ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. بین‌المللی

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا : امنیت حریم هوایی کشور یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 1

حجم ویدیو: 1.02M | مدت زمان ویدیو: ۰۰:۰۰:۰۹

به گزارش رکنا، جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت حساس همواره مورد توجه و محور اقدامات جاسوسی دشمنان بوده و در این راستا به تقویت توان نظامی خود پرداخته است.

ساعات اولیه بامداد روز جمعه ۱۷ آبان ماه بود که سامانه مرصاد پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در جنوب کشور فعال و یک فروند پهپاد متجاوز را در بندر ماهشهر هدف قرار داد.

در همین راستا امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار کرد: این اقدام قاطع و شلیک موشک در واکنش به تجاوز یک فروند پهپاد متجاوز خارجی به حریم هوایی کشورمان بوده است و پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس با هوشیاری کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور منهدم شد.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 8

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با اشاره به اقدام فوری پدافند هوایی ارتش در انهدام پهپاد ناشناس گفت: پهپاد یاد شده به طور قطع مربوط به کشور‌های دیگر است و نتایج بررسی‌های کارشناسان نیز پس از مشخص شدن در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران هم در این خصوص گفته است: هنوز تا قطعات این پهپاد را کامل به دست نیاوریم و گراف‌هایمان را کامل نکنیم، نمی‌توانیم به طور قطعی مبدا و هدف اصلی این پهپاد را مشخص کنیم، اما نکته قطعی این است که این پهپاد در سقف کوتاه پرواز کرده و مورد هدف سامانه بومی مرصاد قرار گرفته است.

این اقدام به موقع پدافند هوایی بار دیگر ثابت کرد امنیت حریم هوایی کشور یکی از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و در مورد آن با هیچ کشوری تعارف ندارد، اما این اولین بار نیست که چنین اقدامی توسط دشمنان ایران زمین انجام می‌شود و آخرین بار هم نخواهد بود که پهپاد‌های متجاوز حریم هوایی را نقض می‌کنند.

سابقه طولانی دشمنان در نقض حریم هوایی

دشمنی کشور‌های غربی به خصوص آمریکا با جمهوری اسلامی ایران سابقه طولانی دارد، اما بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر که ایالات متحده به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی قدم به غرب آسیا گذاشت، روند جاسوسی هوایی و نقض حریم هوایی به وسیله پهپاد‌ها از کشور‌های منطقه به خصوص ایران افزایش چشم‌گیر داشت.

همین موضوع باعث شد تا نیرو‌های مسلح ایران به دنبال راه کار مقابله با این تجاوز باشند و با تلاش فراوان توانستند انواع سامانه‌های پدافندی کوتاه‌برد، چون شلمچه، میان‌برد، چون تلاش و بردبلند، چون باور ۳۷۳ را طراحی و بسازد تا در موقع لزوم از آن‌ها بهره‌برداری کند.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 15

از طرف دیگر پهپاد‌هایی متجاوزی که وارد آسمان ایران می‌شدند چنان متنوع بودند که نمی‌شد از کنار آن‌ها گذشت و شکارشان نکرد، به همین خاطر ساخت تجهیزات جنگال نیز در دستور کار قرار گرفت و پس از ساخت نمونه‌های مختلف بود که نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران توانستند انواع پهپاد‌های دشمن را به غنیمت بگیرند و امروز کلیکسیونی از پهپاد‌های غنیمتی را به راه بیاندازند، گواه این موضوع را می‌توان در اولین نمایشگاه شکار کرکس‌ها دید.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 17

نخستین نمایشگاه شکار کرکس‌ها با هدف نمایش پهپاد‌های غنیمتی که توسط شبکه یکپارچه پدافند هوایی شناسایی، منهدم یا به غنیمت گرفته شده بودند از ۳۰ شهرویور تا ۱۵ مهر به میزبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد تا مردم با دیدن این غنیمت‌ها بیش از پیش با اقتدار ایران اسلامی دلگرم شوند، نکته جالب این بود که برخی پهپاد‌ها برای اولین بار در این نمایشگاه به نمایش درمی‌آمدند.

غنیمت‌هایی که لرزه به جان دشمنان می‌اندازد

یکی از پرنده‌هایی که توسط حافظان امنیت هوایی جمهوری اسلامی ایران با جنگ الکترونیک غنیمت گرفته شد، پهپاد آمریکایی Aerosonde یا ایروسوند است، این پرنده کوچک در ابتدا توسط شرکت اینسیتو برای جمع آوری اطلاعات هوایی، چون دمای هوا، فشار اتمسفر، رطوبت هوا و باد در بالای سطح اقیانوس‌ها و مناطق دوردست ساخته شد، اما با نمایش توانایی خود ثابت کرد می‌شود از آن در صحنه نبرد و جاسوسی هم استفاده کرد و این گونه شد که برنامه ارتقای این پرنده بدون سرنشین توسط شرکت ایروسوند ال تی دی آمریکا ادامه پیدا کرد؛ نکته جالب این است که پهپاد Aerosonde برای اولین بار در نمایشگاه شکار کرکس‌ها به نمایش درآمد.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 21

آئروساند

آئروساند با طول بدنه ۱٫۲ متر و طول بال آن ۳٫۶ متر از سال ۲۰۰۶ در آمریکا و از سال ۲۰۱۲ در عراق و افغانستان عملیاتی شده است؛ این پهپاد دارای بال سه تیکه دارای فلپ و بدون ارابه فرود بوده که طریقه بازیایی آن به وسیله تور، چتر و فرود روی سینه انجام می‌شود. این پهپاد آمریکایی از یک موتور پیستونی ۴ اسب بخار بهره می‌برد و حداکثر سرعت آن ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت و برد پهپاد آن در حدود ۱ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی آن ۱۴ ساعت است.

فونیکس

پرنده دیگری که توسط نیرو‌های ایرانی در حین عملیات جاسوسی منهدم شد پهپاد فونیکس انگلیس است که وظیفه مراقبتی و شناسایی را بر عهده دارد و ساخت آن از سال ۱۹۹۱ در انگلیس آغاز شده است. این جاسوس روباه پیر با طول بدنه در حدود ۵٫۵ متر توسط یک موتور با قدرت ۲۵ اسب بخار حرکت می‌کند و حداکثر سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت، بردی در حدود ۶۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی معادل ۴٫۵ ساعت دارد با داشتن دوربین دید در شب و روز قادر به انجام هر ماموریتی است.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 27ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 28

دزرت هاوک

سومین غنیمتی ایران پهپاد دزرت هاوک آمریکا است که به شاهین صحرا هم معروف است، این پهپاد که در دو مدل دزرت هاوک ۱ و ۳ امروز در اختیار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی قرار دارد از سال ۲۰۰۲ توسط نیرو‌های آمریکایی در عراق و منطقه غرب آسیا بکار گیری می‌شود.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 31

طول بال نمونه اولیه دزرت هاوک ۱٫۳ متر و مدل دیگر ۱٫۷ متر و طول بدنه نیز در این پهپاد‌ها به ترتیب ۰٫۸۶ متر و ۰٫۹۱ متر است، مداومت پروازی این پهپاد بین ۱ و ۱٫۵ ساعت بوده و برد پروازی بین ۹۰ کیلومتر تا ۱۳۵ کیلومتر دارد؛ تمامی نمونه‌های دزرت هاوک از یک موتور الکتریکی با ملخ دوپره بهره می‌برند و مجهز به دوربین‌های دید در شب هستند.

شادو آرکیو ۷

۲۰ آذر سال ۹۱ بود که سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره پهپاد غنیمتی دیگر ایران با نام پهپاد شادو آرکیو ۷ ملقب به سایه که توسط سامانه‌های کاملا بومی ایران رهگیری و منهدم شده است، صحبت کرد. آرکیو ۷ یک پهپاد کاملا آمریکایی و جزو مدرن‌ترین پهپاد‌های شناسایی و جاسوسی این کشور به حساب می‌آید که اولین بار در سال ۱۹۹۱ به پرواز درآمد و هم‌اکنون آمریکا و ۵ کشور دیگر جزو به کار گیرندگان آن هستند.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 35ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 36ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 37

سایه آمریکایی شرکت AAI این کشور و در دو مدل A و B ساخته شد که مدل دوم بسیار پیشرفته‌تر از نمونه اولیه است؛ نمونه A این پرنده وزنی در حدود ۱۴۸ کیلوگرم و نمونه B در حدود ۱۷۰ کیلوگرم وزن دارد و هر دو بیش از ۱۰۰ کیلومتر برد و مداومت پروازی بین ۴ تا ۶ ساعت را دارند.

RQ-۱۱

یکی دیگر از پهپاد‌هایی که در این سال‌ها توسط نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران رهگیری و منهدم شد RQ-۱۱ بود که در سال‌ها ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران منهدم و پس از کشف لاشه کار تحقیق و تخلیه اطلاعاتی آن در مرکز تحقیقات ارتش انجام شد.

ناگفته هایی از حمله پهپادهای جاسوسی به ایران + فیلم و عکس - 41

این پهپاد آمریکایی که توسط شرکت آئروویرنمنت ساخته شده از جمله پهپاد‌های شناسایی بسیار پرکاربرد نیرو‌های ارتش این کشور است چرا که به سادگی راه‌اندازی می‌شود و قابل حمل توسط نفرات پیاده است؛ این جاسوس آمریکایی با وزن حدود ۲ کیلوگرم قادر است تا شعاع ۱۰ کیلومتر و ارتفاع ۱۵۰ متر از سطح محل پرتاب و ۴۶۰۰ متری از سطح دریا با سرعت بین ۴۵ تا ۹۷ کیلومتر در ساعت پرواز کند و تا حدود ۹۰ دقیقه هم مداومت پروازی دارد.

این پهپاد‌ها پس از منهدم شدن یا فرود بر روی زمین فورا در اختیار متخصصان ایرانی در نیرو‌های مسلح قرار گرفتند تا تخلیه اطلاعاتی شوند و پس از آن هم به سرعت برای ساخت نمونه بومی آن اقدام شد، اما نکته این است که نمونه ایرانی این پرنده‌ها حتی از نمونه اصلی بسیار پیشرفته‌تر است.

اعتراف غرب به قدرت پدافندی جمهوری اسلامی ایران

شبکه آمریکایی سی ان ان در گزارشی به قلم نیک والش تحت عنوان " سرنگونی پهپاد 110 میلیون دلاری آمریکا چه اطلاعاتی درباره ایران به ما می‌دهد؟ " نوشت: به محض اینکه گردوغبارها خوابید و آبها از آسیاب افتاد , معلوم شد آمریکایی‌ها یکی از مهم‌ترین درسهای عبرت خود را در هفته گذشته در ارتفاع ۲۲ هزار پایی گرفتند.

جرمی بینی Jeremy Binnie از کارشناسان خاورمیانه و شمال آفریقا در هفته نامه دفاعی جینز با اشاره به قدرت پدافند هوایی ایران می‌گوید: این سامانه کار می‌کند. این واقعه به خوبی نشان می‌دهد وقتی ایرانی‌ها واقعا روی چیزی سرمایه گذاری می‌کنند , می‌توان به واقع روی آن حساب کرد. ما این موضوع را درباره موشکهای بالستیک آنها می‌دانستیم ولی ظاهرا درخصوص سامانه پدافند هوایی ایرانی‌ها نیز وضعیت به همین گونه است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «مختار تلوبردی» وزیر خارجه قزاقستان زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح سوریه در چارچوب آستانه را اوایل ماه میلادی آینده (دسامبر) اعلام کرد. این نشست که در نورسلطان- پایتخت قزاقستان- برگزار خواهد شد قرار بود اواخر اکتبر تشکیل شود که به اوسط نوامبر و نهایتا اوایل دسامبر موکول شد. تلوبردی همچنین از انتظار برای دریافت درخواست رسمی روسیه، ترکیه و ایران در این خصوص خبر داد. سیزدهمین دور از نشست آستانه در ماه میلادی آگوست با حضور نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه، نمایندگان کشورهای ضامن آتش‌بس شامل ایران، ترکیه، روسیه و همچنین نمایندگان کشورهای ناظر شامل اردن، لبنان، عراق و سازمان ملل، برگزار شد.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، حیدر العبادی نخست وزیر سابق عراق طرحی را برای حل بحران این کشور ارائه و تاکید کرد که بر اساس این طرح، پارلمان باید عادل عبدالمهدی نخست وزیر را از سمتش برکنار کند. حیدر العبادی همچنین پیشنهاد داد که دولت منتخب به هر گونه حضور نظامی یا شبه نظامی خارج از چارچوب نهادهای دولتی و پرونده‌های بازداشت شدگان و مفقودین در شهرهای عراق پایان دهد. وی پیشنهاد داد که دولت منتخب طی شش ماه اول پرونده‌های فساد را از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۹ با کمک هیئت سازمان ملل نهایی کند. وی گفت که لازم است به دولت منتخب براساس اکثریت سیاسی و به دور از هرگونه طایفه‌گرایی رأی اعتماد داده شود. وی تأکید کرد که باید دولت منتخب و سایر قوای عراق به حفظ حاکمیت کشور و ممانعت از تسلط و دخالت بیگانگان پایبند باشد.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
بانک‌ها و فروشگاه‌ها در مرکز پاریس در سالگرد تظاهرات جلیقه‌زردها تخریب شدند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل، بانک‌ها و فروشگاه‌ها در مرکز پاریس امروز -‌یکشنبه- در سالگرد تظاهرات جلیقه‌زردها تخریب شدند. پلیس برای مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد. یک فروشگاه نیز هدف حمله معترضان قرار گرفته و چندین خودرو نیز سرنگون شد. یک افسر پلیس با تایید پرتنش بودن محیط اعلام کرد که تا ساعت یک بعدازظهر ۵۴ نفر بازداشت شده‌اند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، فرماندهی عملیات بصره با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اغلب خیابانهای مرکز این استان را باز کرده است. در بیانیه این فرماندهی آمده است: نیروهای ارتش وابسته به فرماندهی عملیات بصره اقدام به گشودن راهها برای تسهیل در روند عبور و مرور شهروندان در بیشتر مناطق شدند. از سوی دیگر رشید فلیح رئیس پلیس بصره اعلام کرد: ما بر سر عهدی که داده‌ایم مبنی بر حمایت از ساکنان بصره هستیم ما ساکنان بصره و دارایی‌های آنها را از اشرار حفظ می‌کنیم و این در راستای سوگندی است که ما اداء کرده‌ایم و این در راستای دستور العمل‌های وزارت کشور و نخست وزیری و نیز رهنمودهای مرجعیت دینی عراق است که به مثابه سوپاپ امنیت برای حمایت جان افراد و دارایی هاست.
ایسناایسنا1 روز قبل
آمریکا و کره جنوبی امروز (یکشنبه) اعلام کردند، رزمایش مشترک هوایی خود را که کره شمالی آن را «اقدامی تحریک آمیز» توصیف کرده، به تعویق انداختند. اخیرا، مارک اسپر در سئول بود تا با مقام‌های کره جنوبی به منظور بررسی اوضاع در شبه جزیره کره رایزنی کند. وی گفت: سئول و واشنگتن، کره شمالی را ترغیب می‌کنند تا همین حسن نیت را نشان دهد. به کره شمالی تاکید دارم تا بدون پیش شرط یا تردید بر سر میز مذاکرات بنشیند. وزیر دفاع آمریکا همچنین افزود: بدون برگزاری رزمایش‌های مشترک هم نیروهای هوایی آمریکا و کره جنوبی در آمادگی بالایی برای مقابله با نبردهای احتمالی قرار دارند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 روز قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

افت تیم ملی در نیمه دوم؛ ویلموتس چپ کرد

نود6 دقیقه قبل

زرینچه: تمایل داشتیم دیدارمان با نساجی یک روز به تعویق بیفتد

نود6 دقیقه قبل

تغییر مقررات، شمشیر دولبه برای باشگاه‌های ایرانی/ نگاهی به تفاوت پرونده‌های پروپئیچ، قدوس و شیمبا

نود6 دقیقه قبل

آخرین وضعیت مصدومیت باقری، زکی‌پور و شجاعیان

نود6 دقیقه قبل

واکنش نماینده مردم صومعه سرا به اصلاح قیمت بنزین

ایسنا6 دقیقه قبل

رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد

ایمنا6 دقیقه قبل