ارتباط پشت پرده عربستان با توییتر برای سرکوب مخالفان؛ در دیدار بن سلمان و جک دورسی چه گذشت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

ارتباط پشت پرده عربستان با توییتر برای سرکوب مخالفان؛ در دیدار بن سلمان و جک دورسی چه گذشت؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- متهم شدن دو کارمند سابق توییتر و یک تبعه عربستان به کمک به ریاض درباره اطلاعات مخالفان فعال سعودی در این رسانه اجتماعی بار دیگر موضوع همکاری پشت پرده سعودی‎ها با جک دورسی، مدیر توییتر را مطرح کرده است. تاریخ انتشار: 04:00 - 20 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۴۲۷

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ دیدار «جک دورسی»، موسس و مدیرعامل شبکه اجتماعی توییتر چند ماه پس از کشف جاسوس سعودی در این شبکه با «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی در ژوئن ۲۰۱۶، سوالات زیادی در مورد آگاهی دورسی در خصوص نفوذ عربستان در توییتر و زمان اطلاع از این موضوع را مطرح کرده است.

«میدل ایست آی» در گزارشی به واکاوی دیدار دورسی و بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۶ پرداخته و نوشته است، جک دورسی تنها شش ماه پس از اطلاع غول رسانه اجتماعی توییتر از نفوذ جاسوس سعودی تحت هدایت نزدیکان حاکم عربستان به این شرکت با محمد بن سلمان دیدار کرد.

ولیعهد عربستان از زمان روی کار آمدن در سال ۲۰۱۷، اقدامات سختگیرانه‌ای را علیه فعالان حقوق بشر و مخالفان انجام داده که بخش عمده آن از طریق آنلاین صورت گرفته است.

وکلای یکی از مخالفان عربستان که در عملیات مذکور هدف قرار گرفته، بر این باورند که نشست دورسی و بن سلمان سوالاتی را در مورد آگاهی مدیر عامل توییتر به عنوان شرکتی که در سال‌های اخیر شاهد سرمایه گذاری گسترده عربستان بوده، از موضوع مذکور و زمان اطلاع وی از این روند مطرح کرده است.

براساس شکایتی که ماه گذشته در دادگاه منطقه‌ای در «کالیفرنیا» ثبت شد، توییتر در دسامبر سال ۲۰۱۵ دریافت که یکی از مهندسان این شرکت با نام «علی الزباره» با تابعیت سعودی به داده‌های شخصی کاربران دسترسی داشته است.

یک هفته بعد از آن، این شرکت به ده‌ها کاربر خود هشدار داده بود که حساب کاربری آن‌ها جزء گروه کوچکی است که «احتمالا توسط بازیگران تحت حمایت یک دولت هدف قرار گرفته‎اند.»

با این وجود دورسی در ژوئن ۲۰۱۶ با محمد بن سلمان، دیدار و در مورد چگونگی همکاری‌ها در زمینه «آموزش و ارتقای کارآیی کادر‌های سعودی» و نیز سرمایه گذاری در زمینه فناوری گفت‌وگو کرد.

میدل ایست آی در ادامه می‎‌نویسد، عکس‌های این دیدار که در نیویورک انجام شد، توسط «بدر العساکر»، رئیس دفتر خصوصی محمد بن سلمان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. براساس تصاویر منتشر شده فرد دیگری در این دیدار حضور داشت که از وی به عنوان مقام سعودی در پرونده‌های دادگاهی نظارت بر عملکرد جمع آوری داده‌ها در توییتر یاد می‌شود.

ارتباط پشت پرده عربستان با توییتر برای سرکوب مخالفان؛ در دیدار بن سلمان و جک دورسی چه گذشت؟ - 9

اینطور که مشخص است با توجه به جزئیات فاش شده در شکایت حقوقی دوم توسط آمریکا در هفته اخیر، علی الزباره به اطلاعات شخصی تنها گروه کوچکی از کاربران دسترسی نداشته و در این ماموریت همدست یا همدستانی نیز داشته است.

وکیل «عبدالعزیز» یکی از مخالفان رژیم سعودی ساکن کانادا می‌گوید: «چیزی که با ارزیابی شکایت دولت آمریکا به ذهن من می‌رسد، این است که این مرد در ماه ژوئن ۵۵۰۰ حساب کاربری را هک کرد. این تعداد کمی نیست و این سوال را ایجاد می‌کند که توییتر چه کرد؟»بیشتر بخوانید:واکنش توییتر به جاسوسی ۲ کارمندش برای عربستان

وی در ادامه گفت «به کمک یکی دیگر از وکلای عبدالعزیز دریافته‎اند که یکی از «آژانس‌های سه حرفی» (آژانس‌های فعال در زمینه دفاع از آمریکا در عرصه‌های مختلف که به اختصار با سه حرف خوانده می‌شوند و به صورت مخفیانه کار می‌کنند مانند CIA آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، DEA آژانس مبارزه با مواد مخدر، INR دفتر اطلاعات و تحقیقات و …) به توییتر در مورد الزباره پیش از مرخصی اداری شرکت به وی، در اوایل دسامبر ۲۰۱۵ اخطار داده بود؛ بنابراین دشوار است تصور کنیم دورسی شش ماه بعد از این حادثه همچنان بی اطلاع بوده باشد.»

«مارک اوون جونز»، تحلیلگر رسانه‌های اجتماعی و استادیار دانشگاه «حمد بن خلیفه» قطر، بی اطلاعی دورسی از هشدار آژانس اطلاعاتی آمریکا به شرکتش مبنی بر نفوذ بازیگران دولتی را «بسیار بعید» توصیف کرد. وی بر این باور است که «اگر دورسی از این مسئله آگاه نبوده، باید صلاحیت توییتر را به عنوان یک شرکت فناوری زیر سوال برد.»

در ادامه میدل ایست آی به فهرستی از پرسش‌های ارسال شده توسط این سایت به توییتر اشاره می‌کند که عبارتند از:

- توییتر کی و چگونه از فعالیت‌های الزباره آگاه شد؟

- آیا توییتر باور دارد که حساب‌های کاربری‎اش توسط بازیگران تحت حمایت دولت در دسامبر ۲۰۱۵ هدف قرار گرفته است؟

- آیا توییتر از تحویل داده‌های کاربران به بدرالعساکر، از نزدیکان خانواده سعودی توسط الزباره مطلع بوده است؟

- آیا دورسی از فعالیت‌های الزباره یا مشارکت وی در فعالیت‌های تحت حمایت دولت عربستان مطلع بوده یا خیر و آیا در زمان ملاقات با بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۶ از این حقیقت آگاه بوده است؟

- آیا دورسی در دیدار با بن سلمان یا العساکر در ژوئن ۲۰۱۶ نگرانی‌های خود را مطرح کرد؟

میدل ایست آی نوشت توییتر از پاسخ دادن به این سوال‌ها خودداری کرده و به ارسال بیانیه کلی توسط سخنگو با قدردانی از «اف‌بی‌آی» و وزارت دادگستری آمریکا برای حمایت از تحقیقات آن‌ها بسنده کرد.

توییتر در این بیانیه مدعی شده دسترسی به اطلاعات حساس را به گروه محدودی از پرسنل آموزش دیده و قابل اعتماد محدود می‌کند و ابزار‌هایی برای محافظت از حریم خصوصی کاربران فراهم می‌کند.

یکی از وکلای عبدالعزیز ضمن ناکافی دانستن پاسخ توییتر، آن را به پتویی تشبیه کرده که با یک سایز برای همگان قابل استفاده است. وی افزود: «توییتر اگر به موقعیت خود اطمینان داشت، می‌توانست از این فرصت برای اعتمادبخشی به مردم و کاربرانش در مورد عمل براساس رهنمود‌های قانونی و اخلاقی استفاده کند.»

میدل ایست آی در ادامه مطلب به یکی دیگر از اشتباهات «سیلیکون ولی»، اشاره می‌کند؛ شکایت هفته گذشته دولت آمریکا از الزباره و ۲ نفر دیگر به اتهام جاسوسی برای عربستان. براساس این شکایت الزباره در بازه زمانی ۷ ماهه پیش از مرخصی اداری توسط توییتر، به داده‌های بیش از ۶۰۰۰ حساب کاربری دسترسی پیدا کرده است.

وی داده‌های سرقت شده را به طور مرتب با «احمد المطیری»، بازاریاب رسانه‌های اجتماعی عربستان که با نام «احمد الجبرین» شناخته می‌شود، به اشتراک می‌گذشت. نام این فرد نیز در شکایت دولت آمریکا آمده است. براساس پرونده مذکور، المطیری کار‌هایی را برای خاندان سلطنتی عربستان انجام داده و به نظر می‌رسد ارتباطات نزدیکی با ولیعهد عربستان دارد.

ارتباط پشت پرده عربستان با توییتر برای سرکوب مخالفان؛ در دیدار بن سلمان و جک دورسی چه گذشت؟ - 26

الزباره پس از مرخصی اداری توسط توییتر به عربستان بازگشته و مدیرعامل بنیاد «MiSK»، سازمان غیرانتفاعی به ریاست العساکر شد.

در اوایل سال ۲۰۱۵ نیز یکی دیگر از کارکنان توییتر با نام «احمد ابوعمو» به جاسوسی و اشتراک گذاری داده‌های ۲ کاربر متهم شد. این ۲ کاربر عبارتند از «مجتهد» کاربر ناشناس توییتر و فردی که هویت یکی از اعضای خاندان سلطنتی را جعل کرده است. براساس پرونده، ابو عمو این کار را در ازای ساعت طلایی به ارزش ۲۰ هزار دلار و نیز ۳۰۰ هزار دلار پول نقد انجام داده است.

اطلاعات به اشتراک گذاشته شده نیز عبارتند از رمز عبور، روز تولد، آدرس آی‌پی که می‌تواند برای شناسایی مکان و هویت کاربران ناشناس مورد استفاده قرار گیرد.

عبدالعزیز، مخالف سعودی ساکن کانادا در تاریخ ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) شکایتی جداگانه در دادگاه کالیفرنیا ارائه کرد که توییتر را به تهاجم به حریم خصوص خود و تهدید اعضای خانواده، دوستان و نزدیکان سیاسی خود به حبس، شکنجه و مرگ متهم می‌کند.

این مخالف رژیم عربستان از نزدیکان «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد سعودی است که سال گذشته توسط ماموران سعودی در «استانبول» به قتل رسید. وی پیشتر در گفت‎وگو با میدل ایست آی گفته بود بر این باور است که این اتفاق می‌توانست به راحتی برای او نیز بیفتد.بیشتر بخوانید:استفاده عربستان از ارتش توییتری برای مقابله با بحران قتل خاشقجی

عبدالعزیز گفت «سال گذشته ۲ نماینده عربستان سعودی به «مونترال»، شهری که وی یک دهه گذشته در آن زندگی می‌کند، آمدند. آن‌ها گفته بودند برای «سعود القحطانی»، یکی از مشاوران ولیعهد کار می‌کنند و تلاش داشتند عبدالعزیز را به بازگشت به عربستان متقاعد کنند.»

این مخالف سعودی می‌گوید «این ۲ نفر با مشاهده مخالفت با پیشنهادشان سعی کردند وی را به سفارت عربستان در «اتاوا» بکشند تا گذرنامه‌ای جدید برایش تهیه کنند.»

شکایت ۱۸ اکتبر همچنین به شرکت مشاوره‌ای «مک کینزی اند کمپانی» نیز به دلیل معرفی عبدالعزیز به عنوان یکی از مقامات رسمی عربستان سعودی که به افکار عمومی جهت می‌دهد، اعتراض کرده است. شرکت مذکور مدعی شد که نام وی در میان کاربران هدف قرار گرفته توسط بازیگران تحت حمایت دولت در دسامبر ۲۰۱۵ نبوده است.

این در حالی است که در فوریه ۲۰۱۶ پیامی به عبدالعزیز با محتوای رفع اشکال پیش آمده سیستم بازیابی رمز عبور در ۲۴ ساعت در هفته گذشته ارسال شد. در پیام آمده بود که «شرکت در تحقیقات متوجه شد که آدرس ایمیل و شماره تلفن مرتبط با حساب کاربری شما توسط حساب کاربری دیگری مورداستفاده قرار گرفته است.»

ارتباط پشت پرده عربستان با توییتر برای سرکوب مخالفان؛ در دیدار بن سلمان و جک دورسی چه گذشت؟ - 36

شکایت مذکور همچنین موضوع سرمایه گذاری‌های سعودی در شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به ویژه سرمایه گذاری قابل ملاحظه شاهزاده «ولید بن طلال» را مورد سوال قرار می‌دهد.

در اکتبر ۲۰۱۵ و تنها ۲ ماه پیش از مرخصی اداری الزباره توسط توییتر، شرکت هلدینگ پادشاهی شاهزاده اعلام کرد سهام خود را در شرکت رسانه اجتماعی به ۲ برابر افزایش داده و اکنون سهم کلی وی به بیش از ۵ درصد رسیده است.

وکیل عبدالعزیز بر این باور است که این مسیری دو طرفه است. فقط سعودی‌ها نیستند که در توییتر سرمایه گذاری می‌کنند. توییتر نیز در زمینه نظارتی سرمایه گذاری سنگینی در منطقه انجام داده‎اند. این رسانه اجتماعی از شمار زیادی از افراد در عربستان، مصر، امارات و … استفاده و سود می‌برد. این منافع متقابل است.

وکیل عبدالعزیز می‌گوید: «به نظر می‌رسد توییتر به جای محافظت از کاربران خود به عربستان سعودی که درصد قابل توجهی از سهام توییتر را در اختیار دارد، اجازه می‌دهد به داده‌هایی دسترسی پیدا کند که منجر به آسیب دیدن بسیاری از کاربران شد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا7 ساعت قبل
وزیر خارجه عربستان در جریان تماس تلفنی با همتای عراقی خود به بررسی تحولات این کشور پرداخت. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، وزارت خارجه عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با محمد علی الحکیم، همتای عراقی خود تماس تلفنی برقرار کرد. در جریان این تماس تلفنی دو طرف به بررسی راه‌های تقویت روابط عراق و عربستان که در برآورده ساختن آمال و آرزوهای هر دو کشور نقش «بسزایی» دارند، پرداختند. وزرای خارجه عربستان و عراق در جریان این گفت‌وگوی تلفنی درخصوص تحولات عراق و بسته‌های اصلاحی دولت در پاسخ به خواسته‌های معترضان به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. فرحان و الحکیم همچنین در جریان این تماس تلفنی به بررسی شماری از مسائل مهم منطقه‌ای، موضوعات ‌مهم و مورد توجه دو طرف و نیز لزوم دستیابی به راهکاری سیاسی برای بحران‌هایی که منطقه از آن رنج می‌برد، پرداختند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع سوری از انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در شمال سوریه خبر دادند. بر اساس این گزارش؛ بر اثر انفجار دو خودرو بمبگذاری شده در مرکز شهر قامشلی سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. این آمار اولیه است و احتمال افزایش کشته شدگان وجود دارد. منابع سوری اعلام کردند که انفجار خودرو بمبگذاری شده نخست در خیابان الوحده و انفجار دوم در نزدیکی بیمارستان السلام رخ داد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
وزیر امور خارجه روسیه در سخنانی نسبت به بازگشت نیروهای آمریکا به مناطق شمالی سوریه و استقرار آنها در نزدیکی میادین نفتی این کشور واکنش نشان داد. اعتمادآنلاین| سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با زهراب مناتساکیان، همتای ارمنستانی خود با اشاره به بازگشت بخشی از نیروهای آمریکا به مناطق شمالی سوریه، اعلام کرد: تلاش آمریکا برای سرقت (اموال) سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن غیرقانونی است و هیچ چیز مثبتی برای حل و فصل بحران این کشور به همراه ندارد. او افزود: آنچه آمریکا در شمال سوریه انجام می‌دهد تنها یک منبع تهدید جدی دیگر برای سوریه است. لاوروف در ادامه تصریح کرد: ارتش دولت سوریه باید در سریع‌ترین زمان ممکن تسلط تمامی اراضی این کشور، ازجمله میادین نفتی را به دست بگیرد و این مسأله به خاتمه دادن به اعتبار تروریسم و حل و فصل تمامی مسائل مربوط به روند سیاسی این کشور کمک خواهد کرد. منبع: ایسنا
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، «گنگ شوانگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در سخنانی، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را عامل بحران فعلی عنوان کرده است. سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین از آمریکا خواسته است تا با کنارگذاشتن رفتارهای اشتباه، زمینه بازگشت به دیپلماسی و کاهش تنش‌های موجود را فراهم کند. «گنگ شوانگ» در عین حال حمایت چین را از حل اختلافات در زمینه برجام اعلام کرده است.
انتخابانتخاب1 روز قبل
ریاست جمهوری عراق امروز اعلام کرد که قانون جدید انتخابات در این کشور تکمیل شده است. یک مقام مسئول در ریاست جمهوری عراق به شبکه خبری «الفرات» گفت که «ریاست جمهوری با همکاری گروهی از کارشناسان عراقی و نمایندگان سازمان ملل، پیش‌نویس قانون جدید انتخابات را تکمیل کرد». وی با بیان اینکه در قانون جدید، بیشترین رأی، در حوزه‌های انتخاباتی ملاک خواهد بود، خاطر نشان کرد، نخست‌وزیری نیز پیش‌نویس قانون انتخاباتی دارد. پیش‌نویس این قانون از ریاست جمهوری به دولت ارائه شده است؛ زیرا شامل تعهدات مالی خواهد بود. وی با بیان اینکه این مسئله در راستای «اجابت خواسته‌های مردمی است»، خبر داد که در جلسات آینده پارلمان عراق، مسئله اصلاح قانون انتخابات بررسی خواهد شد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ابعادی از اقدامات تلافی‌جویانه همسر بنیامین نتانیاهو علیه یک خانواده سرشناس صاحب یکی از رسانه‌های خبری تاثیرگذار در اسرائیل فاش شده است. با این حال، روزنامه تایمز آو اسرائیل در گزارشی افشاگرانه با استناد به متن به بیرون درز کرده مربوط به یک بازجویی نوشت، ساره نتانیاهو ظاهرا از شلومو فیلبر، مدیر کل سابق وزارت ارتباطات اسرائیل خواسته تا کمک‌های رسانه‌ای به خانواده «الوویچ»، مالک پایگاه خبری پرطرفدار «Walla» را به دلیل پوشش خبری نامطلوب این رسانه از او و نخست وزیر این رژیم محدود سازد. علت این درخواست هم تنها به این خاطر بود که خانواده نتانیاهو از نحوه پوشش خبری پایگاه Walla از خودشان راضی نبودند. " وی ادامه داده است: سارا نتانیاهو دریکی از دیدارهایمان به من گفت، به فیلبر بگو چندان به شائول کمک نکند. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر