفدی» به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان خبر دادند.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA) «جو بایدن» معاون رییس جمهوری سابق آمریکا و یکی از نامزدهای اصلی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به یک «سگ هار» تشبیه کرده است. به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، این خبرگزاری در مطلبی که روز جمعه (امروز) روی خروجی خبر خود قرار داده، نوشت: بایدن سگ هاری است که باید او را آنقدر با چوب کتک زد که بمیرد. " خبرگزاری رسمی کره شمالی که منعکس کننده دیدگاه‌ رسمی حکومت این کشور است درباره بایدن نوشته است: «سگ‌های هاری مانند بایدن در صورت رها بودن می‌توانند به بسیاری از افراد صدمه بزنند بنابراین بهتر است پیش از آنکه دیر شود آنها را با چوب چنان کتک زد تا بمیرند.» خبرگزاری رسمی کره شمالی همچنین بایدن را دارای نشانه‌هایی از مراحل پیشرفته بیماری زوال عقل دانسته است. در ماه می‌سال جاری نیز خبرگزاری رسمی کره شمالی پس از اینکه بایدن در یک سخنرانی رهبر کره شمالی را دیکتاتور و مستبد توصیف کرده بود در مطلبی او را کودن و احمق خطاب کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر