شایعه زدایی از بازار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
شایعه زدایی از بازار

شایعه زدایی از بازار

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
می‌گویند:«دوباره گران می‌شود...!». این جمله‌ای است که همه ما چند وقتی است، موقع خرید کالا از سوی مغازه‌داران و متصدیان فروشگاه‌ها می‌شنویم یا حتی در فضای مجازی می‌بینیم که می‌گویند اگر الان خرید نکنید یک ماه دیگر گرانتر می‌شود و برخی‌ها هم فراتر می‌روند و اظهارمی کنند که دیگر فلان کالا یافت نخواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، این صحبت‌ها دل مردم را خالی می‌کند و روز‌به‌روز نگران‌تر می‌شوند که چه اتفاقی می‌افتد و در این میان نمی‌دانند گفته‌های مدیران دولتی را باور کنند که صحبت از آرامش بازار می‌کنند یا صحبت کسبه که از بی‌کالایی و کاهش ذخایر انبارها با مردم درددل می‌کنند.

اگر بخواهیم نیمه اول بازار کالایی را سنجش کنیم، می‌بینیم که صحبت و وعده مدیران تا حد زیادی محقق شده است. ماه رمضان وقتی کمبود شکر رخ داد و برخی از تولیدکنندگان به یکباره قیمت هایشان را افزایش دادند، دولت واردات شکر را افزایش داد و از مردم خواست با توجه به حجم تقاضا خرید کنند تا کشتی‌های حامل شکر به کشور برسد اما بی‌اطمینانی که نسبت به گفته‌های دولت بود، باعث شد که مردم در دام خرید بیفتند و شکر را با قیمت‌های بالا خریداری کنند.

اما گذر زمان نشان داد که شکر در حجم انبوه وارد بازار شد و قیمت‌ها کاهشی شد. در مورد مرغ و گوشت هم‌چنین اتفاقی را مردم تجربه کردند. گوشت قرمز به علت قاچاق دام از ایران به کشورهای همسایه گران شد و مرغ نیز به‌علت کمبود واکسن و گرمای هوا که باعث تلفات مرغ در مرغداری‌ها شد، به‌سمت گرانی رفت اما این امر هم موقتی بود. گوشت قرمز با جلوگیری از قاچاق دام و واردات ثابت شد و بین ۱۵ الی ۳۰ هزار تومان قیمت‌ها ارزان شد. مرغ نیز از قیمت مصوب دولتی هم ارزان‌تر شد.

این مثال‌هایی است که نشان می‌دهد می‌توان به گفته مدیران دولتی اعتماد کرد.

نیمه اول امسال بازار با چالش‌هایی چون افزایش قیمت کالاهای اساسی و کالاهایی که در سبد خانوار سهم قابل توجهی داشتند مانند ماکارونی، شکر، رب، تن ماهی، پودرشوینده و … روبه‌رو شد که در نهایت دولت در یک دوره کوتاه مدت توانست آن را اصلاح کند. هر چند اصلاح قیمت‌ها منجر به افزایش نسبی قیمت‌ها شد ولی تولید توانست با قیمت‌های جدید فعالیت خود را بیشتر و به نحوی حرکت کند که عرضه و تقاضا هماهنگ شود.

کسبه خوش بین نیستند

در گفت‌و‌گوهایی که طی روزهای اخیر با برخی از کسبه داشتیم، آنها می‌گفتند نسبت به ماه‌های پایانی سال خوش بین نیستند و پیش‌بینی می‌کنند که قیمت کالاها طی ماه‌های آینده افزایشی شود و از طرفی احتمال کمبود برخی از کالاها را می‌دادند. آنها در مثال هایشان از قیمت لبنیات صحبت می‌کردند و خاطرنشان می‌کردند همان گونه که قیمت لبنیات گران شد در سایر محصولات شاهد چنین گرانی‌هایی خواهیم بود.

به غیر از فروشندگان مواد غذایی سایر بخش‌ها هم‌چنین دیدگاهی داشتند، نمونه آن در بازار لوازم خانگی، پوشاک، قطعات خودرو و … است.

تصویر روشن از ماه‌های آتی

با توجه به اینکه این روزها خبر گرانی دوباره با‌ وجود ثبات نرخ ارز شنیده می‌شود، حسین مدرس خیابانی، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصویر روشنی از ماه‌های پایانی سال دارد و می‌گوید به‌صورت ویژه وضعیت بازار کنترل می‌شود. به نحوی که شاهد هیچ مشکلی از باب رشد قیمت و کمبود کالا در بازار نباشیم. وی با بیان اینکه دولت تمام تلاش خود را می‌کند که تنش و رشد قیمت به سفره خانوارها نرسد، عنوان می‌کند: نوسان قیمت که در برخی از کالاها رخ داده به خاطر افزایش تقاضا است. در نیمه اول سال مصرف لبنیات در قیاس با نیمه دوم سال کمتر است. حال به جهت افزایش مصرف که باعث رشد تقاضا می‌شود، قیمت لبنیات گران شد.

هر رشد قیمتی را نمی‌توان سرکوب کرد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: هر رشد قیمتی را نمی‌توان سرکوب کرد چرا که نمی‌توان به‌صورت تصنعی قیمت‌ها را ثابت نگه داشت. اگر چنین اتفاقی رخ دهد به یکباره قیمت‌ها گران می‌شود و این امر تأثیر منفی بسزایی بر سبد خرید خانوارها خواهد گذاشت. ما نباید به‌صورت کوتاه مدت و به‌خاطر رضایت نسبی قیمت‌ها را ثابت نگه‌داریم، این امر به‌هیچ عنوان درست نیست.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

حرکت بر اساس فرمول

وی با بیان اینکه که اگر رشد قیمت کالاها معقول و درست باشد مردم نیز درک خواهند کرد و می‌دانند اسم آن گرانی نیست، می‌گوید: نمی‌توان به تولیدکنندگان اجازه رشد قیمت را با توجه به نرخ تورم و افزایش قیمت ارز نداد. در این صورت مصرف‌کنندگان بیشتر متضرر خواهند شد چرا که تولیدکننده بعد از یک مدت به زیان بیشتر می‌رسد و مجبور است محصولات خود را گرانتر کند. لذا بر اساس فرمول‌های اقتصادی باید حرکت کرد تا بتوان کنترل قیمت‌ها را داشت.

خبری از شوک قیمتی نیست

مدرس خیابانی عنوان می‌کند که در ماه‌های پایانی سال مردم در زمینه کالاهای اساسی با هیچ شوک قیمتی روبه‌رو نخواهند شد. با تخصیص بموقع ارز، هماهنگ‌سازی عرضه و تقاضا و واردات کالاهای مورد نیاز بازار در شرایط باثباتی خواهد بود و مردم نباید به خاطر آینده و صحبت‌هایی که در فضای مجازی می‌شود، نگرانی داشته باشند.

وی یادآورشد که ذخایر استراتژیک کشور درمورد کالاهای اساسی تکمیل است و هر زمان که عرضه کالایی کم شود، دولت عرضه خود را آغاز می‌کند.

مدرس خیابانی می‌گوید که با اختیاری که سران قوا به ستاد تنظیم بازار دادند، در صورت گرانی و کمبود کالا می‌توانیم عوارض صادراتی کالاها را تغییر دهیم لذا این امر نکته بسیار خوبی در جهت کنترل بازار و جلوگیری از رشد قیمت‌هاست.

کسری گوشت و مرغ نداریم

وی درمورد آینده قیمت گوشت قرمز و مرغ عنوان می‌کند: احتمال کسری گوشت و مرغ در بازار وجود ندارد. در مورد قیمت گوشت قرمز وضعیت بازار بسیار مناسب خواهد بود. در نیمه دوم سال دام به مرحله پرواربندی می‌رسد و این امر کمک می‌کند تا قیمت‌ها کنترل شود. البته برای اطمینان از کنترل بازار و قیمت‌ها واردات گوشت قرمز منجمد هم ادامه خواهد داشت و اگر نیاز بود به سمت واردات گوشت گرم هم خواهیم رفت. تصور می‌کنم واردات گوشت گرم سال آینده اتفاق بیفتد.

ارز دولتی هنوز مزایا دارد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه کالاهای اساسی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهند شد یا خیر، یادآور شد: تا زمانی که منافع ارز ۴۲۰۰ تومانی مشمول جامعه هدف شود ادامه پیدا می‌کند و اگر دیدیم که خانوارها از این امتیاز هیچ بهره‌ای نمی‌برند ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی پرداخت نخواهد شد. ارزیابی‌های ما اینچنین است که مزایای واردات کالا با ارز دولتی شامل حال مردم می‌شود.

چقدر ارز دولتی؟

وی می‌گوید که تعداد کالاهایی که مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌شود بسیار کم است اما همان کالاها (برنج، روغن؛ نهاده‌های دام، لاستیک خودروهای سنگین) شاخص کالاهای اساسی هستند، در سال چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۴ میلیارد دلار بابت کالاهای اساسی ارز پرداخت می‌شود، البته این عدد با توجه به میزان تولید داخلی و مصرف کشور متغیر است.

مشمول کالاهای اساسی نمی‌شود

وی درباره اینکه رئیس جمهوری عنوان کرده بود که ارز دولتی تا فروردین ۹۹ خواهد بود و بعد از آن ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت نخواهد شد، اظهار کرد که ما سعی کردیم بیشتر کالاها را به سمت ارز نیمایی ببریم و آن کالاهایی که باقی مانده شاخص هستند، تصور می‌کنم منظور از صحبت‌های رئیس جمهوری ارز برای ماشین‌آلات سنگین، سم و … بوده است و مشمول کالاهای اساسی یاد شده نمی‌شود. به هر ترتیب دولت هیچ تصمیمی برای حذف ارز دولتی نگرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اولین نکته‌ای که به چشم آمد شباهت بی‌چون و چرای اعجوبه‌ها به برنامه little big shots (خفن‌های کوچولو / کله گنده‌های کوچک) با اجرای کمدین معروف «استیو هاروی» است. از آن زمان تا کنون ۳ فصل از این برنامه پخش شده و یک قسمت ویژه هم داشت که در دسامبر ۲۰۱۸ به صورت تک قسمت عرضه شد. جدیدترین اتفاق هم این است که در فصل جدید این برنامه خانم ملیسا مک‌کارتی (بازیگر و کمدین) به جای استیو هاروی مجری برنامه خواهد شد. حال اینکه برنامه «اعجوبه‌ها» از این برنامه معروف آمریکایی کپی شده است و اساسا این کار درست است یا خیر بحث مفصلی را می‌طلبد که در این نوشتار مجال آن نیست. دوستی به شوخی می‌گفت حتی سبیل مهران غفوریان برای این است که شبیه استیو هاروی شود!
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
عباس تابش در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: قیمت نهایی و مورد اجماع همه برای محصول رب ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان است و اگر شرکت‌ها یا افرادی بخواهند بیشتر از این قیمت در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند پرونده آن‌ها به تعزیرات ارسال می‌شود و تا کنون نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: بالأخره مبنای اصلی قیمت رب را قیمت گوجه مشخص می‌کند که نسبت به ماه‌های قبل ارزان شده است و به طور طبیعی باید قیمت رب هم کاهش یابد و بر همین اساس بود که ما حتی عرضه کنندگان را مجبور کردیم که قیمت را از ۲۳ هزار تومان به ۱۲ هزار و ۹۹۰ تومان برسانند. آقای تابش همچنین از سازمان تعزیرات نیز خواست تا تلاش‌های خود را برای به سرانجام رساندن پرونده‌های گران فروشی بیشتر کنند به ویژه این که درباره گران فروشی به شرکت‌ها هشدار داده بودیم. وی همچنین گفت: البته برخی مسئولان با اظهار نظر‌هایی استنباط و تحلیل‌های خود را به مردم ارائه می‌کنند و مسائلی که درباره قیمت رب مطرح شده مبنای کارشناسی ندارد. رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به پرسشی در خصوص افزایش چند روز اخیر قیمت خودرو نیز گفت: ما تولید و عرضه خودرو‌ها را رصد می‌کنیم به گونه‌ای که تا کنون در مدت اخیر مشکلی در عرضه وجود نداشته و قیمتی هم در کارخانه‌ها افزایش پیدا نکرده است. آقای تابش تصریح کرد: ممکن است برخی در بازار با تحلیل هایشان به این موضوع دامن بزنند البته بخشی از این موضوع هم به افزایش تقاضای منتهی به دهه فجر و شب عید مرتبط است. وی همچنین در خصوص وضعیت تأمین قطعات خودرو‌ها پس از بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اکنون با توجه به همکاری گسترده میان بخش‌ها و تولید کنندگان می‌توان گفت: تعمیق داخلی سازی قطعات به یک نهضت تبدیل شده است. آقای تابش افزود: به عنوان نمونه؛ کارخانه تراکتورسازی به طور متوسط در ۳۰ درصد قطعات خود به خارج وابسته است و، اما با تجمیع برخی واحد‌ها و تمرکز بر تولید قطعات؛ این وابستگی در آینده به ۱۰ درصد خواهد رسید.

سایه روشن لایحه جدید قانون تجارت

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما: ملکشاهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با اشاره با تاریخچه قانون تجارت و سرگذشت لایحه جدید قانون تجارت گفت: ما هم قبول داریم که این قانون اهمیت و پیچیدگی خاص دارد و لایحه جدید هم ممکن است ایراداتی داشته باشد برای همین از نظرات بخش خصوصی برای بهبود و تکمیل آن استفاده می‌کنیم. او در خصوص مزایای لایحه جدید توضیح داد: احمد آتش هوش رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به ضرورت به روزرسانی قوانین گفت: قانون تجارت قانونی مادر و بالادستی است و مفهوم این آن است که در اصلاح و تنظیم آن باید وسواس بیشتر و دقت و با احتیاط بسیار عمل کرد. ما به روند رسیدگی به این لایحه انتقاد داریم

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها