افزایش ترانزیت بین ایران و ۴ کشور مهم دنیا / راهکار‌های افزایش ترانزیت در حوزه بندری بررسی شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
افزایش ترانزیت بین ایران و ۴ کشور مهم دنیا / راهکار‌های افزایش ترانزیت در حوزه بندری بررسی شد

افزایش ترانزیت بین ایران و ۴ کشور مهم دنیا / راهکار‌های افزایش ترانزیت در حوزه بندری بررسی شد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
محمدعلی حسن زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: افزایش ترانزیت بین ایران و 4 کشور همزمان با کاهش تعرفه‌ها بررسی می‌شود.

اعتمادآنلاین| محمدعلی حسن زاده، معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، از امضای تفاهم‌نامه مشترک سازمان بنادر و دریانوردی و کمیته گسترش همکاری‌های اقتصادی سازمان همکاری‌های اسلامی خبر داد و گفت: اولین پروژه مشترک بین ۵ کشور ایران، عمان، قطر، ترکیه و پاکستان جهت بررسی راهکار‌های افزایش تجارت برگزار شد.

او با بیان اینکه در این پروژه راهکار‌هایی که منجر به افزایش تجارت در بحث تعرفه و همچنین افزایش صادرات بین این چند کشور می‌شود را مورد بررسی قرار داده‌اند.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد: در صورتی که تعرفه ترجیحی گمرکی بین ۵ کشور وضع شود به ازای کاهش یک درصد تعرفه گمرکی بین ۲ کشور از کشور‌های مورد مطالعه شاهد افزایش ۵ و نیم درصدی حجم تجارت بر اساس ارزش خواهیم شد، همچنین به ازای هر یک واحد بهبود شاخص عملکرد لجستیکی می‌توانیم شاهد ۹ دهم درصد افزایش سهم تجارت باشیم.

حسن زاده تأکید کرد: این گزارش و راهکار‌های آن نهایی شده و چندی پیش با حضور نماینده‌های ۵ کشور و دبیرخانه دائمی اقتصادی و بازرگانی کشور‌های اسلامی به تصویب رسید.

او یادآور شد: هر چه میزان تجارت بین ما و کشور عمان افزایش یابد، تعرفه‌های تدریجی بین ایران و عمان و سایر کشور‌ها تصویب خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار کرد: در این پروژه تجارت بین کشور‌های مورد مطالعه به میزان حداقلی موجود است و طبق اهداف در نظر گرفته شده برای این پروژه قصد داریم ظرفیت بنادر و ظرفیت حمل و نقلی کشور برای افزایش تجارت و ترانزیت بین ۵ کشور را افزایش دهیم.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی توضیح داد: در هفته آینده جلسه موافقت نامه عشق آباد با موضوع افزایش ترانزیت بین کشور ایران، عمان، تاجیکستان و ترکمنستان در عشق آباد برگزار می‌شود، نتایج و خروجی پروژه مشترک سازمان بنادر و کمیته کومسک در این نشست ارائه می‌شود تا سایر کشور‌ها بتوانند از نتایج آن بهره ببرند.

حسن زاده اظهار کرد: یکی از مزیت‌های این تفاهم نامه در حوزه تعرفه است به طوری که تعرفه ۱۰ تا ۲۰ درصدی در حالت عادی بین کشور‌ها وضع شود تا کالایی که از چابهار به بنادر کشور عمان صادر می‌شود در حوزه تجارت بین کشور‌ها قرار گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
وحید یامین پور، فعال رسانه‌ایی اصولگرا، در واکنش به وحدت شورای ائتلاف و جبهه پایداری در توئیتی خطاب به محصولی نوشت: آنچه از مواضع پایداری در جلسه دیروز شنیدم، باورنکردنی بود. به خاطر یک جمله که در حمایت از وحدت و آقای قالیباف گفتم، اسم بنده را از لیست وحدت خط زدید! رای من: لیست وحدت منهای سه نفر از سهمیه پایداری. ۲- شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی سعی کرده است با سازوکارها و فرایندهای مناسب بهترین‌ها را از میان نامزدها به شما معرفی کند. بنابراین ما به عنوان یکی از نامزدهای ائتلاف از مردم می‌خواهیم که نام ۶ نفر اقتصاددان لیست وحدت را در کنار هم بنویسند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.

نظرها

اخبار بیشتر