چند نکته درباره آغاز زودهنگام تبلیغات انتخاباتی در قم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
چند نکته درباره آغاز زودهنگام تبلیغات انتخاباتی در قم

چند نکته درباره آغاز زودهنگام تبلیغات انتخاباتی در قم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
اصولگرایان بسیار زودتر از موعد انتخابات، فعالیت‌های خود را در شهر قم آغاز کرده‌اند.

علاوه بر معرفی غیررسمی سه کاندیدا تلاش دارند تا در راستای تخریب کاندیداهای رقیب نیز دستاوردهایی داشته باشند. در این میان نکاتی وجود دارد که توجه به آن‌ها خالی از لطف نیست.

۱-شهر قم به علت حضور مراجع و حوزه‌علمیه همواره از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و سیاستمداران در رفت و آمد به این شهر تلاش می‌کنند تا تایید روحانیت و مراجع را به دست آورند.

آن‌ها تلاش می‌کنند حوزه علمیه را به عنوان پشتیبان فعالیت‌های سیاسی خود نشان دهند و از این جایگاه به عنوان ابزار برای پیروزی در انتخابات بهره ببرند.

۲-قم ظاهری دارد و باطنی؛ به آن معنا که ظاهر مردم این شهر باعث پیش‌داوری‌هایی درباره نگاه سیاسی آنها می‌شود اما باطن مردم را می‌توان پای صندوق‌های رای دید. گروه‌ها و جناح‌های سیاسی خواستار آن هستند که با ظاهرسازی و جلب حمایت برخی گروه‌های خاص، رای و نظر مردم را به خود جلب کنند اما توده مردم نظر دیگری دارند، معتقدم تندروی و تندروها جایی در میان مردم قم ندارند.

۳-مردم قم نیز مانند همه مردم ایران از شعارها خسته‌ شده‌اند و به دنبال چهره‌های عملگرا هستند؛ چهره‌هایی که به دور از دعواهای سیاسی ۴۰ ساله بتوانند کاری از پیش ببرند و دردی از مردم دوا کنند. مشکلات اقتصادی، گرانی‌ها و تحریم‌های ناشی از تنش با آمریکا سبب شده تا مردم فارغ از دعواهای سیاسی به دنبال عملگرایی باشند. در این وضعیت می‌توان تصریح کرد که تندروهای جنجال‌ساز که مدام دنبال منازعه هستند، جایی در میان مردم ندارند.

۴-ورود یا عدم ورود آقای علی لاریجانی در انتخابات مجلس از قم نیز مساله‌ای بسیار تاثیر‌گذار است. ایشان ‌سیاستمداری فیلسوف هستند که ورودشان به عرصه انتخابات، آرایش سیاسی را تغییر خواهد داد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۵-اختلاف بین روحانیون، یکی دیگر از مسائلی است که بر نتایج انتخابات در قم اثر خواهد گذاشت. در قم نیز مانند تهران، اختلافات میان مجمع روحانیون و جامعه روحانیت پابرجاست. مجمع محققین و نشست اساتید حوزه نیز از دیگر تشکل‌های اساسی هستند که هنوز به وحدت نرسیده‌اند و بعید است که وحدت میان آن‌ها حاصل شود. مساله دیگر تحرکات تندروها و تلاش آن‌ها برای دو قطبی کردن فضا است.

نمونه‌هایی از این تلاش را در مساله فیضیه و همچنین در تظاهرات ۱۳ آبان شاهد بودیم. مراجع هیچ‌گاه موافق این رفتارها نبوده و در برابرشان سکوت نکرده‌اند. برای نمونه آیت‌ا … مکارم در موضوع فیضیه موضع تندی گرفتند و از دخالت‌های بیرونی در امور حوزه گلایه کردند. سایر مراجع نیز چنین دیدگاهی دارند و معتقدند نباید از لباس روحانیت برای اغراض خطی استفاده شود. حوزه مرکز علم و اجتهاد است و نباید این موضوع تحت تاثیر سیاست قرار گیرد. استفاده ابزاری از حوزه توسط مراجع محکوم شده و همواره محکوم می‌شود. امروز به طور قاطع نمی‌توان از انتخابات و راهکارهای جلوگیری از پیروزی تندروها در قم صحبت کرد و همه چیز به اتفاقات آینده بستگی دارد. با این وجود هوشیاری مقامات استانی و قانونگرایی مسئولان قضائی از جمله الزامات ماه‌های آینده در این شهراست.

* عضو هیئت علمی موسسه آموزشی امام خمینی

* منتشر شده در روزنامه آرمان ملی ۱۹ آبان۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
کارشناسان سیاسی باوردارند این تصمیم حکومت نوعی خود زنی سیاسی در وضعیت سخت این روزهای شهروندان به حساب می‌آید زیرا راه را برای جهش قیمت سایر کالاها هموار می‌کند. درصورتی که میانگین نرخ هردلا درسال ۱۳۹۸برابر با ۸ هزار تومان لحاظ شود به عدد ۳۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته می‌رسیم. راه دیگر این است که از خارج وام گرفته شود که این راه نیز بسته است. دراین شرایط آیا جزوصل کردن دولت به جیب شهروندان راه دیگری وجود دارد؟ دولت از همان زمانی که بودجه ۱۳۹۸ را تدوین می‌کرد می‌دانست باید درسال جاری به جای اینکه به صادرات نفت امید ببندد باید جیب مردم را نشانه برود. این خودزنی سیاسی نهادهای حکومتی را باید با دقت نگاه کرد و دید که پیامدهای منفی آن از کدام محل سر بر می‌آورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شد. به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در شهرهای اهواز، امیدیه، ماهشهر، بهبهان و خرمشهر در استان خوزستان و همچنین در مشهد و سیرجان در استان کرمان برخی شهروندان نسبت به افزایش قیمت بنزین تجمع‌هایی اعتراضی برگزار کردند. براساس ویدئوها و تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده است، در این تجمع‌ها، مردم شعارهایی در انتقاد از افزایش قیمت بنزین سر داده‌اند. بر این اساس سهمیه شخصی خودروهای شخصی ماهانه ۶۰ لیتر در نظر گرفته شده است. قیمت بنزین سهمیه‌ای نیز لیتری ۱۵۰۰ تومان، بنزین غیرسهمیه‌ای لیتری ۳۰۰۰ تومان و بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان تعیین شده است.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
آقای امیر حسین قاضی زاده هاشمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در تشریح جزئیات نشست علنی روز دوشنبه مجلس تصریح کرد: طبق تصمیم پیشین؛ در بررسی ویژه ۱۰ موضوع مهم کشور از سوی اعضای هیأت رییسه مجلس، من مسؤول پیگیری موضوع وضعیت اقتصاد کسب و کار‌های نوپا (استارت آپ) شدم. وی افزود: جلسات مختلفی با کسب و کار‌های نوپا (استارت آپ)، سندیکا‌های مربوط، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دستگاه‌های دولتی ذیربط برگزار و ابعاد مختلف این موضوع بررسی و گزارش نهایی تهیه شد. وی ادامه داد: گزارش وضعیت کنونی اقتصاد کسب و کار‌های نوپا (استارت آپ) کشور در نشست علنی صبح روز دوشنبه مجلس و با حضور وزرای اقتصاد و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس و یا معاون بانک مرکزی، رئیس سازمان تأمین اجتماعی و همچنین نمایندگان کسب و کار‌های نوپا بررسی خواهد شد. عضو هیأت رییسه مجلس گفت: وضعیت کنونی اقتصاد دانش‌بنیان در سطح جهانی، سهم اقتصاد نوآورانه در اقتصاد کشور و مشکلات این شرکت‌ها و راهکار‌های رفع آن‌ها در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. آقای قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: در نهایت و با جمع بندی تمامی نقطه نظرات و دیدگاه‌ها؛ اقدامات بعدی شکل خواهد گرفت و در صورت نیاز اصلاح قانون و یا قانون گذاری جدید در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مولوی اسحاق مدنی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران افزود: پیامبر وقتی مبعوث شد برای تبلیغ اسلام در ایام حج به منا می‌رفت. مولوی اسحاق مدنی در خصوص وحدت هم افزود: نخستین کار اسلام اتحاد مردمی است و بدون وحدت نه کشوری آباد می‌شود و نه مردمی سرافراز می‌شوند و نه آسایش و آرامش خواهند داشت. مولوی اسحاق مدنی گفت: شاهد آن بودیم که مسلمانی که مدعی بود و نماز هم می‌خواند چطور سر مسلمان دیگری را با اره از تن جدا می‌کرد. مولوی اسحاق مدنی گفت: این شایعات را دامن می‌زنند، تا سنی و شیعه باورشان شود که دیگر وحدت معنا ندارد با این دروغی که ساخته‌اند سعی می‌کنند تا اختلاف را جا بیاندازند. مولوی اسحاق مدنی افزود: امروز می‌شود با امکانات و اختیارات و توجهات مقام معظم رهبری و بیاناتی که امام خمینی (ره) در خصوص وحدت داشتند، به وحدت دست پیدا کنیم و برابر بشویم.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
مردمی که قدرت را در یک جریات امپراتوری می‌دیدند یک باره براساس این قدرت، یک شکست غیرقابل پیش‌بینی و تزلزل غیرقابل بررسی به وجود آمد. تمدن‌های مادی‌گرایانه در شعاع توانمندی پیامبر اسلام نابود شد. علم‌الهدی بیان کرد: ملزم هستیم در تمامی جریانات زندگی اعم از اخلاق و بینش سیاسی و کشوری و مدیریت اجتماعی، نشانی از پیامبر در زندگی خود داشته باشیم؛ زیرا برهان پروردگار ما پیامبر اسلام است. علم‌الهدی عنوان کرد: علت اینکه امروز یمن یکپارچه در جریان منویات انقلاب اسلامی قرار دارد و مزدوران استکبار را سرکوب می‌کند و با همه امکانات مقابله می‌کند و با خط ایثار دشمن را به زانو درمی‌آورد این بخاطر نفوذ قدرت نرم انقلاب اسلامی ما است. تفاسیر باطل و بی سند از پیامبر و اسلام و اسلام را به قواره فکری خود درآوردن، این مردم ما را غافل و بی‌بصیرت دیده‌اند در حالی که عکس این مسئله در مورد مردم صادق است.

نظرها

اخبار بیشتر