آیا فروش سهام آرامکو اقتصاد عربستان را غیرنفتی می‌کند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. اقتصادی

آیا فروش سهام آرامکو اقتصاد عربستان را غیرنفتی می‌کند؟

ایلناخبرگزاری ایلنا |
رهایی از بودجه نفتی با عرضه سهام آرامکو تا حدی خوشبینانه است و بعید است با این راهکار بودجه این کشور از نفت جدا شود.

آیا فروش سهام آرامکو اقتصاد عربستان را غیرنفتی می‌کند؟ - 1

به گزارش ایلنا، شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو، قرار است عرضه عمومی سهام خود را در بورس داخلی این کشور عرضه کند، این بخشی از برنامه تحول اقتصادی مورد نظر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و بزرگترین شرکت نفت جهان و تحت مالکیت دولت این کشور است، بلومبرگ ارزش آن را ۱۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده است. بر اساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است. سال گذشته (۲۰۱۸) شرکت آرامکو روازنه حدود ۱۳/۶ میلیون بشکه نفت تولید کرد. سود این شرکت در نیمه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) نزدیک به ۴۷ میلیارد دلار بوده است؛ این در حالیست که سود شرکت آمریکایی اپل در همین مدت ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و شرکت نفت و گاز «اکسون موبیل» هم در همین مدت سودی معادل ۵/۵ میلیارد دلار داشت.

گفته می‌شود علت اصلی عرضه سهام شرکت ملی نفت عربستان در بورس، اقدامات این کشور برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی باشد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دو سال پیش از عربستان سعودی دعوت کرد که سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار بورس نیویورک عرضه کند.

او گفته بود برای آمریکا اهمیت زیادی دارد که سهام آرامکو برای اولین بار در ایالات متحده عرضه شود و او از 'عرضه اولیه سهام' آرامکو در نیویورک سپاسگزار خواهد شد.

بهروز نامداری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در ارزیابی عرضه سهام آرامکو اظهار داشت: اینکه عربستان چه درصدی از سهام را عرضه می‌کند، اهمیت دارد. بحث دیگر اینکه چه کسانی این سهام را خریداری می‌کنند. طبق بررسی‌ها سرمایه‌داران این کشور تحت فشار هستند از متقاضیان خرید آرامکو باشند. ولی در هر حال اینگونه به نظر می‌رسد، رهایی از بودجه نفتی با عرضه سهام آرامکو تا حدی خوشبینانه است و بعید است با این راهکار بودجه این کشور از نفت جدا شود.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس

وی افزود: البته افزایش تعداد سهامی که عرضه می‌شود ممکن است شرایط را تغییر داده و اهداف متصور شده را تا حدی محقق کند و این به شرطی است درآمد حاصل از فروش آرامکو به زیرساخت‌ها تزریق شود. اما در عین حال فقط تجهیز زیرساخت نمی‌تواند یک کشور را درآمدزا کند، مستقل از ماده معدنی و خام فروشی مولفه‌های دیگری هم نیاز است از جمله اینکه بازار آزاد داشته باشند، ارزآور، تکنولوژی و نیروی انسانی ماهر داشته باشند و بالاتر اینکه ساختار مدیریت نوآوری‌پذیر داشته باشند. یعنی بپذیرند مدیرانی فارغ از صاحبان سرمایه جامعه را مدیریت کند.

این کارشناس حوزه انرژی تاکید کرد: واقعیت این است که جامعه عربستان این مولفه‌ها را ندارد، سوال این است که آیا مولفه‌های اجتماعی و فنی را دارد که درآمد حاصل از فروش منابع معدنی را به زیرساخت‌ها تزریق کنند و این زیرساخت‌ها مستقل از منابع معدنی برای عربستان ثروت و رفاه تولید کنند؟ تمامی اینها شک‌برانگیز است.

وی گفت: در صورتی که تمام مولفه‌ها را داشته باشند و اگر در صد عرضه بالاتر رفته و در فروش و عرضه در بورس موفق باشند فروش اصولی آرامکو اقتصاد عربستان را لیبرال و دموکرات‌تر کرده و بر رشد اقتصادی این کشور تاثیر مثبت دارد.

نامداری یادآور شد: زمانی که سهامداران شرکت‌ها خرد شوند، نحوه مدیریت متفاوت خواهد بود اما مادامی که ۹۵ درصد سهام متعلق به یک نفر و ۵ درصد دست بقیه باشد تغیر خاصی بوجود نمی‌آید، وقتی این تعادل بهم بریزد و عرضه سهام بیشتر شود در نحوه مدیریت شرکت و وضعیت اقتصادی تغییرات تاثیرگذاری شاهد خواهیم بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

ویدئو / تهران در محاصره بیابان

ایسناایسنا1 روز قبل
تهران شلوغ مدت‌هاست به دوره‌ای از بیابانی شدن وارد شده است. جمعیت این شهر روزبه‌روز نیاز به منابع آبی بیشتری دارد. آیا تهران و شهرهای اقماری آن می‌توانند به حفظ یا تامین منابع آبی خود امیدوار باشند؟ خبرنگار: سارا سبزی / گوینده: حسین هرمزی / تدوینگر: امید ابراهیمی

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی ربیعی در حاشیه مراسم افتتاح دوره آموزشی بین المللی مدیریت طرح‌های اشتغال روستایی و در جمع خبرنگاران افزود: بخشی از نابرابری‌هایی که در سال‌های متعدد بوجود آمده مربوط به روستائیان است و برنامه ریزی دولت نیز در جهت گسترش زیرساخت‌های روستایی برای جلو گیری از مهاجرت شکل گرفته و دولت یازدهم و دوازدهم روی جاده‌های روستایی و دسترسی ریلی کار‌های بسیار مهمی انجام داده است. وی افزود: ارتباطات اینترنتی هم از دیگر مواردی بود در این جهت بسیاری از روستا‌ها به اینترنت متصل شد و همچنین آب آشامیدنی بیش از ۹۰ درصد روستا‌ها برقرار شده است. ربیعی تصریح کرد: در جهت طرح اشتغال روستایی نیز تا کنون ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان وام به روستائیان پرداخت شده و همچنین دو هزار میلیارد تومان برای روستائیان امداد بهزیستی اختصاص یافته است. وی ادامه داد: بیمه روستائیان عشایر نیز ارزان شده است و تا کنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار روستایی بیمه شده‌اند تا در دوره سالمندی، روستائیان بی درآمد نمانند. محدودیت اینترنت استان به استان برطرف می‌شودسخنگوی دولت تاکید کرد: در استان‌هایی که این اطمینان ایجاد می‌شود سوء استفاده صورت نمی‌گیرد محدودیت اینترنت برطرف می‌شود. وی تصریح کرد: همه می‌پذیریم که قطع اینترنت مردم را دچار مشکل کرده و خیلی‌ها نگران مشاغلشان هستند و ما این نگرانی را درک می‌کنیم، اما مساله مهمتر حفظ آرامش و ثبات در کشور است. ربیعی تصریح کرد: سعی کردیم مشکلات مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را مرتفع کنیم و برخی امور دانشجویی مانده که سعی می‌کنیم آن را هم برطرف کنیم، اما باید بپذیریم که برخی از این فضا سوء استفاده کردند و به طور طبیعی شورای امنیت کشور این تصمیم را گرفت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ جعفر محمدی - درباره اعتراضات روزهای اخیر که بعد از افزایش قیمت بنزین رخ داده است، ۲ نکته ارزش تأمل دارد:۱ - «اعتراض حق مردم نیست»؛ به نظر من «اعتراض وظیفه مردم است». واقعا اگر به افزایش قیمت بنزین یا هر چیز دیگری اعتراض دارند، چرا اموال مردم را غارت و تخریب می‌کنند؟ این رفتارهای بدوی، اساسا ربطی به اعتراضات ندارد و نشان دهنده فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر از ناآرامی‌های اخیر است. شاهدان عینی می‌گویند که بسیاری از همین شهروندان عادی که اساسا در اعتراضات نیز حضور نداشته‌اند، در غارت فروشگاه هایی مانند جانبو، افق کوروش، امیران و … شرکت داشتند. ۲ - بنزین بهانه‌ای برای اعتراضات و در کنار آن اغتشاشات اخیر است. بنابر این، حتی اگر همین امروز بنزین به قیمت سابق برگردد و حتی ارزان‌تر هم شود، اصل نارضایتی‌ها باقی است و مترصد فرصتی دیگری برای بروز و ظهور.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیارد متر مکعب آب در مخازن سد‌های کشور ذخیره شده که این رقم، ۶ میلیارد مترمکعب بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. آقای محمد حاج رسولی‌ها با اشاره به اینکه سال گذشته در این تاریخ مخازن سد‌های کشور، ۱۹ میلیارد مترمکعب آب ذخیره داشته است افزود: خروجی سد‌های کشور در ۶۰ روز گذشته از سال آبی ۹۸-۹۹ معادل ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳ میلیارد مترمکعب بوده است. وی با بیان اینکه شرایط مناسب ذخیره سد‌های کشور، اختصاص کامل سهم آب کشت تابستانه را امکان پذیر کرده است گفت: کشاورزان می‌توانند کشت پاییزه امسال را نیز با اطمینان کامل انجام دهند و ما امیدواریم شرایط جوی به نحوی باشد که تامین آب برای کشت پاییزه بطور کامل انجام شود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۰ درصد ظرفیت مخازن سد‌های کشور خالی است ادامه داد: در ستاد ملی فرماندهی سیلاب، همه سد‌های کشور رصد می‌شود و ما برای مقابله با سیلاب احتمالی به لحاظ آمادگی سدها، مشکلی نداریم. آقای حاج رسولی‌ها، سال آبی گذشته را با ثبت ۳۲۴ میلی متر بارش بسیار مساعد دانست و گفت: ارتفاع بارش‌ها در ۶۰ روز گذشته از سال آبی جاری (۹۸-۹۹) معادل ۲۶ میلی متر است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کاهش و درمقایسه با شرایط بارش‌ها در سال آبی نرمال، ۲ درصد بیشتر است. وی افزود: پراکنش بارش‌ها در کشور به نحوی است که هم اکنون ۱۵ استان نسبت به میانگین شرایط بهتری را دارند و ۱۶ استان نیز کمتر از میانگین بارندگی را تجربه کرده است. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به ورود دو جبهه بارشی به کشور ادامه داد: یک جبهه از شمال و شمال غرب کشور وارد شده که بیشترین و طولانی‌ترین میزان بارش را به ویژه در استان‌های شمالی (گیلان و مازندران) خواهد داشت جبهه دیگری نیز از فردا وارد کشور خواهد شد که مرکز بارش‌های آن معادل ۳۵۰ میلی متر در دریا اتفاق می‌افتد، اما حاشیه این جبهه در جنوب غرب کشور و استان‌های خوزستان، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. آقای حاج رسولی‌ها با اشاره به سرعت گرفتن تعیین حریم و بستر رودخانه‌های کشور گفت: در سال‌های گذشته بیش از ۵۳ هزار کیلومتر تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها انجام شده که ۵ هزار کیلومتر آن در سال جاری عملیاتی شده است. وی با تاکید بر شناسایی ۳۲۰۰ نقطه خطرپذیر در کشور ادامه داد: این نقاط به استانداری‌های سراسر کشور اعلام شده است تا برای رفع آن برنامه ریزی شود. مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اهمیت لایروبی خروجی رودخانه‌ها به دریا، ​دریاچه و تالاب‌ها گفت: امسال هزار کیلومتر از این مناطق در رودخانه‌ها کشور لایروبی شده که این رقم در سال‌های گذشته ۳۵۰ تا ۴۰۰ کیلو متر بوده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

فراگیری زبان آلمانی؛ مورینیو در راه بوندسلیگا

نود3 دقیقه قبل

تخلف آیین‌نامه‌ای در انتخاب اعضای کمیته داوران

مشرق‌نیوز5 دقیقه قبل

فیلم | مقایسه گل‌های ملی علی دایی و کریستیانو رونالدو

خبرآنلاین5 دقیقه قبل

تصاویر ارسال شده از کاشمربه شبکه ‎های بیگانه صحت ندارد

ایسنا5 دقیقه قبل

تاثیر مستقیم سهمیه‌بندی بنزین بر کاهش آلودگی کلانشهرها

ایسنا5 دقیقه قبل

فیلم/ نظر حجت‌الاسلام رئیسی درباره گرانی بنزین

مشرق‌نیوز6 دقیقه قبل