خرید و فروش سهم طرح اقدام ملی مسکن ممنوع است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اقتصادی
خرید و فروش سهم طرح اقدام ملی مسکن ممنوع است

خرید و فروش سهم طرح اقدام ملی مسکن ممنوع است

برناخبرگزاری برنا |
معاون مسکن و ساختمان در نشست خبری:

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در نشست خبری خود با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی تولید مسکن هدفگذاری احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در بازه زمانی امسال و سال آینده برای گروه‌های هدف این طرح است، گفت: در این طرح، شرایط متقاضیان شامل تاهل، فاقد مالکیت مسکونی از اول فرودین ۹۸، عدم استفاده از امکانات دولتی و تسهیلات یارانه‌دار در موضوع مسکن و همچنین سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا است.

معاون امور مسکن و ساختمان ادامه داد: در طرح اقدام ملی تولید مسکن سه شیوه کلی تامین زمین وجود دارد که برای دهک‌های مختلف، متفاوت است. بدین معنا واگذاری زمین ۹۹ ساله برای دهک‌های کم درآمد، قیمت تمام شده برای واحد مسکونی در شهرهای میانی و شهرهای جدید با دو سال تنفس و سه سال پرداخت اقساط زمین و همچنین پروژه‌های مشارکتی است.

وی ارایه تسهیلات به طرح اقدام ملی تولید مسکن را نیز به سه شیوه قابل انجام دانست و توضیح داد: ارایه تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که قبلا برای خرید به متقاضیان تعلق می‌گرفت به بخش ساخت طرح اقدام ملی مسکن، ارایه وام در بافت فرسوده که بخشی از منابع آن توسط بانک مسکن و بخشی دیگر توسط صندوق توسعه تامین خواهد شد، و در نهایت ارایه تسهیلات ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی با سود ۱۸ درصد از روش‌های ارائه تسهیلات این طرح است.

محمودزاده با اشاره به اینکه از امروز سامانه بازگشایی می‌شود و مدت ثبت‌نام سه روز پیش‌بینی شده است، گفت: همه مراحل ثبت نام از طریق سامانه انجام می‌شود و در مرحله آخر در صورت واجد شرایط بودن متقاضیان برای تکمیل مدارک خود مراجعه حضوری خواهند داشت.

وی اولین مرحله ثبت‌نام طرح اقدام ملی تولید مسکن را استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی عنوان کرد و افزود: بعد از ۳ روز مطالعه، استان‌های اول، هفته بعد کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و کردستان و ۳ روز بعد از آن نیز استان‌های چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن را انجام خواهند داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه تلاش می‌شود تا در کمتر از یک ماه آینده ثبت نام شهرهای جدید نیز وارد چرخه شود، گفت: ثبت نام طرح اقدام ملی تولید مسکن مرحله‌ای است و قرار نیست فقط یکبار ثبت نام در یک استان انجام شود و به دفعات این اتفاق در صورت تامین زمین انجام خواهد شد.

محمودزاده یادآور شد: در مرحله نخست، متقاضیان ۳۰ درصد قیمت تمام شده را به عنوان آورده وارد طرح می‌کنند و این که این میزان به چه مبلغی باشد بر اساس پروژه‌ها و شهرها متفاوت خواهد بود.

وی عامل چهارم طرح اقدام ملی تولید مسکن را به ویژه برای گروه‌های متوسط و کم درآمدی، بنیاد مسکن، بنیاد مستضفعان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و شهرهای جدید عنوان کرد و گفت: مشارکت بخشی جزئی از طرح اقدام ملی است و عمده فعالیت‌ها برای قیمت تمام شده لحاظ خواهد شد.

رعایت استانداردهای مهندسی در طرح اقدام ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص قیمت تمام شده واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن اعلام کرد: قیمت تمام‌شده قابل محاسبه با جزئیات دقیق نیست و قطعا بر اساس نوع متراژ و اینکه در کدام استان و کدام شهر و با چه مصالحی است متغیر است.

وی تصریح کرد: واحدهای مسکونی ساخته شده در طرح اقدام ملی مسکن از استانداردهای مهندسی عدول نخواهد کرد.

محمودزاده همچنین گفت: اراضی که به طرح اقدام ملی تولید مسکن تخصیص یافته دو دسته است و شامل شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمیعت و بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که البته این میزان در شهرهای جدید متفاوت است. بدین معنا اگر اکثر شهرهایی که طرح اقدام ملی تولید مسکن در آنها اجرا می‌شود در زمین‌های داخل محدوده هستند و زیرساخت‌های شهری آنها آماده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

پروژه‌های مشارکتی طرح اقدام ملی ۲۴ هزار واحد است

معاون وزیر راه و شهرسازی در عین حال بخشی از مشکلاتی را که در خصوص پروژه‌های مشارکتی با انبوه‌سازان وجود را نیز اعلام کرد و توضیح داد: در مجموعه در حدود ۲۴ هزار واحد از ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملی به پروژه‌های مشارکتی اختصاص دارد و مشکلی که در این زمینه وجود داشته این است که قانونی برای انعقاد قرارداد مشارکتی برای وزارتخانه راه و شهرسازی وجود ندارد. بدین معنا که بدون قانون، دولت نمی‌تواند قراردادی را تنظیم کند. به همین جهت، لایحه پروژه‌های قراردادهای مشارکتی برای بخش دولتی و خصوصی در مجلس در دست بررسی است.

محمودزاده با تاکید بر این مطلب که وی از بدنه وزارتخانه بوده و سابقه فعالیت ۲۶ ساله را دارد، توضیح داد: استانداردهای مهندسی در اجرای طرح ملی رعایت می‌شود و در این زمینه قوانین و مقررات ملی و کنترل ساختمان ملاک‌عمل خواهد بود.

به گفته وی، تلاش برای ورود خانه‌های خالی به چرخه بازار مسکن بخشی از مشکلات را درا ین حوزه حل می‌کند. زیرا واحدهای مسکونی خالی ۱۰ درصد واحدهای مسکونی کشور را تشکیل می‌دهند که آوردن آنها به چرخه بازار می‌تواند در کنترل این بازار نقش ایفا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تمامی بانک‌ها مکلف شده‌اند تا ۲۰ درصد منابع خود را به ارایه تسهیلات به بخش مسکن تخصیص دهند، گفت: اقساط تسهیلات ۷۵ میلیون تومان با سود ۱۸ درصد در مدت ۱۲ سال ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که این موارد برای تسهیلاتی است که با سود ۱۸ درصد تعلق می‌گیرد. اما این رقم برای افرادی که حساب صندوق پس انداز مسکن یکم دارند در بافت فرسوده کلانشهرها ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان به طور تقریبی پرداخت می‌شود.

محمودزاده همچنین از انجام مکاتبه وزارت راه و شهرسازی با رییس کل بانک مرکزی برای تعویق اقساط مسکن مهر خبر داد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه نیاز کشور به واحدهای مسکونی سالیانه ۹۰۰ هزار واحد است خاطرنشان کرد: قرار نیست تمامی واحدهای مسکونی توسط دولت احداث شود بلکه دولت وظیفه تسهیل خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمدی را برعهده دارد.

محمودزاده تاکید کرد: در طرح اقدام ملی مسکن به هیچ عنوان امکان خرید و فروش سهم واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی وجود ندارد.

وی همچنین اعلام کرد: پایش ثبت‌نام کنندگان طرح اقدام ملی تولید مسکن در فرم ج، سازمان ملی زمین و مسکن، در تسهیلات یارانه‌ای سامانه بانک مسکن، در مالکیت سامان ثبت اسناد و در شرط تاهل سازمان ثبت احوال است.

بیشتر بخوانید:

ثبت‌نام مسکن ملی به زودی آغاز می شود خانه بازهم ارزان شد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا15 ساعت قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین11 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| ظهر امروز نشست خبری علی ربیعی سخنگوی دولت با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد. در این نشست مسئولان وزارتخانه‌های تعاون، اقتصاد، صمت و نفت و همچنین سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، تعزیرات حکومتی و معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در جهت تشریح برنامه‌های خود و پاسخگویی به سوالات خبرنگاران درباره طرح حمایت معیشتی اصلاح قیمت بنزین و مدییرت بازار و ارز حضور خواهند داشت. منبع: ایسنا
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
وی بیان کرد: حتی گشت‌های بازرسی بعد از ظهر از بازار نیز افزایش پیدا کرده و در بخش رسیدگی به شکایت‌‏ها نیز همکاران فعال شدند تا در اسرع وقت گزارش‌‏های مردمی را رسیدگی کنند. جمالی ادامه داد: براساس بازرسی‌های صورت گرفته از سطح بازار و گزارش‎های مردمی افزایش قیمت در بخش‎‌های کالا و خدمات بویژه حمل و نقل مسافر درون شهری به صورت عمده گزارش نشده‌است. وی افزود: دولت مردان و مسئولان استانی در اسرع وقت تدابیر لازم برای تامین سهمیه بخش‌های مختلف لحاظ خواهند کرد و بحث افزایش قیمت بنزین نمی‌تواند عاملی مهم در افزایش قیمت‌ها باشد. جمالی یادآور شد: برای نمونه بنزینی که در اختیار راننده حمل و نقل قرار می‌گیرد ۵۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده این به معنی افزایش قیمت ۵۰ درصدی خدمات راننده نیست زیرا سوخت یکی از مولفه‌هایی است که در بحث حمل و نقل تاثیرگذار است سایر مولفه‌ها تغییری پیدا نکرده‌است. جمالی اظهار داشت: تا جایی که در توان است اجاره نمی‌دهیم افزایش قیمت غیرکارشناسی و غیر منطقی ایجاد شود و به طور قطع بخشی از قیمت‌ها که متاثر از افزایش نرخ سوخت است ممکن است در آینده اصلاح شوند ولی در شرایط کنونی با این مقوله با جدیت برخورد می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری7 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

منچستر به دنبال دو خرید رویایی در زمستان

مشرق‌نیوز11 دقیقه قبل

کدام دانشگاه‌ها فردا تعطیل هستند؟

خبر فوری12 دقیقه قبل

مدارس البرز در روز سه‌شنبه تعطیل نیست

ساعت ۲۴16 دقیقه قبل

شهادت سه بسیجی در اغتشاشات غرب استان تهران

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

عادل عبدالمهدی: مدافع حقوق همه ملت هستیم

الف16 دقیقه قبل

آخرین جزئیات فعالیت مدارس چهارمحال و بختیاری در روز سه‌شنبه

ایسنا17 دقیقه قبل