در چندهمسری به دنبال پریان دریایی می‌گردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

در چندهمسری به دنبال پریان دریایی می‌گردند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
یک فعال زنان گفت: سوال اساسی این است که آیا آقایان طالب چندهمسری، در گزینش همسر دوم می‌خواهند در جهت رفع مشکلات جدی زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار عمل کنند یا همچنان به دنبال پریان دریایی زیبارو می‌گردند؟

خبرگزاری ایسنا: الهه موالی‌زاده اظهار کرد: طبق آمار مرکز آمار جمعیت ایران در سال ۹۵، جمعیت مردان ۴۰ میلیون و ۴۹۸ هزار نفر و تعداد زنان ۳۹ میلیون و ۴۲۸ هزار زن بوده است بنابراین جمعیت مردان یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیشتر از زنان است.

وی افزود: همچنین جمعیت بالای ۱۰ سال مردان مجرد، ۱۱ میلیون و ۵۵۷ هزار نفر و ۸ میلیون و ۵۹۶ هزار زن مجرد بالای ۱۰ سال که هنوز ازدواج نکرده‌اند در سطح کشور وجود دارد که با تفریق این دو رقم در می‌یابیم در مجموع آمار جمعیت مردان مجرد ایرانی ۳ میلیون نفر بیش از جمعیت زنان مجرد ایرانی است.

این فعال حوزه زنان در پاسخ به طرح موضوعی که می‌گوید تعداد زنان مجرد بیشتر از مردان است، گفت: با احتساب جمعیت زنان یا مردانی که پیش از این ازدواج کرده و طلاق گرفته‌اند یا همسرشان فوت کرده‌ است، تعداد مردان فاقد همسر به ۱۲ میلیون و ۳۰۳ هزار نفر و تعداد زنان فاقد همسر به ۱۱ میلیون و ۷۱۸ هزار نفر رسیده است یعنی اگر همه مردان فاقد همسر بالای ۱۰ سال و زنان بالای ۱۰ سال فاقد همسر را در نظر بگیریم و ازدواج کنند، همچنان ۵۹۴ هزار مرد بدون همسر باقی می‌ماند بنابراین ادعای این موضوع که تعداد زنان مجرد بیشتر از مردان مجرد است، باطل است.

موالی‌زاده بیان کرد: بر اساس این آمار، جمعیت مردانی که همسر خود را طلاق داده‌اند یا همسرشان فوت کرده است ۴۰۰ هزار نفر و جمعیت زنانی که مطلقه یا بیوه هستند ۷۱۳ هزار نفر بوده است. نکته جالب این است که این مردان حتی با داشتن فرزند، از بین زنان مجرد جوان‌تر از خود، همسر انتخاب می‌کنند و زنان مطلقه و بیوه بالای ۳۵ سال شانس اندکی برای ازدواج دارند. بدیهی است که این زنان با داشتن فرزند، هیچ شانسی برای ازدواج ندارند.

وی ادامه داد: مردان ۵۰ ساله حتی با داشتن فرزند، ازدواج با زن بیوه یا مطلقه مثلا ۳۷ ساله را رد می‌کنند و به دنبال طراوت و زیبایی دختران مجرد می‌روند.

این فعال حوزه زنان تصریح کرد: به دلیل اینکه مردان در ازدواج بعدی از بین زنانی که شرایط مشابه خود را دارند، همسر انتخاب نمی‌کنند؛ تعداد زنان مجرد مطلقه و بیوه بیشتر از مردان است.

موالی‌زاده گفت: با توجه به این نوع همسریابی مردان، وضعیت زنان بی‌سرپرست و یا سرپرست خانوار که مشکل عمده جامعه امروزی هستند، چه خواهد شد؟

وی بیان کرد: سوال اساسی این است که آیا آقایان طالب چندهمسری، در گزینش همسر دوم می‌خواهند در جهت رفع مشکلات جدی زنان بی‌سرپرست و سرپرست خانوار عمل کنند یا همچنان به دنبال پریان دریایی زیبارو می‌گردند؟

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

این فعال حقوق زنان تصریح کرد: داشتن همسران متعدد چنانچه به دلایل قاطع و قانونی نباشد، از مرد چهره‌ای بی‌مسئولیت‌، هوسران و شهوت‌ران می‌سازد. این مردان نه ‌تنها نزد همسر و خانواده خود بلکه در جامعه هیچ اعتباری نخواهند داشت.

موالی‌زاده گفت: این مردان برای همسر دوم نیز مأمن و تکیه‌گاه مطمئنی نخواهند بود زیرا ممکن است در آینده مجددا به سراغ ازدواج مجدد برود.

وی عنوان کرد: همچنین فرزندان چنین پدری هرگز نمی‌توانند به مردان اطمینان داشته باشند و به علت داشتن خانواده‌ای ناآرام و گسیخته، دچار مشکلات روحی، روانی و اجتماعی فراوانی خواهند شد بنابراین معتقد هستیم تعدد زوجات، کلاه شرعی است که مردان می‌خواهند بر سر زنان جامعه بگذارند و به هیچ وجه در ساختن جامعه‌ای سالم کمکی نخواهد کرد.

این فعال حوزه زنان گفت: طرح موضوع چندهمسری در جهت رواج هوسرانی مردان است و می‌تواند موجب بی‌بند و باری جنسی و ناامنی جنسی برای فرزندان و زنان خانواده شود.

موالی‌زاده تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز بحث چندهمسری را رد کرده‌اند و عنوان کرده‌اند این موضوع جامعه‌ای نامتعادل می‌سازد و به امنیت زنان و خانواده خدشه وارد می‌کند.

وی عنوان کرد: باید از مسئولین سوال کرد چرا باوجود اینکه دختران حدود ۶۳ درصد ورودی دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند اما آمار زنان بیکار بیشتر از مردان است؟ در این خصوص توضیح داده می‌شود که اگر مردان به کار گرفته شوند، آمار ازدواج بالا می‌رود. آیا واقعیت در جامعه چنین است؟

این فعال حقوق زنان بیان کرد: وقت آن رسیده است که سیاست تسهیل ازدواج به تغییر ارزش‌های همسرگزینی مردان معطوف شود. مردان مجرد که همسرشان فوت کرده یا طلاق گرفته باید به این باور برسند که با زنان هم‌سن و دارای شرایط مشابه ازدواج کنند.

موالی‌زاده عنوان کرد: از سوی دیگر باید فرهنگ تسهیل ازدواج را در خانواده گسترش داد و شرایط برای جوانان آسان‌تر شود. همچنین به جای برگزاری مراسم و سنت‌های غلط پرزرق و برق، باید کمک کنند جوانان با آرامش بیشتری به ازدواج بیاندیشند و عمل کنند.

وی افزود: همچنین برنامه‌ریزان و مسئولین کشور باید به فکر راهکارهای افزایش تامین اجتماعی، تامین مسکن ارزان، ایجاد شغل و راه‌های دیگر برای سه میلیون جوان مجرد باشند نه اینکه نگران ازدواج مجدد متاهلین تنوع‌طلب باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.

زندگی در اطراف «دریاچه ارومیه» از زاویه دید عکاس آلمانی (+عکس)

11+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برنابرنا5 ساعت قبل
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا گفت: باید قابلیت انعطاف و تحمل اجتماعی مسئولینی که در تهران هستند بالا برود، ما باید بتوانیم سلایق مختلف را درک و تحمل کنیم چون همه قومیت‌ها، همه سلایق و فرهنگ‌ها در تهران هستند، توجه به حقوق شهروندی و حفظ منزلت و کرامت انسانی که مردم تهران دارند موضوع مهمی است. مشاور عالی مقام معظم رهبری در تبیین شاخص‌های سیاسی شهر خلاق گفت: در شاخص‌های سیاسی باید قابلیت انعطاف و تحمل اجتماعی مسئولینی که در تهران هستند بالا برود، ما باید بتوانیم سلایق مختلف را درک و تحمل کنیم چون همه قومیت‌ها، همه سلایق و فرهنگ‌ها در تهران هستند، توجه به حقوق شهروندی و حفظ منزلت و کرامت انسانی که مردم تهران دارند موضوع مهمی است. آزادسازی و دسترسی آسان به اطلاعات برای ترویج خلاقیت در امور مختلف شهری، بهبود یکپارچگی مدیریتی ارکان تصمیم سازی شهردر تهران از الزامات مدیریت شهری خلاق است. صفوی با اشاره به تنوع منطقه بندی در ادارات مختلف شهر تهران و شهرداری تهران و لزوم اصلاح و انطباق آن گفت: تنوع منطقه بندی در شهرداری تهران از یک سو و اداره گاز، مخابرات، آموزش و پرورش و … موضوعی است که به نظر اینجانب شهرداری تهران باید آن را مدیریت کند و این مناطق را بر هم منطبق کند. مردم تهران وقتی مشکلی دارند به یک جا مرا جعه کنند هم کار شهرداری و اداره گاز و سایر مشکلاتشان حل شود.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
وی اظهار داشت: افرادی که در کشور از بیماری دیابت خود با خبر می‌شوند فقط ۵۰ درصد درمان خود را پیگیری می‌کنند تا بیماری شان کنترل شود. وزارت بهداشت سالانه ۶ تا ۱۰ میلیون نفر را غربال‌گری دیابت می‌کندعلیرضا مهدوی مسئول برنامه دیابت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه ۶ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور توسط خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت و مراکز جامع سلامت غربال گیری دیابت می‌شوند. وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۱ درصد افراد ۲۵ سال در کشور دیابت نوع ۲ دارند که حدود ۴۳ درصد آنها تحت کنترل هستند. این مقام مسئول در وزارت بهداشت تصریح کرد: در سال ۹۷ نیز ۶ میلیون نفر غربال‌گری دیابت شدند که ۸٫۵ درصد آنها دچار این بیماری بودند. وی در مورد داروهای بیماری دیابت گفت: کمبودی دارویی در این زمینه وجود ندارد و ۹۰ درصد داروها دیابت تحت پوشش بیمه هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
بر اساس آمار پزشکی قانونی، استان اردبیل در سال جاری رتبه نخست کشور را در نزاع و درگیری به خود اختصاص داد. اعتمادآنلاین| حامد پور، مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل، گفت: در این مدت هشت هزار و ۵۷۵ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به ادارات پزشکی قانونی استان اردبیل مراجعه کردند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد افزایش دارد. حامد پورعزیز افزود: از مجموع مراجعان نزاع ۲ هزار و ۳۵۷ نفر زن و ۶ هزار و ۳۹۰ نفر مرد هستند. مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل گفت: بر اساس آمارهای استخراج شده توسط سازمان پزشکی قانونی کشور, بر حسب هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، به ترتیب استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی و البرز دارای بیشترین درصد نزاع و استان‌های بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان دارای کمترین درصد نزاع در کشور گزارش شده است. منبع: ایرنا

نظرها

اخبار بیشتر