جراحی کاهش وزن ریسک سرطان سینه را پایین می‌آورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سلامت
جراحی کاهش وزن ریسک سرطان سینه را پایین می‌آورد

جراحی کاهش وزن ریسک سرطان سینه را پایین می‌آورد

مهرخبرگزاری مهر |
محققان دریافتند زنان دارای پیشینه ژنتیکی سرطان سینه در مقایسه با زنان دارای وضعیت مشابه که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می گیرند ۲.۵ برابر بیشتر با بدخیمی سرطان سینه مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، احتمال بروز سرطان سینه در زنان به شدت چاق یا دارای شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵، ۱۸ درصد بود در حالیکه در زنان دارای شرایط مشابه که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند این ریسک ۷٫۴ درصد بود.

نتایج مطالعه همچنین نشان داد جراحی کاهش وزن موجب کاهش احتمال ابتلا به سرطان‌های مرتبط با چاقی تا ۲۰ درصد می‌شود.

محققان در این مطالعه، داده‌های مربوط به ۱,۶۷۰,۰۳۵ بیمار دارای شاخص توده بدنی ۳۵ یا بیشتر را بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ بررسی کردند. بروز سرطان در مورد بیش از ۱٫۴ میلیون بیماری که تحت جراحی کاهش وزن قرار نگرفته بودند (گروه کنترل) و حدود ۲۵۰ هزار بیماری که تحت جراحی کاهش وزن قرار گرفته بودند، بررسی شد.

در خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

«امانوئل لو منزو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد جراحی چاقی می‌تواند به شکل قابل توجهی از ابتلا به سرطان در بیماران دارای ریسک بالا در مقایسه با جمعیت عمومی پیشگیری نماید.»

وی در ادامه می‌افزاید: «این تاثیر در بیمارانی که از لحاظ ژنتیکی به شدت در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار داشتند، بسیار چشمگیر بود.»

محققان تاکید می‌کنند برای پی بردن به فاکتورهای احتمالی نیاز به مطالعات بیشتری است.

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا، بافت چربی بیشتر می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را از طریق افزایش میزان استروژن افزایش دهد. اضافه وزن و چاقی با افزایش ریسک ابتلا به ۱۳ نوع سرطان مرتبط هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
ایلناایلنا1 روز قبل
مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه کتاب «آنچه باید برای پیشگیری از معلولیتها بدانیم» در دو جلد با همکاری دفتر سلامت وتندرستی وزارت آموزش و پرورش تدوین شده است، گفت: سال گذشته یک میلیون ۵۷۳ هزار و ۶۶۷ دانش‌آموز پایه دهم و یازدهم تحت پوشش برنامه قرار گرفتند. به گزارش ایلنا، مینو رفیعی در تبیین و تشریح برنامه کشوری آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم متوسطه، گفت: گزاف بودن هزینه‌های معلولیت برای فرد و جامعه در کشورهای مختلف، توجه دولتمردان را به امر پیشگیری واداشته است. مدیرکل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه آگاه‌سازی عمومی از عوامل عمده ارتقاء سلامت به شمار می‌آید و نقش باسوادی در کاهش میزان بروز رفتارهای پرخطر (معلولیت‌زا) امری پذیرفته شده است، افزود: در واقع آگاه‌سازی اولین قدم در اثرگذاری مثبت بر رفتار و عملکرد جامعه در راستای ارتقاء کیفیت زندگی است و هر چقدر این آموزش فراگیر، جامع و به زبان ساده باشد، انتقال دانش و مهارت بیشتری صورت می‌گیرد. به گفته وی آموزش مستمر و افزایش آگاهی بهترین ضمانت تأمین سلامت مردم بوده و مناسب‌ترین راهکار برای پیشگیری از رخدادهای ناخوشایند است. رفیعی با بیان اینکه برنامه کشوری آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها از سال ۷۵ با هدف افزایش آگاهی جامعه درخصوص معلولیت‌های شایع و راه‌های پیشگیری از آنها شکل گرفت، ادامه داد: این برنامه تا به امروز با تمرکز بر آموزش افراد کم سواد (با تأکید بر زنان و افراد روستایی) و سایر گروه‌ها در جمعیت ۱۵ تا ۴۵ سال فعالانه در تمام استان‌های کشور فعال است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین10 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بهزاد ولی‌زاده، به مضرات و آسیب‌های مصرف مواد دخانی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مصرف مواد دخانی در کشور منجر به بروز بیماری هایی می‌شود که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه برای نظام سلامت دارد. وی با عنوان این مطلب که ۷۰ هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی مصرف دخانیات در کشور است، ادامه داد: هزینه‌ای که مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می‌کند، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است. ولی‌زاده با انتقاد از برخی تلاش‌ها برای تسهیل در مصرف مواد دخانی به خصوص قلیان در کشور، گفت: مسئولان اگر از قوانینی که در جهت کاهش مصرف مواد دخانی در کشور اتفاق است، مراقبت نکنند، در آینده‌ای نزدیک شاهد طغیان بیماری‌ها و سرطان‌های ناشی از مصرف مواد دخانی خواهیم بود. رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که همه کشورها به سمت اقداماتی در جهت کاهش مصرف مواد دخانی می‌روند، افزود: ما نباید قوانینی وضع کنیم که منجر به تسهیل مصرف مواد دخانی در کشور شود.
فارسفارس14 ساعت قبل
خسرو صادق نیت رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، با بیان اینکه این بیمارستان در حال حاضر با ۱۵۰۰ تخت درمانی به بیماران خدمت‌رسانی می‌کند اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته دو پروژه دیگر در بیمارستان در حال احداث است. وی عنوان کرد: یکی از این پروژه‌ها ساخت مرکز درمان بیماری سرطان است که با تکمیل آن هزار تخت بیمارستانی به تخت‌های این مرکز درمانی افزوده می‌شود. صادق‌نیت با بیان اینکه مرکز درمان سرطان امام خمینی (ره) دارای ۲۰۰ تخت درمانی بوده و حدود ۷۰ سال قدمت دارد، عنوان کرد: این تعداد تخت بیمارستان پاسخگوی نیازهای بیماران نیست. رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) افزود: به علت بودجه‌های کمی که به این حوزه اختصاص داده شده است روند پیشرفت ساخت این مراکز درمانی به کندی پیش می‌رود اما ما تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا با جذب کمک‌های خیرین این مراکز را تکمیل کنیم. وی در پاسخ به این پرسش که برای تکمیل ساخت بیمارستان سرطان چه مقدار بودجه نیاز است، گفت: برآورد می‌شود بیمارستان سرطان برای تکمیل شدن به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، پژوهشگران اخیرا دریافته‌اند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند با فضانوردانی که در فضا هستند، به بیماری‌های یکسانی مبتلا هستند. به عنوان مثال، فضانوردان چیزی را به نام «مه فضایی» (space fog) تجربه می‌کنند که شبیه به آنچه بیماران سرطانی «مغز شیمیایی» (chemo brain) می‌نامند است. اسکات در گفتگو با پایگاه گیزمودو گفت: فضانوردان و بیماران سرطانی در معرض آنچه آن را «ضربه چندگانه» (multiple hits) می‌نامند هستند. به عنوان مثال، فضانوردان به دلیل شرایط ریزگرانش نمی‌توانند در فضا بایستند و از آن طرف نیز انجام ورزش بیماران سرطانی را خسته می‌کند. گام بعدی پژوهشگران انجام آزمایش‌هایی بر روی تعدادی از بیماران سرطانی خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا2 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری5 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران8 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا10 دقیقه قبل