وحشت صهیونیست‌ها درباره آینده جدی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

وحشت صهیونیست‌ها درباره آینده جدی است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عبدالباری عطوان: صهیونیست‌ها با توجه به تحولات در منطقه، وحشت و نگرانی واقعی درباره آینده خود دارند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین درباره تغییر توازن قدرت به نفع محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی گفت: اجازه دهید به سخنان مایکل اورون سفیر سابق اسرائیل در واشنگتن اشاره کنم.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

او اطلاعاتی از نشست کابینه امنیتی اسرائیل به دست آورده است که می‌گوید کابینه امنیتی این رژیم در هفته گذشته دو بار تشکیل جلسه داده است تا سناریوی هولناکی را که ایران در برابر رژیم اشغالگر ایجاد کرده است، بررسی کند. اورون گفت کابینه امنیتی اسرائیل معتقد است اگر این رژیم در شرایط نگرانی و سردرگمی موشک‌هایی را به سوی یک هدف حساس در ایران شلیک کند، این کشور با حمله به زیرساخت‌های اسرائیل پاسخ خواهد داد. حزب الله و سوریه هم با ایران همراهی خواهند کرد و بیش از ۴ هزار فروند موشک شلیک خواهد شد که سامانه گنبد آهنین را به طور کامل از کار خواهد انداخت. حمله سایبری هم باعث از بین رفتن کامل اقتصاد اسرائیل خواهد شد. اورون گفت تأسیسات آب و گاز و مخازن آمونیاک در حیفا و فرودگاه تل آویو به اهدافی برای هر نوع پاسخ ایران تبدیل خواهد شد. اگر توجه کرده باشید، اسرائیل حمله هوایی علیه ایران در سوریه را هم متوقف کرده است. نتانیاهو در تبلیغات منفی خود گفت ایران نیروگاه‌های نظامی و سری هسته‌ای دارد که برای تولید بمب هسته‌ای آماده می‌شود. نتانیاهو از قدرت‌های بزرگ و جامعه جهانی می‌خواهد تا به ایران حمله کنند، اما هیچ کسی به او گوش نمی‌کند. درباره تغییر توازن قدرت همچنین باید به این موضوع اشاره کنم که آمریکا که در گذشته می‌توانست ائتلاف‌هایی با عضویت ۳۰ تا ۶۰ کشور تشکیل دهد، در تشکیل ائتلاف برای حمایت از کشتیرانی در خلیج (فارس) ناکام ماند و هیچ یک از اعضای ناتو به جز انگلیس و استرالیا به آن نپیوستند. عطوان افزود: نگرانی و وحشت اسرائیل به علت افزایش جبهه‌هایی است که علیه این رژیم شکل گرفته است. جنبش انصارالله توانست موشک‌هایی شلیک کند که برد آن به بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر می‌رسد. این موضوع به معنای آن است که موشک‌های یمنی می‌تواند اسرائیل را هم هدف قرار دهد. بسیج مردمی عراق هم موشک‌هایی در اختیار دارد که می‌تواند به اسرائیل حمله کند. اسرائیلی‌ها خودشان می‌گویند حزب الله لبنان موشک‌های نقطه زن در اختیار دارد که شعاع خطای آن کمتر از ۵ متر است و می‌تواند زیرساخت‌های اسرائیل را هدف قرار دهد. علاوه بر این‌ها ایران و سوریه هم موشک‌های خود را دارند؛ بنابر این اسرائیل با یک محور قوی روبروست که ابزار‌های نظامی، موشک‌ها و پهپاد‌هایی در اختیار دارد. رسانه‌های آمریکا حتی امروز می‌گویند پهپاد‌های ایرانی یکی از پیشرفته‌ترین نوع پهپاد‌ها در جهان است. رسانه‌های پدافند زمینی و هوایی ایران هم بهبود یافته است. هیچ پهپادی حتی پیشرفته‌ترین پهپاد‌های نیروی هوایی آمریکا، حریم هوایی ایران را نقض نکرد، مگر آنکه سرنگون شد. این موضوع باعث ایجاد وحشت در بین اسرائیلی‌ها می‌شود. علاوه بر این‌ها نباید فراموش کنیم که در نوار غزه هم جهاد اسلامی و جنبش حماس حضور دارند. در گذشته می‌گفتند موشک‌های حماس کارآیی ندارد، اما امروز موشک‌های این جنبش می‌تواند فرودگاه تل آویو را فلج کند. شاهد آن بودیم که بنیامین نتانیاهو در جنگ‌های اخیر در نوار غزه، به سرعت از مصر برای آتش بس درخواست کمک می‌کرد تا فرودگاه تل آویو آسیب نبیند و میلیون‌ها اسرائیلی مجبور نشوند به پناهگاه بروند.

وی در پاسخ به این سؤال که آمریکا، اسرائیل و متحدان منطقه‌ای شان چه راه‌های جایگزینی در برابر ایران دارند؟ خاطر نشان کرد: دونالد ترامپ خودش اعتراف کرد ۹ میلیارد دلار در سوریه برای ایجاد هرج و مرج، هزینه کردند. همه طرح‌های آن درهم شکسته شد و سوریه ایستادگی کرد. آن‌ها در لیبی هم دخالت و به این منظور از ناتو استفاده کردند. آن‌ها فقط باعث ایجاد هرج و مرج و ناامنی در لیبی شدند. زمانی که اعمال تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کردند، تبلیغات گسترده‌ای شروع کردند که این تحریم‌ها، باعث شکست ایران و اعتراض ملت این کشور خواهد شد و نظام ایران سرنگون خواهد شد. اما همه تحریم‌ها نتوانست ملت ایران را به زانو درآورد. ایران شاید امروز قویتر از شرایط پیش از اعمال تحریم هاست. طرح‌ها برای تحریک مردم به منظور سرنگون کردن نظام‌ها در محور مقاومت هم شکست خورد. جنبش‌های مردمی در عراق و لبنان علیه فساد و نه علیه ایستادگی در برابر اسرائیل است. به اعتقاد من، آمریکا در این طرح‌ها موفق نخواهد شد و شاید حتی پیامد منفی برای آن و متحدانش داشته باشد. شاهد آن بودیم که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت: ناتو در شرایط مرگ مغزی قرار گرفته است. همه این‌ها نشان می‌دهد اوضاع به سود محور مقاومت تغییر کرده است. ملت‌ها خواهان مقابله با برنامه‌های آمریکا و ناکام گذاشتن کامل آن هستند. زمانی که اسرائیل ابراز افتخار می‌کرد که ابرقدرت منطقه است و قویترین نیروی هوایی را دارد و می‌تواند همه جنگ‌ها را به سود خود به پایان برساند، سپری شده است. اسرائیل در طول سال‌های اخیر در هیچ جنگی پیروز نشده است. متأسفانه بعضی کشور‌های عربی، دروغ‌های اسرائیل را باور می‌کنند. اکنون در منطقه قدرت بازدارنده‌ای در برابر اسرائیل و نیز آمریکا ایجاد شده است.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

عبدالباری عطوان در پاسخ به این سؤال که آیا ارزیابی بعضی محافل اسرائیلی درباره نزدیک بودن وقوع جنگ درست است، گفت: بله این ارزیابی‌ها واقع بینانه است. اسرائیل همواره می‌خواست تنها ابرقدرت منطقه باشد و بتواند با هر کشوری مقابله کند. اسرائیل کشور‌های عربی را وادار کرد تا با آن (رژیم) قرارداد صلح امضا کنند. اما این رژیم امروز حتی از بحران داخلی رنج می‌برد. با وجود برگزاری دو انتخابات در یکسال گذشته، این انتخابات برای تشکیل دولت، به نتیجه نرسید. اوضاع داخلی اسرائیل، نگرانی و وحشت آن‌ها را نشان می‌دهد. قدرت ایران، اسرائیل را می‌ترساند. خروج سوریه از بحران و تجربیات رزمی آن، برای اسرائیل نگران کننده است. تبدیل شدن عراق به یک عضو محور مقاومت، اسرائیل را می‌ترساند. چه کسی تصور می‌کرد موشک‌های یمن ۱۲۰۰ کیلومتر برد داشته باشد؟ چه کسی تصور می‌کرد تأسیسات نفتی عربستان در ابقیق هدف قرار گیرد و نابود شود؟ اسطوره موشک‌های پاتریوت که اسرائیل به آن متکی بود، در هم شکسته شد. این روز‌ها سامانه پاتریوت، دیگر مشتری ندارد.

عطوان درباره نگرانی اسرائیلی‌ها از موضع دولت ترامپ در برابر ایران، افزود: پس از آنکه آمریکا، کرد‌ها را در شمال سوریه رها کرد، اسرائیلی‌ها وحشت زده شدند، زیرا شاهد آن بودند که ترامپ به سادگی متحدان خود را در شمال سوریه رها کرد و ممکن است زمانی فرا برسد که آمریکا، حمایت از اسرائیل را هم متوقف کند. به ویژه آنکه ترامپ، کشور‌های خلیج (فارس) را هم تنها گذاشت و از آن‌ها خواست از خودشان دفاع کنند. پس از حمله به عربستان هم آمریکا، اقدامی برای حمایت از عربستان صورت نداد. روشن است که دولت ترامپ آمادگی دارد حمایت از متحدان واشنگتن را کنار بگذارد. ترامپ می‌گوید حاضر نیست جان یک سرباز آمریکایی را هم برای دیگر کشور‌ها به خطر بیاندازد.

عطوان درباره اینکه چرا نتانیاهو پس از آنکه خواستار فروپاشی توافقنامه هسته‌ای بود، امروز از جهانیان می‌خواهد مانع کاهش تعهدات ایران به این توافقنامه شود؟ گفت: اسرائیل مخالف باقی ماندن آمریکا در توافقنامه هسته‌ای بود و ترامپ را تشویق کرد تا از این توافقنامه خارج شود. زیرا خواستار وقوع برخورد بین ایران و آمریکا بود. اما ترامپ یک بازرگان و به دنبال سود است. ترامپ درک کرد که آمریکا و متحدانش بازنده اصلی هر نوع درگیری با ایران خواهند بود. اسرائیل می‌گوید ایران به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک می‌شود. کارشناسان اسرائیلی می‌گویند ایران کمتر از یکسال با ساخت سلاح هسته‌ای فاصله دارد که باعث تشدید وحشت آن‌ها می‌شود. نکته دیگر آن است که ایران توانست با بازو‌های قوی نظامی در منطقه متحد شود. موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله به ابقیق و ریاض رسید و فناوری آمریکایی در رهگیری آن‌ها شکست خورد. اگر من یک اسرائیلی بودم، در این شرایط از وحشت می‌مردم. اسرائیل درک کرده است که با وجود توطئه هایش، موفق نخواهد شد و ایران قوی‌تر خواهد شد. مشارکت یمنی‌ها در هر نبردی با اسرائیلی‌ها، آن‌ها را به وحشت می‌اندازد. یمنی‌ها می‌توانند جبهه‌ای را در دریای سرخ علیه کشتی‌های اسرائیلی باز کنند و بندر ایلات را هدف قرار دادند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

نظرها

اخبار بیشتر