خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ورزش۳
  4. ورزشی
خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال

ورزش۳خبرگزاری ورزش۳ |
کالدرون در یکی از آخرین صحبت‌های خود به آمادگی فوق العاده مدافعان میانی تیمش اشاره کرده بود اما در بکارگیری آنها با تصمیمات خود باعث غافلگیری شده است.

به گزارش «ورزش سه»، پرسپولیس در شرایطی طی سه فصل اخیر جزو برترین خطوط دفاعی لیگ برتر محسوب شده که در ترکیب خود سیدجلال حسینی را به عنوان مهره تاثیرگذار در اختیار داشته است. آنها در ادامه موفق به جذب شجاع خلیل زاده نیز شدند تا این خط را به قدرتمندترین پست خود تبدیل کنند. با پایان مصدومیت محمد انصاری و حضور محمدحسین کنعانی زادگان آنها اکنون بی بدیل‌ترین مدافعان میانی لیگ را در اختیار دارند. با این حال مشکل بزرگی پیش پای کالدرون قرار دارد.

سه مدافع قدرتمند دارم و یکی باید بیرون بنشیند!

کالدرون که طی ۱۰ هفته اخیر لیگ برتر بارها ترکیب خط دفاعی تیم خود را با تغییر مواجه کرده و نیمکت نشینی‌های ستاره‌های این تیم به پرسش بزرگ نشست خبری‌ها تبدیل شده، در یکی از این نشست‌ها اعلام کرد: من سه مدافع وسط فوق العاده دارم. همیشه امکان حضور بازیکنان خوب روی نیمکت وجود دارد. خوشحالم که تیم کاپیتانی دارد که در همه حال پشت تیم است.

با این حال کالدرون در شرایطی از سه مدافع میانی قدرتمند در تیمش صحبت کرده که در اقدامی عجیب طی برخی بازی‌ها از نفر چهارم (بیشتر محمد انصاری) در ترکیب سود برده است تا روی ادعای خود نیز علامت سوال ایجاد کند.

حضور سیدجلال حسینی، محمدحسین کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده همان مساله‌ای که کالدرون به عنوان در اختیار داشتن بهترین‌ها در قلب دفاعی تیمش اشاره کرده است. اما اکنون و با نمایشی که در آخرین بازی پرسپولیس در اهواز شاهد بودیم، صحبت‌هایی درباره تغییرات دوباره در این خط به گوش می‌رسد.

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال - 6

نیمکت نشینی کاپیتان تداوم می‌یابد

سیدجلال حسینی اکنون بزرگترین معمای خط دفاعی پرسپولیس محسوب می‌شود. کاپیتان پرافتخار سرخپوشان بعد از مدت‌ها در اهواز به ترکیب تیم بازگشت و توانست در یکی از حساس‌ترین دیدارهای این تیم نقش پررنگی در کلین شیت تیمش داشته باشد. با این حال همچنان بحث زیادی درباره تداوم حضور او در ترکیب اصلی وجود دارد.

کالدرون با اعلام اینکه تیمش سه مدافع قدرتمند و با کاپیتانی فوق العاده در اختیار دارد، اما عملا شیوه دیگری را در نظر گرفته است. او اکنون از کنعانی زادگان به عنوان یکی از مدافعان میانی اصلی تیمش، در کنار یک مدافع چپ پا فکر می‌کند. سرمربی آرژانتینی که با وعده نمایش تهاجمی و پیروزی‌های پرگل کار را آغاز کرده بود، اکنون این ذهنیت را دنبال می‌کند که خط دفاعی قدرتمند و غیرقابل نفوذ باعث خواهد شد تا تیمش ضمن دادن کمترین شانس به حریفان در تک موقعیت‌های صد درصدی نیز به گل دست یابد و شانس پیروزی و کسب نتیجه را به دست بیاورد. موضوعی که او را در شرایط ثبات قرار خواهد داد و از انتقادات ابتدای فصل کاملا دور می‌کند.

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال - 10

همین موضوع عاملی شده تا او در آخرین دیدار با حضور شجاع خلیل زاده با ترکیب عجیبی که گفته می‌شود ایده آل او برای ادامه فصل است به میدان بفرستد. حضور کنعانی زادگان راست پا و محمد انصاری چپ پا در قلب دفاعی و محمد نادری در سمت چپ دفاعی و شجاع خلیل زاده در سمت راست! ترکیبی شاید نامانوس و دوست نداشتنی اما برای کالدرون ایده‌آل تا با تکیه بر قدرت تدافعی نفرات تیمش بتواند مانع از کامیابی خط تهاجمی رقبا شود. آنها با تکیه بر همین ترکیب برابر ماشین سازی فرصت صد درصدی به حریف ندادن و مقابل تک موقعیت‌ها نیز واکنش مناسبی داشتند.

با این حال این ترکیب چندان به مذاق خود بازیکنان خوش نیامده است. شجاع خلیل زاده یکی از بازیکنانی است که گفته می‌شود نارضایتی ضمنی خود را با این مساله اعلام کرده است. مدافعی که خود را در دفاع میانی مدعی حتی حضور در تیم ملی می‌داند و نمی‌خواهد با اسارت در این پست جدید، کوچکترین شانس خود را نیز از دست دهد.

نادری؛ مدافع چپ یا وینگر

در شرایطی که پیش از شروع فصل پرسپولیس بیشترین ترافیک را در خط میانی تیمش داشت، اکنون کالدرون با فرستادن نادری به این خط، این ازدحام را افزایش داده است. نکته عجیب اینکه نادری که اکنون حضور در تیم ملی را نیز تجربه می‌کند، در لیست ویلموتس به عنوان مدافع شانس حضور را یافته است اما در فصل جاری بیشتر به عنوان وینگر در جمع سرخپوشان به میدان رفته است.

حضور نادری در پست وینگر هرچند تراکم در خط دفاعی را کاهش داده اما شرایط را برای خط میانی سرخپوشان سخت‌تر کرده است. کالدرون در پست میانی تیمش بازیکنانی مثل امید عالیشاه، سیامک نعمتی، فرشاد احمدزاده، وحید امیری، بشار رسن، مهدی ترابی و بازیکنان جوانی مثل سعید حسین پور، آدام همتی و امیر روستایی را در اختیار دارد. با در نظر گرفتن احمد نوراللهی به عنوان بازیکن ثابت خط میانی، تنها سه گزینه دیگر برای بکارگیری در این خط باقی می‌ماند که البته در این بخش نیز کالدرون ربیع خواه را نیز به عنوان دیگر بازیکن مورداعتماد خود در سیستم مدنظرش به میدان می‌فرستد و از میان دو بازیکن دیگر باید از جمع نفراتی مثل امید عالیشاه، سیامک نعمتی، فرشاد احمدزاده، وحید امیری، بشار رسن، مهدی ترابی دو نفر تنها شانس حضور را به دست بیاورد. کالدرون با فرستادن نادری به این جمع، شرایط را سخت‌تر کرده و البته باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که این بازیکن در لیست تیم ملی به عنوان مدافع از سوی ویلموتس به اردو دعوت می‌شود.

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال - 16

کالدرون و درگیری ذهنی با خط دفاعی

سرمربی پرسپولیس فصل را در شرایطی دنبال می‌کند که بیشترین تغییراتش مربوط به دفاع تیمش بوده است. او در هر بازی با چینش متفاوت در نهایت به دنبال دستیابی به ترکیبی قابل اتکا است.

پرسپولیس در حال حاضر سیدجلال حسینی، محمدحسین کنعانی زادگان، حسین ماهینی، شجاع خلیل زاده، مهدی شیری، محمد نادری، محمد انصاری را در خط دفاعی در اختیار دارد و این در حالیست که سیامک نعمتی نیز در چند دیدار شانس حضور در این ترکیب را به دست آورده است.

در هفته اول و علیرغم تمامی شایعاتی که وجود داشت، سیدجلال حسینی به عنوان یار ثابت در قلب دفاعی در کنار شجاع خلیل زاده به میدان رفت و در سمت چپ محمد نادری و در سمت راست مهدی شیری این تیم را مقابل پارس جنوبی و در جریان برتری یک گله مقابل شاگردان فراز کمالوند همراهی کردند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی چند دقیقه پیش از سراسر وب

در هفته دوم و در دیدار برابر تراکتور که با شکست شاگردان کالدرون بود، ترکیب دفاعی این تیم بدون تغییر نسبت به فصل گذشته و با حضور چهار عنصر ثابت سیدجلال حسینی و خلیل زاده در قلب دفاعی و محمد نادری در سمت چپ و مهدی شیری در سمت راست در تبریز به میدان رفتند.

هفته سوم سرمربی آرژانتینی با ترکیب مهدی شیری، کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده در کنار محمد انصاری تیمش را برابر نفت آبادان به میدان فرستاد و ضمن بسته نگه داشتن دروازه‌اش، حضور کنعانی زادگان با تک گل سه امتیازی این مدافع ملی پوش همراه شد.

در دربی نیز مهدی شیری در سمت راست دفاعی، کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده در قلب دفاعی و محمد انصاری در سمت چپ برابر استقلال به میدان رفتند.

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال - 25

شاگردان کالدرون در دیدار حساس هفته پنجم مقابل سپاهان با حضور سیامک نعمتی در سمت راست، شجاع خلیل زاده در کنار کنعانی زادگان و محمد نادری در سمت چپ به میدان رفتند و تا قبل از برهم خوردن این نظم دفاعی با نمایش درخشان در سمت راست و چپ با حرکات نادری و نعمتی توانسته بودند برابر حریف با برتری کیفی بازی را دنبال کنند.

پرسپولیس در جام حذفی و برابر ماشین سازی با ترکیب دفاعی شجاع خلیل زاده و کنعانی زادگان در قلب دفاعی و شیری در سمت راست و نادری در سمت چپ به میدان رفت.

پرسپولیس در هفته ششم مقابل شهرخودرو در مشهد قرار گرفت و کالدرون که سیدجلال حسینی را در این دیدار در لیست قرار نداده بود از ترکیب سیامک نعمتی در سمت راست، کنعانی زادگان و انصاری در قلب دفاعی و نادری در سمت چپ سود برد.

در هفته هفتم و تقابل با پیکان نیز کنعانی زادگان و انصاری در قلب دفاعی و شیری در سمت راست و نادری در سمت چپ برای پرسپولیس توسط کالدرون به کار گرفته شدند.

در هفته هشتم نیز با توجه به محرومیت شجاع بار دیگر ترکیب خط دفاعی پرسپولیس با حضور کنعانی زادگان و انصاری در قلب دفاعی و شیری در سمت راست و نادری در سمت چپ به کار گرفته است.

در هفته نهم و در تقابل با ماشین سازی ترکیب خط دفاعی با حضور کنعانی زادگان و انصاری در قلب دفاعی و خلیل زاده در سمت راست و نادری در سمت چپ به میدان رفت. سیدجلال حسینی نیز در دقایق پایانی برای حفظ نتیجه از سوی کالدرون به میدان فرستاده شد.

هفته دهم آنها با ترکیب سیدجلال حسینی و کنعانی زادگان در قلب دفاعی و انصاری در سمت چپ و شیری در سمت راست به میدان رفتند. این در حالی بود که نادری به پست وینگر منتقل شده بود و شجاع خلیل زاده نیز به دلیل محرومیت قادر به همراهی این تیم نبود.

۷ ترکیب دفاعی با تغییرات عجیب

کالدرون در ۱۱ دیدار رسمی با احتساب جام حذفی، بیشترین تغییرات را در خط دفاعی تیمش نسبت به دیگر تیم‌ها داشته است.

ترکیب چهار نفره سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، مهدی شیری و محمد نادری ۲بار در دو هفته ابتدایی از سوی او مقابل رقبا به کار گرفته شد. بعد از آن ترکیب شجاع خلیل زاده، کنعانی زادگان، محمد انصاری و مهدی شیری در هفته سوم روی کار آمد تا دو تغییر را نسبت به گذشته داشته باشد و هفته بعدی نیز از سوی کالدرون به کار گرفته شود تا عمر این خط دفاعی نیز به دو هفته بکشد. ترکیب شجاع خلیل زاده، کنعانی زادگان، محمد نادری و مهدی شیری اولین بار در جام حذفی بکار گرفته شد و کنعانی زادگان، محمد انصاری، سیامک نعمتی و محمد نادری نیز دیگر ترکیبی بود که تنها یک بار مورد استفاده قرار گرفت. با محرومیت شجاع خلیل زاده، ترکیب دفاعی کنعانی زادگان، محمد انصاری، مهدی شیری و محمد نادری دو بار در دیدارهای این تیم فرصت حضور برابر رقبا را به دست آورد و کنعانی زادگان، محمد انصاری، شجاع خلیل زاده و محمد نادری نیز یک بار و برای آخرین دیدار این تیم نیز ترکیب کنعانی زادگان، محمد انصاری، سیدجلال حسینی و مهدی شیری در جدال با فولاد مورداستفاده قرار گرفت تا هیچکس نتواند از ذهنیت سرمربی آرژانتینی برای سود بردن از نفرات قابل اعتنای دفاعی‌اش به شناخت دست یابد.

خط دفاع پرسپولیس شلوغ‌تر از جاده تهران - شمال - 36

تغییرات ادامه می‌یابد؟

از اردوگاه پرسپولیس خبر می‌رسد که کالدرون در نهایت بعد از ۱۱ بازی و سود بردن از ۷ نوع دفاع چهار نفره، در نهایت به جمع بندی درباره خط دفاعی تیمش با حضور کنعانی زادگان و محمد انصاری در قلب دفاعی و محمد نادری در سمت چپ و شجاع خلیل زاده در سمت راست رسیده است.

سود بردن از فاز تهاجمی دفاعی در سمت چپ با حضور نادری و شیفت مناسب سه نفر دیگر از اعضای خط دفاعی با حضور محمد انصاری چپ پا و کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده راست پا، باعث شده تا او اکنون روی این موضوع به اجماع برسد. مساله‌ای که البته با رضایت قلبی بازیکنان همراه نیست. مهمترین مساله شجاع خلیل زاده است که مدعی حضور در قلب دفاعی است و خود را از حیث کیفی جزو برترین‌های این پست حتی در کیفیت تیم ملی می‌بیند و نمی‌خواهد با نمایش در پست غیرتخصصی در شرایط ویژه‌ای قرار گیرد. درخواست کالدرون برای شکل گیری این ترکیب دفاعی و حضور پررنگ نادری در فاز تهاجمی باعث شده بود تا شجاع در جدال با ماشین سازی نتواند کیفیت همیشگی خود را به اجرا بگذارد ولی اکنون باید دید کالدرون که بهترین خطوط دفاعی لیگ را در اختیار دارد، در نهایت چه تصمیمی برای استقرار آنها در ترکیب خواهد داشت. خصوصا اینکه سود بردن از این پست یعنی چشم پوشی از دو کاپیتان اصلی تیم (سیدجلال حسینی و حسین ماهینی) و البته پایان کار مهدی شیری. مدافعی که علیرغم تمام انتقاداتی که پشت سر گذاشته، طی دو دیدار اخیر توانسته نمایش قابل قبولی در سمت راست از خود به جا بگذارد و در دیدار با فولاد نیز یکی از برترین بازیکنان تیمش بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
هالک ایرانی قراردادی با سازمان بوکس آمریکایی به نام BK FC امضا کرده و به زودی وارد رینگ می‌شود. البته مسئولان این سازمان در تلاش هستند تا رقیب قدرتمندی برای هالک ایرانی بیابند. قبلا قرار بود هالک ایرانی مبارزه‌ای در رشته MMA داشته باشد و در ادامه صحبت از مبارزه او با هالک برزیلی مطرح بود که هر دو مبارزه به سرانجام نرسید. در اعلامیه‌ای که BK FC منتشر کرده، ورود هالک ایرانی به این سازمان را با عباراتی همچون «جنگ جهانی سوم» و «ایالات متحده در مقابل ایران» همراه کرده است. ما از هالک ایرانی واقعا چیزهای بزرگی انتظار داریم.
فارسفارس1 روز قبل
فراموش نمی‌کنیم که تیم ملی با کی روش هم در بیروت شکست نوبرانه‌ای را مقابل لبنان تجربه کرد. در تهران به ازبکستان باختیم اما یکباره سه بازی حساس و مهم را پشت سر هم بردیم و به جام جهانی رسیدیم. جذابیت و حساسیت عراق و بحرین برای فوتبال ملی و هوادارانش زیاد است. طنز تلخی است که هواداران تیم ملی برای اولین مرتبه دوست داشته باشند که بحرین مقابل عراق بازنده نباشد! بهترین حالت برای فوتبال ملی ایران تساوی دو تیم عراق و بحرین در کشور اردن است.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
اما درست چند روز بعد از فینال مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا برای سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد که چهار تیم به مصاف یکدیگر خواهند رفت. این برنامه نشان می‌دهد که بر خلاف اظهارات موجود آبی پوشان نیز حضور مستقیم در مرحله لیگ قهرمانان آسیا نخواهند داشت و باید در پلی آف حضور داشته باشند. این برنامه نشان می‌دهد که برخلاف سخنان موجود دو تیم استقلال و شهر خودرو از ایران حضور در مرحله پلی آف تجربه می‌کنند. اما پرسپولیس و سپاهان نیز در مرحله نهایی حضور دارند تا ایران دو نماینده مستقیم برای مرحله گروهی داشته باشد. السد و الدحیل قطر، پاختاکور ازبکستان و الشرطه عراق دیگر تیم‌هایی هستند که سهمیه مستقیم برای حضور در لیگ قهرمانان را به دست آورده‌اند و در انتظار معرفی دیگر رقبای خود هستند.
صدا و سیماصدا و سیما42 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ هفته ششم لیگ برتر بسکتبال هم مانند هفته پنجم با لغو دو مسابقه در روز پنجشنبه ۳۰ آبان برگزار می‌شود. مسابقات تیم‌های پالایش نفت آبادان مقابل آویژه صنعت پارسا مشهد و مس کرمان مقابل مهرام تهران معوقه اعلام شد. همچنین مسابقه تیم‌های پتروشیمی بندر امام و اکسون تهران به جای بندر امام در تهران برگزار می‌شود. دیگر مسابقه‌های هفته طبق برنامه برگزار خواهد شد. >> برنامه هفته ششم لیگ برتر به این شرح است: پنجشنبه ۳۰ آباناکسون تهران - پتروشیمی بندرامامنیروی زمینی - پدافند رعد شهرکردتوفارقان آذرشهر - شورا و شهرداری قزوینشهرداری گرگان - شیمیدر قمشهرداری بندرعباس - ذوب آهن اصفهان.

قرارداد آقای سرمربی!

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ قرار بود پس از بازی با عراق یک نشست خبری برگزار شود و به سوالات و ابهامات در زمینه قرارداد مارک ویلموتس پاسخ داده شود، اما اکنون خبری از برگزاری این نشست نیست. پول سرمربی تیم ملی فوتبال از حساب بیت المال پرداخت می‌شود، بنابراین بهتر است مسئولان فدراسیون فوتبال ایران هر چه زودتر این نشست خبری را برگزار کنند تا مشخص شود مفاد قراردادی مارک ویلموتس به چه صورتی است.
ورزش۳ورزش۳19 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از بازیکنانی که از همه دیگر بازیکنان جوان آکادمی قد بلندتری دارد، داوید ایسمون نام دارد. در ادامه به بررسی شرایط این بازیکن ۱۴ ساله که برای تیم زیر ۱۵ ساله‌های آژاکس بازی می‌کند خواهیم پرداخت. در تصاویر برتری فیزیکی و قدرت داوید ایسمون نسبت به رقبا است و آکادمی آژاکس تصاویری از این بازیکن در توئیتر خود منتشر کرده است. البته ایسمون تنها بازیکن قدبلند و نوجوانی نیست که مورد توجه قرار گرفته و ابراهیم ساو، بازیکن آکادمی زیر ۱۲ سال سویا نیز یکی دیگر از نواجوانان تنومند اروپا به شمار می‌آید. وی در مقایسه با دیگر بازیکنان آکادمی شبیه یک بازیکن بالغ از نظر ظاهری محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر7 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس8 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود8 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا8 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا9 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا9 دقیقه قبل