پیش‌بینی ۷۰میلیونی برای بازسازی هر خانه در زلزله
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

پیش‌بینی ۷۰میلیونی برای بازسازی هر خانه در زلزله

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
یکی از مدیران ارشد بنیاد مسکن که هم اکنون در منطقه زلزله زده شمال غرب کشور حضور دارد می‌گوید برای بازسازی هر واحد تخریب شده در منطقه، پیشنهاد شده است ۷۰ میلیون تومان به صورت وام و کمک بلاعوض در نظر گرفته شود.

خبرآنلاین: یکی از مدیران ارشد بنیاد مسکن که هم اکنون در منطقه زلزله زده شمال غرب کشور حضور دارد می‌گوید برای بازسازی هر واحد تخریب شده در منطقه، پیشنهاد شده است ۷۰ میلیون تومان به صورت وام و کمک بلاعوض در نظر گرفته شود. مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن درباره اسکان ۸۰۰ خانوار زلزله زده در کانکس در شهر سرپل ذهاب هم توضیح داد.

مجید جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن ضمن اعلام آخرین وضعیت ارزیابی خسارات مناطق زلزله زده شمال غرب درباره حضور برخی زلزله زدگان سرپل ذهاب در کانتکس توضیح داد.

در ادامه گفتگوی ما با مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن که هم اکنون در روستاهای توابع شهر سراب در استان آذربایجان شرقی مشغول ارزیابی خسارات مناطق زلزله است را می‌خوانید:

آخرین ارزیابی‌ها در زلزله اخیر چه میزان خسارات وارده را نشان می‌دهد؟

در حال حاضر بنیاد مسکن با بسیج ۲۰ اکیپ بررسی و ارزیابی خسارات زلزله بامداد جمعه، در منطقه مشغول به کار است. آخرین ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد بیش از ۳ هزار واحد مسکونی به صورت کامل تخریب شده است و نیاز به بازسازی دارد و ۱۵۰۰ واحد هم آسیب دیده و نیاز به مرمت دارد.

منطقه به شدت سردسیر است و به خاطر اسکان اضطراری در چادرهای هلال احمر، گزارشها نشان می دهد مردم و به خصوص کودکان دچار بیماری، به خصوص سرماخوردگی شده اد. اخیرا هم گزارش دو فوتی بر اثر گازگرفتگی در چادر را داشتیم. زمستان هم در پیش است و نمی شود کار احداث واحدهای مسکونی را شروع کرد. در این شرایط سخت چه اقداماتی را انجام خواهید داد؟

همکاران ما از ساعات ابتدایی زلزله، کار آواربرداری را آغاز کرده‌اند. تا این لحظه هم تقریبا تمام ارزیابی‌ها انجام شده و امیدواریم با پیشنهادی که به دولت داده‌ایم، اعتبارات نوسازی و بازسازی مناطق زلزله زده تصویب شود تا کار احداث را هم هر چه زودتر آغاز کنیم. امیدواریم دولت محترم امروز اعتبارات پیشنهادی بازسازی مناطق زلزله زده را مصوب کند، هر چند بنیاد مسکن منتظر تصویب این اعتبارات نمانده و کارها را آغاز کرده است. همانطور که اشاره کردید منطقه بسیار سردسیر است و شهرستان سراب از سردترین مناطق کشور به شمار می‌رود. الان با توجه به اسکان اضطراری زلزله زدگان در چادر، طبیعی است بیماریهایی مانند سرماخوردگی شیوع پیدا کند. ما برای اینکه بتوانیم هر چه سریعتر سازه‌های مسکونی را برای مردم مهیا کنیم، تصمیم داریم به جای استقرار کانکس، اتاقکهای ۱۲ متری را در حیاط منازل تخریب شده علم کنیم. این اتاقکها با سازه‌های سبک دائمی ساخته می‌شود و پس از اینکه خانه به صورت کامل نوسازی شد، به عنوان اتاق یا انباری در حیاط قابل استفاده است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

الان موقعیت در مناطق زلزله زده، بسیار بی ثبات است و با بارش اولین برف، وضعیت بحرانی خواهد شد. احداث اتاقکهای ۱۲ متری از چه زمانی آغاز می‌شود؟

از امروز همزمان با تشکیل پرونده توسط زلزله زدگان در بنیاد مسکن، ساخت این اتاقکها آغاز شده است و امیدواریم بتوانیم تا قبل از برودت بیشتر هوا و بارشهای سالانه، اسکان زلزله زدگان در اتاقها را ساماندهی کنیم.

در اخبار داشتیم که آقای تابش، رئیس بنیاد مسکن اعلام کرده است به خاطر افزایش قیمت مصالح، بازسازی معمول مناطق روستایی تا ۷۰ میلیون تومان برای هر واحد هزینه دارد. با توجه به قدرت پایین اقتصادی مردم، این افزایش هزینه ساخت چطور از سوی بنیاد مسکن تامین می شود؟

بله، برآورها حاکی از حداقل نیاز به ۷۰ میلیون تومان اعتبار برای نوسازی هر منزل دارد. پیشنهاد ما به هیات محترم دولت این است که از این مبلغ به صورت وام با بهره پایین و بازپرداخت طولانی مدت ۵۵ میلیون تومان اختصاص داده شود و ۱۵ میلیون تومان هم به صورت بلاعوض از سوی بنیاد مسکن در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد. همچنین در صورتی که کسانی مایل بودند در خانه‌های دیگر به صورت اجاره نشینی مستقر شوند یا در منزل اقوام ساکن شوند، ۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض کمک کنیم. امیدواریم امروز هیات محترم دولت با پیشنهاد ما برای اختصاص بودجه برای نوسازی موافقت کند.

آقای جودی، اخباری از استقرار برخی زلزله زدگان منطقه غرب، شهر سرپل ذهاب در کانکس ها بعد از دو سال داریم. مشاهدات میدانی ما هم تایید می کند که کانکس ها هنوز در شهر به پا هستند و ظاهرا روند اسکان مردم، آنطور که پیش بینی می شد، انجام نشد. چرا این اتفاق افتاده است؟

در شهر سرپل ذهاب، حدود ۴ هزار واحد تخریبی در زلزله داشتیم که گزارشهای ما نشان می‌دهد تاکنون ۵ هزار واحد نوسازی کامل شده و به بهره برداری رسیده است. واقعیت این است شاید حدود ۸۰۰ کانکس در شهر وجود داریم که خانوارها در آن زندگی می‌کنند. کسانی که در کانکس زندگی می‌کنند همگی مستاجر بوده‌اند. آنها نه مایلند به خانه‌های قبلی برگردند و نه توان دارند خانه جدیدی برای خود احداث کنند. مشکل اینجاست که مقامات استانی راجع به دادن زمین مجانی قول به این مستاجران داده بودند که این کار عملی نشده است و آنها به امید همان زمین مجانی در کانکس زندگی می‌کنند. در شهر سرپل ذهاب هیچ مالکی که خانه‌اش نیاز به نوسازی داشت، در کانکس زندگی نمی‌کند. همگی کسانی که مالک بودند و خانه هایشان تخریب شد، تماما خانه‌ها را نوسازی کرده‌اند و به محل زندگی خود بازگشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
انتقال آب بین حوضه‌ای در دوران جدید، تاریخچه شناخته‌شده‌ای در کشور ما دارد. اگرچه اثرات این‌گونه طرح‌ها در کوتاه‌مدت عیان نخواهد شد، اما انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به اصفهان و یزد و انتقال آب به قم، اقداماتی هستند که پیامدهای ناخوشایندشان مشهود است و آینده روشن آن‌ها موردتردید بسیاری از خبرگان می‌باشد. طرح انتقال آب از دریای خزر به سمنان ازجمله طرح‌هایی است که به‌عنوان راهکاری برای گریز از بحران آب و یا احیانا باهدف تأمین آب برای توسعه بیشتر آن منطقه در دستور کار قرارگرفته و علاوه بر انتقال بین حوضه‌ای، شوری‌زدایی آب دریای خزر را هم در بردارد. نگاه منطقه‌ای- ضرورت بررسی نیازها و ظرفیت‌های موجود آب در مبدأ (در نواحی ساحلی دریای خزر). - ضرورت بررسی ظرفیت‌ها و نیازهای موجود آب در مقصد (استان سمنان و استان‌های هم‌جوار در جنوب رشته‌کوه البرز).
مهرمهر6 ساعت قبل
محمد قاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: دستگاه قضایی در گذشته برای وقوع تخلفات ورود می‌کرد، اما موضوع جدیدی که در همایش مطرح شد، بحث برخورد با ترک فعل مدیران به علت عدم اجرای وظایف قانونی است، لذا مدیران ومسئولان نباید تنها به امورات روزمره سازمان مربوطه بپردازند، بلکه باید وظایف قانونی خود را در راستای حقوق عامه به نحو قانونی دنبال کنند و چنانچه به خاطر کوتاهی و غفلت در اجرای وظایف حقوق عمومی تضییع شود، از این رو به دلیل ترک فعل در عدم اجرای وظایف قانونی باید پاسخگو باشند. وی افزود: تلاش‌ها و زحمات انجام گرفته توسط اعضای شورای حفظ حقوق بیت المال باعث شده استان قزوین در بحث پیشگیری، صیانت و حفاظت از حقوق بیت المال عملکرد نسبتا قابل قبولی داشته باشد که امیدواریم با تلاش‌های مضاعف، همدلی، وحدت و همگرایی بتوانیم گام‌های مثبتی در این حوزه برداریم و به نتایج مطلوب مورد نظر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که از دغدغه‌ها و تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز می‌باشد، دست یابیم. دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان قزوین به تعرضات اراضی موقوفه در روستای رشتقون قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: برای بیش از ۲۴۱ هکتار از اراضی موقوفه در این منطقه سند مالکیت برای اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قزوین صادر شده است، اما چون اداره اوقاف در این اراضی مستقر نبوده است، لذا مورد تعرض و تصرف اهالی قرار گرفته و بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال، اداره کل ملزم و مکلف گردید جهت حفاظت از این اراضی و جلوگیری از تصرفات نسبت به استقرار کانکس و فنس کشی اقدام کند و نیروی انتظامی نیز در خصوص تامین امنیت اقدام کند. دادستان قزوین با بیان اینکه تعرضات به اراضی موقوفه رشتقون رفع تصرف می‌شود، بیان داشت: برخی مدعی مالکیت با اسناد عادی و نسق زراعی هستند که باید این افراد در محاکم حقوقی طرح دعوی و اثبات مالکیت نمایند و برخی نیز دارای سند مالکیت رسمی می‌باشند که در کمیسیون نظارت ثبتی رفع تعارض می‌شود، اما متعرضین این اراضی که از خلاء ایجاد شده اقدام به تصرف این اراضی موقوفه نموده‌اند باید شخصا نسبت به رفع تصرف اقدام کنند، در غیر این صورت برخورد خواهد شد. ضمن اینکه موضوع از طریق کارگروه پسماند با حضور نماینده دادستان مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و قابل توجه است که این مرکز گنجایش حجم ورودی این سطح زباله را ندارد و باید شهروندان در تفکیک زباله از مبدا با شهرداری همکاری کنند.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
خوشبختانه جامعه ایران فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، با این وجود عوامل مختلفی در جامعه ایران دست به دست هم داده تا میزان پسران و دختران مجرد در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا کند. بدون‌شک اگر وضعیت مردان مجرد را هم در نظر می‌گرفتند هیچ‌گاه موضوع چندهمسری در سطح جامعه مطرح نمی‌شد. اگر قصد افراد جامعه از ازدواج آرامش و بقای نسل باشد که این اتفاق در ازدواج اول رخ داده است. در غیراین صورت همه فلسفه و هدف ازدواج در ازدواج نخست تامین شده است. نکته دیگر اینکه کمتر دخترانی وجود دارند که حاضر باشند با یک مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کنند.

نظرها

اخبار بیشتر