گزارش بین‌المللی درباره اعزام ۱۰۰۰ نظامی سودانی به لیبی و تکذیبیه ارتش سودان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
گزارش بین‌المللی درباره اعزام ۱۰۰۰ نظامی سودانی به لیبی و تکذیبیه ارتش سودان

گزارش بین‌المللی درباره اعزام ۱۰۰۰ نظامی سودانی به لیبی و تکذیبیه ارتش سودان

ایسناخبرگزاری ایسنا |
گزارش تیم کارشناسی کمیته تحریم‌های بین‌المللی علیه لیبی حاکی از آن است که کشورهای عضو سازمان ملل از جمله امارات، سودان، ترکیه و اردن، تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده‌اند. این در حالی است که سودان این اظهارات را تکذیب کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، براساس این گزارش، سودان و تیم محمد حمدان حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع این کشور به تحریم‌های بین‌المللی مبنی بر تحریم حمایت نظامی از طرف‌های درگیر در لیبی پایبند نیستند و ۱۰۰۰ سرباز سودانی وابسته به نیرهای واکنش سریع این کشور در ماه ژوئیه به شرق لیبی اعزام شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: این نیروها به منظور حمایت از نیروهای مستقر در شرق موسوم به «ارتش ملی لیبی» تحت فرماندهی خلیفه حفتر در حمله به طرابلس اعزام شده و سپس در منطقه الجفره در جنوب لیبی مستقر شده‌اند.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح سودان وجود هرگونه نیروهای واکنش سریع و حضور رسمی نیروهای سودانی در لیبی را تکذیب کرد.

عامر محمد الحسن، سخنگوی ارتش سودان اعزام ۱۰۰۰ سرباز نیروهای واکنش سریع به لیبی و حمایت از نیروهای حفتر در درگیری با دولت وفاق ملی این کشور را رد کرد.

وی در سخنان تلویزیونی گفت، نیروهای واکنش سریع براساس توافق‌نامه‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و ارتش سودان نیز به دلیل حرفه‌ای بودن این نیروها، از آنها حمایت می‌کند.

همچنین طبق گزارش مذکور سازمان ملل، نیروهای مذکور سودانی پس از آن به لیبی اعزام شدند که قراردادی میان شورای نظامی انتقالی سودان و شرکت روابط عمومی کانادا به امضا رسید و از اهداف این قرارداد تسهیل در دستیابی سودان به حمایت مالی حفتر بود.

براساس این گزارش، امارات هم با ارائه سامانه دفاع هوایی پیشرفته به نیروهای حفتر که نزدیکی شهر غریان واقع در شمال غرب لیبی مستقر شده، تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده است. ابوظبی پهپادهایی حامل بمب‌های هوشمند، موشک‌ها و ناوهایی به نیروهای حفتر ارائه کرده است.

این گزارش، اتهاماتی را که غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی در ماه ژوئیه مطرح کرده، تأیید می‌کند که گفته بود: جنگنده‌ها و خودروهای زرهی و کامیون‌های کوچک مجهز به تجهیزات نظامی مختلف از جمله موشک‌ها با تبانی و حمایت آشکار از سوی دولت‌های بیگانه، اخیرا وارد لیبی شده‌اند.

همچنین طبق آنچه خبرگزاری آلمان از گزارش مذکور سازمان ملل منتشر کرده، یک جنگنده متعلق به کشور بیگانه در حمله به بازداشتگاه مهاجران در نزدیکی طرابلس در ماه ژوئیه مشارکت داشته که در اثر آن حمله حدود ۵۰ تن کشته شدند.

در حالی که کارشناسان سازمان ملل هیچ طرفی را مسؤول حمله به بازداشتگاه مذکور ندانسته‌اند اما در عین حال به ارتباط احتمالی جنگنده‌هایی که در این حمله مشارکت داشتند با امارات و مصر اشاره کردند.

دیپلمات‌ها نیز اعلام کردند، حمله به این بازداشتگاه با حمایت حفتر اجرایی شده است.

در همین راستا، کارشناسان مذکور اردن را به آموزش نیروهای وابسته به حفتر متهم کردند و احتمال نیز می‌رود که امارات دیگر حامی حفتر، نیز برای حمایت از نیروهای وی، از هواپیماهای بمب‌افکن استفاده کرده باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

اهمیت این گزارش که اواسط ماه دسامبر به صورت علنی منتشر خواهد شد، از این جهت است که تعدادی از اقداماتی که رخ داده و نقض قانون تحریم‌ها بوده را مستند می‌کند.

براساس گزارش مذکور، به رغم مسیر طولانی که طرف‌های درگیر برای دستیابی به توافق الصخیرات و تشکیل دولت توافق ملی پیموده‌اند، حمله حفتر به طرابلس در چهارم آوریل با هدف سنگ‌اندازی در برابر روند سیاسی لیبی بوده است.

کارشناسان سازمان ملل نسبت به شدت یافتن «جنگ نیابتی» در لیبی ابراز ناخرسندی کرده و گفتند، حمله نظامی حفتر به طرابلس و درگیری‌های بعدی آن روند سیاسی این کشور را دچار مشکل و و اصلاحات را متوقف کرده و منجر به بی‌ثباتی کلی در سراسر این کشور شده است.

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی که درباره این کشور تهیه کرده‌اند، افزودند، گروه‌های مسلح درگیر یا به نیروهای حفتر پیوسته‌اند یا به نیروهای دولت وفاق ملی و از ابتدای حمله حفتر به طرابلس مرحله جدیدی از بی‌ثباتی رقم خورده است و منافع بسیاری از کشورها و طرف‌های فعال، به شدت این جنگ نیابتی افزوده است.

کارشناسان در گزارش خود اشاره کرده‌اند که همچنان منتظر پاسخ‌های چند کشور عضو سازمان ملل درباره سوالات‌شان هستند.

براساس این گزارش، گروهی همچنین وجود شبه نظامیان چاد و سودان در بین نیروهای دولت وفاق ملی و ارتش حفتر را رصد کرده است. به رغم تقویت توانمندی‌های نظامی طرفین اما تاثیر گروه‌های مسلح خارجی بر نحوه حل و فصل درگیری مشهود است.

در این گزارش که در ۲۹ اکتبر به کشورهای عضو شورای امنیت تقدیم شده، آمده، طرفین درگیری به سلاح‌ و تجهیزات نظامی و فنی در راستای نقض ممنوعیت تسلیحاتی لیبی دست یافته‌اند.

این گزارش مفصل شامل ۸۵ صفحه و متشکل از ۳۰۰ صفحه الحاقی شامل تصاویر، نقشه‌ها و بیانیه‌های مربوط به تحویل بار سلاح کشتی‌هاست و قرار است در چارچوب نشست کمیته تحریم‌ها علیه لیبی قبل از انتشار احتمالی در دسامبر، پایان ماه جاری توسط اعضای شورای امنیت بررسی شود.

کارشناسان سازمان ملل گفتند، اقداماتی را مستند کرده‌اند که امنیت و ثبات لیبی را تهدید می‌کنند.

همچنین در این گزارش چهار تلاش منسوب به سازمان ملی نفت در شرق لیبی برای صادرات غیرقانونی نفت محکوم شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: استانبول - همایش اقتصادی ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از استانبول، فعالان اقتصادی دو کشور در این نشست، زمینه‌های توسعه مبادلات تجاری و رفع موانع موجود را بررسی کردند.

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور در سال ۱۹۹۶ به امضای دو طرف رسید و بر طبق این قرارداد ایران تا سال ۲۰۲۶ باید روزانه ۲۷ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر کند. در بخش LNG نیز قطر، الجزایر و آمریکا مهم‌ترین صادرکنندگان گاز به کشور ترکیه طی چند سال گذشته بوده‌اند. صادرات گاز ایران به ترکیه همواره با مشکلات عدیده ­ای روبه­ رو بوده؛ قیمت و کیفیت گاز وارداتی بارها مورد مناقشه طرفین بوده است. اما با وجود همه این مسائل و فشار‌های آمریکا درطول مدت تحریم، هیچ­گاه گاز صادراتی ایران به ترکیه قطع نشده و همواره صادرات گاز ایران به ترکیه ادامه داشته است. به طوری که در مقاطعی که صادرات نفت کشور با چالش‌های جدی مواجه بوده است صادرات گاز ایران اما درآمدی پایدار و تحریم ناپذیر برای کشور تامین نموده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سردار مرتضی قربانی گفته بود «به فرمان رهبری، دستمان روی ماشه است» وزیر اطلاع رسانی لبنان به اظهارات مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران واکنش نشان داد. مشاور فرمانده سپاه اخیرا گفته بود: رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. براساس عرب نیوز، جمال الجراح، وزیر اطلاع رسانی لبنان در واکنش به اظهارات مرتضی قربانی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: این سخنان غیرقابل قبول است. ایران می‌تواند به هر شیوه‌ای که مایل است از خود دفاع کند اما لبنان نه میدانی باز برای استفاده دیگر کشورها است و نه صندوق پستی سپاه پاسداران ایران است. رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود، از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.
ایلناایلنا1 روز قبل
گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، شرکت آتیه اوج سفر، شرکت سفرکارت ملی و دفتر خدمات مسافرتی ایرانگردی و جهانگردی ازجمله زیر مجموعه‌های این شرکت هستند. اگر سری به سایت سفرکارت ملی بزنید در نگاه نخست با سایت رزرواسیون آنلاین هتل و بلیط روبه رو می‌شوید. درواقع می‌توان گفت کارمندان دولت که ازجمله کاربران اصلی طرح سفرکارت بودند خاطرات بدی از این طرح در ذهن خود دارند. و در این شرایط صحبت از راه‌اندازی باشگاه‌ مشتریان در سفرکارت ملی به میان آمده است. کلوپی که قرار است اعضای آن، مشتریان سفرکارت ملی باشند.

نظرها

اخبار بیشتر