مکرون چه مشکلی با ناتو دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. بین‌المللی
مکرون چه مشکلی با ناتو دارد؟

مکرون چه مشکلی با ناتو دارد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
امانوئل مکرون، ناتو را دچار مرگ مغزی می داند. سخنان رئیس جمهور جوان فرانسه در گفت و گو با اکونومیست یک بار دیگر پرده از درگیری ها با آمریکا برداشت.

مهسا مژدهی: این اولین بار نیست که مکرون به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی می‌پرد. او درست یک سال قبل هم در سخنانی تند و تیز ناتو را هدف قرار گرفته و بعد از ایجاد یک ارتش اروپائی حرف زده و ترامپ را هم به شدت عصبانی کرده بود. اما این بار طرف مقابل (دبیرکل ناتو) به او تذکر داد که از ایجاد تنش خودداری کند و مرکل هم با مکرون در موضع گیری علیه ناتو همراه نشد. با این حال حرف‌های رئیس جمهور فرانسه در نوع خودش بازتاب گسترده‌ای داشت.

مرکل سال قبل وقتی که مکرون از ارتش اروپائی دم زد، به پشتیبانی از او پرداخت. اما این بار مانند دفعه قبل پشت ایده‌های مکرون در نیامد و بلافاصله به سخنان او در مورد ناتو واکنش منفی نشان داد و از آن سوی این درگیری لفظی هم دبیرکل ناتو به رئیس جمهور ۴۱ ساله فرانسه تذکر داد که از ایجاد تنش خودداری کند.

مشکل فرانسه با ناتو چیست؟

مکرون یک تنه در میان کشورهای متحد آمریکا بار اظهارنظر در مورد ناتو را بر دوش گرفته است. لپ کلام او این است که نمی توان به آمریکا برای دفاع از مرزهای اروپا وابسته بود. منشا این حرف ها را باید در خشم ترامپ از پرداخت پول به ناتو پیدا کرد. رئیس جمهور آمریکا هیچ بدش نمی آید که دست از پرداخت پول بابت حفاظت از اروپا بردارد یا حداقل سهم پرداختی ایالات متحده را کاهش دهد. او در زمستان گذشته قبل از آنکه در نشست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کند، گفته بود که اتحادیه اروپا از آمریکا سوء استفاده میکند و بودجه‌ای که ایالات متحده به ناتو پرداخت می‌کند بیشتر به اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا آمریکا. همین موضوع باعث شد که دونالد تاسک رئیس شورای اروپا به ترامپ هشدار دهد که قدر متحدانش را بداند چرا که متحدان زیادی در جهان برای او نمانده است.

شعار ترامپ، «اول امریکا» ست. او بیش از هرچیزی نیاز به حمایت داخلی دارد و این رویکرد هم باعث شده تا به راحتی بتواند قید پیمان هایی که عمر زیادی هم دارند را بابت مورد توجه قرار گرفتن از سوی افکار عمومی راستگرایان کشورش، بزند. با این حال این رویکرد مناسب با سیاست خارجی هشتاد سال اخیر در آمریکا نیست و به نظر بسیاری از ناظران نمی‌تواند رویکرد همیشگی این کشور باشد.

مکرون چه مشکلی با ناتو دارد؟ - 6

از سوی دیگر ناتو بدون حضور آمریکا نمی تواند به شکل فعلی به کار خود ادامه دهد. این همان چیزی است که حداقل در ظاهر مکرون را ترسانده است. رئیس جمهور فرانسه این پیمان را رو به احتضار می‌داند و یک پیشنهاد دیگر برای دفاع از اروپا دارد. پیشنهادی که یکبار مرکل از آن استقبال کرد و ترامپ به تندی با آن برخورد کرد. هزینه‌های دفاعی فرانسه هم مانند کشورهای دیگر اروپائی افزایش یافته و اخیرا با رونمایی از نیروی نظامی ارتش فضایی فرانسه، این کشور وارد فاز دیگر دفاعی شده و حالا تصمیم دارد که از موضع بالاتری نسبت به گذشته ناتو را مورد انتقاد قرار دهد. موضوع دیگری هم که در این میان مطرح است، بی ثباتی ترامپ در قبال پوتین است. اروپائی‌ها نگرانی بسیاری از بابت دوستی آمریکا و روسیه دارند و می‌ترسند که رئیس جمهور آمریکا یک روز راه بیفتد، به روسیه برود و تصمیماتی بگیرد که امنیت مرزهای کشورهای اروپائی را تحت الشعاع قرار دهد. او یک بار بر اثر شوروشوقی که در دیدار با رهبر کره شمالی داشت، رزمایش مشترک با کره جنوبی، رفیق دیرین آمریکائی ها را بی خبر از دیگران لغو کرده و نشانه های شیفتگی به پوتین را هم گاهی از خود نشان می دهد.

چقدر می‌شود روی شکاف اروپا و آمریکا حساب کرد؟

زمستان سال گذشته دونالد ترامپ در توئیتر خود نوشت: ««ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که به خاطر من، ناتو موفق به جمع آوری پول بیشتر از قبل از اعضایش شده. این در حالیست که اعضای ناتو سال‌های طولانی از اینکار امتناع می‌کردند.»

این البته ادعای عجیبی بود اما به هر حال کشورهای اروپائی وادار به پرداخت سهم بیشتری شدند. اختلافات میان اروپا و آمریکا اما تنها به این مسائل مالی و دفاعی بر نمی‌گردد. ترامپ اغلب توافقات مهم سال های اخیر را باطل کرده و بدون اینکه به کسی توضیحی دهد، راه خودش را می رود. اما سوال این است که ایا این رویکرد در طولانی مدت جواب خواهد داد؟

واقعیت این است که از دوستی و اتحاد میان اروپا و امریکا بیش از هشتاد سال می‌گذرد. با پایان جنگ جهانی دوم، مسائل اقتصادی و دفاعی این کشورها با یکدیگر گره خوردند و با گذشت زمان و حتی بعد از سقوط شوروی هم این وضعیت ادامه یافت. در دوره هایی که امریکا به دست جمهوری خواهان افتاد، تلاش هایی برای کاهش تعهدات مالی ایالات متحده در قبال شرکای اروپائی انجام گرفت اما هیچ کدام از این تلاش‌ها در طولانی مدت نتیجه‌ای در بر نداشت. در هم تنیدگی منافع هر بار مانع از عمیق شدن شکاف‌ها شد.

مکرون چه مشکلی با ناتو دارد؟ - 13

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان همانقدر که ترامپ نیاز به یک برد در سیاست خارجی خود داشته و برای آن مدام به این کشور و آن کشور سفر می‌کند تا عکس یادگاری بگیرد، مکرون هم از این قاعده مستثنی نیست. او در سیاست داخلی خود موفقیت چندانی به دست نیاورده و نمونه واضح آن تظاهرات جلیقه زردهاست که علیه سیاست‌های اقتصادی دولت هر شنبه به خیابان‌ها آمدند. او در سال ۲۰۱۶ گفته بود که تا سال ۲۰۲۰ واحدهای نظامی در اروپا برای ماموریت در نقاط بحرانی شکل خواهد گرفت. سال پیش بحث ارتش اروپائی را پیش کشید و امسال هم ناتو را مبتلا به مرگ مغزی دانست و گفت که نمی‌شود به آمریکا در زمینه دفاع از اروپا وابسته بود. به نظر می‌آید بخشی از این اظهارنظرها برای ایجاد چهره‌ای متفاوت از دیگر رهبران اروپائی در نظر فرانسوی‌ها باشد. او هم احتمالا به خوبی می‌داند که تشکیل چنین ارتشی به سادگی امکان پذیر نیست و حمایت ناتو از مرزهای اروپا هم با قانونی که در بهمن ماه سال گذشته توسط مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و دست ترامپ را برای اعمال هر نوع نوآوری درمورد ناتو بست، ادامه خواهد داشت. به نظر می‌آید حرف‌های او در گفت و گو با اکونومیست ادامه جدل‌های لفظی با ترامپ بر سر ناتو بوده و با هدف حفظ چهره‌ی متفاوت رئیس جمهور فرانسه در مقابل دیگر رهبران اروپایی باشد.

۲۳ / ۳۱۰ ۳۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حضور شیر در تظاهرات عراق! +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودکمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.

تا دقیقه ۵۲: عراق ۱ - ۱ ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‎؛ تیم ملی فوتبال کشورمان از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین در ورزشگاه ملی امان پایتخت اردن با قضاوت پریرا از سریلانکا به مصاف تیم ملی عراق رفت. احمد نوراللهی گل تساوی را در دقیقه ۲۵ برای ایران به ثمر رساند. گل نخست ایران - احمد نوراللهیکد ویدیو دانلود فیلم اصلینخستین گل تیم ملی فوتبال عراق را مهند علی در دقیقه ۱۱ وارد دروازه ایران کرد. گل نخست عراق _ مهند علیکد ویدیو دانلود فیلم اصلیورود بازیکنان به زمینمارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی کشورمان با ترکیب زیر بازی را آغاز کرد: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، مسعود شجاعی، محمد محبی، مهدی طارمی و سردار آزمونسرچکو کاتانچ سرمربی اسلوونیایی تیم ملی عراق هم تیمش را با نفرات زیر راهی زمین کرد: محمد حمید، سعد ناطق، احمد ابراهیم، علاء علی، علی عدنان، سولاکا، امجد عطوان، همام طارق، صفاء هادی، بشار رسن و مهند علی
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
آیت الله اراکی ابراز امیدواری کرد، با تشکیل اتحادیه قربانیان ترور شاهد نشر اسلام ابراهیمی در جهان اسلام باشیم. وی در پایان گفت: خانواده شهدا جلوه گاه اسلام ابراهیمی هستند، آنان نماد اسلام راستین و عدالت خواهی بوده‌اند. وی اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ترور است و در برخی از ابعاد نیز می‌توان گفت که کم سابقه‌ترین ترور‌های جهان در این کشور اتفاق افتاده است. وی خاطرنشان کرد: هر چند در دنیا ما را محکوم به تروریسم می‌کنند، اما بزرگ‌ترین جنایات تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروهک‌های مختلف رقم زده شده است. نخستین روز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی نشست قربانیان ترور با حضور آیت الله محسن اراکی در سالن زمرد هتل آزادی برگزار شد.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های فلسطینی، ابوحمزه سخنگوی گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی اعلام کرد از محور مقاومت و در راس آن جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمایت‌های مختلف از مقاومت فلسطین تشکر می‌کنم. از سوی دیگر، ابوحمزه سخنگوی گردان‌های قدس از موشک جدیدی رونمایی کرد که گروه‌های مقاومت آن را برای اولین بار مورد استفاده قرار داده‌اند که نام این موشک، براق ۱۲۰ است. ابوحمزه خاطر نشان کرد این موشک کاملا یک موشک ساخت فلسطین است.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور «رشوه دهی» را در پرونده رسوایی اوکراین پذیرفته است. این رشوه دهی است.» رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده در حالی این سخنان را بیان کرد که اولین جلسه استماع شاهدان در پرونده تحقیق برای استیضاح دونالد ترامپ روز چهارشنبه برگزار شد. پلوسی افزود: «آنچه رئیس جمهوری پذیرفته است و آن را «عالی» می‌داند از نظر من کاملا غلط است. این رشوه دهی است.» مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیق درباره احتمال «سوءاستفاده» دونالد ترامپ از قدرت شخصی خود در رابطه با اوکراین است. دونالد ترامپ ارتکاب هرگونه تخلف در رابطه با اوکراین را رد کرده است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه‌های لبنان در خبری تاییدنشده از توافق اولیه احزاب این کشور برای معرفی «محمد الصفدی» به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان خبر دادند.

نظرها

اخبار بیشتر