آینده داروهای ضد میکروبی نیازمند مشارکت عمومی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
آینده داروهای ضد میکروبی نیازمند مشارکت عمومی

آینده داروهای ضد میکروبی نیازمند مشارکت عمومی

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز-*شکیب الحق:مقاومت‌های میکروبی به عنوان یکی از تهدیدات جدی حوزه سلامت جهان مطرح است. در صورت عدم اتخاذ تصمیمات کلیدی و استراتژیک در مقابل این تهدید جهانی در اینده‌ای نه چندان دور دستاورد‌های پزشکی مدرن با مشکلات جدی روبه رو خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز آینده داروهای ضد میکروبی به مشارکت همه افراد جامعه بستگی دارد. با تجویز منطقی و مصرف اگاهانه انتی بیوتیک‌ها می‌توانیم نگهبان این داروهای معجزه‌گر باشیم.

هفته اگاهی از انتی بیوتیک‌ها که به ابتکار سازمان بهداشت جهانی از دوازدهم تا هجدهم نوامبر (۲۱ تا ۲۷ آبان ماه) با هدف ارتقا آگاهی عموم مردم از میکروارگانیسم‌های مقاوم به آنتی بیوتیک و تشویق برای اتخاذ بهترین شیوه‌های مقابله با این چالش جهانی در سراسر کشورها صورت می‌گیرد می‌تواند فرصتی برای بازنگری در نحوه مصرف و شیوه تجویز انتی بیوتیک‌ها در مراکز درمانی و داروخانه‌ها باشد.

تاریخچه و اهمیت مقاومت‌های میکروبی

همه ما با نگاهی به تاریخ می‌دانیم که پیش از کشف انتی بیوتیک‌ها و سایر داروهای ضد میکروبی نزدیک به ۴۳ درصد از مردم جهان به دلیل ابتلا به بیماری‌های عفونی جان خود را از دست می‌دادند و امید به زندگی به طور میانگین کمتر از ۲۰ سال بود. اما با کشف نخستین انتی بیوتیک در سال ۱۹۴۰ میلادی این داروهای معجزه‌گر توانستند سنگ بنای پزشکی مدرن قرن بیستم باشند.

امروزه درمان با انتی بیوتیک‌ها نقش مهمی در مقابله با بیماری‌های عفونی باکتریال و انگلی رایج که زمانی بسیار کشنده و خطرناک نظیر سل و پنومونی و مالاریا بودند ایفا می‌کنند. پیش از انتی بیوتیک‌ها باید به یاد بیاوریم که یک خراش و بریدگی ساده می‌توانست فرد را با خطر مرگ مواجه سازد.

آنتی بیوتیک‌ها در دنیای مدرن به عنوان داروهای پروفیلاکسی نقشی مهم و سرنوشت سازی در انجام موفق جراحی‌های حیات بخش نظیر جراحی مفصل و پیوند عضو به همراه سلامت کودک و مادر هنگام زایمان بر عهده دارند.

بیماران سرطانی هنگام شیمی درمانی که منجر به تضعیف سیستم ایمنی انها می‌شود نیز به انتی بیوتیک‌ها برای مقابله با بیماری‌های عفونی نیاز دارند. به اختصار می‌توان گفت دنیای بدون انتی بیوتیک‌های موثر دنیای تاریکی خواهد بود که میکروب‌های بیماری زا می‌توانند به اسانی در افراد بیماری‌های عفونی را ایجاد کنند و بسیاری از بیماران مزمن برای انجام عمل جراحی یا شیمی درمانی در یک دوراهی بزرگ قرار خواهند گرفت.

مقاومت میکروبی چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

درمان‌های فعلی و موثر انتی بیوتیکی به دلیل روند تکاملی باکتری‌ها و سایر عوامل بیماری زای میکروبی نظیر جهش ژنتیکی و انتخاب طبیعی کارامدی خود را نسبت به گذشته از دست داده‌اند. پیشروی و گسترش مقاومت میکروبی در جهان امروز اجتناب ناپذیر است و کاشف نخستین انتی بیوتیک الکساندر فلیمینگ ۷۰ سال پیش چنین روزی را پیش بینی کرده بود.

مصرف بی رویه و غیر ضروری آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند روند مقاومت میکروبی در جهان را تسریع ببخشند. الگوی مصرف انتی بیوتیک‌ها در جهان روندی صعودی را طی می‌کند به گونه‌ای که مصرف انتی بیوتیک از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است.

پدیده جهانی شدن و افزایش مسافرت‌های بین المللی زمینه را برای انتقال میکروب‌های مقاوم به انتی بیوتیک میان قاره‌ها افزایش داده است. شواهد پزشکی نشان می‌دهد که تجویز انتی بیوتیک همواره بیشتر از نیاز بوده است.

تنها ده درصد از موارد سرفه به دلیل ریشه باکتریال ان نیاز به انتی بیوتیک دارد این در حالیست که برای نزدیک به ۶۰ درصد از موارد ویروس‌های سرماخوردگی انتی بیوتیک نقش درمانی ندارد ولی متاسفانه توسط پزشکان تجویز می‌شود. در بسیاری از کشورها از جمله ایران انتی بیوتیک‌ها به راحتی و حتی بدون نسخه در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

مقاومت‌های میکروبی می‌تواند در حیوانات و محیط نیز ایجاد شود. در بخش کشاورزی و دامداری باید نظارت‌های کافی در خصوص تجویز منطقی انتی بیوتیک‌ها صورت بگیرد. در سی سال اخیر انتی بیوتیک‌های جدید به دلیل طولانی بودن فرایند تولید و اخذ مجوز‌های پزشکی لازم به ندرت ایجاد شده‌اند و شرکت‌های داروسازی نیز تمایل چندانی به تولید نسل‌های جدید انتی بیوتیکی در مقایسه با سایر دارو‌ها ندارند.

خبری: اخبار پزشکی امروز

راهکارهای مقابله با مقاومت میکروبی چیست؟

به منظور جلوگیری از گسترش مقاومت‌های میکروبی باید از طریق کاهش تجویز و مصرف بی رویه به همراه فرهنگ سازی مناسب در جامعه به منظور حفظ این داروهای معجزه‌گر برای نسل‌های آینده و انجام پژوهش‌های گسترده ازمایشگاهی توسط مراکز تحقیقاتی فعال و پویای ژنتیکی به منظور شناسایی پروتین‌ها و مواد ترشحی عوامل بیماریزا و مهار انها قبل از اتصال به سلولهای میزبان صورت گیرد.

در حال حاضر عفونت‌های ناشی از مقاومت‌های میکروبی منجر به مرگ ۵۰۰۰۰ نفر در اروپا و امریکا و نزدیک به ۷۰۰۰۰۰ نفر در جهان به صورت سالانه می‌شود اما با توجه به الگوهای نامناسب مصرف انتی بیوتیک در سراسر جهان به نظر می‌رسد در ۳۰ سال اینده این روند افزایش قابل توجهی داشته باشد.

بر اساس تخمین‌های سازمان‌های بین المللی جهانی مرگ و میر ناشی از مقاومت‌های میکروبی در جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۱۰ میلیون در سال برسد که بسیار بیشتر از موارد ابتلا به سرطان و دیابت در مجموع است.

با وجود دسترسی کشورهای توسعه یافته اقتصادی به داروهای انتی بیوتیکی نسل جدید اما به نظر می‌رسد میزان مرگ و میر ناشی از بیماران مقاومت میکروبی و هزینه درمان انها در سالهای اینده دوبرابر شود.

در کشورهای در حال توسعه به دلیل عدم نظارت کافی بر مصرف انتی بیوتیک‌ها و دسترسی به داروهای جدید ادامه چنین وضعیتی می‌تواند منجر به ایجاد سوش‌های مقاوم باکتریال سل و مالاریا و گسترش انها به جامعه شود که طبعا هزینه درمان بیماران را نیز با چالش‌های جدی برای سازمان‌های بین المللی بهداشتی ایجاد می‌کند.

موارد مقاومت میکروبی به باکتری‌های شناخته شده بیمارستانی در سالهای اخیر افزایش چشمگیری را نشان می‌دهد.

همه ما در مقابل مقاومت‌های میکروبی مسئولیم

برای مقابله با خطر مقاومت‌های میکروبی و جلوگیری از انتشار گسترده انها در جهان همه ما باید احساس مسئولیت کنیم. استراتژی‌های سازنده و راهگشا برای مقابله با مقاومت‌های میکروبی در حوزه‌های مختلف بهداشتی به همراه اموزشی و درمانی باید صورت گیرد و تنها از طریق تعامل سازنده وزارت بهداشت و درمان با انجمن‌های مردم نهاد به همراه اجرای دقیق و منظم برنامه حراست از انتی بیوتیک‌ها در بیمارستان‌ها و داروخانه‌های سراسر کشور میسر خواهد شد.

افزایش آگاهی عمومی و ترویج آموزش و پرورش گروه‌های حرفه‌ای مرتبطپایش مداوم مقاومت میکروبی، مصرف داروهای ضد میکروبی، و شناسایی علائم تغییر و گسترشمقاومت میکروبیجلوگیری از گسترش میکرواورگانیسم‌های مقاوم به داروهای ضد میکروبی با اجرای برنامه‌های مناسبکنترل و پیشگیریترویج استفاده مناسب از داروهای ضد میکروبی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی درمانی، تولید دام، طیور وآبزیاناولویت بندی و اجرای کامل برنامه حراست از انتی بیوتیک‌ها در بیمارستان‌هاتشویق شرکت‌های داروسازی داخلی و مراکز تحقیقاتی به ایجاد انتی بیوتیک‌های نسل جدیدفرهنگ سازی و اموزش همگانی در ارتباط با مقاومت میکروبی توسط رسانه‌ها و معاونت بهداشتمحدود سازی مصرف بیش از حد انتی بیوتیک‌ها در دامداری و کشاورزیمدیریت پسماند‌های بیمارستانی و تدوین برنامه‌های جامع مراقبت و نظارت در بیمارستانها بر اساس استاندارد‌های بین المللیارزیابی و گزارش دهی منظم بر اساس شاخص‌های انتخاب شده مقاومت‌های میکروبیتشخیص زودهنگام مقاومت‌های میکروبی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی بیمارستانیتهیه گزارش سالانه به همراه برگزاری کنفرانس‌ها و سمینار‌های اموزشی در ارتباط با مقاومت‌های میکروبی

*دکترای میکروبیولوژی بالینی از دانشگاه ناتینگهام انگلستان

*عضو انجمن بیماری‌های عفونی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
وی تصریح کرد: تنها سه درصد داروهای وارداتی ما، ۲٫۵ برابر داروی تولید داخل ارزبری ایجاد کرده و در بازار داخلی، ۳ درصد داروی وارداتی حدود ۳۰ درصد ریالی در نظام سلامت، هزینه ایجاد می‌کند. بسیاری از داروهایی که در بازار تولید می‌شود، قیمت شان به حدود یک پنجم داروهای وارداتی رسیده است. وی گفت: از زمان حضور در وزارت بهداشت دستور اکید دادم، دارویی که تولید داخل دارد، وارد نشود. نمکی در این نشست، خطاب به مدیران مراکز تحقیقاتی، حوزه علوم دارویی و فناوران این حوزه، گفت: وقت تان را صرف انجام کاری که دیگران کردند، یعنی واردات، نکنید. خوشبختانه امروز، نسبت به سال گذشته، میزان کمبودهای دارویی به یک سوم رسیده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز8 ساعت قبل
سلامت نیوز: متخصص کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: نوزادان نارس در معرض خطرات بالقوه‌ای مانند خونریزی مغزی، وقفه تنفسی، و عفونت‌های نوزادی هستند که برای آن‌ها آسیب جانی و معلولیت به وجود خواهد آورد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد صالح طبیب در اولین جشنواره شکوفه‌های نارس و آیین بزرگداشت روز جهانی نوزاد نارس در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر عنوان کرد: تولدی که پیش از ۳۷ هفتگی داخل رحم اتفاق بیافتد زودهنگام و نارس محسوب می‌شود. وی افزود: نوزادان نارس به دلیل اینکه زودتر از موعد طبیعی متولد شده‌اند بسیاری از مواد مانند کلسیم، فسفر و آهن را به‌طور کامل از مادر دریافت نکرده و بعد از تولد برای اینکه عقب‌ماندگی رشد خود را جبران نمایند نیاز به کالری و پروتئین بیشتر از نوزادان سالم دارند. این متخصص با بیان اینکه نوزادان نارس در معرض خطرات بالقوه‌ای هستند، خاطرنشان کرد: اگر این نوزادان در معرض چنین خطراتی قرار گیرند برای آن‌ها آسیب جانی و معلولیت به وجود خواهد آورد که از این جمله می‌توان به خونریزی مغزی، وقفه تنفسی، پدیده آنتروکولیت نکروزانت NEC و عفونت‌های نوزادی به علت نقص سیستم ایمنی نام برد. فوق تخصص نوزادان و متخصص کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر خاطرنشان کرد: البته ترخیص نوزاد مشروط به قرار گرفتن بر روی روند وزن گیری مناسب، اینکه تحمل تغذیه را داشته و توانایی حفظ درجه حرارت در خارج دستگاه انکوباتور است.
کجاروکجارو4 ساعت قبل
شوربختانه، نمک جاده خطراتی جدی را متوجه آب و محیط زیست کرده و آن‌ها را در معرض آلودگی قرار داده است. تماس پنجه‌ها / چنگال‌های حیوانات با نمک جاده موجب تحریک، التهاب و ترک خوردن و در نهایت، منجر به عفونت آن‌ها می‌شود. مشابه آنچه که برای حیات وحش اتفاق می‌افتد، ورود نمک جاده به مخازن آب نیز دردسرساز است و تقریبا، حذف آن امکان‌پذیر نیست. به همین صورت، وجود نمک جاده موجب تسریع در خوردگی و از بین رفتن زیرساخت‌ها و یکپارچگی ساختاری می‌شود. خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و پل‌ها، همگی، در معرض آسیب قرار دارند؛ چراکه نمک جاده به آسفالت صدمه می‌زند و آن‌ها را سوراخ می‌کند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
کارشناس هموفیلی و تالاسمی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت آخرین وضعیت تامین داروهای تولید داخلی تالاسمی را تشریح کرد. دکتر راضیه حنطوش‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت دارویی بیماران تالاسمی، گفت: چند شرکت دارویی در کشور تولید داروهای تولید داخل بیماران تالاسمی را آغاز کردند. اولین شرکت نانوحیات که داروی نانوجید را آورد و بیماران تقریبا یکسال از این دارو استفاده کردند. حنطوش‌زاده تاکید کرد: بنابراین در حال حاضر هر دو نوع داروی تولید داخلی تالاسمی در داروخانه‌ها موجودند، اما برای یک نوع آن بیمار باید فرانشیز بپردازد، ‌اما دیگری رایگان است. وی تاکید کرد: وظیفه ما در وزارت بهداشت اطمینان از دسترسی بیماران تالاسمی به داروهایشان است که این اقدام انجام شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، هنگام فراوری و برشته شدن دانه‌های قهوه، پوست و سبوس آن برداشته‌شده و اغلب توسط تولیدکنندگان قهوه در مزارع باقی می‌مانند. نتایج به‌دست‌آمده از این مطالعات نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در غلاف و پوسته دانه قهوه، قادر به کنترل این مشکلات است. علاوه بر موارد فوق، استفاده از پوسته دانه قهوه برای محیط‌زیست نیز مفید است. معمولا پس از برداشت محصول قهوه و فراوری دانه‌های آن، پوسته قهوه در مزارع رهاشده و پس از مدتی تخمیر می‌شوند. بر اساس آمارهای رسمی، سالانه بیش از یک‌میلیون و صد و شصت هزار تن پوسته دانه قهوه در مزارع قهوه سراسر جهان رهاشده و حجم زیادی از آلودگی ایجاد می‌کنند.
رکنارکنا7 ساعت قبل
کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که در بعضی موارد، مصرف یک مولتی ویتامین در حقیقت می‌تواند برای برخی افراد مفید باشد. برخی از داروها مانند داروهای قلب می‌توانند مواد مغذی مهم را از بین بروند. کسانی که این داروها را مصرف می‌کنند ممکن است نیاز به مصرف یک مولتی ویتامین روزانه برای به دست‌آوردن ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته داشته باشند. در این موارد، یک مکمل می‌تواند ویتامین‌های موجود در آن گروه غذایی از دست رفته را جایگزین کند. استرس نیز می‌تواند در هضم و جذب مواد مغذی شما تأثیر بگذارد، بنابراین اگر به طور مکرر استرس دارید، ممکن است شما هم به مصرف مولتی‌ویتامین در روز نیاز داشته باشید.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری7 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

منچستر به دنبال دو خرید رویایی در زمستان

مشرق‌نیوز10 دقیقه قبل

کدام دانشگاه‌ها فردا تعطیل هستند؟

خبر فوری11 دقیقه قبل

مدارس البرز در روز سه‌شنبه تعطیل نیست

ساعت ۲۴16 دقیقه قبل

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

عادل عبدالمهدی: مدافع حقوق همه ملت هستیم

الف16 دقیقه قبل

آخرین جزئیات فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری در روز سه‌شنبه

ایسنا16 دقیقه قبل