تردیدهای جدی درباره حمله داعش به پاسگاه مرزی تاجیکستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. بین‌المللی
تردیدهای جدی درباره حمله داعش به پاسگاه مرزی تاجیکستان

تردیدهای جدی درباره حمله داعش به پاسگاه مرزی تاجیکستان

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
تحلیل‌گر روزنامه کومرسانت با اشاره به ابهامات جدی که در حمله اخیر به پایگاه مرزبانی تاجیکستان وجود داشت، اظهار می‌دارد که ممکن است این افراد زندانیانی باشند که به محل این حادثه آورده‌اند.

به گزارش افکارنیوز،

هفته گذشته حادثه‌ای در آسیای مرکزی رخ داد که می‌توان آن را موجب نگرانی مقامات امنیتی محلی و روسیه در نظر گرفت که پیش از این نیز هراس وقوع آن را داشتند.

اخبار بین‌الملل- چهارشنبه شب (بامداد ۶ نوامبر) ۲۰ نفر نیروی مسلح و نقاب‌دار به یک پاسگاه مرزی تاجیکستان به نام «عشق آباد» حمله کردند. این پاسگاه در مرز ازبکستان قرار دارد، ولی افراد مسلح همانطور که مقامات تاجیک اعلام کردند از افغانسان آمدند و از اعضای گروهک دولت اسلامی عراق و شام (داعش) می‌باشند. طبق مصاحبه‌ای که خبرگزاری «کومرسانت» با کارشناسان صورت داده است، اینکه افراد مسلح از افغانستان به خاک کشورهای شوروی سابق نفوذ کردند، می‌تواند به طور جدی موقعیت مقامات امنیتی محلی و مسکو را تقویت کرده به نوعی که ضامن امینت در منطقه بشوند.

یکی از مهم‌ترین حوادث مسلحانه در تاجیکستان در سال‌های اخیر حوالی ساعت ۰۳:۲۰ به وقت محلی چهارشنبه شب رخ داده است. به گفته کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، ۲۰ فرد مسلح نقاب‌دار به پاسگاه مرزی «عشق آباد» در مرز با ازبکستان حمله کردند. این افراد به وسیله چهار اتومبیل خود را به این پاسگاه رسانده و حمله مذکور را صورت داده بودند. شایان ذکر است که در آن منطقه هیچ ایست بازرسی خودرویی وجود ندارد. در پشت پاسگاه فقط یک رشته کوه وجود دارد که مرز کشورها از آن عبور می‌کند.

شبه نظامیان پنج عدد اسلحه کلاشنیکوف به دست آوردند و یک سرباز مرزدار و پلیس را که در پاسگاه در حال انجام وظیفه بودند به قتل رساندند. پس از آن نیروهای تاجیک توانستند این حمله را دفع کنند و ۱۵ نفر را به هلاکت رسانده و ۵ نفر باقی مانده را دستگیر نمایند.

حوالی ظهر بود که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اعترافات افراد بازداشت شده را منتشر کرد. آنها ظاهرا گفته‌اند که در تاریخ ۳ نوامبر از افغانستان به تاجیکستان آمده‌اند. محل عبور آن‌ها دقیقا از ولسوالی قلعه زال در ولایت کندوز بوده است تا ماموریت ویژه‌ای که داعش به آنها داده است را انجام بدهند. کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در ادامه درباره این حمله می‌گوید «آنها پاسگاه مرزی عشق‌آباد را به عنوان مناسب‌ترین موقعیت انتخاب کردند و وارد درگیری شدند». تاشکند که می‌تواند یک طرف ماجرا باشد و طبیعتا احساس خطری از این جانب نماید، هنوز در مورد این حادثه اظهار نظر مشخصی نکرده است. سرویس امنیتی مرزی ازبکستان در این زمینه در یک مصاحبه با خبرگزاری تاس (TASS) خبر داده است: «در مورد آنچه اتفاق افتاده بود به ما اطلاعاتی داده شده است، ما در حال بررسی اوضاع هستیم و با مراجع ذی‌ربط در تاجیکستان در تماس هستیم».

تصاویری که از صحنه حادثه که وزرات امور داخلی (وزارت کشور) تاجیکستان منتشر کرده بود سوالات زیادی را به وجود می‌آورند. در تصاویر دیده می‌شود که اجساد مهاجمان کاملا سوخته و یکی از آنها دستبند پلاستیکی دارد. همچنین یکی از اتومبیل‌های مهاجمین انگار کاملا سوخته است. ولی در اتومبیل دیگری می‌شود شماره پلاک را کامل خواند که شماره پلاک «۰۱» می‌باشد. این موضوع به ما می‌گوید این پلاک ثبت شهر دوشنبه است. خبرنگاران «رادیوآزادی» سعی کردند خود را به محل حادثه برسانند تا جزئیات و اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنند ولی جاده‌های منتهی به آن محل همگی مسدود بودند.

آرکادی دوبنوف، یکی از تحلیل‌گران آسیای مرکزی در این باره می‌گوید: من از تئوری‌های توطئه متنفرم، اما شبهات جدی وجود دارد که این جنگجویان از اعضای گروه داعش بوده‌اند. این افراد چطور شبه‌نظامیانی هستند که اجازه دادند آن‌ها را مثل مرغان تیرباران کنند، در حالی آنها قبلا توانسته‌ا‌ند بدون هیچ گونه مشکلی مرز را رد کرده و صدها کیلومتر جاده را در داخل خاک تاجیکستان طی کنند تا خود را به پاسگاه مرزی برسانند!؟ علاوه بر این آنها ماسک داشتند ولی در سال‌های اخیر تمام حملاتی که در منطقه صورت گرفته‌اند، بدون ماسک بوده‌اند. من احساس می‌کنم که این‌ها برخی از زندانیانی هستند که به چنین ماموریتی فرستاده شده‌اند. با دانستن اینکه نیروهای امنیتی تاجیکستان غیرحرفه‌ای، می‌توانیم هر چیزی را فرض کنیم".

به گفته آرکادی دوبنوف، هدف از چنین تحرکاتی ممکن است تأیید وجود یک تهدید تروریستی از سوی افغانستان باشد، که در مورد این مسئله در دوشنبه و همچنین در روسیه و سایر کشورهای منطقه بسیار صحبت می‌شود.

در اواخر ماه اکتبر نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه سفری به دوشنبه و تاشکند داشت. وی در دیدار با روسای جمهور هر دو کشور به اوضاع افغانستان و تهدیدات احتمالی ناشی از آن کشور اشاره کرده بود.

دوبنوف همچنین با اشاره به روندهای بهبود روابط ازبکستان و تاثیر منفی این حمله، می‌افزاید: «علاوه بر این چه کسی می‌تواند به دنبال زیر سوال بردن همکاری تقویت شده تاجیکستان و ازبکستان باشد، و این می‌تواند چشم‌انداز مصالحه مرزی را تضعیف کند».

قابل توجه است که شب حمله ۵ نوامبر خبرگزاری آسیاپلاس به نقل از یک منبع در دولت گزارش داده بود که پیش‌نویس توافق نهایی در مورد اختلافات مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان که در آن هنوز بخش‌هایی مورد اختلاف نظر وجود داشت آماده امضا است. این معاهده با نشانه‌ای دقیق روی نقشه که نشان‌دهنده مرزهای دو کشور است، تصویب رسیده است. علاوه بر این مکان‌هایی برای نصب دیده‌بانی‌های مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان هم توافق شده است.

کامران هدایت‌زاده، معاون رئیس مرکز مطالعات استراتژیک در نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان در مصاحبه با کومرسانت در همین زمینه تصریح می‌کند: «این حادثه ثابت می‌کند که تهدیدی جدی از سوی افغانستان وجود دارد. متحدین ما (روسیه) در سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای چندین بار این موضوع را گوش‌زد کرده بودند. ولی کشورهای ما آماده دفع هرگونه تهدیدی هستند. گواه این مسئله این است که اکنون سرویس‌های ویژه ازبکستان و تاجیکستان در ارتباط هستند. البته این حمله بر روابط دوجانبه جمهوری‌ها که ماهیت استراتژیک دارد، تاثیر نمی‌گذارد و نمی‌تواند امضای معاهده مرزی دولتی را مختل نماید».

هچنین رافائل ستاراف، کارشناس مسائل سیاسی اهل ازبکستان و کارشناس مرکز (Bilig Brains) اشاره کرد که خللی با این حادثه در روند روابط حسنه و استراتژیک بین ازبکستان و تاجیکستان که از سال ۲۰۱۶ شروع شده است ایجاد نمی‌شود. "گرچه بر همه آشکار است که در بین مقامات دولتی هر دو کشور به خصوص در میان نیروهای امنیتی کسانی هستند مخالف این روابط حسنه هستند. و در حال حاضر آنها قطعا می‌گویند که برخی از تصمیمات مانند پاک‌سازی مرز‌ها از مین‌ها عجولانه بود. به هر حال مسکو برای کمک در تامین امنیت منطقه به کشورها اطلاع داده است.

آلکسندر مالین‌اف، رئیس سرویس هماهنگی شورای فرماندهان نیروی مرزی کشورهای مستقل مشترک المنافع در سخنرانی چند شب پیش که در تاشکند برگزار شد، تضمین کمک عملی را برای استحکام مرز تاجیکستان و افغانستان را به صورت مشترک با سازمان پیمان امنیت جمعی را داد. علاوه بر این، در اواخر اکتبر روسیه پایگاه ۲۰۱ خود که در تاجیکستان واقع است با سامانه پدافندی اس-۳۰۰ مجهز نمود و همچنین به تاجیکستان تجهیزات نظامی با ارزش ۳۲۰ میلیون روبل را داده است.

در روزی که خبر حمله به تاجیکستان منتشر شده بود معلوم شد که واحد ضد تروریسم پایگاه نظامی ۲۰۱ در حال انجام تمرینات بودند. به گزارش مرکز سرویس مطبوعاتی منطقه نظامی روسیه طبق سناریوی مذکور، تمرینات گروهک فرضی مسلح که تلاش برای نفوذ به یگان نظامی و همچنین تصرف پاسگاه و بیمارستان نظامی می‌کردند در این تمارین بوده. در گزارش مربوط به برگزاری این رزمایش آمده است: «یگان‌های ضد تروریسم با زنگ هشدار با سرعت خود را به محل ماموریت رساندند. همه یگان‌هایی در حال آماده باش بودند قادر بودند کلیه الزامات و استانداردهای مربوط به واحدهای ضدتروریستی را رعایت کنند».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت دفاع ترکیه امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای زمینی ترکیه و روسیه در چارچوب توافق سوچی، چهارمین گشت‌زنی مشترک خود در شرق رود فرات را به پایان رساندند. براساس اعلام این خبرگزاری، این مرحله از گشت‌زنی مشترک نیروهای ترکیه و روسیه با همراهی پهپادها و در منطقه الدرباسیه واقع در شرق رود فرات صورت گرفته است. گفتنی است، پیش از این هشتم نوامبر جاری سومین مرحله گشت‌زنی مشترک نیروهای زمینی ترکیه و روسیه میان قامیشلی و دریک در شمال سوریه انجام شد. همچنین نخستین دور گشت‌زنی هماهنگ و مستقل نیروهای مسلح ترکیه و روسیه اول نوامبر و دومین مرحله آن پنجم نوامبر در منطقه میان شرق راس العین و غرب قامشلی و انجام شده بود.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- رقابت‌های انتخابی مرحله مقدماتی مسابقات فوتبال جوانان آسیا در ۱۰ گروه به پایان رسید و وضعیت صعود ۱۴ تیم به دور نهایی بازی‌ها مشخص شد. به گزارش فوتبالی و به نقل از تسنیم، طبق قوانین مسابقات ۱۱ تیم سرگروه به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی مسابقات جوانان قهرمانی آسیا خواهند شد که با توجه به عدم برگزاری بازی‌های گروه نخست به دلیل شرایط امنیتی کشور عراق وضعیت صدرنشینی ۱۰ گروه مشخص شده است. در گروه نهم بازی‌ها کره جنوبی با ۹ امتیاز صدرنشین شد، در گروه دهم ژاپن با ۷ امتیاز صعود کرد و در گروه یازدهم اندونزی با ۷ امتیاز صدرنشین شد. براین اساس ۱۴ تیم جوانان ایران، عربستان، بحرین، قطر، کره جنوبی، ژاپن، تاجیکستان، مالزی، اندونزی، استرالیا به عنوان تیم‌های صدرنشین، ازبکستان، میزبان رقابت‌ها و تیم‌های لائوس، ویتنام و یمن به عنوان سه تیم دوم برتر جواز حضور در دور نهایی مسابقات قهرمانی جوانان آسیا را کسب کردند. مرحله نهایی مسابقات فوتبال قهرمانی جوانان آسیا با حضور ۱۶ تیم برتر زیر ۱۹ سال آسیا از ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر سال ۹۹) در ازبکستان آغاز می‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تائید کرد که ایران در سایت هسته‌ای فردو در حال غنی سازی اورانیوم است. تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهس تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفته است. در حال تکمیل …
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ماتئوس موراویه تسکی» نخست وزیر لهستان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه در خصوص مرگ مغزی ناتو گفت: در خصوص صلح و آزادی ناتو مهمترین ائتلاف موجود در جهان است. وی در ادامه گفت: ماکرون هنوز نفس‌های روسیه را روی گردن خود حس نکرده تا اهمیت ناتو را بداند. امیدوارم همچنان بتوانیم روی فرانسه و عمل به تعهدات از سوی پاریس حساب کنیم. ماکرون در هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به دلیل اقدامات آمریکا ناتو دچار مرگ مغزی شده است. این سخنان ماکرون با واکنش‌های منفی زیادی از سوی کشورهای مختلف از جمله آلمان مواجه شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
سفیر بولیوی در تهران، با اشاره به تحولات اخیر در کشورش که منجر به استعفای رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین شد، اعلام کرد: کودتای رخ‌داده در بولیوی رنگ فاشیستی دارد و جان رئیس‌جمهور «اوو مورالس» در خطر است. او گفت: در مواردی، اشخاص بیگانه حرکات اعتراض آمیزی در بولیوی را رهبری می‌کنند مانند آنچه که در تحولات ونزوئلا شاهد آن بودیم. روز گذشته اقدامات خشونت‌آمیز در بولیوی شدت گرفت و آقای رئیس جمهور و معاون او به خاطر احترام به امنیت بولیوی و مردم تصمیم گرفتند که استعفا بدهند. سفیر بولیوی با اشاره به کینه‌ای که آمریکایی‌ها از مولارس دارند در بخش پایانی صبحت‌های خود تاکید کرد: کودتا در بولیوی به پایان نرسیده است، جان رئیس جمهور مورالس در خطر است و یکی از اهداف کودتاچیان پایان دادن به جان رئیس جمهور است. ما از ملت‌های دنیا می‌خواهیم که به فراخوان بین المللی برای حمایت از رئیس جمهور و حفظ جان او بپیوندند و از این فراخوان حمایت کنند.

نظرها

اخبار بیشتر