جشنواره نام آوران ماندگار کیش ۲۰ آبان برگزار می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
جشنواره نام آوران ماندگار کیش ۲۰ آبان برگزار می‌شود

جشنواره نام آوران ماندگار کیش ۲۰ آبان برگزار می‌شود

مهرخبرگزاری مهر |
کیش - معاون فرهنگی منطقه آزاد کیش گفت: جشنواره نام آوران ماندگار کیش به عنوان مهمترین رویداد روز کیش، ۲۰ آبان برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید پورعلی در حضور اصحاب رسانه ضمن اعلام برنامه‌های هفته وحدت و ۲۰ آبان «روز کیش» در خصوص اعلام اسامی برگزیدگان رویداد نام آوران ماندگار کیش در حوزه‌های مختلف اقتصادی، علمی و فرهنگی گفت: جمع آوری این اسامی در حوزه اقتصادی و فرهنگی کاملا با نظارت بخش خصوصی و در حوزه علمی با محوریت دانشگاه‌ها بررسی شده است همچنین تیم انتخاب و داوری، افرادی هستند که هیچ عضویتی در سازمان منطقه آزاد کیش ندارند و همچنین از نگاه بخش خصوصی، مدیرعامل و مدیران ارشد در رده‌های مختلف که در توسعه جزیره کیش موثر بودند انتخاب و معرفی خواهند شد.

پورعلی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی کشور و تشکیل تیمی که ماموریت آن متناسب با شرایط و ضوابطی شورای مذکور برای وارد کردن روز شهر‌ها به تقویم ملی است اظهار داشت: با توجه به اینکه تقویم ملی در دو بخش پیوست و عمومی تنظیم می‌شود تلاش شده است که «روز کیش» جزو پیوست‌ها نباشد و این روز در تقویم کشور ثبت شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، بزرگداشت هفته وحدت را فرصتی دانست که می‌توانیم با توجه به اخلاق کریمانه و رسولانه پیامبر، رفتار، منش و تعالیم آن حضرت را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

پورعلی یکی از ویژگی‌های جزیره کیش را تنوع مذهبی معرفی کرد و گفت: در جزیره کیش وحدت و همدلی و همراهی اهل شیعه و تسنن زبان زد عام و خاص است و تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر اختلاف در بین این مذاهب نبوده و این مذاهب مختلف در آرامش و آسایش کنار هم در جزیره کیش زندگی می‌کنند

وی در ادامه این نشست با اشاره به اعلام برنامه‌های هفته وحدت گفت: برنامه‌های ویژه هفته وحدت شامل سخنرانی، مولود خوانی و قرائت قرآن شنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۹:۳۰ بعد از نماز عشاء در مسجد جامع نور و نیز مراسم مشابه دیگری در ۲۳ آبان بعد از نماز مغرب و عشا، در مسجد خاتم برگزار می‌شود.

همچنین به مناسبت میلاد پیامبر اکرم، مراسم شب شعر روز ۲۱ آبان در سالن ابن سینا و جشن بزرگ میلاد مهربانی در پارک ماهیگیر ۲۲ آبان، ساعت ۱۹:۳۰ و جشنواره خانواده شاد ۲۳ آبان ساعت ۱۹:۳۰در پارک مینا برگزار می‌شود.

وی افزود: جشن هفته وحدت ویژه بانوان ۲۲آبان ساعت ۲۰ به همت اداره امور زنان در سالن ابن سینا برگزار خواهد شد و دومین جشنواره موسیقی کیش با محوریت موسیقی سواحلی جنوب کشور با معرفی برگزیدگان و گروه‌های برگزیده از ۳۰آبان تا ۱ آذر در جزیره کیش برگزار خواهد شد.

پورعلی در ادامه این نشست گفت: برنامه داستانها و افسانه‌های کیش قدیم با حضور استاد مختارپور پژوهشگر میراث ناملموس کیش ۱۹ آبان از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در محوطه شهر تاریخی حریره و جشن مردمی به همت گروه‌های فعال در فضای مجازی در تاریخ مذکور از ساعت ۲۰ تا ۲۴ در پارک شهر برگزار خواهد شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی افزود: پاتوق شعرو ادب که اختصاص پیدا کرده به روز کیش، یکشنبه ۱۹ آبان، ساعت ۲۰تا۲۲ در سالن خوارزمی مرکز همایش‌ها، بامعرفی اشعار و کتاب هایی در این زمینه برگزار می‌شود و این فرصت خوبی برای علاقه مندان است تا کیش را در قالب‌های شعری و ادبی بیشتر بشناسند.

پورعلی با بیان اینکه برنامه اصلی روز کیش از دوشنبه۲۰ آبان ساعت۷:۳۰ با حضوردکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده امام جمعه کیش و شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت بر سر مزار شهدای گمنام در مسجد امام حسن (ع) آغاز می‌شود و ساعت ۸ صبح با نواختن زنگ کیش در مدرسه دولتی فرهنگ ادامه می‌یابد؛ افزود: با حضور دکتر مظفری سایت فارغ التحصیلان که اختصاص دارد به فارغ التحصیلان اداره آموزش و پرورش، ۲۰ آبان ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه رونمایی می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش، مراسم کلنگ زنی فاز دوم دبیرستان مبین خلیج فارس به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع ساعت ۱۰ تا ۱۱و اجرای عملیاتی مرکز پزشکی و ورزشی مریم در شهرک صدف، با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ساعت ۱۱ تا ۱۲ و رونمایی از اتوبوس گردشگری و گشتی دور جزیره ساعت ۱۱ تا ۱۲ از دیگر برنامه‌های بزرگداشت ۲۰ آبان روز کیش است.

پور علی ادامه داد: دانش آموزان کیش در ۲۰ آبان، ساعت ۱۰ تا ۱۱ با تشکیل زنجیره انسانی در اسکله تفریحی و مشابه همین برنامه ساعت ۱۵ تا ۱۷ در اسکله مذکور، روز کیش را گرامی می‌دارند.

وی در خصوص برنامه‌های ورزشی گفت: مسابقات بین المللی کبدی جوانان دوشنبه ۲۰ آبان ساعت ۱۷ در سالن چند منظوره گشایش می‌یابد و آیین گشایش مجموعه ورزشی و تفریحی بانوان از ساعت ۱۵:۳۰تا ۱۶:۳۰ در هتل شایگان در روز کیش برگزار می‌شود.

وی افزود: فستیوال غذا و صنایع دستی از ساعت ۱۸تا۲۴ همراه با اجرای موسیقی و نمایش در اسکله تفریحی از ساعت ۱۷ تا ۲۱، جشن مردمی در مجتمع بیست از ۲۱ تا ۲۴ و اجرای آتش بازی و راه اندازی کارناوال از ساعت ۲۲تا ۲۳ در تالار شهر از جمله برنامه‌های دیگر ۲۰ آبان روز کیش است.

پورعلی با اشاره به توزیع ۵۰۰ بلیت رایگان تاکسی فرودگاهی و ۴۰۰۰ بلیت رایگان تاکسی‌های تلفنی و خطی در بازارها، مساجد و مدارس گفت: حمل و نقل مینی بوس‌های شهری در ۲۰آبان، روز کیش، رایگان است و جامع هتلداران نیز تخفیف۲۰تا۵۰ درصدی را ارائه خواهند داد و کلوپ‌های تفریحات دریایی نیز به مناسبت همین روز تخفیفاتی در نظر گرفته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ایران صدا و فضای مجازی رادیو، مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس با محوریت زندگینامه شهیدان یدالله کلهر، محمد ابراهیم همت، محسن وزوایی، غلامحسین افشره و ناهید فاتحی کرجو برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن ایران صدا با پاسخگویی به سوالات در مسابقه شرکت کنند و از جوایز ارزنده این مسابقه شامل ۴۰ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس بهره‌مند شوند. ایران صدا با همکاری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس را برگزار می‌کند. مسابقه کتاب گویای ایران صدا روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا قرار داد. علاقه مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این مجموعه‌ها اپلیکیشن تلفن همراه ایران صدا را برای سیستم عامل اندروید و IOS از نشانی iranseda. ir به صورت رایگان دریافت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر