زیدآبادی: اگر دانشجویان را آزاد بگذارید جنگ ۷۲ ملت ایجاد می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
زیدآبادی: اگر دانشجویان را آزاد بگذارید جنگ ۷۲ ملت ایجاد می‌شود

زیدآبادی: اگر دانشجویان را آزاد بگذارید جنگ ۷۲ ملت ایجاد می‌شود

فارسخبرگزاری فارس |
فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه بسیاری از مشکلات کشور ناشی از جنبش دانشجویی بوده است، گفت: همین الان اگر دانشجویان را آزاد بگذارید یک جنگ ۷۲ ملت در آنجا به وجود می‌آید.

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، احمد زیدآبادی فعال سیاسی اصلاح‌طلب شامگاه امروز (یکشنبه) در نشست نگاهی به جنبش دانشجویی ایران که به همت حزب اراده ملت برگزار شد، اظهار داشت: از سال ۶۲ تا ۷۱ در دانشگاه تهران بودم. در سال ۶۲ وضعیت روشن بود؛ سه دسته در دانشگاه فعالیت می‌کردند، نخست افرادی که بنا داشتند درس بخوانند و فارغ التحصیل شوند سپس کسانی که افکار هیئت حاکم را نمایندگی می‌کردند و سوم دانشجویانی که فارغ از فضای سنگین به دنبال فعالیت بودند.

وی ادامه داد: اتفاقی که در دوم خرداد افتاد سبب شد، چهارچوب انجمن‌ها به هم بخورد و به سمت دگردیسی برود یعنی آزادی، حقوق‌بشر و غیره وارد انجمن‌ها شد.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب خود را عضو گروهی از دانشجویان اعلام کرد که می‌خواستند فارغ از این فضای سنگین حاکم بر دانشگاه فعالیت کنند.

زیدآبادی به شکل گیری مجمع روحانیون مبارز و انشعاب از جامعه روحانیت مبارز اشاره کرد و این موضوع را عامل ایجاد فضا برای افراد متفاوت ارزیابی کرد و ادامه داد: در دوران دولت سازندگی، فضا به نفع چپ اسلامی چرخید و جریان چپ غالب با دیگر گروه‌ها اصطکاک هایی پیدا کرد.

وی به تلاش‌های دولت سازندگی برای حمایت از نگاه‌های متفاوت اشاره کرد و گفت: در دولت سازندگی، اقداماتی شد اما در نهایت خروجی آن علیه هاشمی رفسنجانی شد.

زیدآبادی معتقد است در دوران اصلاحات، انجمن‌های اسلامی دانشجویان دچار دگردیسی شدند و مسایلی مثل حقوق بشر و حقوق زنان هم به شعارهای آنها اضافه شد.

وی با تعریف دانشجو به عنوان کسی که علت حضورش در دانشگاه، تحصیل است، افزود: چرا دانشجویان باید لوکوموتیو حرکت‌های مردمی باشند؟ فکر می‌کنم باید انتظارمان را از آنها پایین بیاوریم. در دوره‌های مختلف هم، دانشجویان معمولا از بیرون تغذیه می‌شدند.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه برخی مشکلات در کشور ریشه در جنبش‌دانشجویی داشته گفت: به نظرم بحث‌های اولیه باید اینجا صورت بگیرد؛ نخست اینکه صلاحیت دانشگاه اساسا چیست. اصل فعالیت جنبش دانشجویی به دلیل انسدادهای سیاسی بود چرا که در جوامع باز نحله‌های سیاسی و احزاب حضور دارند و فعالیت می‌کنن

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

زیدآبادی با بیان این موضوع که خیلی از اقدامات دانشجویی برای کشور مشکل ایجاد کرد، گفت: حدود حرکت دانشجویان باید مشخص باشد زیرا بخشی از مشکلات کشور نتیجه همین اقدامات دانشجویی است که به طور مثال، عده‌ای رفتند در سن کم، حرکت‌های مسلحانه راه انداختند.

وی افکار دانشجویان چپ اسلامی را تحت تاثیر افکار سروش عنوان کرد و گفت: افکار دکتر شریعتی و شهید مطهری با فضای فکری پیش از انقلاب همخوانی داشت و طرفدار نداشت و در این دوره، سروش از اقبال دانشجویان به خود استفاده کرد و از آنان ایدیولوژی زدایی کرد.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب نظام فکری ایدیولوژیک را مانع از تلاش دانشجویان برای جستجوی حرفهای جدید دانست و گفت: ایدیولوژیک‌ها خود را آگاه به همه چیز می‌دانند و دیگر نیازی به دانستن نمی‌دانند.

وی به گزینش در دانشگاه‌ها در اوایل انقلاب اشاره کرد و گفت: بعد از فوت امام، هم فضای اختناق و درگیری جناح‌ها ادامه داشت تا اینکه بعد از ارتحال امام در دوره‌ای هم، خط امامی‌ها پیروز شدند.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه دانشگاه انعکاسی از فضای موجود در جامعه است، گفت: ما روی این مسئله اجماع نکرده‌ایم که چه چیزی جنبش دانشجویی است بنابراین هرکسی از نگاه خود به جنبش دانشجویی نگاه می‌کنند.

وی تاکید کرد: همین الان اگر دانشجویان را آزاد بگذارید یک جنگ ۷۲ ملت در آنجا به وجود می‌آید. نباید دانشگاه به گونه‌ای باشد که تنها چیزی که رعایت نشود درس خواندن باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه در حال حاضر سرخوردگی، بی روحیه بودن و عدم قدرت در دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: امروز دانشجویان علاقه‌ای به فعالیت سیاسی نشان نمی‌دهند.

زید آبادی تاکید کرد: گسترش دانشگاه‌ها و افزایش ۲۰ برابری دانشجویان که در سیستم ما که به عنوان دستاورد از آن یاد می‌شود فاجعه آمیز شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: رم- بحران در بزرگترین مجتمع فولادسازی ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دانمارک امروز پنجشنبه اعلام کرد که ناوی به همراه ۵۵ خدمه و یک هلی کوپتر به تنگه هرمز ارسال می‌کند. این اقدام در راستای امنیت کشتیرانی در خلیج فارس عنوان شده است. در همین راستا یپه کوفود وزیر خارجه دانمارک نیز در بیانیه‌ای با تاکید بر قدرت ناوگان دریایی دانمارک به عنوان پنجمین کشور بزرگ دریانوردی جهان نوشت: دانمارک علاقه و مسئولیت خاصی در تأمین امنیت دریایی و آزادی ناوبری در تنگه هرمز دارد، بنابراین دولت دانمارک تلاش‌های فعال خود را برای کاهش تنش در منطقه ادامه خواهد داد. گفته شده این اقدام اوایل سال ۲۰۲۰ و در صورت تصویب پارلمان دانمارک صورت خواهد پذیرفت.

:: پاریس - هشتمین روز اعتصاب‌ها در فرانسه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از پاریس، گزارش روز گذشته ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه درباره جزئیات طرح اصلاح بازنشستگی برای اکثریت مردم قانع کننده نبود و نتوانست شعله‌های خشم معترضین را کاهش دهد. اکثر شهرهای فرانسه همچنان شاهد تظاهرات ضد سیاست‌های دولت فرانسه است و ضرر و زیان ناشی از اعتصاب‌ها در فرانسه برای بخش‌های تجاری و صنعت گردشگری این کشور نجومی و غیر قابل تصور است.

سالگرد یک قتل خاموش

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آمار دقیقی از کشتار مسلمانان نیجریه‌ای در شهر زاریا اعلام نشده اما تعداد کشته شدگان از ۳۵۰ تا هزاران نفر تخمین زده شده است.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
واشنگتن پست می‌گوید چند سناتور جمهوری‌خواه دیروز به این نشریه گفته‌اند که با کوتاه و موجز برگزار کردن جلسات استیضاح قصد دارند که از به راه افتادن یک «سیرک سیاسی» جلوگیری کنند. به همین علت هم بسیاری از اعضای هر دو مجلس نمایندگان و سنا چگونگی برگزاری جلسات استیضاح و نتیجه پایانی آن را به سرنوشت خود در انتخابات آتی گره خورده می‌دانند. با این حال به نظر می‌رسد نانسی پلوسی، رئیس دموکرات و کهنه‌کار مجلس نمایندگان هر چه داغ‌تر شدن جریان استیضاح ترامپ را یک بازی برد-برد برای حزب خود می‌داند. دلیل دیگر برای خوش‌بینی دموکرات‌ها این است که با استیضاح ترامپ و «گناه‌کار و قانون‌شکن» جلوه دادن رئیس‌جمهوری آمریکا، ممکن است رای‌دهندگان مستقل و حتی بخشی از آرای خاموش، به انتخابات سال آینده به عنوان یک «رای اعتراضی» نگاه کنند و فارغ از توانایی نامزد نهایی دموکرات‌ها برای مقابله با دونالد ترامپ، این رای‌دهندگان تنها برای «نه گفتن به ترامپ» سراغ دموکرات‌ها بروند. شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی با دعوت از استیو بنن، استراتژیست سابق کاخ‌سفید و از حامیان جدی ترامپ در میان راست‌گرایان تندرو، به بررسی انتظارات ترامپ از جلسات استیضاح پرداخته است.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در ورد تحولات اخیر این کشور و منطقه سخنرانی کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه جمعه در ورد تحولات اخیر این کشور و منطقه سخنرانی کرد. سید حسن نصر الله گفت که آمریکایی‌ها بسیار تلاش می‌کنند که از هرگونه اعتراضات‌ مردمی سوء استفاده کنند و سوار موج این اعتراضات شوند تا در راستای منافع و نقشه‌های آن‌ها باشد. سید حسن نصرالله گفت که آمریکایی‌ها همواره به دنبال ارائه اطلاعات و ارزیابی‌ها اشتباه و غلط بوده و هستند و سیاست خارجی آن‌ها بابت این، همواره متضرر شده است. دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که برخی از رسانه‌های عربی و خارجی در این زمینه (تخریب حزب‌الله) به آمریکایی‌ها کمک کردند و تلاش کردند هم‌صدا با واشنگتن بگویند: «تظاهرات در لبنان علیه حزب‌الله است».

نظرها

اخبار بیشتر