عوارض پرتوگیری‌های پزشکی غیرضرور به بهانه سالروز «کشف اشعه ایکس»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
عوارض پرتوگیری‌های پزشکی غیرضرور به بهانه سالروز «کشف اشعه ایکس»

عوارض پرتوگیری‌های پزشکی غیرضرور به بهانه سالروز «کشف اشعه ایکس»

ایسناخبرگزاری ایسنا |
در نوامبر سال ۱۸۹۵، فیزیکدان آلمانی پرتوهای ایکس را بر حسب تصادف کشف کرد. از آنجایی که نام این کشف خود را نمی‌دانست آن را X خطاب کرد و پس از آن با ماهیت اشعه X شناخته شد. پس از مدتی نیز دانشمندان متوجه شدند این اشعه از امواج الکترومغناطیس است.

مهندس علی گورانی - مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان اینکه ماهیت اشعه ایکس ماهیتا شبیه نور و فرابنفش است، گفت: تنها تفاوت آن با سایر اشعه‌ها، میزان متفاوت انرژی و فرکانس آن است. اشعه ایکس دارای فرکانس کم با طول موج کوتاه و انرژی بیشتر است.

وی با اشاره به طول موج کوتاه اشعه X اظهار کرد: به همین علت است که به راحتی به مواد و اجسام مختلف نفوذ می‌کند. حتی هنگام تابش به بدن انسان نیز به راحتی از کنار بافت‌ها و یا حتی از خود بافت‌ها عبور می‌کند. همین ماهیت اشعه X که باعث نفوذ آن به اجسام و اشیاع می‌شود، سبب شده تا برای تعمیر اجسامی که به راحتی توان دسترسی به اجزای داخلی آن را نداریم از این اشعه استفاده کنیم.

گورانی در خصوص استفاده از اشعه X در پزشکی، گفت: همانطور که گفته شد، اشعه ‌X در مواردی که به اجزای داخلی یک جسم دسترسی نداریم، استفاده می‌شود. در پزشکی نیز به عنوان مثال هنگامی که می‌خواهند متوجه شکستگی یک استخوان داخلی شوند با تاباندن اشعه ایکس به بدن بخشی از اشعه در استخوان‌ها که بافت‌های سفت‌تر بدن هستند، جذب می‌شود و در فیلم رادیولوژی این قسمت‌ها سفید می‌ماند؛ اما اگر قسمتی دارای شکستگی باشد اشعه از آن عبود کرده و پزشک متوجه شکستگی استخوان در آن ناحیه می‌شود. البته، ‌ این توضیحات ساده‌ترین کارهایی را نشان می‌دهد که می‌توان با اشعه X انجام داد.

وی با بیان اینکه اشعه X در اطراف اتم درست می‌شود، تصریح کرد: اما اگر قرار باشد با تحریک هسته اتم، اشعه X تشکیل شود، اشعه دیگری با نام گاما تشکیل می‌شود که بسیار پر قدرت‌تر از اشعه X است و از آن در تمامی مصارف مانند چگالی‌سنجی، مقاومت‌ سنجی و … استفاده می‌شود.

مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ضمن آنکه پرتوگیری انسان را به دو دسته پرتوگیری طبیعی و مصنوعی تقسیم‌بندی کرد، افزود: پرتوگیری مصنوعی که عمدتا از طریق فرآیندهای پزشکی صورت می‌گیرد، بیش‌از ۸۵درصد پرتوگیری‌های انسان را تشکیل می‌دهد و مابقی آن پرتوگیری‌های طبیعی است. عمده‌ آسیبی که می‌تواند متوجه انسان باشد، پرتوگیری‌های غیر ضروری پزشکی است. البته نمی‌توان از نقش اشعه X در شناسایی بیماری‌ها و خدمات آن به علم پزشکی و انسان‌ها غافل بود.

وی با تاکید بر اینکه علت آسیب دیدن از پرتوگیری‌های پزشکی ناشی‌ از پرتوگیری‌های غیرضروری است، تاکید کرد: بخش عمده ایجاد مشکل در همین بخش است که خود عوامل متعددی را در بر می‌گیرد. تجهیزات پرتوپزشکی قدیمی، عدم رسیدگی و سرویس شدن این دستگاه‌ها در موعد مقرر، کم‌دقتی پرسنل بخش‌های پرتوپزشکی و رادیولوژی، عدم ساخت مناسب ساختمان‌های پرتودرمانی و اشعه درمانی، تاباندن اشعه به بخش‌های بیشتری از بدن و … همگی از عوامل آسیب‌زا در این حوزه است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

گورانی در تشریح تاباندن اشعه به قسمت‌های بیشتری از بدن، ‌ گفت: فرض کنید قرار است قسمت کوچکی از پا مانند مچ پا تحت تابش اشعه X قرار گیرد اما، قسمت بیشتری تحت تابش قرار می‌گیرد. یا فرض کنید به کودکی اشعه X تابیده شود که چون ممکن است تکان بخورد مادرش باید او را نگه دارد و اینگونه به طور ناخواسته ممکن است مادر نیز تحت تابش قرار گیرد که چون علت موجه پزشکی نداشته، به ضرر او خواهد بود.

وی با انتقاد از بی‌توجهی به محافظت شخصی با وسایل پوششی مناسب برای سایر اعضای بدن که قرار نیست اشعه به آن تابیده شود، گفت: گاهی آنقدر به این موضوع بی‌توجهی می‌شود که مردم نیز نسبت به آن آگاه نیستند. به عنوان مثال هنگامی که می‌خواهیم عکس رادیولوژی از دندان داشته باشیم باید غده تیروئید در گردن با پوشش مناسب سربی پوشیده شود تا جلوی تابش اشعه به آن گرفته شود.

گورانی در خصوص آسیب‌های احتمالی ناشی از پرتوگیری‌های غیرضروری، ‌ اضافه کرد: تمامی آسیب‌ها در دسته غیرقطعی‌ها قرار می‌گیرد؛ چراکه اگر قرار باشد اشعه اثرات مضر و قطعی بر بدن بگذارد باید با دوز بالا به بدن تابانده شود؛ این درحالیست که برای مصارف پزشکی اینگونه نیست و همواره از دوزهای پایین آن استفاده می‌شود. هنگام تابش پرتو به بدن انسان سه اتفاق می‌افتد؛ یا پس از تابش به بدن سلول‌ها ترمیم می‌شوند، یا منجر به مرگ سلول می‌شود و یا سلول را از حالت عادی خارج می‌کند که این حالت می‌تواند خطرناک و آسیب زننده باشد.

وی در پایان با بیان اینکه مواجهه کمتر با اشعه، ‌ ضریب آسیب‌ را کاهش می‌دهد، ‌ تاکید کرد: طبق استانداردهای موجود، در طول یک سال، حد مجاز پرتوگیری اعم از پرتوگیری طبیعی، ‌ شغلی و پزشکی نباید بیشتر از ۲٫۶ میلی‌سیورت باشد. از این رو افزایش آگاهی مردم و دقت عمل‌شان در کاهش میزان پرتوگیری در طول سال بسیار موثر خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

علت کمبود انسولین دولتی در کشور چیست؟

مهرمهر1 روز قبل
دکتر جهانپور درباره علت کمبود انسولین دولتی گفت: به علت سود کم در انسولین قلمی بسیاری از داروخانه‌ها آن را نمی‌فروشند. یک سری داروخانه‌ها مشخص شده‌اند که همه می‌توانند از آن‌ها بگیرند.
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشدانشمندان می‌گویند بعضی از مواد شوینده خانگی، ضد عفونی‌کننده‌ها و حشره کش‌ها از جمله عواملی است که می‌تواند به شکل گیری سرطان تهاجمی سینه در زنان منجر شود. اخبار اجتماعی- یافته‌های پژوهشگران نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در برخی مواد شوینده خانگی، ضد عفونی کننده‌ها و حشره کش‌ها خطر شکل گیری سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد. نکته مهم این است که سرطان سینه‌ای که بدین علت ایجاد می‌شود، بدخیم بوده و درمان آن نیز مشکل است. پژوهشگران انگلیسی می‌گویند این نوع مواد شیمیایی عامل شکل گیری ۱۰ تا ۲۰ درصد از کل موارد سرطان سینه در این کشور محسوب می‌شود. البته برای درمان موثرتر این نوع سرطان سینه هنوز باید روش‌های درمانی موثرتری ابداع شود.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ در مراسم رونمایی از این کتاب که در وزارت بهداشت برگزار شد، آقای دکتر کریم همتی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های حقوق سلامت تأکید کرد: این پژوهش‌ها باید بر مشکلات مبتلابه و موجود نظام سلامت تمرکز کند و جنبه عملیاتی داشته باشد. وی کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» را مصداق مناسبی از چنین پژوهش‌هایی عنوان کرد که نمونه آن از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری در کشور تاکنون، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کمتر انجام‌گرفته است. در ادامه این مراسم آقای دکتر محسن نجفی‌خواه رییس مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت وزارت بهداشت، با بیان تاریخچه‌ای از قانون‌گذاری در خصوص وظایف و اختیارات وزارت بهداشت گفت: شناسایی وظایف و اختیارات معتبر و لازم‌الاجرای وزارت بهداشت از میان حجم انبوه قوانین مرتبط با نظام سلامت و درج آن‌ها در این کتاب، پس از گردآوری و تنقیح مورد به مورد احکام قانونی مرتبط با نظام سلامت انجام گرفته است. گفتنی است، کتاب «مجموعه قوانین تنقیحی وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» در ۵۰۰ نسخه توسط «مرکز ملی تحقیقات حقوق سلامت» تدوین و منتشر شده است. در این مجموعه، احکام قانونی لازم‌الاجرا در رابطه با وظایف و اختیارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای تاریخ قانون‌گذاری (۱۲۸۵) تا مهر ۱۳۹۸ گردآوری‌شده است.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
تشخیص به موقع علائم اولیه اختلالات روان و مشاوره با پزشک، به بهبود حال بیمار و کیفیت زندگی او و حتی در مواردی به حفظ جان فرد مبتلا کمک می‌کند. از جمله علائم بیماری‌های روان که باید مورد توجه قرار گیرند، می‌توان به مواردی که در این اینفوگرافی آمده است، اشاره کرد. گرافیک: پدرام آقایی منبع داده‌ها: سایت اینترنتی firstpost

نظرها

اخبار بیشتر