پیش‌بینی ۷۰ میلیون تومانی برای بازسازی هر خانه در زلزله‌ اخیر/ زندگی ۸۰۰ خانواده سرپل ذهابی در کانکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
پیش‌بینی ۷۰ میلیون تومانی برای بازسازی هر خانه در زلزله‌ اخیر/ زندگی ۸۰۰ خانواده سرپل ذهابی در کانکس

پیش‌بینی ۷۰ میلیون تومانی برای بازسازی هر خانه در زلزله‌ اخیر/ زندگی ۸۰۰ خانواده سرپل ذهابی در کانکس

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
یکی از مدیران ارشد بنیاد مسکن که هم اکنون در منطقه زلزله زده شمال غرب کشور حضور دارد می گوید برای بازسازی هر واحد تخریب شده در منطقه، پیشنهاد شده است ۷۰ میلیون تومان به صورت وام و کمک بلاعوض در نظر گرفته شود. مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن درباره اسکان ۸۰۰ خانوار زلزله زده در کانکس در شهر سرپل ذهاب هم توضیح داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجید جودی، مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین ضمن اعلام آخرین وضعیت ارزیابی خسارات مناطق زلزله زده شمال غرب درباره حضور برخی زلزله زدگان سرپل ذهاب در کانتکس توضیح داد.

در ادامه گفتگوی ما با مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن که هم اکنون در روستاهای توابع شهر سراب در استان آذربایجان شرقی مشغول ارزیابی خسارات مناطق زلزله است را می‌خوانید:

آخرین ارزیابی‌ها در زلزله اخیر چه میزان خسارات وارده را نشان می‌دهد؟

در حال حاضر بنیاد مسکن با بسیج ۲۰ اکیپ بررسی و ارزیابی خسارات زلزله بامداد جمعه، در منطقه مشغول به کار است. آخرین ارزیابی‌های ما نشان می‌دهد بیش از ۳ هزار واحد مسکونی به صورت کامل تخریب شده است و نیاز به بازسازی دارد و ۱۵۰۰ واحد هم آسیب دیده و نیاز به مرمت دارد.

پیش‌بینی ۷۰ میلیون تومانی برای بازسازی هر خانه در زلزله‌ اخیر/ زندگی ۸۰۰ خانواده سرپل ذهابی در کانکس - 5

منطقه به شدت سردسیر است و به خاطر اسکان اضطراری در چادرهای هلال احمر، گزارشها نشان می دهد مردم و به خصوص کودکان دچار بیماری، به خصوص سرماخوردگی شده اد. اخیرا هم گزارش دو فوتی بر اثر گازگرفتگی در چادر را داشتیم. زمستان هم در پیش است و نمی شود کار احداث واحدهای مسکونی را شروع کرد. در این شرایط سخت چه اقداماتی را انجام خواهید داد؟

همکاران ما از ساعات ابتدایی زلزله، کار آواربرداری را آغاز کرده‌اند. تا این لحظه هم تقریبا تمام ارزیابی‌ها انجام شده و امیدواریم با پیشنهادی که به دولت داده‌ایم، اعتبارات نوسازی و بازسازی مناطق زلزله زده تصویب شود تا کار احداث را هم هر چه زودتر آغاز کنیم. امیدواریم دولت محترم امروز اعتبارات پیشنهادی بازسازی مناطق زلزله زده را مصوب کند، هر چند بنیاد مسکن منتظر تصویب این اعتبارات نمانده و کارها را آغاز کرده است. همانطور که اشاره کردید منطقه بسیار سردسیر است و شهرستان سراب از سردترین مناطق کشور به شمار می‌رود. الان با توجه به اسکان اضطراری زلزله زدگان در چادر، طبیعی است بیماریهایی مانند سرماخوردگی شیوع پیدا کند. ما برای اینکه بتوانیم هر چه سریعتر سازه‌های مسکونی را برای مردم مهیا کنیم، تصمیم داریم به جای استقرار کانکس، اتاقکهای ۱۲ متری را در حیاط منازل تخریب شده علم کنیم. این اتاقکها با سازه‌های سبک دائمی ساخته می‌شود و پس از اینکه خانه به صورت کامل نوسازی شد، به عنوان اتاق یا انباری در حیاط قابل استفاده است.

الان موقعیت در مناطق زلزله زده، بسیار بی ثبات است و با بارش اولین برف، وضعیت بحرانی خواهد شد. احداث اتاقکهای ۱۲ متری از چه زمانی آغاز می‌شود؟

از امروز همزمان با تشکیل پرونده توسط زلزله زدگان در بنیاد مسکن، ساخت این اتاقکها آغاز شده است و امیدواریم بتوانیم تا قبل از برودت بیشتر هوا و بارشهای سالانه، اسکان زلزله زدگان در اتاقها را ساماندهی کنیم.

خبری: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب

در اخبار داشتیم که آقای تابش، رئیس بنیاد مسکن اعلام کرده است به خاطر افزایش قیمت مصالح، بازسازی معمول مناطق روستایی تا ۷۰ میلیون تومان برای هر واحد هزینه دارد. با توجه به قدرت پایین اقتصادی مردم، این افزایش هزینه ساخت چطور از سوی بنیاد مسکن تامین می شود؟

بله، برآورها حاکی از حداقل نیاز به ۷۰ میلیون تومان اعتبار برای نوسازی هر منزل دارد. پیشنهاد ما به هیات محترم دولت این است که از این مبلغ به صورت وام با بهره پایین و بازپرداخت طولانی مدت ۵۵ میلیون تومان اختصاص داده شود و ۱۵ میلیون تومان هم به صورت بلاعوض از سوی بنیاد مسکن در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد. همچنین در صورتی که کسانی مایل بودند در خانه‌های دیگر به صورت اجاره نشینی مستقر شوند یا در منزل اقوام ساکن شوند، ۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض کمک کنیم. امیدواریم امروز هیات محترم دولت با پیشنهاد ما برای اختصاص بودجه برای نوسازی موافقت کند.

آقای جودی، اخباری از استقرار برخی زلزله زدگان منطقه غرب، شهر سرپل ذهاب در کانکس ها بعد از دو سال داریم. مشاهدات میدانی ما هم تایید می کند که کانکس ها هنوز در شهر به پا هستند و ظاهرا روند اسکان مردم، آنطور که پیش بینی می شد، انجام نشد. چرا این اتفاق افتاده است؟

در شهر سرپل ذهاب، حدود ۴ هزار واحد تخریبی در زلزله داشتیم که گزارشهای ما نشان می‌دهد تاکنون ۵ هزار واحد نوسازی کامل شده و به بهره برداری رسیده است. واقعیت این است شاید حدود ۸۰۰ کانکس در شهر وجود داریم که خانوارها در آن زندگی می‌کنند. کسانی که در کانکس زندگی می‌کنند همگی مستاجر بوده‌اند. آنها نه مایلند به خانه‌های قبلی برگردند و نه توان دارند خانه جدیدی برای خود احداث کنند. مشکل اینجاست که مقامات استانی راجع به دادن زمین مجانی قول به این مستاجران داده بودند که این کار عملی نشده است و آنها به امید همان زمین مجانی در کانکس زندگی می‌کنند. در شهر سرپل ذهاب هیچ مالکی که خانه‌اش نیاز به نوسازی داشت، در کانکس زندگی نمی‌کند. همگی کسانی که مالک بودند و خانه هایشان تخریب شد، تماما خانه‌ها را نوسازی کرده‌اند و به محل زندگی خود بازگشته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

داغ‌های مجازی و خبرهای جعلی …

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است. خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در بسته خبری داغ‌های مجازی امشب، با توجه به اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و درپی آن بروز برخی اخبار جعلی در فضای مجازی، این خبرها را بررسی کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم | توضیحات نوبخت درباره افزایش نرخ بنزین و یارانه جدید به ۶۰ میلیون نفر در ماه

همشهریهمشهری1 روز قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- امیر حسین مدنی گفت: بنیاد برکت کاملا در مناطق محروم مدرسه سازی می‌کند و مدارس ما دولتی هستند و در اختیار وزارت آموزش و پرورش هستند و با همکاری دولت و سازمان نوسازی مدارس ساخته می‌شود. امیر حسین مدنی، مدیر عامل بنیاد برکت در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، در پاسخ به این سوال که آیا بنیاد برکت مدارس خود را به اشخاص خاص به عنوان مدرسه غیر دولتی واگذار می‌کند؟ اظهار کرد: بنیاد برکت کاملا در مناطق محروم مدرسه سازی می‌کند و مدارس ما دولتی هستند و در اختیار وزارت آموزش و پرورش هستند و با همکاری دولت و سازمان نوسازی مدارس ساخته می‌شود. مدنی در ادامه بیان کرد: همه مدارس ما دولتی است و به هیچ وجه به افراد خاصی واگذار نمی‌شود. ولی در مجموع ۶ تا ۷ هزار بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان افغانستانی توزیع شد. مدیر عامل بنیاد برکت در ادامه بیان کرد: تاکنون ۲۶۰ هزار بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان توزیع شده تا این میزان به ۳۵۰ هزار بسته هم می‌رسد.

نظرها

اخبار بیشتر