شکل‌گیری مافیای صادرات قیر در وزارت نفت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اقتصادی

شکل‌گیری مافیای صادرات قیر در وزارت نفت

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از تذکر نمایندگان به رئیس جمهور در مورد شکل گیری مافیای صادرات مواد اولیه تولید قیر در وزارت نفت خبر داد.

خبرگزاری مهر: عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس از تذکر نمایندگان به رئیس جمهور در مورد شکل گیری مافیای صادرات مواد اولیه تولید قیر در وزارت نفت خبر داد.

احمد علیرضا بیگی از رانت و سوء استفاده مافیای وزارت نفت در صادرات مواد اولیه قیر (وکیوم با توم) علی رغم وجود بحران تامین قیر برای اجرای پروژه‌های عمرانی در کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه فصل کارهای عمرانی با توجه به سرمای هوا رو به اتمام است، افزود: کمبود قیر منجر به تعطیلی اجرای پروژه‌های عمرانی شده است.

عضو کمیسیون شوراها و سیاست داخلی تاکید کرد: وزارت نفت، وکیوم باتوم که ماده اولیه قیر است را در اختیار کارخانه‌های قیر قرار نمی‌دهد. به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه قیر و محصول نهایی قیر در سطح جهان، وزارت نفت از توزیع عادلانه ماده اولیه قیر سر باز می‌زند.

علیرضا بیگی افزود: البته برای گروه خاصی این ماده اولیه تأمین شده است. این گروه خاص نیز بدون اینکه فرآوری خاصی روی ماده اولیه انجام دهند، آن را صادر کردند و از این رهگذر پول کلانی به جیب زدند.

وی با بیان اینکه این گروه خاص، برخی تولید کنندگان قیر هستند که به جای تولید قیر و محصولات نهایی، مواد اولیه‌ای که وزارت نفت در اختیار آنها قرار داده بود را صادر کردند، اظهار داشت: بقیه دست اندرکاران صنعت قیر نیز به دلیل اینکه با مشکل تهیه مواد اولیه تولید قیر روبرو بوده‌اند، با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اضافه کرد: حدود دو هزار کارگر در صنایع مختلف قیر مشغول به کار هستند که فرصتهای شغلی آنها به مخاطره افتاده است.

علیرضا بیگی با اشاره به بحران در اجرای پروژه‌های عمرانی و به مثابه آن از دست رفتن شغل کارگران پروژه‌های عمرانی و کارگران کارخانه‌های تولید قیر، یادآور شد: عملکرد وزارت نفت موجب سوء استفاده و رانت خواری افراد خاص شده است.

وی تصریح کرد: مافیایی در وزارت نفت مواد اولیه قیر را صادر می‌کند و فقط به برخی کارخانه‌های خاص، مواد اولیه می‌فروشد که این افراد و کارخانه‌ها نیز به جای تولید قیر، مواد اولیه را صادر می‌کنند و رانت بزرگی به جیب می‌زنند.

نماینده مردم تبریز با بیان اینکه طبق قانون بودجه، دولت مکلف به تأمین قیر رایگان برای پروژه‌های عمرانی است، افزود: طی ماه‌های اخیر، نمایندگان بارها به وزارت نفت در این خصوص تذکر داده‌اند. امروز با بحران تأمین قیر پروژه‌های عمرانی مواجه هستیم؛ صدا و سیما نیز در این خصوص مستند مفصلی را به نمایش درآورد که نمایانگر سوء عملکرد وزارت نفت بود.

علیرضا بیگی گفت: در این خصوص نمایندگان تذکری را خطاب به رئیس جمهور تنظیم کردند که در روز یکشنبه در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعیین قیمت برق مصرفی رمز ارز‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رجبی مشهدی با بیان اینکه مراکز استخراج رمز ارز معاف از پرداخت هزینه انشعاب عمومی هستند ادامه داد: این مراکز می‌توانند از تخفیف‌های مشخص شده نیز در صورت متمرکز و مجتمع بودن استفاده کنند که این تخفیف‌ها تا ۳۵ درصد است. وی با اشاره به اینکه در پروانه فعالیت این مراکز، محل و میزان مصرف و نحوه تامین برق مشخص شده است، گفت: شرایط تامین برق نیز توسط شرکت‌های برق در سراسر کشور مشخص خواهد شد تا در مسیر تولید برق پایدار برای مشترکین شبکه سراسری اختلالی ایجاد نشود. سخنگوی صنعت برق فعالیت مراکز استخراج رمز ارز بدون مجوز وزارت صمت و انعقاد قرارداد با صنعت برق را تخلف دانست و افزود: اگر این مراکز بدون مجوز از شبکه سراسری برق استفاده کنند و خسارتی به مشترکین برق وارد شود جریمه مصرف بدون مجوز، خسارت وارده به مشترکین و حتی ایجاد تغییر در کنتور بصورت جداگانه دریافت می‌شود که البته این جریمه قابل توجه خواهد بود. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
تسنیمتسنیم21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم ازبیرجند، محمود بازاری عصر امروز در میز ملی توسعه صادرات محصولات کشاورزی زعفران، زرشک و عناب خراسان جنوبی اظهار داشت: از تاجران حمایت می‌کنیم تا در نمایشگاه‌های بین‌المللی محصولات استراتژیک را معرفی کنند. مدیرکل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ۸۵ درصد تولید زعفران دنیا در خراسان جنوبی و رضوی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گفت: مرز خام فروشی و غیرخام فروشی مرز صنعتی است در حوزه زعفران کمتر از ۱۰ درصد آن به صورت بسته‌بندی کوچک بوده و بقیه به صورت حجم زیادی صادرات می‌شود. بازاری افزود: با هر گونه خرید توافقی محصولات استراتژیک مانند زعفران، پسته و خرما مخالف هستیم به ویژه محصولاتی که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها باید صادر شود. مدیرکل دفتر توسعه صادرات بخش کشاورزی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه امسال ۷۸۰ میلیارد ریال بودجه برای این سازمان تعریف شده که تاکنون یک ریال پرداخت نشده است، تصریح کرد: تا ما بودجه را دریافت نکنیم نمی‌توانیم حمایت‌هایی از محصولات داشته باشیم. بازاری افزود: پیشنهاد می‌کنیم از ابتدای سال ۹۹ بتوانیم ۲ درصد از افزایش سود بازرگانی فرآورده‌های داروهای گیاهی را جذب کنیم و در راستای افزایش تولید زعفران و داروهای گیاهی هزینه کنیم.

پژوهش و مفاخر فرش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش راشاتودی، پکن زیرساخت‌ لازم موسوم به پرداخت الکترونیک ارز دیجیتال را که به بانک مرکزی این کشور این امکان را می‌دهد تا ارز مجازی ایجاد کرده و به بانک‌های این کشور عرضه کند را فراهم کرده و قرار است ارز مجازی چین توسط شبکه‌هایی به نام الی‌پی و ویچت‌پی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی جابجا شود. من فکر می‌کنم که خیلی زود شاید طی دو تا سه ماه آینده شاهد عرضه ارز مجازی توسط پکن باشیم. وی تاکید کرد: عرضه این ارز می‌تواند به شکل آزمایشی شروع شده و قرار نیست به طور کامل جای پول فیزیکی را در مبادلات مالی بگیرد. دنی‌ یلا استوفل، یکی از اعضای کابینه سوئیس می‌گوید: عرضه احتمالی یک ارز مجازی توسط چین می‌تواند دولت‌های دیگر کشورها در سراسر جهان را بر آن دارد که نسبت به نحوه استفاده و قانونمند کردن فناوری بلاکچین تصمیم‌گیری کند. شی جی پینگ، رئیس جمهور چین، اخیرا خواستار بالا بردن سطح سرمایه‌گذاری و تحقیقات در زمینه ارز مجازی در این کشور شده است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
قیمت هر اونس طلا امروز با اندکی تغییر به ۱۴۵۸ دلار و ۵۹ سنت رسید. بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز با اندکی تغییر به ۱۴۵۸ دلار و ۵۹ سنت رسید، در حالی که قیمت فلز زرد در بازار آمریکا با ۰٫۴ درصد افزایش به ۱۴۵۹ دلار و ۱۰ سنت رسید. مایکل مک کارتی، تحلیلگر بازار طلا در موسسه سی ام سی مارکتس گفت: «روند کاهشی قیمت طلا متوقف شده است. اما عاملی که مانع رشد قیمت طلا شد، افزایش ارزش دلار بود که در نزدیکی بالاترین رقم یک ماه اخیر در نوسان بود و سبب شد تا طلا برای خریدارانی که از ارز‌های غیردلاری استفاده می‌کنند گران شود. قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون به دلیل وضعیت آشفته اقتصادی و سیاسی حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.

نظرها

اخبار بیشتر