۶ زخمی در حمله پلیس به معترضان در مون پولیه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

۶ زخمی در حمله پلیس به معترضان در مون پولیه

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
تظاهرات معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت به درگیری با نیرو‌های پلیس و شلیک گاز اشک آور منجر شد که دست کم ۶ نفر از معترضان زخمی و ۱۲ نفر بازداشت شدند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از اسپوتنیک در آستانه سالروز جنبش اعتراضی در فرانسه تظاهرات معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه در مون پولیه در روز ۹ نوامبر به درگیری با نیرو‌های پلیس منجر شد و پلیس گاز اشک آور شلیک کرد. دست کم شش نفر از معترضان زخمی و ۱۲ نفر دیگر بازداشت شدند.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیبه گزارش خبرگزاری اسپوتنیک,​ در حالی که یک هفته به نخستین سالروز آغاز جنبش معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه باقی مانده است صد‌ها تن از معترضان در پاسخ به فراخوان ملی روز شنبه در مون پولیه تجمع کردند.

اعتراضات روز شنبه از همان ابتدا در ساعت ۱۴ در پی استفاده پلیس از گاز اشک آور با تنش همراه بود. بنابر اعلام یکی از شاهدان اتحادیه حقوق بشر ۲۰ دقیقه پس از آغاز تظاهرات شش تن از معترضان زخمی شدند.

بنابر اعلام فرمانداری مون پولیه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ معترضان برای شرکت در تظاهرات تجمع کردند. با این حال شماری از معترضان اندکی بعد محل را ترک کردند. حوالی ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه هم معترضان یکی از خیابان‌های حوالی مرکز شهر را مسدود کردند و پلیس برای متفرق کردن آنان از آب پرفشار استفاده کرد.

۱۲ نفر بازداشت شدند که دست کم هفت نفر آن‌ها راهی زندان شدند.خودسوزی یک دانشجو در لیون در اعتراض به عملکرد مقامات فرانسه

مرد جوانی که در لیون فرانسه اقدام به خودسوزی کرد و به شدت مجروح شد در نامه‌ای دلیل اقدام خود را توضیح داد که مشکلات مالی و تردید‌هایی که شخصیت‌های سیاسی مانند امانوئل مکرون و همچنین اتحادیه اروپا به وجود آورده‌اند از جمله دلایل این خودسوزی است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این دانشجوی جوان که هم اکنون میان مرگ و زندگی دست و پا می‌زند، پیش از خودسوزی در لیون در نامه‌ای از آنچه وی را وادار به چنین اقدام جبران ناپذیری کرد، سخن گفت.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی در این نامه نوشت من مکرون، (فرانسوا) اولاند (رئیس جمهور سابق)، (نیکلا) سارکوزی (رئیس جمهور پیشین) و اتحادیه اروپا را با توجه به ایجاد تردید و بی ثباتی در مورد آینده همه قاتل خودم می‌دانم. من هم چنین (مارین) لوپن (رئیس حزب راست گرای افراطی تجمع ملی) و سردبیران را به دلیل ایجاد ترس‌های ثانویه متهم می‌دانم.

این نامه که توسط اتحادیه همبستگی دانشجویان لیون منتشر شد، نشان می‌دهد بورس تحصیلی برای تامین هزینه‌های این دانشجو کافی نبود. وی همچنین از بیکار بود. وی در نامه خود نوشت ما علیه رشد فاشیسم که عامل اختلاف نظر و لیبرالیسم که عامل ایجاد نابرابری است، مبارزه می‌کنیم. آخرین خواسته من این است که هم کلاسی هایم به مبارزه برای پایان دادن به همه این‌ها ادامه دهند.

اتحادیه همبستگی دانشجویان به همراه فدراسیون‌های اتحادیه دانشجویان جنوب با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند خودسوزی این دانشجو تنها یک ناامیدی نبود بلکه ماهیت سیاسی داشت. وی در پیام خود تردید‌های ناشی از سیاست‌های لیبرال و نژادپرستی هر روزه را که از آن رنج می‌برد، شرح داد. تزلزل و ناپایداری رو به افزایش است و بیش از پیش افراد به ویژه زندگی دانشجویان را تهدید می‌کند.

این جوان دچار سوختگی ۹۰ درصد شد و در مرکز سوختگی لیون بستری است. تحقیقات در مورد دلیل اقدام وی آغاز شده است.

فدریک ویدار، وزیر آموزش عالی فرانسه بامداد شنبه به لیون رفت تا با رئیس و کادر دانشگاه دیدار کند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر1 روز قبل

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر