چرا خودشیفتگی در حال افزایش است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. اجتماعی

چرا خودشیفتگی در حال افزایش است؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
مطالعات جدید نشان می‌دهند تا چه اندازه نظام اجتماعی حاکم دنیای امروز در ازدیاد خودشیفتگی نقش بازی می‌کند.

آفتاب‌‌نیوز :

عبدالرحمن نجل‌رحیم، مغزپژوه، در یادداشتی نوشت: «خودشیفتگی (نارسیسم)، سه وجه مشخصه مهم دارد که عبارت‌اند از اهمیت قائل‌شدن افراطی برای خود، نیاز بی‌حد به احترام و تحسین از سوی دیگران و ناتوانی در فهم احساسی دیگران. بنابراین یک خودشیفته به طور متناقض (پارادوکسیکال)، احساس فرودستی و ناامنی در درون و احساس فرادستی، غرور و نخوت در بیرون از خود دارد. خودشیفته، دارای خودی متورم، اما وحشت‌زده، شرمگین و آسیب‌پذیر است. رفتار بیرونی‌اش برای جبران این ناامنی درونی و رسیدن به قدرت و افتخار از نگاه دیگران است. در عین حال، احساس درونی دیگران برای او اهمیتی ندارد. بنابراین دستکاری و دگرگون نشان‌دادن واقعیت و حقیقت ابزار دست قدرتمندان خودشیفته است. بررسی مغز خودشیفتگان بیمار نشان می‌دهد بخش‌های کنترل‌کننده عواطف و احساس در مغزشان دچار تغییراتی معنادار است. از نتایج بررسی‌ها در مغزپژوهی اجتماعی امروز چنین پیداست که خودشیفتگی در انسان‌ها دارای درجات مختلفی است و در طیفی گسترده به اشکال مختلف امکان بروز پیدا می‌کند. شرایط ویژه رشد مغز انسان در محیط اجتماعی، نقشی اساسی در تشدید یا تضعیف درجات خودشیفتگی دارد. امروزه فردی که درجه خودشیفتگی او فراتر از هنجار و عرف جامعه باشد، از طریق تشخیص‌های بالینی و پزشکی، انگ خودشیفتگی مرضی یا بدخیم به او زده می‌شود.

چرا خودشیفتگی در حال افزایش است؟ - 3

متأسفانه تقلیل تشخیص خودشیفتگی به امری شخصی، اهمیت عوامل اجتماعی را کم‌رنگ می‌کند. با رشد مغزپژوهی اجتماعی، سرزنش فرد در امر خودشیفتگی به‌تدریج جای خود را به اهمیت عوامل پرورشی و تربیتی اجتماعی در دنیای امروز می‌دهد؛ به‌ویژه که مطالعات جدید نشان می‌دهند تا چه اندازه نظام اجتماعی حاکم دنیای امروز در ازدیاد خودشیفتگی نقش بازی می‌کند. پژوهشی بسیار مهم در دانشگاه برلین آلمان از سوی الین واتر و همکاران (پلاس وان، ۲۰۱۸) انجام شده است که تأثیر ساختار اجتماعی‌-فرهنگی را در بروز خودشیفتگی نشان می‌دهد. این پژوهش مقایسه‌ بین افرادی است که در آلمان غربی و شرقی قبل از برداشتن دیوار برلین در نوامبر سال ۱۹۸۹، بیش از چهار دهه (از سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۸۹) تحت دو سیستم متفاوت اجتماعی، سرمایه‌داری در بخش غربی و سوسیالیستی در بخش شرقی آن بزرگ شده بودند. این پژوهش جالب و در نوع خود بی‌نظیر نشان می‌دهد افرادی که در سنین رشد اولیه شخصیتی خود در خانواده و جامعه‌ای زندگی می‌کردند که به روش سرمایه‌داری در برلین غربی اداره می‌شده است، در آزمون‌های شخصیتی، بیشتر خودشیفتگی نشان داده‌اند. در حالی که افرادی که سنین اولیه زندگی خود را در برلین شرقی با روش اداره سوسیالیستی گذرانده بودند، در آزمون‌های شخصیتی انجام‌شده، دارای عزت نفس بیشتری بوده‌اند.

پژوهش‌های مقایسه‌ای دیگری که در آمریکا انجام شده است، به‌وضوح نشان می‌دهد با شروع سیاست‌های جدید سرمایه‌داری و نضج نئولیبرالیسم در جهان غرب، تقریبا از حدود سال‌های ۱۹۷۰-۱۹۸۰، خودشیفتگی همچون چاقی در میان جوانان رو به افزایش بوده است. گسترش استفاده از اینترنت، موبایل و امکاناتی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و … و کاربرد فزاینده آنها در جوامع سرمایه‌داری سرتاسر جهان، موجب افزایش بیشتر خودشیفتگی از طریق خودعرضه‌گری، توجه‌طلبی، خودبزرگ‌بینی و ستایش‌خواهی از دیگران در سلفی‌گذاشتن‌های مکرر شده است. رشد صنعت سرگرمی در جهان سرمایه‌داری و رواج شهرت‌های کاذب در قالب فرهنگ سلبریتی، موجب بالارفتن آمار خودشیفتگی در افراد میان‌مایه در صنعت سرگرمی همچون شوهای تلویزیونی، سینما، تئاتر و خوانندگی شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهد در سلبریتی‌ها، درصد خودشیفتگی به طرز بارزی بالاتر از جمعیت معمولی و در عین حال تعداد خودشیفته‌های زن در میان سلبریتی‌ها بیشتر است. در حالی ‌که به‌طور معمول این مردها هستند که بیشتر به خودشیفتگی مبتلا می‌شوند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد در بازار هنر نیز چنین وضعیتی حکم‌فرماست؛ یعنی آثار هنری هنرمندانی خودشیفته است که با قیمت‌های گزاف از سوی دلالان ثروتمند و خودشیفته جامعه سرمایه‌داری در بی‌ینال‌ها و نمایشگاه‌های لوکس در سرتاسر جهان فروخته می‌شود.

نمونه بارز خودشیفتگی غالب را می‌توان در شخصیت ریاست‌جمهوری بزرگ‌ترین امپراتوری سرمایه‌داری جهان، یعنی آمریکا، خلاصه کرد. دونالد ترامپ در کتاب هنر معامله (۱۹۸۷) می‌نویسد انگیزه اصلی او به‌دست‌آوردن پول و ثروت نبوده است. در واقع می‌توان گفت انگیزه واقعی در خودشیفته‌ای مثل او، ترس از احساس ضعف و ناتوانی، آسیب‌پذیری و فرودستی است. بنابراین برای کسی همچون او، رسیدن به بالاترین پله‌های قدرت به هر قیمتی که در آنجا نتواند از طرف قدرت‌های دیگر مورد تهدید قرار گیرد، والاترین ارزش‌هاست. در واقع به این ترتیب است که خودشیفتگانی مانند او می‌توانند خویشتن نابالغ و ضعیف خود را از هر خطری مصون نگه دارند. او در اوج خودشیفتگی است که می‌گوید در هیچ عرصه‌ای نباید بازنده باشد (هنر دونالدبودن، ۲۰۰۵)، چون هر نوع بازندگی در زندگی، خویشتن متورم اما ضعیف و نابالغ او را به‌آسانی از هم می‌پاشاند. وقتی که خودشیفته‌هایی همچون او این ناامنی درونی خود را به جهان بیرون فرافکنی می‌کنند، دنیا را پر از دشمن و خطرناک می‌یابند (مصاحبه‌های متعدد ترامپ در زمان‌های مختلف). در چنین دنیایی با حاکمیت سرمایه که خودشیفتگی می‌رود تا به هنجاری اجتماعی در همه سطوح زندگی تبدیل شود، باید زنگ خطر را به صدا در‌آورد و هوشمندان جامعه پیش‌قدم شوند و راه‌حل‌های جایگزینی پیشنهاد کنند که به جای پرورش انسان‌های خودشیفته، کسانی با عزت نفس بالا و امنیت درونی پرورده شوند تا جهانی امن‌تر برای آیندگان قابل تصور باشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: به شکل پراکنده در بخش‌هایی از شمال غرب و غرب کشور به ویژه در استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های مرکزی و جنوبی زاگرس و بخش‌هایی از جنوب کشورمان بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت که عمدتا به شکل برف و باران است. وی گفت: در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان و مازندران تمرکز بارش‌ها را داریم که بین ۴۰ تا ۶۰ میلی متر بارندگی خواهیم داشت. در استان گلستان هم انتظار بارندگی داریم که بارش‌ها در دامنه‌های جنوبی البرز از جمله زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی و مناطقی از اصفهان به شکل برف و باران خواهد بود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: در تهران نیز در ساعات آینده بارش‌ها به شکل برف و باران آغاز خواهد شد که تداوم دارد و این شرایط را برای فردا نیز پیشرو خواهیم داشت. آقای ضرابی گفت: در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مناطقی از لرستان و جنوب کشورمان بارش‌ها به شکل رگبار و رعد و برق خواهد بود که این شرایط را در بخش‌هایی از بوشهر، فارس و هرمزگان پیش بینی می‌کنیم که البته تمرکز بارش‌ها در نیمه جنوبی بوشهر و بخش‌هایی از هرمزگان خواهد بود. وی افزود: ​ فردا عمده تمرکز بارش‌ها در نیمه شرقی کشور خواهد بود که از ساعت بعد از ظهر در یزد، کرمان، خراسان شمالی و رضوی بارندگی خواهیم داشت. همچنین در شرق سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز و مرکزی بارش خواهیم داشت و از فردا و پس فردا نیز عمده بارش‌ها در شرق کشور و شرق سواحل دریای خزر خواهد بود. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: همچنین در این مناطق انتظار کاهش دما بین ۷ تا ۱۲ درجه را داریم ضمن اینکه آب‌های خلیج فارس و دریای خزر نیز طی امروز و فردا مواج و متلاطم خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
محمدتقی زاده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما​ افزود: ​ با توجه به بارش‌های برف و باران ماه جاری و پیش بینی‌ها، بارندگی‌ها بیش از حد نرم سال‌های قبل است. وی ادامه داد: برای اینکه شرایط را مدیریت کنیم و سد‌ها در شرایط بارندگی شدید و سیلاب‌ها مشکلی نداشته باشد، شرکت آب منطقه‌ای استان تهران مکلف شده است سد‌ها را رصد، نظارت و آب ورودی و خروجی را نیز کنترل کند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: روزانه بیش از سه میلیون متر مکعب خروجی سد‌های ما در استان تهران است که به منظور استفاده از منابع آبی بخش کشاورزی، محیط زیست و آب شرب انجام می‌شود و خروجی مازاد نیز برای این است که سد‌ها قابلیت کنترل داشته باشد و در مواقع سیلابی و بارندگی گنجایش لازم را برای ورودی آب پیش بینی کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای صفا صبوری دیلمی افزود: مجموعه رازی جزو مجموعه‌های کم نظیر در تهران است و در مجاورت برج تاریخی طغرل قرار دارد، این مجموعه با ۴ هکتار زمین ۳۰ هزار مترمربع بنا دارد، اجرای این طرح در مرحله پایانی است و ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال به بهره برداری برسد. وی گفت: در مناطق جنوبی تهران با توجه به جمعیت، چنین مراکزی کم داریم و همجواری این طرح با مجموعه‌های فرهنگی تاریخی شهرری مهم است. صادقی، عضو تیم طراحی پروژه رازیمجموعه رازی به منظر برج طغرل آسیب نرسانده استعضو تیم طراحی پروژه رازی گفت: مهمترین دغدغه ما در طراحی مجموعه آسیب ندیدن منظر برج طغرل بوده است. اسماعیل صادقی افزود: در ساخت این مجموعه، برج طغرل عنصر اصلی ما بود و برای اینکه توجه مخاطبان به این برج جلب شود، طیف متنوعی از کاربری‌ها را برای مردم در نظر گرفته‌ایم و طرح تقریبا آماده بهره برداری است. وی اظهار کرد: از سال ۸۹ وقتی طرح رازی در مرحله پیشرفت ۴ درصدی قرار داشت، کار را دست گرفتیم و حالا بعد از گذشت نزدیک به ۱۰ سال در مرحله ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واکنش علمای اهل تسنن خراسان شمالی به آشوب‌های اخیر؛ ‌اغتشاشگران از ملت ایران نیستند

تسنیم7 دقیقه قبل

اهل ایمان، جزم‌اندیش نیست/ توسعه باید به اخلاق و عدالت منجر شود

مهر9 دقیقه قبل

حسینی: بازی با ماشین‌سازی برای ما مثل مرگ و زندگی است

میزان‌آنلاین9 دقیقه قبل

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران فردا تشییع می‌شود

مهر9 دقیقه قبل

۲۸۹ پروژه محرومیت‌زدایی همزمان با هفته بسیج در مازندران افتتاح می‌شود

تسنیم9 دقیقه قبل

هوشیاری مردم جلوی سوءاستفاده معاندان را گرفت/ مشکل امنیتی نداشتیم

مهر10 دقیقه قبل