حمله به پریناز ایزدیار، ساره بیات، مهدوی کیا، آناهیتا همتی، سمانه پاکدل و …/ فکر می‌کنند اگر حرف نزنند عقب می‌افتند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
حمله به پریناز ایزدیار، ساره بیات، مهدوی کیا، آناهیتا همتی، سمانه پاکدل و …/ فکر می‌کنند اگر حرف نزنند عقب می‌افتند

حمله به پریناز ایزدیار، ساره بیات، مهدوی کیا، آناهیتا همتی، سمانه پاکدل و …/ فکر می‌کنند اگر حرف نزنند عقب می‌افتند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
رسالت نوشت:لابد شما هم دیده و شنیده اید که برخی از سلبریتی‌های همه چیز دان در حوزه‌های مختلف اظهار نظر کرده و خود را صاحب سخن می‌دانند و این اتفاق بعد از گسترش شبکه های اجتماعی شکل حادتری به خود گرفته است.

بی تردید فضای مجازی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی همه ما شده است، صبح با باز کردن چشم‌ها و قبل از جدا شدن از رختخواب اینترنت خود را روشن می‌کنیم و پس از جستجوی شبکه‌های مجازی به سراغ کارهای روزمره می‌رویم. در طی روز هم از هر فرصتی که پیش بیاید برای سر زدن به دنیای مجازی استفاده می‌کنیم. در این فضا خیلی‌ها فقط دنبال کننده اخبار و ماجراها هستند و شاید در نهایت خبر و یا مطلبی را بازنشر دهند. اما عده‌ای هم هستند که برای خود صفحاتی را در فضاهای مجازی ایجاد می‌کنند تا از این طریق حرف خود را به گوش دیگران برسانند. سهم ما آدم‌های معمولی در این فضا می‌تواند یک صفحه در اینستاگرام، یک اکانت در توئیتر و یا یک کانال در تلگرام باشد با تعداد فالوورهای نه چندان زیاد. صفحه هایی که در آنها از روزمرگی‌ها و دغدغه هایمان می‌نویسیم و آن را با جامعه کوچکی از دوستانمان شریک می‌شویم.

اما عده‌ای هم هستند که صفحه هایشان بالای چندین هزار و یا حتی چند میلیون دنبال کننده دارد و حسابی در دنیای مجازی برای خود برو و بیایی دارند. افرادی که در زمینه‌های هنری، ورزشی، رسانه، علم، سیاست، مدل و … شهرت و معروفیتی دارند و از این جهت صفحات اجتماعی شان پر رونق هست و افراد زیادی آنان را دنبال می‌کنند. طبیعتا یکی از فواید این فضاها امکان ارتباط متقابلی است که بین این چهره‌ها و مردم فراهم شده است. آنان می‌توانند مردم را در جریان برنامه‌های خود قرار دهند و یا برش هایی از زندگی شخصی خود را برای علاقه مندان شان به نمایش بگذارند. انتقاد‌ها را بشنوند و در مواردی که لازم باشد پاسخگو باشند. اما گاهی تعداد زیاد دنبال کننده‌ها این توهم را برای این چهره‌ها یا به اصطلاح سلبریتی‌ها به وجود می‌آورد که باید در هر موضوعی ورود کنند و درباره آن نظر دهند چرا که خیال می‌کنند دنبال کننده‌های آنان منتظر شنیدن نظراتشان هستند و اگر این کار را نکنند طرفدارانشان از دست‌شان ناراحت می‌شوند، البته گاهی هم مطالبه طرفداران آنان را به سمت اظهار نظر سوق می‌دهد. اما سؤال این است که آیا یک فرد سواد و آگاهی لازم برای ورود به هر موضوعی را دارد؟ به عنوان مثال یک هنرپیشه و یا یک ورزشکار چه میزان در مورد مسائل سیاسی و یا اجتماعی و یا دینی صاحب رأی است و چه میزان به این موضوعات اشراف و آگاهی دارد و چه میزان در این موضوعات مطالعه داشته است که به راحتی به خود اجازه می‌دهد به این مسائل ورود پیدا کند؟ و یا برعکس آیا یک سیاستمدار می‌تواند در مورد هنر و یا ورزش اظهار نظر کند؟

آنچه که امروزه در کشور ما از آن به عنوان سلبریتی نام برده می‌شود بیشتر در مورد هنرپیشه‌ها و هنرمندان و ورزشکاران مطرح است. نمونه‌های ورود به حوزه‌های نامرتبط با صلاحیت و آگاهی این افراد فراوان است و برخی از آنها به سبب جنجال آفرینی شان بیشتر در اذهان مانده است. به عنوان مثال می‌توان به اظهارات خانم پریناز ایزدیار بازیگر سینما که گفته بود از نظر من سگ نجس نیست چون در حوادث طبیعی کاربرد زیادی در نجات جان انسان‌ها دارد و یا ساره بیات دیگر بازیگر که معتقد بود شوهر خواهر محرم است چون دستهایش شبیه پدرم است و یا خانم صبا کمالی بازیگر نه چندان مطرحی که همین چند وقت پیش به بهانه گفت و گوی صمیمی با امام حسین (ع) صحبت هایی را مطرح کرد که از سوی کاربران فضای مجازی به توهین به اعتقادات مذهبی متهم شد و یا اظهار نظر لیلا حاتمی در مورد حجاب با استناد به سخنی از یک نویسنده اشاره کرد که همه‌ی این موارد نشان دهنده‌ی این است که ورود بسیاری از این سلبریتی‌ها به مسائل مرتبط با دین از روی احساسات و نه آگاهی و شناخت نسبت به مسائل فقهی است. خیلی از این سلبریتی‌ها ورود به مسائل امنیتی و سیاسی هم می‌کنند و اظهار نظرهای ناپخته و ناشیانه‌ای از خود بروز می‌دهند. به عنوان مثال پست اینستاگرامی حمید فرخ نژاد که درآن آرزو می‌کند کاش کشورش کسی مثل حاکم دبی را می‌داشت و یا آناهیتا همتی بازیگر تلویزیونی که درباره‌ی اعدام یکی از اعضای حزب تروریستی کومله که با هشتک نه به اعدام و نه به خشونت و نه به کشتار اظهار نظر می‌کند و یا خانم مهناز افشار که با استناد به توئیت یک اکانت فیک در خصوص غیرت ایرانی‌ها و وطن پرستی شان اظهار نظر می‌کند و در سطح اذهان عمومی حساسیت ایجاد می‌کند. و یا ویدئویی که اخیرا از یک بازیگر درجه چندم به نام سمانه پاکدل که برای فعالین سیاسی و مدنی ابراز نگرانی می‌کند و با یک لفظ اشتباه موجبات تمسخر خودش را در بین کاربران فضای مجازی فراهم می‌کند و یا اظهارات جنجالی مهدی مهدوی کیا فوتبالیست سال‌های دور که پرداختن به اتفاقات لبنان و سوریه و عراق را بی معنی می‌داند و به جای آن خواستار رسیدگی به زیر ساخت‌های ورزشی و مقابله با فقر و اعتیاد و …. همه نمونه هایی از این ورود باری به هر جهت سلبریتی‌ها به موضوعات سیاسی و امنیت ملی است که در حوزه تخصص آنها نمی‌گنجد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

یک کارشناس اجتماعی سلبریتی‌ها را گروه هایی از افراد جامعه می‌داند که به دلیل نوع شغل و فعالیت شان مخاطبین زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند. وی معتقد است ورزشکاران، هنرمندان و یا هنرپیشه‌ها، خواننده‌ها و کارگردانان بیش از دیگران در این طیف قرار می‌گیرند. وی در خصوص اظهار نظرهایی که گاها از جانب این افراد شنیده می‌شود می‌گوید: «ویژگی این افراد این گونه است که گاهی مواقع فکر می‌کنند اگر اظهار نظر نکنند عقب می‌افتند یعنی طرفدارانشان را از دست می‌دهند یا به اشتباه فکر می‌کنند طرفدارانشان منتظر شنیدن دیدگاه هایشان درهمه حوزه‌ها هستند. طبیعتا درچنین شرایطی برای اینکه از گردونه دیده شدن عقب نمانند راجع به هرموضوعی اظهار نظر می‌کنند درحالی که همه موضوعات درحیطه تخصصی شان نیست و گاهی مواقع هم می‌بینیم که دیدگاه هایشان مورد توجه قرار می‌گیرد و به قول خودشان فالوورهایشان لایک شان می‌کنند، بازنشر می‌دهند وحتی گاهی مواقع دیدگاه هایشان مورد توجه رسانه‌های داخلی وخارجی هم قرار می‌گیرد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نمایشی متفاوت

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پس از ۵۰ سال از تاسیس تئاتر شهر فرسودگی تجهیزات این مجموعه در طی سالها پاسخگوی نیاز امروز کارگردانان هنری تئاتر نیست. شرکتی دانش بنیان از دانشجویان دانشگاه شریف ما را به یک تور پشت صحنه برد.

فیلم | خاطره همایون شجریان از موتورسواری با علیرضا قربانی

همشهریهمشهری2 روز قبل

پویش سلام بر محمد

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

فیلم | اجرای زنده همایون شجریان و علیرضا قربانی از آلبوم مشترک‌شان

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

دستاوردهای جدید در حوزه پوست و مو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
اتفاقاتی که شاید برای افراد دیگر شبیه یک جک باشد اما واقعیت این است که این حوادث رخ می‌دهد. ماجراهایی که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند، من ارتباطم را با آن فضا قطع نکرده‌ام، البته این را هم باید بگویم که این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. مجری برنامه «ماه عسل» در بخش دیگر از صحبتهایش در رابطه با تعداد کم دوستانش گفت: اینکه من دوستان کمی دارم اصلا به این دلیل نیست که من آدم محتاطی هستم. وی در ادامه صحبتهایش گفت: امسال در ماه عسل اتفاقات بی نظیری دیدیم همانند آن کاریکاتور اوباما که به ماه عسل آمده بود و یا سال پیش که طرح آمدن اسکولاری به برنامه را کشیده بودم. من پایین رفتم و آن مادر و دختر به من گفتند شما با آبروی من بازی کرده‌اید، برادر شما به خواستگاری دختر من آمده، پولی از ما گرفته و رفته است.

نظرها

اخبار بیشتر