مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟

فارسخبرگزاری فارس |
شهروندان یزدی در گفتگوهای جداگانه‌ای مطالبات خود از رییس جمهور را حل مسأله آب، اشتغال، کارگران و مسکن بیان کردند و یک صنعتگر و سرمایه گذار بخش صنعت هم یکی از مشکلات راه اندازی کارخانه خود در آستانه تولید را عدم پرداخت وام از سوی دولت عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، زمزمه حضور رییس جمهور دولت دوازدهم که در رسانه‌ها پیچید؛ مطالبات مردم رنگ رسانه‌ای به خود گرفت و از بعضی مردم نامه‌های سرگشاده‌ای منتشر شد.

به‌عنوان یک خبرنگار شب گذشته به سطح شهر رفتم تا با اقشار مختلف مردم که شاید به رسانه دسترسی ندارند درباره مطالباتشان از رییس جمهور محترم و هیئت همراه که امروز وارد یزد می‌شوند، گفتگوهایی انجام دهم.

مردم یزد از چند سال پیش تاکنون ارتباطشان با رسانه‌ها بهتر شده و دیگر از جلوی دوربین فیلم‌برداری، عکاسی و یا میکروفون خبرنگاران فرار نمی‌کنند ولی بازهم برخی هستند که سؤال خبرنگار را پاسخ می‌دهند ولی نه دوست دارند اسمشان و نه عکسشان رسانه‌ای شود و دسته دیگر هم‌فکر می‌کنند نمی‌توانند به سؤال خبرنگاران جواب بدهند و همان اول می‌گویند ما بلد نیستیم حرف بزنیم.

واقعا اگر مردم رسانه‌ای شوند یعنی با انواع حقوق خود به‌عنوان یک شهروند و شیوه‌های مطالبه‌گری آشنا شوند و نیز ارتباط رسانه‌ها هم با اقشار ضعیف جامعه بهتر شود؛ بیش از گذشته مشکلات این قشر قابل‌حل خواهد بود.

به نفر اول که رسیدم، از سفر رییس‌جمهور به یزد اطلاع داشت. نه اسمش را گفت و نه گذاشت تصویرش را بگیریم. او مشکل مردم یزد را «آب» دانست و گفت: ما زمین زیاد داریم ولی آب نداریم. صنایع آب خواه هم زیاد داریم ولی آب می‌خواهد پس بهتر است اول مشکل آب بخش صنعت و کشاورزی را حل کنیم.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 6

نفر بعدی که تصویرش در بالای این متن درج شده است از نماز جماعت مغرب و از مسجد بیرون می‌آمد خودش را «محمود دهقانی» معرفی کرد، به او گفتم فردا استان یزد میزبان رییس جمهور و ۱۴ وزیر است اگر صحبتی و خواسته‌ای دارید از دولت بفرمایید.

این شهروند یزدی پاسخ داد: قول‌هایی که قبلا آقای روحانی به مردم دادند عمل کنند، قول‌هایی که الآن شاید به خاطر نداشته باشم که بگویم، همچنین قول‌هایی که الآن در این سفر هم به مردم یزد می‌دهند در راستای نیازهای مردم و رفع آن‌ها باشد. خاصه اقشار ضعیف جامعه که مشکل مسکن و اشتغال دارند. مشکل فرهنگی هم کم نداریم.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 9

آقای جعفری هم در این گفتگو شرکت کرد و گفت: ان شاء الله امیدوارم آقای روحانی به داد مردم یزد برسند و کار مهمی انجام شود مردم می‌خواهند وضعیت اقتصادی همه بهتر شود شغل جوانان بیشتر و مشکل مسکن جوانان هم حل شود.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 11

آقای «غلامی» کارگر یک شرکت در یزد است. حقوقش و در حد معمولی یک کارگر است در پاسخ به سؤال من می‌گوید: اقشار کم برخوردار جامعه حقوقشان کم است، خانه‌هایشان اجاره‌ای است که درآمدشان باید بیشتر شود.

می‌پرسم چه پیشنهادی به هیئت دولت برای رفع مشکل کارگران دارید؟

می‌گوید: قراردادهای کارگران به زمان قدیم برگردد. قراردادها الآن سه ماه است قبلا همه از اولی که وارد کار می‌شدند تا بازنشستگی با یک پرونده و یک امضا به‌صورت رسمی بودند ولی الآن آینده شغلی کارگران قراردادی مشخص نیست و هر سه ماه یک‌بار قرارداد بسته می‌شود.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 15

نفر بعدی یک راننده آژانس است و خود را «محمدحسن حسین نژاد» معرفی می‌کند، می‌پرسم فردا رییس‌جمهور به یزد می‌آید، آیا مطالبه‌ای دارید که بخواهید مطرح کنید: او با آرامش خاصی می‌گوید: مردم گرفتاری دارند و با یک سفر حل نمی‌شود، مردم خودشان می‌دانند که گرفتاری دارند ولی گرفتاری چیزی نیست که حل شود و یا نمی‌توان از رییس جمهور و یا دیگر مسؤولان توقع رفع همه آن‌ها را داشت.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

او می‌افزاید: نمی‌شود فشار به دولت و ملت آورد که گرفتاری حل شود مردم می‌توانند تحمل داشته باشند و اگرچه خودمان هم گرفتاریم هم‌گرانی و هم کمبودهایی هم هست ولی در مقابل گرفتاری‌ها باید یک زحمتی هم بکشیم و صبر داشته باشیم.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 19

موسی فیروزی یکی از جوانان شهرستانی است که برای دیدن اقوامش به یزد آمده است. به همراه همسرش در بیرون مسجد ایستاده است سه سال است که ازدواج‌کرده و یک فروشنده در یک مرکز تعاونی است و درآمدش را زیرخط فقر معرفی می‌کند.

از مطالباتش که می‌پرسم، اشتغال و مسکن را یادآور می‌شود و همسرش حرف‌های موسی را تأیید می‌کند و می‌افزاید: مصالح ساختمانی برای ساخت مسکن گران است اگر وام هم می‌دهند با بهره پایین باشد که جوانان بتوانند مسکن بسازند و خانواده تشکیل دهند.

مردم یزد از روحانی چه مطالبه‌ای دارند؟ - 22

آخرین نفر را هم برای این گزارش میدانی که او هم از نماز جماعت مغرب برمی‌گشت در گفتگوی ما شرکت کرد.

خود را «امرالله قاسمی» معرفی کرد وی به‌عنوان یک سرمایه‌گذار میلیاردها تومان سرمایه ۴۰ ساله کار و تلاش خود را از یک استان دیگر به یزد آورده است تا بتواند در خطه کویری یزد اشتغال ایجاد کند.

او تصریح می‌کند: باانگیزه ایجاد اشتغال برای مردم مؤمن و زحمت‌کش استان یزد آمدم ولی در حالی‌که مراحل تولید آماده است و ۳۵ میلیارد تومان از دولت درخواست وام کرده‌ام و همه دری را زدم ولی هیچ نهادی همکاری نکرد.

قاسمی ادامه داد: به تهران هم رفتم و نهایتا دو ماه پیش کارگروه در استانداری یزد تشکیل شد و مصوب کردند که وثیقه بیاورید ولی تمام املاکم وثیقه است و دیگر وثیقه‌ای ندارم و حتی املاک اقوام خود را به‌عنوان وثیقه قرار داده‌ام که حکم اجرائیه آن از سوی بانک صادرشده است.

وی تأکید کرد: از این رسانه می‌خواهم صدایم و خواسته‌ام را به گوش مردم برسانم که حتی بنده متعهد می‌شوم که پس از راه‌اندازی کارخانه ظرف چهار ماه وام را برگشت دهم و مسؤولان هم می‌دانند درحالی‌که مراکز خیریه زیادی هم تاکنون برای استفاده عموم ساخته‌ام.

قاسمی تأکید کرد: کسی می‌تواند ادعای حق کند که پیرو ولایت‌فقیه باشد، این‌که امام فرمود پیرو ولایت‌فقیه باشید تا کشور شما آسیب نبیند به معنی واقعی کلمه همین است.

وی تصریح کرد: پیرو ولی‌فقیه و پیرو این فرزانه بزرگ حضرت امام خامنه‌ای باشیم و اگر کسی سوار کشتی ایشان شود نجات می‌یابد و کسی که نشود یک جای کارش می‌لنگد.

به دلیل فرصت محدودی که برای این گزارش میدانی داشتیم یک‌وقت دیگر را برای مصاحبه با آقای قاسمی و آشنایی با مشکلات بخش تولید ملی تعیین کردیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

برای اسکان استیجاری زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به فوریت عمل شود + فیلم

ایلناایلنا14 ساعت قبل
رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت به همه دستگاه‌ها دستور داد تا برای اسکان زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی به صورت استیجاری به فوریت عمل شود. به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز هیئت دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی عنوان کرد: از وزیر کشور و ستاد بحران می‌خواهم در زمینه اسکان این عزیزان اقدام کنند فکر می‌کنم یکی از راه‌های نزدیک شاید این باشد که زلزله‌زدگان بروند خانه یا اتاقی را اجاره کنند ما مبلغ اجاره را به آنها پرداخت کنیم تا زیر چادر نمانند. وی افزود: به هر حال زیر چادر باران و برف و سرما را در پیش رو داریم زیر چادر در تابستان هم سخت است ولی بیشتر از فصل سرما قابل تحمل است در این سرمای زمستان افراد مسن و کودکان و افراد بیمار برایشان سخت است از همه دستگاه‌ها می‌خواهم که برای اسکان این‌ها به صورت استیجاری به فوریت عمل شود.

نظرها

اخبار بیشتر