مکتب‌خانه موسیقی مقامی در خراسان جنوبی تاسیس شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
مکتب‌خانه موسیقی مقامی در خراسان جنوبی تاسیس شود

مکتب‌خانه موسیقی مقامی در خراسان جنوبی تاسیس شود

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/خراسان جنوبی کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه توجه به امر آموزش و تاسیس مکتب‌خانه موسیقی مقامی برای علاقه‌مندان نیز گامی مهم و موثر است، گفت: حمایت از تولید و نشر آثار مقامی و معرفی اساتید و پیشکسوتان و انتشار آثار پژوهشی تالیفی و ثبت و نشر آن و ساخت مستند پیشکسوتان و آثار آنان می‌تواند بسیار موثر باشد.

مجید نصری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: موسیقی مقامی جنوب خراسان به نوعی میراث معنوی فرهنگی این خطه به شمار می‌آید که ریشه در آداب و رسوم، سنن و باورهای بومی و فرهنگی این منطقه داشته و نقش مهمی در ارتقاء هویت فرهنگی مردمان این منطقه برعهده دارد.

وی افزود: این نوع موسیقی شامل ملودی‌ها و مقام‌هایی است که به زیبایی با باورهای معنوی، دینی و اعتقادی مردم عجین شده و سنت‌های دیرینه‌ای که بر پایه اتحاد، برابری و برادری استوار است و سینه به سینه و نسل به نسل به مردمان معاصر به ارث رسیده است.

کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی با بیان اینکه این مقام‌ها و ملودی‌ها از دیرباز توام با حرکات نمایشی و ریتمیک بوده که به رقص محلی شهرت دارد، تصریح کرد: از دیرباز در مراسمات شادیانه مقام‌ها و ملودی‌ها و آوازهای مختص به خود و در مراسم عزا انواع نواهای محزون و تاثر برانگیز و لالایی‌ها و مراسم برداشت محصول و گندم درو و دعاهای مذهبی مانند دعای طلب رحمت و باران و … اجرا می‌شد.

نصری ادامه داد: در واقع این نغمات و حرکات نوعی هارمونی و نظم موسیقائی را به مخاطب منتقل کرده و به لحاظ تنوع در ملودی‌ها و سازبندی اختصاص به همین منطقه دارد.

وی افزود: احیاء این مفاهیم ارزشمند هنری و آیینی و انتقال آن به نسل جدید می‌تواند توجه و علاقه نسل معاصر و آینده را به این میراث معنوی جلب کرده و در مواجهه با هجمه وسیع فرهنگی دشمن به ویژه با گسترش روزافزون استفاده از فضای‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر اینترنت و بعضا عدم نظارت دقیق بر محتوای اشعار و کلام که غالبا در فضاهای غیر مجاز موسیقی‌های زیرزمینی و بعضا سبک‌های غربی فاقد مفاهیم ارزشی تولید می‌شود، باعث جریان‌سازی منطبق بر اهداف اصیل ایرانی اسلامی شود.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

کارشناس واحد موسیقی و سرود حوزه هنری خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین و موثرترین کارهایی که می‌شود انجام داد به انجام رساندن پروژه‌های پژوهشی تالیفی و شناسایی ظرفیت‌ها و آثار بکر و اصیل و ثبت و ضبط و انتشار آن است.

نگذاریم موسیقی مقامی و محلی فراموش شود

نصری ادامه داد: همچنین تلاش در راستای حفظ این نوع موسیقی توسط نهادها و سازمان‌های فرهنگی به صورت حمایت همه جانبه از هنرمندان این سبک و پیشکسوتان موسیقی مقامی و انتقال آن به نسل‌های آینده به عنوان میراث ارزشمند معنوی و فرهنگی منطقه از دیگر فعالیت‌هایی است که می‌توان در راستای حفظ و حراست از این نوع موسیقی انجام داد.

وی افزود: حوزه هنری استان آلبوم آوای صحرا را با همکاری گروه موسیقی مقامی سلم‌آبادی‌ها در همین راستا در سال۹۶ در سطح ملی تولید و منتشر کرد.

نصری یادآور شد: توجه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی به حمایت از هنرمندان و تولیداتشان در این عرصه و شناساندن این سبک از موسیقی به ویژه به نسل جوان و نوجوان جامعه و مستندسازی از این آداب و رسوم و سنت‌ها به منظور جلوگیری از به فراموشی سپردن آن می‌تواند موثر باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا7 ساعت قبل
معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به مصوبات نود و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۱۹ آبان ۱۳۹۸، با اشاره به نقش دستیاران تخصصی در ارائه خدمات درمانی گفت: در این شورا حداکثرکشیک دستیاران در رشته‌های تخصصی، ۱۲شب در ماه تعیین شد. لاریجانی با اعلام این خبر که طبق مصوبات این شورا از سال ۱۳۹۹و به بعد آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی بصورت متمرکز و پذیرش بصورت دانشگاهی خواهد بود، گفت: از سال ۱۳۹۹ هر داوطلب آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی فقط در یک رشته/ محل می‌تواند شرکت کند. کارگروه طراحی سوالات می‌بایست ترکیبی از اعضا هیئت ممتحنه و مدیران برنامه آموزشی دوره تکمیلی تخصصی مرتبط باشند. وی با اشاره به شرایط شرکت در دوره فوق تخصص و تکمیلی تخصصی اضافه کرد: دارا بودن مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز از شرایط الزامی شرکت در آزمون‌های پذیرش دستیار فوق تخصصی و دوره‌های تکمیلی تخصصی در رشته‌های مورد نیاز است. وی افزود: اتباع خارجی که متقاضی گذراندن دوره‌های تکمیلی تخصصی باشند، مشروط به اینکه پس از فارغ التحصیلی در خارج از ایران فعالیت کنند، نیاز به مدرک دانشنامه تخصصی رشته پیش‌نیاز ندارند و با داشتن گواهینامه تخصصی می‌توانند در آزمون پذیرش دستیار دوره‌های تکمیلی تخصصی شرکت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.
مهرمهر12 ساعت قبل
او ادامه داد: امروز بحث زیادی پیرامون خواندن آنلاین وجود دارد، درباره اینکه خواندن آنلاین چه تاثیری بر توجه افراد دارد. این استاد دانشگاه درباره مراحل خواندن توضیح داد: بچه‌ها در ابتدا با شنیدن خواندن را یاد می‌گیرند. او ادامه داد: در توصیف هوش، همه ما به چند نکته از جمله توانایی، تمرکز و قابلیت خواهیم رسید. ولی در رابطه با هوش در سال ۱۹۲۱ دبیر علمی روان‌شناسی تربیت آمریکا سوالی از معلمان و روان‌شناسان پرسید که ۶۰ سال بعد درباره هوش همان سوال‌ها را پرسید و حاصل جواب آن‌ها به عنوان توصیف هوش شناخته شد. اگر بخواهیم نگاهی به هوش داشته باشیم، در مغز نقطه‌ای نیست که بگویم مشخصا این منطقه هوش است.
فارسفارس13 ساعت قبل
ابتکار با اشاره به نقش مدارس هوشمند در تسهیل آموزش، گفت: خیرین مدرسه‌ساز در هوشمندسازی مدارس به دولت کمک کنند. وی ادامه داد: آموزش و پرورش و وزارت کار زمینه شناسایی بازماندگان از تحصیل را فراهم کرده‌اند و در این زمینه نقش خیرین مدرسه‌ساز نیست مهم است. ابتکار از خیرین مدرسه ساز درخواست کرد در زمینه هوشمندسازی مدارس نیز به دولت کمک کنند تا آموزش به این صورت تسهیل شود. به گفته وی دانش آموزان در مدارس هوشمند می‌توانند با دسترسی به آموزش‌های روز دنیا پیشرفت قابل توجهی داشته باشند. وی افزود: بنابراین لازم است تا ساخت مدارس به کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای نیز توجه شود و امیدوارم خیرین مدرسه‌ساز به حوزه مهارت‌آموزی و کار مباحث فنی و حرفه‌ای نیز توجه کنند.
ایلناایلنا14 ساعت قبل
ریکی جرویز در سال ۲۰۲۰ دوباره دوباره میزبان مراسم گلدن گلوب می‌شود تا به حدنصاب پنج بار میزبانی در این مراسم دست یابد. او گفت: یک بار دیگر به من پیشنهاد دادند و نمی‌توانم این پیشنهاد را رد کنم. اما آخرین باری است که این کار را می‌کنم تا شبی سرگرم کننده داشته باشیم. از دیگر میزبانان اخیر گلدن گلوب می‌توان از جیمی فلن، ست مایرز و زوج کمدی تینا فی و ایمی پولر نام برد که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ میزبان این مراسم بودند. هفتادمین دوره جایزه گلدن گلوب در ۵ ژانویه ۲۰۲۰ برگزار خواهد شد.

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا4 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری7 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران9 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا12 دقیقه قبل