وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد

وقتی درد سینه با عضلات پیوند می‌خورد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، با احساس درد در ناحیه سینه، نخستین دلیلی که در ذهن بسیاری از ما نقش می‌بندد بروز مشکلی در قلب، مانند یک حمله قلبی است. بی تردید، درد سینه مساله‌ای نیست که نادیده گرفته شود اما باید به این نکته توجه داشت که دلایل دیگری به جز مشکلات قلبی نیز می‌توانند موجب احساس درد در سینه شوند.

افزون بر دردهای مرتبط با قلب، مسائل دیگری مانند مشکلات ریوی، گوارشی، استخوانی، عضلانی یا عصبی نیز می‌توانند منجر به شکل گیری درد در ناحیه سینه شوند. در ادامه این مطلب با کشیدگی عضلانی که می‌تواند به ایجاد التهاب، اسپاسم و درد در سینه منجر شود، بیشتر آشنا می‌شویم.

کشیدگی عضله

اصطلاح کشیدگی عضله به آسیب دیدگی ناشی از کشیدگی بیش از حد یا پارگی عضله گفته می‌شود. فرد مبتلا به کشیدگی عضله در ناحیه سینه ممکن است درد ناگهانی و تیزی را در این بخش از بدن تجربه کند. اگرچه شرایطی ناراحت کننده است، اما کشیدگی عضله سینه معمولا یک آسیب دیدگی جزئی بوده و طی چند روز یا چند هفته بهبود می‌یابد.

دلایل

کشیدگی ماهیچه بین دنده‌ای شایع‌ترین دلیل درد سینه اسکلتی‌عضلانی است که اغلب به عنوان یک کشیدگی عضله شناخته می‌شود.

عضلات بین دنده‌ای گروهی از عضلات هستند که بین دنده‌ها قرار گرفته و دیواره سینه را شکل می‌دهند.

این گروه عضلانی شامل سه لایه عضلات بیرونی، درونی، و درونی‌ترین عضلات بین دنده‌ای می‌شود. به همراه هم، آنها قفسه سینه را تثبیت کرده و به تنفس کمک می‌کنند.

از دلایل کشیدگی عضلات بین دنده‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- آسیب دیدگی‌های ورزشی ناشی از کشیدگی بیش از حد، خستگی عضلانی یا انجام حرکات تکراری و اجباری

- آسیب دیدگی‌های ناشی از برخورد

- گرم نکردن ناکافی بدن پیش از ورزش

- بلند کردن اجسام سنگین

- انعطاف پذیری ضعیف

- پیچش بیش از حد بالا تنه

- بالا نگه داشتن دست‌ها برای مدت طولانی

- استفاده بیش از حد از عضلات

- وضع اندامی ضعیف

- زمین خوردن

- سرفه شدید

علائم

افرادی که به عضلات دیواره سینه آسیب می‌رسانند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

- دردی که به واسطه حرکت سینه یا قسمت بالایی ستون فقرات تشدید می‌شود

- دردی که هنگام تنفس عمیق، عطسه، یا سرفه تشدید می‌شود

- منطقه‌ای دردناک یا حساس به لمس در دیواره سینه

- درد قسمت بالایی پشت بدن

- اسپاسم‌های عضلات بین دنده‌ای

- کبودی

تشخیص

افرادی که نگران ابتلا به کشیدگی عضله در سینه خود یا دیگر دردهای سینه هستند باید به پزشک مراجعه کنند، به ویژه اگر درباره دلیل بروز درد مطمئن نیستند.

پزشک پرسش هایی درباره علائم و سابقه پزشکی و همچنین فعالیت هایی که ممکن است موجب درد شده یا در شکل گیری آن نقش داشته‌اند، مطرح می‌کند.

کشیدگی عضلانی به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می‌شود:

کشیدگی‌های حاد در نتیجه آسیب دیدگی هایی که بلافاصله پس از ضربه مستقیم، مانند زمین خوردن یا تصادف خودرو، شکل می‌گیرند، رخ می‌دهند.

کشیدگی‌های مزمن در نتیجه فعالیت‌های بلند مدت‌تر، مانند حرکات تکراری در ورزش‌ها یا برخی مشاغل رخ می‌دهند.

اگر یک کشیدگی عضله دلیل بروز درد در سینه است، پزشک آسیب دیدگی را بر اساس سه درجه‌ای که در ادامه ارائه شده و به شدت آن بستگی دارد، دسته بندی می‌کند:

درجه ۱ (آسیب خفیف): آسیب دیدگی به کمتر از پنج درصد از فیبرهای عضلانی فرد وارد شده است. قدرت و دامنه حرکت با کمترین اختلال مواجه هستند. ریکاوری به طور کلی بین دو تا سه هفته طول می‌کشد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

درجه ۲ (آسیب گسترده‌تر): آسیب دیدگی میزان بیشتری از فیبرهای عضلانی فرد را تحت تاثیر قرار داده است اما عضله به طور کامل پاره نشده است. افت چشمگیر قدرت و حرکت رخ داده است. بهبود آسیب دیدگی ممکن است بین دو تا سه ماه طول بکشد.

درجه ۳ (پارگی کامل عضله): پزشک ممکن است طی یک معاینه بدنی قادر به احساس نقص درون عضله باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است به انجام عمل جراحی برای اتصال مجدد عضله آسیب دیده نیاز داشته باشد.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است برای حذف دلایل دیگر مانند حمله قلبی، شکستگی‌های استخوان و مشکلات دیگر انجام آزمایش‌های زیر را توصیه کند:

- تصویربرداری پرتو اکس

- تصویربرداری ام ‌آر ‌آی

- الکتروکاردیوگرام

از دیگر دلایل احتمالی درد سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- کبودی ناشی از آسیب دیدگی

- حملات اضطراب

- زخم‌های دستگاه گوارش

- ناراحتی گوارشی مانند بازگشت اسید معده به مری

- پریکاردیت

از احتمالات جدی‌تر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش جریان خون به قلب (آنژین)

لخته خون در سرخرگ ریوی ریه (آمبولی ریوی)

پارگی در سرخرگ آئورت

درمان و ریکاوری

درمان یک کشیدگی عضله سینه به شدت و درجه آسیب دیدگی بستگی دارد. گزینه‌های درمان شامل موارد زیر می‌شوند:

رایس

روش رایس (RICE) - استراحت، یخ، فشرده سازی، بالا بردن - درمان معمول برای کشیدگی عضله سینه به منظور کاهش درد و تورم است:

استراحت: از فعالیت‌های شدید به ویژه آنهایی که موجب یا منجر به کشیدگی عضله شده‌اند، پرهیز کنید.

یخ: یک بسته یخ را در یک حوله پیچیده و آن را برای ۲۰ دقیقه روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بگذارید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

فشرده سازی: یک باند فشرده سازی را دور بالا تنه ببندید. برای پیشگیری از آسیب دیدگی بیشتر، چگونگی بستن باند را از پزشک یا پزشک داروخانه پرسش کنید.

بالا بردن: سعی کنید صاف بنشینید. همچنین، از چند بالش اضافه هنگام خواب استفاده کنید تا سینه بالاتر از بخش‌های دیگر بدن قرار بگیرد.

پزشک ممکن است روش رایس را برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت نخست پس از آسیب دیدگی توصیه کند.

دارو

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن، می‌توانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند.

برای درد شدید یا پایدار، پزشک ممکن است داروهای مسکن قوی‌تر، شل کننده‌های عضلات، یا هر دو را برای کاهش اسپاسم‌های عضلانی دردناک تجویز کند.

گاهی اوقات، کشیدگی عضله در سینه ممکن است به واسطه سرفه پایدار رخ دهد. مصرف داروهای ضد سرفه می‌تواند به توقف سرفه و به حداقل رساندن فشار بر عضلات بین دنده‌ای کمک کند.

عمل جراحی

در مواردی که عضلات به طور کامل دچار پارگی می‌شوند، پزشک ممکن است انجام عمل جراحی برای ترمیم پارگی توصیه کند.

توانبخشی

پزشک ممکن است یک برنامه ورزشی را برای کمک به بازسازی و حفظ عملکرد، قدرت و انعطاف پذیری عضلانی تجویز کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد اگر بر این باورند که درد سینه آنها به واسطه یک بیماری شکل گرفته است یا در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنند:

- تنفس سریع یا دشواری در تنفس

- دردی که با گذشت زمان تشدید می‌شود یا به داروی مسکن واکنش نشان نمی‌دهد

- درد شدید یا بی حسی که بیش از یک ساعت ادامه دارد

- دشواری در حرکت

- ضعف یا بی حالی

- قرمزی یا التهاب بخش تحت تاثیر قرار گرفته

- یک صدای ترکیدن هنگام وقوع آسیب دیدگی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

سایه روشن لایحه جدید قانون تجارت

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما: ملکشاهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره با تاریخچه قانون تجارت و سرگذشت لایحه جدید قانون تجارت گفت: ما هم قبول داریم که این قانون اهمیت و پیچیدگی خاص دارد و لایحه جدید هم ممکن است ایراداتی داشته باشد برای همین از نظرات بخش خصوصی برای بهبود و تکمیل آن استفاده می‌کنیم. او در خصوص مزایای لایحه جدید توضیح داد: احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به ضرورت به روزرسانی قوانین گفت: قانون تجارت قانونی مادر و بالادستی است و مفهوم این آن است که در اصلاح و تنظیم آن باید وسواس بیشتر و دقت و با احتیاط بسیار عمل کرد. ما به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد داریم

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها