آغاز دور جدید طرح ملی تلاوت با رویکردی تازه/ مشارکت آستان قدس رضوی در طرح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
آغاز دور جدید طرح ملی تلاوت با رویکردی تازه/ مشارکت آستان قدس رضوی در طرح

آغاز دور جدید طرح ملی تلاوت با رویکردی تازه/ مشارکت آستان قدس رضوی در طرح

فارسخبرگزاری فارس |
دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت از آغاز دور جدید طرح با رویکرد جدید و مشارکت گسترده آستان قدس رضوی در 27 استان کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس نام‌نویسی از شرکت‌کنندگان دوره جدید طرح ملی تلاوت از ۲۰ آبان‌ماه در ۲۷ استان کشور آغاز می‌شود.

اجرای طرح در دو بخش دختران و پسران

حسین مقدم کیا دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر گفت: دور جدید طرح در دو بخش پسران و دختران و در رده‌های سنی ۸ تا ۱۴ سال ویژه پسران ۱۰ تا ۱۵ سال ویژه دختران آغاز می‌شود که این طرح امسال در ۲۷ استان و توسط ۳۳ مؤسسه اجرا خواهد شد.

وی درخصوص نحوه نام‌نویسی در طرح امسال گفت: علاقه‌مندان می‌توانند از طریق سایت طرح ملی تلاوت و همین‌طور اپلیکیشن روبیکا نام‌نویسی خود را انجام دهند.

برگزاری دوره پیش‌نیاز برای آشنایی نوجوانان و خانواده‌ها با تلاوت تقلیدی و طرح

دبیر طرح ملی تلاوت از نام‌نویسی تا اواخر آذرماه خبر داد و گفت: پس از پایان نام‌نویسی امسال برای اولین‌بار دوره‌ای به عنوان دوره پیش نیاز برای ثبت‌نام کنندگان برگزار می‌کنیم که در آن طی ۱۰ جلسه اصول تلاوت تقلیدی و شیوه حفظ کردن آن را قرآن‌آموزان یاد می‌گیرند. دو جلسه هم با خانواده‌ها داریم تا هم با طرح آشنا شوند و هم اهداف و اصول تقلیدی‌خوانی را برای کمک به بچه‌ها بیاموزند، همچنین در این جلسه‌ها به خانواده‌ها آموزش داده می‌شود تا در زمان بحران و تغییر صدا که در سنین بلوغ رخ می‌دهد که چگونه می‌توانند فرزندشان را مدیریت کنند. البته نظم و برنامه‌ریزی برای تمرین به همراه بهداشت صوت و حنجره از دیگر موارد آموزشی در دوره پیش نیاز است.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

وی زمان استعدادیابی شرکت‌کنندگان را پس از برگزاری دوره پیش نیاز دانست و گفت: هدف ما این است که ابتدا شرکت‌کنندگان و خانواده‌های آنها را به خوبی توجیه کنیم تا بتوانند با شکوفا کردن استعداد فرزند خود آن را به ظهور و بروز برسانند و بعد از آن آزمون ورودی و استعدادیابی انجام و ترم اول طرح اواخر آذر‌ماه آغاز می‌شود.

اجرای مرحله اول طرح در دو ترم

مقدم کیا از برگزاری مرحله اول طرح طی دو ترم خبر داد و گفت: ترم نخست تا پایان بهار و ترم دوم تا پایان تابستان ۹۹ برگزار می‌شود و پس از آن برنامه‌ریزی‌های بعدی را برای قرآن‌آموزان انجام می‌دهیم.

همکاری گسترده مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با طرح ملی تلاوت

دبیر طرح ملی تلاوت از همکاری گسترده مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با طرح ملی تلاوت خبر داد و گفت: این آستان طرحی به عنوان شباب الرضا را اجرا می‌کرد که قرار شد طرح آستان قدس رضوی با طرح ملی تلاوت ادغام شوند و نام آن را هم طرح ملی تلاوت و شباب‌الرضا قرار دادیم.

وی ادامه داد: طی این همکاری معاونان فرهنگی نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف به همراه کارشناسان قرآن ادارات ارشاد استان‌ها، مؤسسات دارای شرایط را انتخاب و اجرای طرح را نظارت می‌کنند. همچنین مواردی چون ثبت‌نام، تبلیغات و کارهایی از این دست زیر نظر ستادهای استانی که متشکل از نماینده آستان قدس و نماینده وزارت ارشاد است اجرایی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ایران صدا و فضای مجازی رادیو، مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس با محوریت زندگینامه شهیدان یدالله کلهر، محمد ابراهیم همت، محسن وزوایی، غلامحسین افشره و ناهید فاتحی کرجو برگزار می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن ایران صدا با پاسخگویی به سوالات در مسابقه شرکت کنند و از جوایز ارزنده این مسابقه شامل ۴۰ کمک هزینه سفر به مشهد مقدس بهره‌مند شوند. ایران صدا با همکاری سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) مسابقه کتاب گویای ویژه دفاع مقدس را برگزار می‌کند. مسابقه کتاب گویای ایران صدا روی پایگاه کتاب گویای ایران صدا قرار داد. علاقه مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این مجموعه‌ها اپلیکیشن تلفن همراه ایران صدا را برای سیستم عامل اندروید و IOS از نشانی iranseda. ir به صورت رایگان دریافت کنند.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر