مصائب نوظهور برای اروپا؛ تشدید اختلافات داخلی و تلاش برای رهایی از وابستگی به آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. بین‌المللی

مصائب نوظهور برای اروپا؛ تشدید اختلافات داخلی و تلاش برای رهایی از وابستگی به آمریکا

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- بزرگداشت سی‎اُمین سالگرد فروریختن دیوار برلین در حالی برگزار شد که اختلاف میان کشورهای اروپایی و اختلاف با آمریکا بیش از هر زمان دیگری به چشم می‎خورد. تاریخ انتشار: 06:00 - 20 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۶۰۴۵

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ بزرگداشت سی‎امین سالگرد فروریختن دیوار «برلین»، نماد فروپاشی تفرقه و آغاز اتحاد در حالی برگزار شد که اختلافات بین المللی به ویژه در میان قدرت‌های دوران جنگ سرد به شکل فزاینده‌ای آشکار شده و اروپا بیش از هر زمان دیگری با اختلافات داخلی از یک سو و اختلاف با آمریکا از سوی دیگر مواجه است.

مراسم یادبود سی‎امین سالگرد فروریختن دیوار برلین در آلمان، از وجود تفرقه و اختلاف در اتحاد غربی که منجر به این دستاورد مهم پایان جنگ سرد نیم سده‌ای شده بود، حکایت دارد.

مصائب نوظهور برای اروپا؛ تشدید اختلافات داخلی و تلاش برای رهایی از وابستگی به آمریکا - 3

گذشته از میراث بیگانه پنداری شهروندان آلمان شرقی و اطلاق عنوان شهروند درجه ۲ به آنان در عرصه داخلی آلمان، اروپا با مصائب نوظهوری مواجه است که در عرصه‌های مختلف قابل مشاهده هستند. تنها ۲ روز مانده به این روز تاریخی، «امانوئل مکرون»، رئیس جمهور فرانسه نخستین بمب را با اعلام خبر «مرگ مغزی» ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) و هشدار به اروپا برای «بیداری» منفجر کرد. موضع گیری «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، مبنی بر غیر ضروری بودن چنین قضاوت‌هایی و واکنش دبیر کل ناتو و سران کشور‌های عضو، اختلافات فزاینده میان متحدین سنتی را آشکار کرد.بیشتر بخوانید:دچار شدن ناتو به مرگ مغزی

شاید بتوان به طور خلاصه اجرا نشدن سنت دیرینه حضور سران قدرت‌های جنگ سرد در مراسم امسال را ناشی از سیاست «اول آمریکا» «دونالد ترامپ»، بحران «برگزیت» انگلیس و تجدید حیات روسیه دانست که فشار مضاعفی را بر روابط بین المللی وارد کرده، اما با تقسیم بحران‌های مبتلابه اروپا به دو دسته داخلی و خارجی، درک شرایط قاره سبز به ویژه در چند سال اخیر تسهیل می‌شود.

۱) داخلی

- خیزش راستگرایی در اروپا: با ظهور جریان‌های افراطی در کشور‌های اروپایی به ویژه پس از بروز موج مهاجرت به این قاره، احزاب راستگرا توانسته‎اند موقعیت خود را در عرصه سیاسی بازتعریف و جایگاه خود را تقویت کنند. ابتلای برخی از کشور‌های اروپایی به ویژه در اروپای شرقی به دولت‌های دست راستی حتی موضوع وحدت در این قاره و انسجام بلوک سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا را با دامن زدن به مباحث ملی گرایی به شدت تهدید کرده است.

- برگزیت: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که به بحرانی سیاسی برای این کشور مبدل شده و تاکنون ۲ دولت را قربانی کرده، به موج استقلال طلبی اسکاتلند، کاتالونیا و … جانی تازه بخشیده و از سوی دیگر احتمال خروج سایر ۲۷ عضو اتحادیه را محتمل کرده است.

مصائب نوظهور برای اروپا؛ تشدید اختلافات داخلی و تلاش برای رهایی از وابستگی به آمریکا - 10

- اختلافات داخلی میان اعضا: در این مورد می‌توان به تلاش‌های پشت پرده فرانسه و انگلیس برای تضعیف موقعیت آلمان در نهاد‌های بین المللی اشاره داشت.

۲) خارجی

- تلاش اروپا برای رهایی از قید وابستگی به آمریکا: سران کشور‌های اروپایی به ویژه فرانسه و آلمان در سال‌های اخیر به شدت بر رها شدن از قید وابستگی به آمریکا تاکید کرده‎اند. به نظر می‌رسد اظهارات مکرون مبنی بر مرگ مغزی ناتو با وجود موضع گیری‌های نه چندان جدی مخالف سران اروپایی با این عبارت، نشان دهنده تمایل جمعی کشور‌های اروپایی برای رها شدن از این پیمان نظامی است.بیشتر بخوانید: اجلاس گروه ۷؛ صحنه اختلافات آمریکا و اروپا

انتقاد ترامپ از کشور‌های اروپایی در زمینه تامین هزینه‌های ناتو و اختلاف نظر آمریکا و اروپا در زمینه‌های دیگر که در موضوع توافق هسته‌ای ایران به اوج رسید، نشان می‌دهد اتحاد سنتی میان اروپا و آمریکا به واپسین نفس‌های خود رسیده است. در کنار این موضوع، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شکل گیری پیمان امنیت دسته جمعی جدیدی را ضروری می‌کند. از این رو ارتش اروپایی را باید دیگر نه به عنوان ایده‌ای دیرپا بر روی کاغذ بلکه گزینه‌ای جایگزین ناتو دانست.

- تعامل تبخترآمیز ترامپ با اروپا

- بی اعتماد شدن اروپا به آمریکا به ویژه در دوران ریاست جمهوری ترامپ به دلیل عدم پایبندی دولت وی به تعهدات و پیمان‌های بین المللی.

مصائب نوظهور برای اروپا؛ تشدید اختلافات داخلی و تلاش برای رهایی از وابستگی به آمریکا - 17

آنگلا مرکل نیز با اشاره به افزایش اختلافات شرق و غرب، گرایش‌های ناسیونالیستی و سیاست‌های حمایتی در سراسر جهان را سبب تقویت چشم انداز ملی و تشدید اختلافات دانسته است.

در ۹ نوامبر ۱۹۸۹ مرزبانان آلمان شرقی به دلیل ازدحام جمعیت دروازه‌ها را به سوی آلمان غربی گشوده و برای نخستین بار پس از ساخت این دیوار اجازه رفت آمد آزادانه را دادند.

این رویداد سبب اتحاد آلمان در سال ۱۹۹۰ شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت دفاع ترکیه امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای زمینی ترکیه و روسیه در چارچوب توافق سوچی، چهارمین گشت‌زنی مشترک خود در شرق رود فرات را به پایان رساندند. براساس اعلام این خبرگزاری، این مرحله از گشت‌زنی مشترک نیروهای ترکیه و روسیه با همراهی پهپادها و در منطقه الدرباسیه واقع در شرق رود فرات صورت گرفته است. گفتنی است، پیش از این هشتم نوامبر جاری سومین مرحله گشت‌زنی مشترک نیروهای زمینی ترکیه و روسیه میان قامیشلی و دریک در شمال سوریه انجام شد. همچنین نخستین دور گشت‌زنی هماهنگ و مستقل نیروهای مسلح ترکیه و روسیه اول نوامبر و دومین مرحله آن پنجم نوامبر در منطقه میان شرق راس العین و غرب قامشلی و انجام شده بود.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
پایگاه خبری فوتبالی- رقابت‌های انتخابی مرحله مقدماتی مسابقات فوتبال جوانان آسیا در ۱۰ گروه به پایان رسید و وضعیت صعود ۱۴ تیم به دور نهایی بازی‌ها مشخص شد. به گزارش فوتبالی و به نقل از تسنیم، طبق قوانین مسابقات ۱۱ تیم سرگروه به صورت مستقیم راهی مرحله نهایی مسابقات جوانان قهرمانی آسیا خواهند شد که با توجه به عدم برگزاری بازی‌های گروه نخست به دلیل شرایط امنیتی کشور عراق وضعیت صدرنشینی ۱۰ گروه مشخص شده است. در گروه نهم بازی‌ها کره جنوبی با ۹ امتیاز صدرنشین شد، در گروه دهم ژاپن با ۷ امتیاز صعود کرد و در گروه یازدهم اندونزی با ۷ امتیاز صدرنشین شد. براین اساس ۱۴ تیم جوانان ایران، عربستان، بحرین، قطر، کره جنوبی، ژاپن، تاجیکستان، مالزی، اندونزی، استرالیا به عنوان تیم‌های صدرنشین، ازبکستان، میزبان رقابت‌ها و تیم‌های لائوس، ویتنام و یمن به عنوان سه تیم دوم برتر جواز حضور در دور نهایی مسابقات قهرمانی جوانان آسیا را کسب کردند. مرحله نهایی مسابقات فوتبال قهرمانی جوانان آسیا با حضور ۱۶ تیم برتر زیر ۱۹ سال آسیا از ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر سال ۹۹) در ازبکستان آغاز می‌شود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه تائید کرد که ایران در سایت هسته‌ای فردو در حال غنی سازی اورانیوم است. تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهس تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفته است. در حال تکمیل …
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ماتئوس موراویه تسکی» نخست وزیر لهستان در واکنش به اظهارات رئیس جمهور فرانسه در خصوص مرگ مغزی ناتو گفت: در خصوص صلح و آزادی ناتو مهمترین ائتلاف موجود در جهان است. وی در ادامه گفت: ماکرون هنوز نفس‌های روسیه را روی گردن خود حس نکرده تا اهمیت ناتو را بداند. امیدوارم همچنان بتوانیم روی فرانسه و عمل به تعهدات از سوی پاریس حساب کنیم. ماکرون در هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به دلیل اقدامات آمریکا ناتو دچار مرگ مغزی شده است. این سخنان ماکرون با واکنش‌های منفی زیادی از سوی کشورهای مختلف از جمله آلمان مواجه شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
سفیر بولیوی در تهران، با اشاره به تحولات اخیر در کشورش که منجر به استعفای رئیس‌جمهور این کشور آمریکای لاتین شد، اعلام کرد: کودتای رخ‌داده در بولیوی رنگ فاشیستی دارد و جان رئیس‌جمهور «اوو مورالس» در خطر است. او گفت: در مواردی، اشخاص بیگانه حرکات اعتراض آمیزی در بولیوی را رهبری می‌کنند مانند آنچه که در تحولات ونزوئلا شاهد آن بودیم. روز گذشته اقدامات خشونت‌آمیز در بولیوی شدت گرفت و آقای رئیس جمهور و معاون او به خاطر احترام به امنیت بولیوی و مردم تصمیم گرفتند که استعفا بدهند. سفیر بولیوی با اشاره به کینه‌ای که آمریکایی‌ها از مولارس دارند در بخش پایانی صبحت‌های خود تاکید کرد: کودتا در بولیوی به پایان نرسیده است، جان رئیس جمهور مورالس در خطر است و یکی از اهداف کودتاچیان پایان دادن به جان رئیس جمهور است. ما از ملت‌های دنیا می‌خواهیم که به فراخوان بین المللی برای حمایت از رئیس جمهور و حفظ جان او بپیوندند و از این فراخوان حمایت کنند.

نظرها

اخبار بیشتر