استفاده ابزاری از FATF باید متضمن «موقعیت شناسی» باشد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
استفاده ابزاری از FATF باید متضمن «موقعیت شناسی» باشد

استفاده ابزاری از FATF باید متضمن «موقعیت شناسی» باشد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که استفاده ابزاری از FATF در حوزه سیاست خارجی باید متضمن "موقع شناسی" باشد، گفت: باید از این موقعیت در تنظیم مناسبات در دنیای خارجی جهت کاهش فشارها و مدیریت احتمالی بحران استفاده کرد.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی خود از روند بررسی FATF در کشور اظهار کرد: ‌ صرف‌نظر از موضع مخالفان و موافقان FATF و با توجه به این‌که دیدگاه آن‌ها کاملا روشن است، هر چه زمان می‌گذرد این مارپیچ یا نردبان بحران به مرحله تصاعد بیش‌تر نزدیک می‌شود، به عبارت دیگر تحولات یکی دو سال گذشته در روابط ایران و غرب به خصوص آمریکا و همچنین کشورهای منطقه نشان می‌دهد که ما به سمت وضعیت قرمز در حرکت هستیم و به طور کلی باید انتظار داشته باشیم در آینده شاهد فشارها و تنش‌های بیش‌تر باشیم.

وی با بیان این‌که تصمیم‌گیری در خلاء اتفاق نمی‌افتد و عموما تصمیم‌گیری درباره یک موضوع باید در ساختار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی داخلی و بین‌المللی حادث شود، گفت: وقتی روندها را بررسی می‌کنیم، این روندها به ما می‌گویند که روابط ایران و غرب و شرایط داخلی ایران روز به روز نردبان بحران را طی می‌کند یعنی به سمت بحران در حرکت است، ضمن این‌که یک تصمیم باید با توجه به شرایط سیاسی، ‌اقتصادی و اجتماعی داخلی و بین‌المللی گرفته شود.

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: ‌ اگر بخواهیم بدون در نظر داشتن آن روندهای بحران، تصمیمی را درباره FATF اتخاذ کنیم که منجر به تصاعد بیش‌تر و بحران شود کار اشتباهی خواهد بود. همچنین معتقدم جمهوری اسلامی ایران باید در چارچوب مکانیزم «آستانه بحران» یا مکانیزم «آستانه تحمل بحران» پیش برود و براساس ارزیابی‌هایی که دارد بداند تا چه موقع تحمل فشارها را دارد.

این استاد دانشگاه افزود: در واقع اگر زمانی مشخص شد که بیش از این آستانه تحمل، فشار به کشور وارد می‌شود، آن زمان از FATF به‌عنوان یک فرصت استفاده کند. منتهی سیاست خارجی یا دستگاه تصمیم‌گیری ما باید یک ملاحظه را مد نظر قرار دهد و آن استفاده ابزاری از FATF در حوزه سیاست خارجی است که باید متضمن «موقع شناسی» باشد، یعنی بدانیم چه زمانی از این موقعیت استفاده کنیم تا به گونه‌ای نباشد که زمانی که تحت فشار هستیم تمام راه‌ها بسته شده و بخواهیم FATF را بپذیریم در آن زمان این موقعیت خاصیت خودش را از دست می‌دهد و به ما تحمیل می‌شود.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

شفیعی ادامه داد: ‌ جدای از این‌که FATF خوب است یا بد، باید از این موقعیت در تنظیم مناسبات در دنیای خارجی جهت کاهش فشارها و مدیریت احتمالی بحران استفاده کرد.

وی در پاسخ به این‌ سوال که آیا آستانه تحمل فشار به پایان نرسیده و زمان آن نیست که از این موقعیت استفاده کنیم؟ گفت: زمانی وجود دارد که می‌گویید آستانه بحران FATF چقدر است؟ شاید به آخر رسیده باشیم حداقل باید پذیرش یا عدم پذیرش آن را تعیین تکلیف کنیم.

این نماینده سابق مجلس همچنین اظهار کرد: اگر دامنه موضوع را وسیع‌تر در نظر بگیریم و از روابط ایران و غرب صحبت ‌کنیم، FATF را می‌توان یکی از عوامل تاثیرگذار دانست. صرف نظر از این‌که تصمیم خردی را به نام FATF اتخاذ کنیم و این‌که چرا مزایا یا مضراتی دارد باید آن را در چارچوب یک بحران در نظر بگیریم و نگاه تصمیم گیرنده ما این طور نباشد که فقط خردنگر باشیم بلکه باید در چارچوب روابط کلان ما با غرب در نظر گرفته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا9 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری12 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران15 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین16 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا17 دقیقه قبل