استعفای کاظم جلالی پذیرفته شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. سیاسی
استعفای کاظم جلالی پذیرفته شد

استعفای کاظم جلالی پذیرفته شد

برناخبرگزاری برنا |
در جلسه امروز مجلس؛

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۴۶ رای موافق، ۵۸ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از ۲۲۱ نماینده حاضر با استعفای کاظم جلالی از سمت نمایندگی مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

علی لاریجانی رئیس مجلس پس از پذیرفته شدن این استعفا گفت: برای کاظم جلالی آرزوی توفیق داریم و از زحمات ایشان تشکر می‌کنیم، ایشان از نمایندگان فعال مجلس بوده که در مرکز پژوهش‌های مجلس نیز زحمات زیادی کشیده امیدواریم در ماموریت جدید خود در سفارت ایران در مسکو با توجه به اهمیت روابط راهبردی ایران و روسیه نقش موثری داشته باشد.

کاظم جلالی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: بنده در سال ۷۲ و پس از برگزاری آزمونی در دبیرستان البرز استخدام وزارت امور خارجه شدم و سال‌ها در بخش بین‌الملل که متصدی آن ظریف بود حضور داشتم، وزارت خارجه دو رسته دارد؛ رسته اداری و رسته سیاسی که افراد در رسته سیاسی همانند اعضای هیأت علمی ارتقاء پیدا می‌کنند، بنده نیز از وابستگی شروع کردم و سپس مراحل دبیر سوم، دبیر دوم، دبیر اول، رایزن سوم، رایزن دوم، رایزن اول را طی کردم و هم اکنون مقام رایزن اولی را دارم.

وی افزود: در ۳۲ سالگی وارد مجلس شدم و حال ۵۲ سال دارم، در ۵ دوره حضور در مجلس عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بودم؛ در مجلس ششم از سال دوم عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در مجلس هفتم و هشتم ‌به عنوان سخنگو و در مجلس نهم و دهم مسئولیت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشتم.

این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: علاقه اصلی من سیاست خارجی است اما به دلیل نمایندگی مجلس در حوزه سیاست داخلی نیز ورود پیدا کردم، در طول ۲۰ سال حضور در مجلس در حوزه دیپلماسی پارلمانی فعال بوده و عضو کمیته اجرایی بین‌المجالس جهانی از طرف قاره آسیا و اقیانوسیه بودم و در مجمع عمومی IPU انتخاب شدم که برای دومین بار یک ایرانی توانست به این مقام دست یابد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حدود ۱۰ سال عضو کمیته حقوق بشر بین‌المجالس جهانی بودم که این مقام نیز به انتخاب آسیاپاسفیک انجام گرفت و در مجمع عمومی IPU با آن موافقت شد، به مدت ۱۸ سال عضو کمیته اجرایی و شورای بین‌المجالس اسلامی بودم.

جلالی اضافه کرد: در مجلس هشتم، نهم و دهم ریاست روابط پارلمان اروپا و پارلمان جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشتم، همچنین در مقاطعی رئیس گروه پارلمانی ایران - روسیه، سوریه، فرانسه، ساحل عاج، رومانی، مالی و … بودم.

وی ادامه داد: در مقطعی رئیس گروه اجرایی پارلمانی ایران بودم، ۷ دوره در مذاکرات رژیم حقوقی دریای خزر حضور داشتم و در حال حاضر نیز عضو گروه عالی مشورتی ضد تروریسم IPU هستم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای نخستین بار که به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شدم برخی به دلیل احتمال سیاسی شدن مرکز و عدم توانایی بنده در اداره آن دچار تردید بودند اما در حال حاضر می‌توانیم نسبت به عملکرد مرکز پژوهش‌ها قضاوت کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره مرکز پژوهش‌ها یادآور شد: ایشان فرمودند «مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز خوبی است و بر اساس گزارشاتی که بنده از این مرکز دریافت می‌کنم، خبرهای خوبی را از آنجا به ما منتقل می‌شود، امکان کارشناسی خوبی در آنجا متمرکز و متراکم است و باید از آن حداکثر استفاده را کرد».

جلالی با بیان اینکه در طول ۴ سال گذشته مسئولیت‌های بسیاری برای حضور در دولت به بنده پیشنهاد شد که به دلیل نمایندگی از پذیرفتن آن سر باز زدم، اضافه کرد: پذیرش بنده در مرداد ماه از سوی کشور روسیه صادر شد و استوارنامه بنده نیز در شهریور ماه صادر شده بود اما بنده در تلاش بودم که تا زمان حضور در کرسی نمایندگی آن را به تأخیر بیندازم اما فوت دختر و تنها فرزند دکتر سنایی موجب شد این امر تسریع شود.

‌ نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درباره روابط ایران و روسیه گفت: طی سالیان اخیر میان ایران و روسیه اعتمادسازی شکل گرفت و روابط دو کشور تقویت شد، بر اساس منویات مقام معظم رهبری این روابط باید به سمت راهبردی شدن پیش رود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران و روسیه ظرفیت بسیاری برای همکاری داشته و در مسائل منطقه‌ای اشتراک نظر دارند، گفت: در حوزه نظامی و امنیتی روابط ایران و روسیه، روابط خوبی است اما روابط اقتصادی نتوانست به موازات مسائل سیاسی، امنیتی و نظامی رشد کند.

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ مجموع مبادلات اقتصادی ایران و روسیه حدود یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون دلار بود که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن صادرات روسیه و تنها ۵۰۰ میلیون دلار آن مربوط به صادرات ایران بود.

جلالی با اشاره به تصویب موافقت نامه تجاری با اتحادیه اوراسیا گفت: این موافقت نامه از ۴ آبان ماه اجرایی شده و از جهات مختلف بسیار مهم است؛ این کشورها ۵ کشور بوده و حدود ۱۸۰ میلیون نفر جمعیت، بازار و ۲۰ میلیون مترمربع مساحت، رتبه اول گاز و استخراج نفت، رتبه چهارم انرژی و سوم خط آهن و رتبه چهارم تولید آهن و رتبه پنجم رتبه فولاد را دارند و این اتفاق در مقطع کنونی برای ما بسیار مهم است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: ۱٫۲ تریلیون دلار تولید ناخالص این کشورهاست؛ روسیه ۲۵۰ میلیارد دلار انواع محصولات را وارد می‌کند که طی سال‌های آینده تا ۳۰۰ میلیارد دلار افزایش می‌یابد، اما متاسفانه سهم ایران از این بازار حداقلی است.

جلالی ادامه داد: از رئیس مجلس و نمایندگان مجلس تقاضا داریم کارگروهی تشکیل و نظارت مناسب را در این رابطه داشته باشند. متاسفانه وزارت صمت که باید کارگروه‌های خود را براساس بندهای مختلف توافق نامه تشکیل می‌داد، تاکنون تشکیل نداده است و نگرانیم این فرصت تاریخی را از دست بدهیم، زیرا این فرصتی است که می‌توان براساس آن اصلاحات ساختاری اقتصاد داخلی را انجام دهیم و یکی از مشکلات اقتصاد ما صادرات محور نبودن است و ما محصولات مازاد را صادر می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب گفت: بسیاری از کریدورهای انجام شده خارج از جمهوری اسلامی ایران است و ایران کویری است که این مسیرها از پایین آن عبور می‌کند و این برای کشور مطلوب نیست.

موافقان استعفا: جلالی می‌تواند نقش موثری در سفارت ایران در روسیه داشته باشد

غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران در موافقت با استعفای جلالی گفت: به عنوان یک کارشناس که در برخی کشورها حضور پیدا کردم مطمئن هستم جلالی از کسانی است که برای سفارت در کشوری که دارای روابط استراتژیک با ایران هستند بسیار مناسب است، چین، هند و روسیه کشورهایی هستند که به دلیل روابط راهبردی خاص با آنان نیاز است که سفرایی کاردان و مجرب در این کشورها داشته باشیم.

محسن کوهکن نماینده لنجان در موافقت با استعفای جلالی نیز اظهار داشت: پروسه انتخاب سفیر پس از پذیرش استعفاست و اگر مجلس با استعفای جلالی موافقت نکند پیام عدم همگرایی قوای سه گانه را نشان می‌دهد، آن تعداد از سفیرانی که موفق‌تر بودند قدرت برقراری ارتباط را داشته‌اند برای کشوری دارای روابطی استراتژیک و مهم وجود یک نفر که تحرک لازم را داشته باشد، مهم است.

مخالفان استعفا: جلالی نماینده باشد بهتر است

علیرضا رحیمی نماینده تهران در مخالفت با استعفای جلالی گفت: ایشان در مقابل رویکردهای افراطی در مجلس مواضع مستقل و قابل قبولی در حوزه منافع ملی داشته است، خاستگاه رای ایشان اصلاح طلبی بود منتها آن چه اکنون مهم است سوابق خوب ایشان در ۵ دوره نمایندگی و ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس است، ایشان در جایگاه نمایندگی فعال باشد بهتر است.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر در مخالف با این استعفا اظهار داشت: ضمن تشکر از کارکنان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از مدیریت جلالی در این مرکز راضی نبودم فکر می‌کنم با این اوضاع اگر سفیر هم شود عملکرد مورد رضایتی نداشته باشد.

بیشتر بخوانید:

بیانیه FATF، بیانیه سیاسی تندی بود/ مجلس به رفراندوم رای نمی‌دهد/ CFT فعلا به نتیجه نخواهد رسید استان ما؛ پرچمدار تولید محصولات گلخانه‌ای در کشور است

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف4 ساعت قبل
وی با بیان اینکه این استیضاح ۳۸ امضا دارد و نمایندگان امضاهای خود را پس نگرفتند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی مجلس امروز نامه‌ای به هیت رئیسه مجلس میزند و گزارش خود مبنی بر قانع نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را اعلام میکند تا استیضاح در دستور صحن مجلس قرار گیرد. در سالهای گذشته استیضاح حجتی بارها در مجلس مطرح شد. حجتی حتی روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ۹۶ در صحن مجلس استیضاح شد اما مجددا از نمایندگان رای اعتماد گرفت. بعد از آن وی بارها در معرض استیضاح قرار گرفت اما طرح استیضاح وی از دستور کار مجلس خارج شد. آخرین بار ۲۱ اسفند سال گذشته بود که استیضاح این وزیر در ۲۰ محور از سوی ۵۱ نماینده تهیه شد اما در خرداد امسال از دستور کار مجلس خارج گردید. برای استیضاح یک وزیر به امضای حداقل ۱۰ نماینده نیاز است.

مصوبات جلسه علنی مجلس

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
اصلاح لایحه تجارت جهت تأمین نظر شورای نگهبان و اعلام وصول لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی از مهمترین مصوبات جلسه علنی مجلسی‌ها بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواد اعاده شده لایحه تجارت را از سوی شورای نگهبان که در ارتباط با شرایط قرارداد بانک‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادرکنندگان است، اصلاح کردند.
الفالف12 ساعت قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.

پناه جویان در ژاپن سال‌ها در بازداشتگاه به سر می‌برند

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ان اچ کی، شبکه تلویزیونی ان اچ کی گزارش داد درخواست پناهندگی شمار زیادی از پناه جویان در ژاپن رد شده است و آنها در بازداشتگاه‌های موقت به سر می‌برند.
ایمناایمنا7 ساعت قبل
جمعه ۲۴ آبان‌ماه سال ۱۳۹۸ نخستین روز اجرای سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن بود؛ تصمیمی که به نظر می‌رسد نخستین گام اصلاح نظام یارانه پنهان باشد. اما آنچه مهم است اینکه هرگاه قیمت بنزین افزایش می‌یابد، به همراه خود مصرف بنزین نزولی می‌شود. این اقتصاددان تاکید می‌کند: بودجه بدون نفت برای دولت یک الزام و اجبار است و دولت اختیاری در انتخاب آن ندارد. اصلاح قیمت بنزین گام مهم و موثری بود و بعد از این دولت باید به سراغ بهینه‌سازی مصرف برود. او تاکید می‌کند: اکنون نیروگاه‌ها در ایران مصرف بهینه ندارد، مهم‌ترین گام اصلاح الگوی مصرف نیروگاه‌ها و شبکه‌های توزیع است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز6 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین8 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز9 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین14 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا17 دقیقه قبل