احساس درد در ناحیه سینه دارید؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
احساس درد در ناحیه سینه دارید؟

احساس درد در ناحیه سینه دارید؟

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می‌شود. با احساس درد در ناحیه سینه، نخستین دلیلی که در ذهن بسیاری از ما نقش می‌بندد بروز مشکلی در قلب، مانند یک حمله قلبی است. بی تردید، درد سینه مساله‌ای نیست که نادیده گرفته شود اما باید به این نکته توجه داشت که دلایل دیگری به جز مشکلات قلبی نیز می‌توانند موجب احساس درد در سینه شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، افزون بر دردهای مرتبط با قلب، مسائل دیگری مانند مشکلات ریوی، گوارشی، استخوانی، عضلانی یا عصبی نیز می‌توانند منجر به شکل گیری درد در ناحیه سینه شوند. در ادامه این مطلب با کشیدگی عضلانی که می‌تواند به ایجاد التهاب، اسپاسم و درد در سینه منجر شود، بیشتر آشنا می‌شویم.

کشیدگی عضله

اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می شود. فرد مبتلا به کشیدگی عضله در ناحیه سینه ممکن است درد ناگهانی و تیزی را در این بخش از بدن تجربه کند. اگرچه شرایطی ناراحت کننده است، اما کشیدگی عضله سینه معمولا یک آسیب دیدگی جزئی بوده و طی چند روز یا چند هفته بهبود می یابد.

دلایل

کشیدگی ماهیچه بین دنده‌ای شایع‌ترین دلیل درد سینه اسکلتی‌عضلانی است که اغلب به عنوان یک کشیدگی عضله شناخته می‌شود.

عضلات بین دنده‌ای گروهی از عضلات هستند که بین دنده‌ها قرار گرفته و دیواره سینه را شکل می‌دهند.

این گروه عضلانی شامل سه لایه عضلات بیرونی، درونی، و درونی‌ترین عضلات بین دنده‌ای می‌شود. به همراه هم، آنها قفسه سینه را تثبیت کرده و به تنفس کمک می‌کنند.

از دلایل کشیدگی عضلات بین دنده‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آسیب دیدگی‌های ورزشی ناشی از کشیدگی بیش از حد، خستگی عضلانی یا انجام حرکات تکراری و اجباری

- آسیب دیدگی‌های ناشی از برخورد

- گرم نکردن ناکافی بدن پیش از ورزش

- بلند کردن اجسام سنگین

- انعطاف پذیری ضعیف

- پیچش بیش از حد بالا تنه

- بالا نگه داشتن دست‌ها برای مدت طولانی

- استفاده بیش از حد از عضلات

- وضع اندامی ضعیف

- زمین خوردن

- سرفه شدید

علائم

افرادی که به عضلات دیواره سینه آسیب می‌رسانند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

- دردی که به واسطه حرکت سینه یا قسمت بالایی ستون فقرات تشدید می‌شود

- دردی که هنگام تنفس عمیق، عطسه، یا سرفه تشدید می‌شود

- منطقه‌ای دردناک یا حساس به لمس در دیواره سینه

- درد قسمت بالایی پشت بدن

- اسپاسم‌های عضلات بین دنده‌ای

- کبودی

تشخیص

افرادی که نگران ابتلا به کشیدگی عضله در سینه خود یا دیگر دردهای سینه هستند باید به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اگر درباره دلیل بروز درد مطمئن نیستند.

پزشک پرسش هایی درباره علائم و سابقه پزشکی و همچنین فعالیت هایی که ممکن است موجب درد شده یا در شکل گیری آن نقش داشته‌اند، مطرح می‌کند.

کشیدگی عضلانی به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود:

کشیدگی‌های حاد در نتیجه آسیب دیدگی هایی که بلافاصله پس از ضربه مستقیم، مانند زمین خوردن یا تصادف خودرو، شکل می‌گیرند، رخ می‌دهند.

کشیدگی‌های مزمن در نتیجه فعالیت‌های بلند مدت‌تر، مانند حرکات تکراری در ورزش‌ها یا برخی مشاغل رخ می‌دهند.

اگر یک کشیدگی عضله دلیل بروز درد در سینه است، پزشک آسیب دیدگی را بر اساس سه درجه‌ای که در ادامه ارائه شده و به شدت آن بستگی دارد، دسته بندی می‌کند:

در خبری بخوانید: اخبار پزشکی امروز

درجه ۱ (آسیب خفیف): آسیب دیدگی به کمتر از پنج درصد از فیبرهای عضلانی فرد وارد شده است. قدرت و دامنه حرکت با کمترین اختلال مواجه هستند. ریکاوری به طور کلی بین دو تا سه هفته طول می‌کشد.

درجه ۲ (آسیب گسترده‌تر): آسیب دیدگی میزان بیشتری از فیبرهای عضلانی فرد را تحت تاثیر قرار داده است اما عضله به طور کامل پاره نشده است. افت چشمگیر قدرت و حرکت رخ داده است. بهبود آسیب دیدگی ممکن است بین دو تا سه ماه طول بکشد.

درجه ۳ (پارگی کامل عضله): پزشک ممکن است طی یک معاینه بدنی قادر به احساس نقص درون عضله باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است به انجام عمل جراحی برای اتصال مجدد عضله آسیب دیده نیاز داشته باشد.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است برای حذف دلایل دیگر مانند حمله قلبی، شکستگی‌های استخوان و مشکلات دیگر انجام آزمایش‌های زیر را توصیه کند:

- تصویربرداری پرتو اکس

- تصویربرداری ام ‌آر ‌آی

- الکتروکاردیوگرام

از دیگر دلایل احتمالی درد سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کبودی ناشی از آسیب دیدگی

- حملات اضطراب

- زخم‌های دستگاه گوارش

- ناراحتی گوارشی مانند بازگشت اسید معده به مری

- پریکاردیت

از احتمالات جدی‌تر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش جریان خون به قلب (آنژین)

لخته خون در سرخرگ ریوی ریه (آمبولی ریوی)

پارگی در سرخرگ آئورت

درمان و ریکاوری

درمان یک کشیدگی عضله سینه به شدت و درجه آسیب دیدگی بستگی دارد. گزینه‌های درمان شامل موارد زیر می‌شوند:

رایس

روش رایس (RICE) - استراحت، یخ، فشرده سازی، بالا بردن - درمان معمول برای کشیدگی عضله سینه به منظور کاهش درد و تورم است:

استراحت: از فعالیت‌های شدید به ویژه آنهایی که موجب یا منجر به کشیدگی عضله شده‌اند، پرهیز کنید.

یخ: یک بسته یخ را در یک حوله پیچیده و آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

فشرده سازی: یک باند فشرده سازی را دور بالا تنه ببندید. برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر، چگونگی بستن باند را از پزشک یا پزشک داروخانه پرسش کنید.

بالا بردن: سعی کنید صاف بنشینید. همچنین، از چند بالش اضافه هنگام خواب استفاده کنید تا سینه بالاتر از بخش‌های دیگر بدن قرار بگیرد.

پزشک ممکن است روش رایس را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت نخست پس از آسیب دیدگی توصیه کند.

دارو

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن، می‌توانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند.

برای درد شدید یا پایدار، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تر، شل کننده‌های عضلات، یا هر دو را برای کاهش اسپاسم‌های عضلانی دردناک تجویز کند.

گاهی اوقات، کشیدگی عضله در سینه ممکن است به واسطه سرفه پایدار رخ دهد. مصرف داروهای ضد سرفه می‌تواند به توقف سرفه و به حداقل رساندن فشار بر عضلات بین دنده‌ای کمک کند.

عمل جراحی

در مواردی که عضلات به طور کامل دچار پارگی می‌شوند، پزشک ممکن است انجام عمل جراحی برای ترمیم پارگی توصیه کند.

توانبخشی

پزشک ممکن است یک برنامه ورزشی را برای کمک به بازسازی و حفظ عملکرد، قدرت و انعطاف پذیری عضلانی تجویز کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد اگر بر این باورند که درد سینه آنها به واسطه یک بیماری شکل گرفته است یا در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

- تنفس سریع یا دشواری در تنفس

- دردی که با گذشت زمان تشدید می‌شود یا به داروی مسکن واکنش نشان نمی‌دهد

- درد شدید یا بی حسی که بیش از یک ساعت ادامه دارد

- دشواری در حرکت

- ضعف یا بی حالی

- قرمزی یا التهاب بخش تحت تاثیر قرار گرفته

- یک صدای ترکیدن هنگام وقوع آسیب دیدگی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت آخرین آمار خسارات وارده به اورژانس تهران تا ظهر امروز در پایتخت را اعلام کرد. کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایلنا درباره خسارات ناشی به اورژانس کشور در پی حوادث چند روز گذشته گفت: تا این لحظه هنوز آمار کلی از خسارات وارده به اورژانس کشور در پی برخی حوادث و نا‌آرامی‌ها به دست ما نرسیده است. رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت با اشاره به آمار خسارات وارده به اورژانس تهران تا ساعت ۱۲ امروز ادامه داد: متاسفانه ۴۵ دستگاه آمبولانس و خودروی پشتیبانی و عملیاتی آسیب کلی و جدی دیده‌اند؛ به نحوی‌که ۱۰ دستگاه آمبولانس و دو دستگاه خودروی پشتیبانی به کلی از چرخه عملیات خارج شده‌اند. وی به غارت تجهیزات پزشکی و لوازم و تجهیزات در جریان حوادث ۲۴ ساعت گذشته، تصریح کرد: متاسفانه ۲۰ دستگاه AED و ۱۸ دستگاه ونتیلاتور و ۱۵ دستگاه تله مدیسین آسیب دیدند و دو پایگاه اورژانس نیز غارت و تخریب شدند. رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: این مدت توان عملیاتی از ۲۲۷ کد به ۳۷۴ کد افزایش پیدا کرده و با استفاده از نیروهای خارج از شیفت و همکاران ستاد تهران این عملیات‌ها انجام شده است.
فراروفرارو12 ساعت قبل
در زمان مراجعه به دادگاه مشخص شده است که شاکی حسین روازاده، پزشک طب سنتی است که بار‌ها با اظهارات جنجالی خود، خبرساز شده است. وی مدعی بوده که مسواک زدن برای دندان‌ها مضر است و با اینکه حیوانات وحشی مسواک نمی‌زنند، اما دندان‌های سالمی دارند. حالا روازاده بعد از دو سال به اتهام نشر اکاذیب از علی مرسلی شکایت کرده و می‌خواهد او را پای میز محاکمه بکشد. حسین روازاده، پزشک طب سنتیموضوع شکایت آقای روازاده از من مربوط به مطلبی است که در وب‌سایت شخصی من منتشر شده است. به همین دلیل فعلا اتهام نشر اکاذیب را پیگیری کردند و من تفهیم اتهام شدم.
عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
حفظ یک نسبت سالم از اسید لینولئیک به اسید آلفا لینولنیک در رژیم غذایی ممکن است عاملی کلیدی برای بهینه سازی فواید ویتامین F باشد. در عوض، ویتامین F اصطلاحی است که برای دو چربی به نام‌های اسید آلفا لینولنیک (ALA) و اسید لینولئیک (LA) استفاده می‌شود. عملکردهای کلیدی در بدنهمان گونه که اشاره شد، دو نوع چربی اسید آلفا لینولنیک و اسید لینوئیک به نام ویتامین F شناخته می‌شوند. بنابر برآورد برخی کارشناسان، نسبت اسیدهای چرب امگا-۶ به اسیدهای چرب امگا-۳ در رژیم‌های غذایی غربی ممکن است به اندازه ۲۰:۱ باشد. غذاهای سرشار از ویتامین Fاگر یک رژیم غذایی متنوع حاوی اسید آلفا لینولنیک و اسید لینولئیک را مصرف کنید نیازی به استفاده از مکمل‌های ویتامین F نخواهید داشت.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: اولین پرداخت مبالغ حمایت معیشتی به خانوارها در راستای جبران آسیب‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین از امشب آغاز می‌شود. براین اساس قرار شد تا کمتر از ۱۰ روز از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، پرداخت کمک به خانوارهای هدف که حدود ۱۹ میلیون خانوار می‌شود در دستور کار قرار گیرد. در طرح حمایتی دولت برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز می‌شود. بر اساس این طرح حمایتی، هر ماه مبالغ تعیین شده به حساب خانوارها واریز خواهد شد که پرداختی در همان حسابی است که در هر ماه یارانه نقدی به آن واریز می‌شود. بامداد جمعه (۲۴ آبان‌ماه) طرح اصلاح قیمت بنزین اجرایی شد و براساس آن قیمت بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد.
فارسفارس11 ساعت قبل
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاه به برگزاری جلسات استانی قرارگاه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، به تشریح گزارش‌های آخرین نشست این قرارگاه پرداخت. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جلسات استانی قرارگاه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، به تشریح گزارش‌های آخرین نشست این قرارگاه پرداخت. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: جهت رفع انحصار توزیع دارو توسط یک شرکت، پیشنهاد شد که داروهای انحصاری توسط دو یا سه شرکت پخش توزیع شوند. همچنین نظارت بیشتر سازمان‌های بیمه‌گر بر نحوه عرضه فاکتورهای خونی و داروهای خاص از طریق سامانه TTAC و با ثبت UID انجام خواهد شد. جهانپور یادآور شد: با توجه به یکپارچه و استانداردسازی اطلاعات مربوط به تجهیزات پزشکی در سایت imed و کنترل قیمت گذاری از سوی اداره کل تجهیزات، رایزنی لازم با شورای عالی بیمه به نحوی انجام شود که ملاک تعهد سازمانهای بیمه‌گر صرفا سایت مذکور باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری8 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری8 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری8 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

ترامپ: پلوسی هیچ کاری نخواهد کرد

اقتصاد آنلاین4 دقیقه قبل

امنیت در شهرهای اسلامشهر، چهاردانگه و شهریار برقرار است

اقتصادنیوز5 دقیقه قبل

زائری: هم سیاه‌نمایی و هم سفیدنمایی غیرواقعی ظلم به انقلاب است

خبرآنلاین7 دقیقه قبل

تاکید پادشاه اردن بر راهکار سیاسی در سوریه

اقتصادنیوز8 دقیقه قبل

ذخایر کالایی کشور در بهترین شرایط ممکن است/ رصد مستمر بازار و کنترل قیمت‌کالاها

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

زیرساخت‌های حوزه استفاده معلولان باید استاندارد شود

ایسنا16 دقیقه قبل