قصور آموزش و پرورش در حادثه «آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

قصور آموزش و پرورش در حادثه «آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان»

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان در صحن علنی قرائت شد. تاریخ انتشار: 15:59 - 19 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۵۹۵
قصور آموزش و پرورش در حادثه «آتش سوزی مدرسه دخترانه زاهدان» - 0

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره حادثه آتش‌سوزی مدرسه دخترانه زاهدان در نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

این گزارش در سه بخش طرح مساله، اقدامات کمیسیون و بیان نتایج حاصله از بررسی‌ها و جمع‌بندی و ارائه پیشنهاد تهیه شده است که در آن شرایط مدرسه اسوه حسنه، کیفیت وقوع حادثه و اقدامات نهاد‌ها و سازمان‌ها پس از حادثه قید شده است.

متن این گزارش که در راستای اجرای تبصره ۱ ماده ۴۵ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تهیه و در سطح مجلس قرائت شده است، به شرح زیر است:

بخش اول

طرح مسأله:

در تاریخ ۲۷/ ۹/ ۱۳۹۷ مقارن ساعت ۹ صبح به دلیل واژگونی بخاری فیتیله‌ای نفت‌سوز قابل حمل در کلاس اول دبستان دخترانه اسوه حسنه زاهدان، کلاس درس دچار حریق می‌شود. در این آتش‌سوزی، ۴ نفر از دانش‌آموزان به نام‌های «مانا خسروپرست (پیش‌دبستانی)»، «صبا عربی»، «مریم نوکندی» و «یکتا میرشکار» (هر سه از پایه اول دبستان)، دچار سوختگی شدید شده و جان خود را از دست می‌دهند.

بخش دوم

اقدامات کمیسیون و بیان نتایج حاصله از بررسی‌ها

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری بلافاصله پس از این رخداد موضوع را فورا در دستور کار خود قرار داد و با اعزام تیمی از اعضای کمیسیون به زاهدان در تاریخ ۳۰/ ۹/ ۱۳۹۷، تشکیل جلسه با حضور معاونان و مدیران وزارت آموزش و پرورش در محل کمیسیون و دعوت از وزیر آموزش و پرورش به بررسی همه‌جانبه موضوع پرداخت.

ساختمان این مدرسه یک طبقه و فاقد سیستم حرارتی استاندارد بوده است و برای گرمایش کلاس از بخاری غیر استاندارد و نفت‌سوز استفاده شده است. کف اتاق‌ها با موکت، پوشیده شده و به دلیل وجود اشیاء قابل احتراق و پخش شدن نفت، آتش به سرعت به کلیه نقاط ساختمان سرایت کرده است.

بررسی‌های کمیسیون از مجموع مشاهدات، دریافت گزارش نهاد‌های ذی‌ربط و استماع توضیحات مسئولان آموزش و پرورش ستادی و استانی، ذیل سه بخش بیان می‌شود:

الف) شرایط مدرسه اسوه حسنه

مدرسه غیردولتی دخترانه اسوه حسنه زاهدان در سال ۱۳۹۰ مقطع پیش‌دبستانی خود را تأسیس و در سال ۱۳۹۷ برای پایه اول دبستان نیز دانش‌آموز می‌پذیرد. عوامل اجرائی مدرسه عبارتند از: مدیر مدرسه (نیروی پیمانی شاغل در اداره آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان)، معاون مدرسه، معلم پایه اول، ۳ نفر مربی پیش دبستانی و خدمتگزار که بجز مؤسس، باقی عوامل از نیرو‌های آزاد هستند.

در سال تحصیلی جاری جمعا ۶۹ نفر دانش‌آموز (۷ نفر پایه اول و ۶۲ نفر در مقطع پیش‌دبستانی) در این مدرسه مشغول به تحصیل بوده‌اند. ساختمان مدرسه در زمان وقوع حادثه استیجاری بوده است و حدود یک ماه قبل، این ملک دراختیار مدرسه قرار گرفته است. پیش از آن و تا اوایل آبان‌ماه، مدرسه در محل استیجاری دیگری بوده که به دلیل عدم همکاری مالک و اتمام مدت قرارداد، فضای مدرسه به محل جدید انتقال پیدا می‌کند. مستند به گزارش مورخ ۱/ ۱۰/ ۱۳۹۷ اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، عوامل اجرائی مدرسه مکاتباتی را برای انتقال ملک، با اداره آموزش و پرورش انجام می‌دهند و بلافاصله بدون کسب مجوز، مدرسه به فضای جدید که هیچ‌گونه مجوز تحکیم بنا یا مقاوم‌سازی را دارا نبوده است، منتقل می‌شود. لازم به ذکر است، فضای قبلی مدرسه نیز با وجود دارا بودن مجوز استحکام بنا، مجوز ایمن‌سازی و رعایت موارد ایمنی را نداشته است. در بازدیدی که در تاریخ ۲/ ۲/ ۱۳۹۷ از محل قبلی مدرسه به عمل می‌آید، اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سیستان و بلوچستان همزمان با صدور تأئید استحکام بنا، اعلام می‌کند که استفاده از سیستم گرمایش و سرمایش استاندارد و نصب کپسول اطفای حریق در مدرسه الزامی است. عدم نصب کپسول اطفای حریق در مکان بعدی مدرسه نیز ادامه پیدا می‌کند. لازم به ذکر است اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در گزارشی در مورخ ۱/ ۱۰/ ۱۳۹۷ اعلام کرده بود که علی‌رغم وجود کپسول آتش‌نشانی، عوامل مدرسه به دلیل دستپاچگی و اضطراب، موفق به اقدام به موقع برای اطفای حریق نشدند که این موضوع مورد تایید نمی‌باشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

محل جدید مدرسه در خیابان مصطفی خمینی شهر زاهدان است که در فاصله چندصد متری اداره آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان قرار گرفته و عدم توجه به فعالیت مدرسه‌ای بدون مجوز در همسایگی اداره آموزش و پرورش، محل تأمل جدی است.

سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، همان‌طور که ذکر شد اعلام داشت که این مدرسه فاقد مجوز لازم برای فعالیت بوده است؛ لکن مدارک موجود در اداره آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان حاکی از آن است که تاریخ بازرسی مجدد مدرسه، ۱/ ۱۰/ ۱۳۹۷ مقرر شده است. این موضوع نیز بایستی مورد بررسی نهاد‌ها و مراجع ذی صلاح قرار گیرد.

ب) کیفیت وقوع حادثه

کلاس درس دانش‌آموزان با قفسه‌بندی چوبی از دفتر مدیر جدا شده بوده و در ورودی کلاس حدود ۴۰ سانتی‌متر عرض داشته است. بررسی کمیسیون حاکی از آن است که احتمالا به دلیل دستپاچگی و همچنین عرض بسیار کم در ورودی مربی نتوانسته است چراغ نفت‌سوز را از محل حادثه خارج کند و در هنگام آتش‌سوزی محل را ترک می‌کند. مدیر و معاون مدرسه نیز در لحظه حادثه در محل حضور نداشته‌اند. ظاهرا کیف یا پای یکی از دانش‌آموزان به چراغ نفتی برخورد کرده و با واژگون شدن آن و با توجه به وجود میز و نیمکت و همچنین ریزش نفت روی موکت کلاس، آتش بی‌درنگ، محیط کلاس را در بر می‌گیرد و دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی منتشر می‌شود. (علت دقیق واژگونی بخاری و احتمال قصور کادر مدرسه در این موضوع، توسط مراجع قضائی در حال پیگیری است). ۴ نفر از دانش‌آموزان که به دلیل ترس و سرایت آتش‌سوزی به در ورودی و حجم دود ناشی از آن به انتهای کلاس پناه برده بودند، از چشم عوامل به دور مانده و دچار سوختگی شدید می‌شوند. دانش‌آموزان «مانا خسروپرست» و «صبا عربی» حدود ساعت ۱۴ مورخ ۲۷/ ۹/ ۱۳۹۷، دانش‌آموز «یکتا میرشکار» حدود ساعت ۸ صبح و دانش‌آموز «مریم نوکندی» حدود ساعت ۲۳ مورخ ۲۸/ ۹/ ۱۳۹۷ از شدت جراحات وارده، جان خود را ازدست می‌دهند.

ج) اقدامات نهاد‌ها و سازمان‌ها پس از حادثه

پس از وقوع حریق، آتش‌نشانی و اورژانس زاهدان بلافاصله در محل حاضر شدند و سانحه‌دیدگان به بیمارستان امام علی (ع) زاهدان انتقال یافتند.

تیم پزشکی اعزامی از تهران در محل حادثه حاضر شده و روند درمان مجروحان را تحت نظارت قرار داده‌اند.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۲ زاهدان ضمن پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از سمت خود استعفا داده است.

مدیر مدرسه و معلم پایه اول با دستور دادستان استان، بازداشت شده‌اند.

وزیر آموزش و پرورش اظهار کرده است: برای ۱۲ نفر از مسئولان آموزش و پرورش که در این حادثه مقصر بوده‌اند حکم آماده بخدمت صادر شده است تا هیأت‌های تخلفات اداری، رأی خود را صادر کنند.

بخش سوم

جمع‌بندی و ارائه پیشنهاد

کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار اعلام می‌دارد:

مستند به قانون «تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» این‌گونه مدارس تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش تأسیس می‌شوند و فعالیت می‌کنند و مطابق ماده ۴ همین قانون شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی به ریاست وزیر آموزش و پرورش تشکیل و تعیین می‌گردد. تقصیر و قصور مجموعه آموزش و پرورش در این حادثه واضح است. مدرسه مذکور به هیچ وجه اجازه فعالیت نداشته است و اهمال در بازرسی و نظارت بر مؤسسه فوق، منجر به بروز این حادثه شده است و مسئولان ذی‌ربط در مجموعه ستادی و استانی وزارت آموزش و پرورش مسئولیت این حادثه را برعهده دارد.

همچنین لازم است وزارت آموزش و پرورش با ارائه گزارش اقدامات انجام‌شده در سال‌های گذشته درخصوص ایمن سازی مدارس، موانع و اختلالات موجود را شناسایی و اعلام کند تا در مسیر تقنین و نظارت در حوزه مجلس شورای اسلامی، این موانع مرتفع گردند.

محمدرضا عارف

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فن آوری در دانشگاه امیر کبیر

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

جشنواره فیلم و موسیقی فجر

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
بسته این هفته کلاکت به جشنواره فیلم فجر و سرود قسم به خون سلیمانی میپردازد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ کلاکت این هفته به موضوعاتی چون جشنواره فیلم تئاتر و موسیقی فجر و سرود قسم به خون سلیمانی پرداخته است.

اعجوبه‌های کوچولو، شیرینی پز‌های حرفه‌ای تهران/ کیک می‌پزیم تا لگو، خانه و ماشین بخریم + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
از هنر موسیقی گرفته تا کیک پزی. کم کم ابراز تمایل کرد که او هم کیک پختن یاد بگیرد و من هم به او یاد دادم. وقتی برادرانش متوجه کیک پزی او شدند آنها نیز خواستن که یاد بگیرند. در ازای هر کاری بنا به سختی کار حقوق می‌گیرند. البته باید تاکید کنم، بچه‌ها الان به صورت حرفه‌ای کیک پزی می‌کنند نه اینکه ما از آنها بخواهیم بلکه آنقدر حرفه‌ای شدند که خودشان تصمیم گرفتند که برای کافه‌ها کیک پزی کنند.

از خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا دارایی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
بدون تعارف با کمیل نظافتیاز خودگذشتگی عجیب یک طلبه؛ از کلیه تا داراییمهمان این هفته بدون تعارف، مبلغی است که با رفتار و کردار خود به تبلیغ دین می‌پردازد و با اهدای کلیه‌اش به کودکی ۸ ساله، جان وی را نجات می‌دهد.
مهرمهر16 ساعت قبل
وی با اشاره به اینکه قرآن کریم معجزه جاویدان پیامبر اسلام است و آئین جاویدان معجزه جاویدان لازم دارد تا در هر زمانی حجت را بر خواهان حقیقت تمام کند، ادامه داد: بنابراین آشنایی با قرآن کریم و کلام پروردگار وظیفه هر انسان حقیقت‌جویی است و نخستین قدمان هم همین تلاوت حفظ و قرائت قرآن کریم است که در خود قرآن در این مورد بسیار تأکید شده است. این مرجع تقلید شیعیان افزود: در سوره مزمل خداوند تبارک‌و تعالی می‌فرماید قم اللیل إلا قلیلا. نصفه أو انقص منه قلیلا أو زد علیه ورتل القرآن ترتیلا یعنی بخشی از شب را باید به تلاوت قرآن اختصاص داد زیرا تلاوت آیات شریفه قرآن فی‌نفسه مطلوب الهی است. آیت‌الله سبحانی عنوان کرد: تلاوت و حفظ قرآن مقدمه آگاهی از مفاهیم عالیان است و آگاهی مقدمه عمل به دستورات نورانی قرآن است و عمل نهایتا معرفت الهی منجر می‌گردد. دوام توفیقات دست‌اندرکاران و خادمان قرآن کریم و همچنین همه شرکت‌کنندگان در این مسابقات قرآنی را از درگاه الهی مسئلت می‌نمائیم.

نمایش ۱۲ روز

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

وزیرخارجه جدید کره شمالی به طور رسمی معرفی شد

ایرنا21 دقیقه قبل

ترامپ از چین برای کنترل ویروس کرونا تشکر کرد

ایرنا25 دقیقه قبل

توصیف فضای ماوراء جو با زبان مشترک «آهنگ کیهانی» + فیلم

ایسنا26 دقیقه قبل

خروچ از NPT می‌تواند کشورهای هسته‌ای را به زانو درآورد

ایسنا28 دقیقه قبل

ملی‌پوش واترپلو: ‌ امیدوارم شگفتی‌سازی در جاکارتا را در قزاقستان تکرار کنیم

ایسنا28 دقیقه قبل

نشست محرمانه مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با سنا درباره ایران

مهر30 دقیقه قبل

امنیت امروز ایران ماحصل اقدامات مجاهدان نیروی قدس سپاه و رزمندگان جبهه مقاومت است

میزان‌آنلاین31 دقیقه قبل