کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست/آدرس غلط ندهید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست/آدرس غلط ندهید

کسی در کشور با ورود تکنولوژی مخالف نیست/آدرس غلط ندهید

فارسخبرگزاری فارس |
مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت¬خیز جنوب درباره اظهارات رئیس جمهور درباره عدم توانمندی شرکت‌های داخلی در زمینه اکتشاف میادین نفتی گفت: هیچ کسی با تکنولوژی مخالف نیست و اتفاقا شرکت‌های داخلی در این حوزه توانمندی‌های خوبی دارند. اما حرف ما این است که هرچه لازم داریم به صورت انتخابی و گزینشی وارد کنیم.

علیرضا دانشی مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره اظهارات رئیس جمهور درباره اکتشاف میدان جدید نفتی با ذخیره ۵۳ میلیارد بشکه­ای گفت: این مباحث به حوزه مدیریت اکتشاف مرتبط است. طبق روال عادی، این مدیریت برای کشف ذخایر جدید تلاش می­کند. پس از کشف میدان جدید برآورد اولیه­ای انجام می­شود تا برطبق این برآورد نقشه راه توسعه مخزن مشخص شود. بنابراین با کشف یک چاه برآورد کلی کردن از حجم ذخایر آن، خیلی سخت است.

وی با اشاره به سیاست‌های اتخاذ شده در وزارت نفت افزود: سیاست­گذاری‌های دولت موجب رکود در وزارت نفت شده است. زنگنه ابتکار عملی برای فعال­سازی سایر ظرفیت­های این صنعت ندارد و همان روال سنتی یعنی تولید نفت خام را پیش گرفته که با تحریم­های آمریکا مشکلات زیادی برای کشور ایجاد کرد. در حال حاضر ما یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون گازسوزی داریم اما وزارت نفت نسبت به این قضیه بی‌تفاوت است.

دانشی خاطر نشان کرد: در حالی که ایران در شرایط تحریم با فروش نفت مشکل دارد، به نظرم برنامه توسعه مخازن و کشف چاه‌های جدید سیاست نادرستی است. وزارت نفت باید به فکر ارزش افزوده در این صنعت باشد ولی شخص آقای زنگنه نسبت به این موضوع توجهی ندارد. با این شرایط طبیعی است که مشکلی از نفت حل نمی­شود.

مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب افزود: نگاه آقای زنگنه در وزارت نفت، نگاه نادرستی است که نمی­تواند به برون­رفت از مشکلات تحریم کمکی کند. راه­کارهایی برای تبدیل نفت به ثروت از راه غیرمستقیم و فاصله گرفتن از خام­فروشی وجود دارد اما نمی­توانم آنها را رسانه­ای کنم. این صنعت نزدیک به هزار میلیارد دلار ارزش مالی دارد اما سوءمدیریت‌ها باعث شده امروز تا این حد مشکل داشته باشیم.

*دولت برای توسعه میادین دست به استقراض زده که به نوعی آینده‌فروشی است

وی درباره اظهارات رئیس جمهور درباره عدم توانمندی شرکت‌های نفتی داخلی در زمینه اکتشاف میادین نفتی گفت: من سالها در وزارت نفت بودم و به ضرس قاطع می­گویم هیچ کسی با تکنولوژی مخالف نیست و اتفاقا شرکت‌های داخلی در این حوزه توانمندی‌های خوبی دارند. اما حرف ما این است که هرچه لازم داریم به صورت انتخابی و گزینشی وارد کنیم. زمانی صنعت نفت ایران دومین شرکت اوپک بود. الان در بخش نفت افراد با تجربه‌­ای حضور دارند اما مدیریت ما در این صنعت ضعیف است.

دانشی همچنین تصریح کرد: آقای زنگنه در هشت سال قبلی وزارتش در وزارت نفت، ساختار آن را منهدم کرد و افراد غیرنفتی وارد صنعت نفت کشور شدند. الان هم باید پاسخ داده شود چرا وزارت نفت دچار بدهی وحشتناکی شده که رقم آن قابل بیان نیست. کسی هم نیست که این مساله را در مجلس، دولت یا قوه قضائیه بررسی کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

مدیر فنی سابق شرکت ملی مناطق نفت­خیز جنوب افزود: وزارت نفت حتی در زمان دفاع مقدس هم توان پاسخگویی به نیازها را داشت. در دوره سازندگی هم خوب عمل کرد اما از وقتی که زنگنه وارد وزارت نفت شد، همه چیز عقب افتاد زیرا تمام ساختارها را بهم ریخت و اختیارات را از مناطق عملیاتی گرفت.

وی در پایان گفت: تیم فعلی وزارت نفت اعتقادی به حمایت از نیروهای متخصص ایرانی ندارد. آقای زنگنه در شعار خلاف این حرف را می‌زند اما در عمل حمایتی از متخصصین ایرانی نمی­کند. الان هم این سوال مطرح است چرا در شرایط تحریم که امکان فروش نفت نیست، دولت در حال توسعه میادین نفتی است. این کار دولت روحانی و زنگنه، آینده ­فروشی است زیرا باید از طریق اوراق مشارکت، دست به استقراض بزنند و این کار را انجام دهند که مورد تایید ما نیست.

به گزارش فارس، دیروز حسن روحانی رئیس جمهور در اجتماع مردم یزد در حسینیه امیر چخماق از کشف یک میدان بزرگ نفتی خبر داد و گفت: «شرکت ملی نفت ایران و بخش اکتشاف شرکت نفت در ادامه تلاش‌های خود به ویژه از سال ۹۵ تا هفته گذشته توانستند یک میدان جدید نفتی بزرگ را کشف کنند و این یک هدیه کوچکی از دولت و وزارت نفت به ملت ایران است. ذخیره این میدان نفتی به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه نفت است و این میدان بزرگ نفتی از بستان تا امیدیه به طول ۲۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۸۰ متر عمق دارد. در ایامی که دشمنان فروش نفت کشورمان را تحریم کردند و ملت ایران را تحت فشار گذاشتند کارگران و مهندسین کشور ما توانستند این میدان بزرگ نفتی را کشف کنند. در این میدان بزرگ نفتی موضوع مهم ضریب بازیافت است اینکه از ۵۳ میلیارد بشکه نفت چه مقدار می‌توان استحصال کرد و به فروش رساند و در این زمینه با استفاده از دانش و تکنولوژی روز، یک درصد بازیافت بیشتر به معنای ۳۲ میلیارد دلار درآمد بیشتر برای کشور است. آنهایی که در دو سه سال اخیر مرتبا مطرح می‌کنند که شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی نباید وارد کشور شود، باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند لذا لازم است از فناوری‌های پیشرفته جهانی در هر کجایی که باشد، استفاده کنیم. اگر ضریب بازیافت از این میدان نفتی ۱۰ درصد باشد این به معنای ۳۲۰ هزار میلیارد درآمد است و چنانچه ضریب بیشتر باشد درآمد بیشتری نیز بدست می‌آوریم بنابراین بایستی با علم، دانش و تکنولوژی روز، رفاه و آسایش مردم را افزایش دهیم و با این روش راه و مسیر درست آینده را روشن سازیم».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر