۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. بین‌المللی
۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
نیروی دریایی هر کشور یکی از مهم‌ترین عناصر آن کشور است. کشورهای کره‌شمالی، چین، آمریکا، ایران، هند، مصر، روسیه، فنلاند، کلمبیا و اندونزی قوی‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی در جهان را دارند.

اعتمادآنلاین|مژده اصغرزاده- ناوگان‌های کشتیرانی در سراسر دنیا دربردارنده چند نوع ناو و کشتی است. نیروهای دریایی معمولا دارای ناوچه، ناوچه سبک، ناو هواپیمابر، رزم‌ناو، نبردناو، ناوشکن، موشک‌انداز، مین‌گذار، شناور گشتی و … است. اعتمادآنلاین، به نقل از بیزینس‌اینسایدر، گزارش می‌دهد:

۱- کره‌شمالی

۹۶۷ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 3

کره‌شمالی از لحاظ تعداد، بیشترین کشتی جنگی در جهان را دارد، اما به دلیل منزوی بودن کره‌شمالی در دنیا و تمرکز این کشور بر نیروی هسته‌ای و موشک‌های بالستیک دیگر به قدرتمندی گذشته نیست.

نیروی دریایی کره‌شمالی از بین ۹۶۷ کشتی، ۱۰ ناوچه، ۲ ناوچه سبک، ۸۶ زیردریایی، ۴۳۸ ناو گشت‌زنی و ۲۵ کشتی جنگی دارد. این کشتی‌ها اکثرا ساخت روسیه، چین یا کره‌شمالی هستند و کیفیت آنها پایین است.

۲- چین

۷۱۴ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 9

نیروی دریایی چین در سال‌های اخیر بسیار رشد کرده و چندین عملیات در نزدیکی مرزهایش انجام داده است. این ناوگان در میان ۷۱۴ کشتی خود یک ناو هواپیمابر، ۵۰ ناوچه، ۲۹ ناوشکن، ۳۹ ناوچه سبک، ۷۳ زیردریایی، ۲۰ ناو گشت‌زنی و ۲۹ کشتی جنگی دارد.

۳- آمریکا

۴۱۵ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 13

آمریکا رتبه سوم را در تعداد کشتی‌های جنگی دارد، اما قدرتمندترین ناوگان کشتیرانی جهان را به خود اختصاص داده است. ناوگان آمریکا از میان ۴۱۵ کشتی جنگی خود ۲۰ ناو هواپیمابر، ۱۰ ناوچه، ۶۵ ناوشکن، ۶۶ زیردریایی، ۱۳ ناو گشت‌زنی و ۱۱ کشتی جنگی دارد.

آمریکا چند ناو هواپیمابر دیگر نیز وارد ناوگان خود کرده: ناوهای USS Gerald R. Ford و USS John F. Kennedy از این جمله‌اند.

۴- ایران

۳۹۸ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 18

بیشتر ناوهای ایران از نوع شناورهای گشتی هستند. ایران ۲۳۰ ناو گشت‌زنی دارد. همچنین این ناوگان ۶ ناوچه، سه ناوچه سبک، ۳۴ زیردریایی و ۱۰ کشتی جنگی دارد.

۵- روسیه

۳۵۲ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 23

روسیه تحت فرمان ولادیمیر پوتین نیروی دریایی خود را قوا بخشید. این کشور درصدد بازیابی قدرتی است که با فروپاشی شوروی از دست داد. ۳۵۲ کشتی جنگی از جمله یک ناو هواپیمابر، ۹ ناوچه، ۱۳ ناوشکن، ۷۸ ناوچه سبک، ۶۲ زیردریایی، ۴۱ شناور گشتی و ۴۷ کشتی جنگی است.

۶- مصر

۳۱۹ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 28

مصر بزرگ‌ترین نیروی دریایی را در منطقه شمال آفریقا دارد و وظیفه آن محافظت از دریای مدیترانه و دریای سرخ و همچنین دفاع از کانال سوئز است. نیروی دریایی این کشور ۲ ناو هواپیمابر، ۹ ناوچه، چهار ناوچه سبک، ۶ زیردریایی، ۵۳ شناور گشتی و ۲۳ کشتی جنگی دارد.

۷- هند

۲۹۵ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 32

قدرت نیروی دریایی هند نیز مانند همسایه خود، چین، رو به افزایش است. هند ۲۹۵ کشتی دارد که دربردارنده یک ناو هواپیمابر، ۱۴ ناوچه، ۱۱ ناوشکن، ۲۲ ناوچه سبک، ۱۶ زیردریایی، ۱۳۹ شناور گشتی و چهار کشتی جنگی است. دهلی در نظر دارد قدرت دفاعی‌اش را بالاتر ببرد، اما در این راه دچار مشکلات برنامه‌ریزی و فنی شد.

۸- فنلاند

۲۷۰ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 36

فنلاند با دریای بالتیک، روسیه و سوئد هم‌مرز است. ناوگان این کشور ۲۷۰ کشتی دارد که هشت کشتی از آن شناور گشتی، ۱۸ کشتی جنگی و چند کشتی مخصوص حمل‌ونقل مثل کشتی‌های یدک‌کش و … دارد. فنلاند جزو ناتو نیست، اما اکتبر ۲۰۱۷ در عملیات ناتو شرکت کرد.

۹- کلمبیا

۲۳۴ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 40

کلمبیا تنها کشور آفریقای جنوبی است که به ۲ دریای آتلانتیک و آرام راه دارد. ناوگان کشتیرانی کلمبیا چهار ناوچه، یک ناوچه سبک، ۱۱ زیردریایی و ۵۵ شناور گشتی دارد. کلمبیا بزرگ‌ترین تولیدکننده کوکائین در جهان به شمار می‌رود و نیروهای مسلح آن به شدت درگیر سازماندهی مواد مخدر است.

۱۰- اندونزی

۲۲۱ کشتی

۱۰ کشوری که بزرگ‌ترین ناوگان‌های کشتیرانی را دارند/ کره شمالی در صدر، چین و آمریکا دوم و سوم - 44

موقعیت استراتژیک این کشور به گونه‌ای است که این مجمع‌الجزایر بین دریای هند و آرام قرار گرفته و ۵۴ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد. اندونزی بزرگ‌ترین کشوری است که فقط از چند جزیره تشکیل شده. این کشور ۱۳ هزار و ۵۰۰ جزیره دارد که ۹۲۲ تای آنها خالی از سکنه هستند. نیروی دریایی اندونزی ۸ ناوچه، ۲۴ ناوچه سبک، سه زیردریایی، ۷۴ شناور گشتی و ۱۲ کشتی جنگی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ تحقیقات مشترک شبکه تلویزیونی بی بی سی و روزنامه ساندی تایمز نشان می‌دهد دولت و ارتش انگلیس شواهد معتبر در مورد جنایات جنگی سربازان انگلیسی علیه غیرنظامیان در افغانستان و عراق را لاپوشانی کرده‌اند. بر اساس این تحقیقات، نشت اطلاعات از دو تحقیق دولتی در مورد رفتار نیرو‌های انگلیسی در جنگ‌های افغانستان و عراق نشان می‌دهد سربازان انگلیسی در قتل و شکنجه کودکان و غیرنظامیان در این دو کشور دست داشته‌اند. این اتهامات شامل قتل در زمان بازداشت، ضرب و شتم، شکنجه و سوء استفاده جنسی از بازداشت شدگان توسط اعضای یگان پیاده «بلک واچ» و همچنین قتل‌هایی است که یکی از سربازان یگان ساس مرتکب شده است. کارآگاهان نظامی که در مورد این جنایات جنگی تحقیق کردند به برنامه پانارومای بی بی سی و روزنامه ساندی تایمز گفتند فرماندهان ارشد نظامی بنا به دلایل سیاسی این موضوع را لاپوشانی کردند. یکی از تحقیق کنندگان به بی بی سی گفت: «وزارت دفاع هیچ قصدی برای پیگرد هیچ سربازی از هیچ رده نظامی ندارد، مگر آنکه واقعا ضروری باشد.» وزارت دفاع مدعی شد این اتهامات نادرست است و تصمیمات بازرسان و دادستان‌ها «مستقل» بوده و شامل دیدگاه‌های بیرونی و مشاوره‌های حقوقی است. این اتهامات از دو تحقیق در مورد جنایات جنگی به بیرون درز پیدا کرد که در سال ۲۰۱۷ به پایان رسید و هیچ کس در نتیجه آن، تحت پیگرد قانونی قرار نگرفت. این دو تحقیق عبارتند از: «تیم اتهامات تاریخی عراق» و «عملیات نورثمور افغانستان». دولت این تحقیقات را زمانی متوقف کرد که یکی از وکلا به نام فیل شاینر که صد‌ها اتهام را ثبت کرده بود از کارش اخراج شد، زیرا ادعا شد که او برای یافتن موکل در عراق، پول پرداخت می‌کرده است. عفو بین الملل در آن زمان از این تصمیم انتقاد کرد و برخی از محققان دو تحقیق نامبرده اکنون مدعی هستند از اقدامات شاینر به عنوان بهانه‌ای برای توقف تحقیقات در مورد اشتباهات در سطوح بالا استفاده شده است. روزنامه ساندی تایمز گزارش داد کارآگاهان نظامی اتهامات مربوط به اسناد نادرست را کشف کرده‌اند که به اندازه کافی جدی هستند که پیگرد افسران ارشد نظامی را به دنبال داشته باشد. این روزنامه گزارش داد یکی از فرماندهان ارشد یگان ساس به دادستان‌ها رجوع کرده بود تا مانع اجرای عدالت شود و نگذارد تحقیقات به پایان برسد. این روزنامه همچنین گفت: اگر مشخص شود انگلیس از پیگرد نیرو‌های نظامی به خاطر اقداماتشان سر باز زده باشد، اطلاعات جدید ممکن است به تحقیقات در مورد جنایات جنگی در دادگاه کیفری بین المللی منجر شود.
خانه ملتخانه ملت22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، شالوا کیکناولیدزه، رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان - ایران امروز یکشنبه، ۲۶ آبان ماه با مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد. ذوالنوری در این دیدار با اشاره به سابقه ارتباطات تاریخی و فرهنگی دو کشور و مراودات رو به رشد جمهوری اسلامی ایران و گرجستان، گفت: «علایق و زمینه­های همکاری برای توسعه و تقویت روابط در حوزه‌های مختلف چون حمل و نقل، نفت و انرژی، فرهنگی – آموزشی، کشاورزی و توریسم وجود دارد و مجلس شورای اسلامی از تقویت و تسهیل روابط و مناسبات فی­مابین استقبال می­کند.» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن حمایت از تمامیت ارضی گرجستان بر تعامل میان کشورهای منطقه در حل و فصل موضوعات منطقه ­ای تأکید کرد. وی با تأکید بر رفع موانع و مشکلات تعاملات اقتصادی و بانکی میان دو کشور، گفت: «استاندارد سازی کالاهای صادراتی ایران به گرجستان با شاخص­‌های اروپایی قدری سخت­گیرانه است که این مسئله قابل حل و فصل می­ باشد.» ذوالنوری در پایان با مثبت ارزیابی نمودن روابط پارلمانی بر تقویت و تحکیم ارتباطات میان کمیسیون‌های تخصصی در مجالس دو کشور تأکید نمود. شالوا کیکناولیدزه، رئیس گروه دوستی پارلمانی گرجستان – جمهوری اسلامی ایران با اشاره به موقعیت جغرافیایی گرجستان و شرایط مناسب برای سرمایه گذاری، گفت: «ظرفیت ­های بالایی برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف وجود دارد که توسعه راه آهن بین دو کشور برای اتصال دریای سیاه به خلیج فارس، آموزش، انرژی و توریسم از آن جمله می­ باشند.» وی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از تمامیت ارضی کشورش در مسئله آبخازیا بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران در مناسبات منطقه تاکید کرد. /پایان پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| صباح الاحمد جابر الصباح، امیر کویت طی حکمی وزرای دفاع و کشور در دولت پیشبرد امور را برکنار کرد. بر اساس این گزارش، امیر کویت، صباح خالد الحمد الصباح، وزیر خارجه را مکلف کرد تا ضمن حفظ سمت، سرپرستی وزارت دفاع را برعهده گیرد. «انس الصالح» وزیر مشاور در امور کابینه نیز سرپرستی وزارت کشور را برعهده گرفت. گفتنی است، پیشتر به دنبال استعفای دولت کویت، امیر این کشور نخست وزیر مستعفی را مجددا مأمور به تشکیل کابینه کرده بود.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
در پی تلاش رهبر ائتلاف آبی-سفید برای تشکیل دولت جدید رژیم صهیونیستی با حمایت لیست مشترک عربی، دو تن از نمایندگان عرب کنست طی روزهای اخیر از سوی افراد ناشناس تهدید به مرگ شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل، احمد الطیبی و ایمن عوده، دو تن از رهبران لیست مشترک عربی در کنست طی روزهای اخیر از طریق تلفن همراه خود و شبکه‌های اجتماعی بارها به قتل تهدید شده‌اند. به گزارش این شبکه، از جمله تهدیدهایی که الطیبی دریافت کرده، این است: «انشاءالله یک موشک روی فرزندانت خواهد افتاد.» طبق اعلام شبکه مذکور، عوده و الطیبی از کنست درخواست محافظ شخصی کرده‌اند، اما کنست این درخواست را رد کرد. در جلسه اخیر کنست، نتانیاهو اعضای لیست مشترک عربی را به حمایت از «تروریسم» و تجلیل از عاملان عملیات‌ها علیه اسرائیل متهم کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- وزارت خارجه کره شمالی می‎گوید مذاکرات میان پیونگ یانگ و واشنگتن تا زمانی که آمریکا به رویکرد خصمانه خود پایان ندهد متوقف خواهد بود. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای از توقف وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای از توقف مذاکرات در موضوع هسته‌ای تا زمان خاتمه رویکرد خصمانه آمریکا علیه این کشور خبر داد. به گزارش کی‌سی‌ان‌ای، وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد مسائل هسته‌ای تا زمانی که آمریکا «مشی خصمانه» خود را علیه پیونگ یانگ پایان ندهد، مورد مذاکره قرار نمی‌گیرد. در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی آمده است، تصویب قطعنامه حقوق بشری اخیر سازمان ملل علیه کره شمالی، «تحریکی سیاسی» به سرکردگی آمریکا بوده است. • بیشتر بخوانید: پیونگ یانگ پیشتر هم انتقادات سازمان ملل علیه کره شمالی را محصول رویکرد خصمانه آمریکا توصیف کرده بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری58 دقیقه قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

همکاری وزارت محیط زیست آلمان برای حل مشکل پسماند خوزستان

ایسنا5 دقیقه قبل

ضعیف‌ترین بازیکنان فصل؛ مهاجم پرسپولیس و هافبک تراکتور!

نود5 دقیقه قبل

پیشنهاد اضافه کردن ۱٫۵ماه به طول سال تحصیلی

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

در جلسه سران قوا درباره قیمت بنزین چه گذشت؟

اعتمادآنلاین6 دقیقه قبل

گرانی بنزین بر سایر کالاها سایه نیندازد

خانه ملت7 دقیقه قبل

مصوبه ممنوعیت افزایش قیمت کالا به ۹۶ انجمن تولیدی ابلاغ شد

اعتمادآنلاین8 دقیقه قبل