بازی لاریجانی با مهره مرکز پژوهش‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. سیاسی

بازی لاریجانی با مهره مرکز پژوهش‌ها

ایلناخبرگزاری ایلنا |
آینده علی لاریجانی در هاله‌ای از ابهام است زیرا نه در میان اصولگرایان و نه در میان اصلاح‌طلبان جایگاه ممتازی ندارد و از سوی دیگر افکار عمومی را نیز همراه خود ندارد و رئیس مجلس در ماه‌های پایانی مجلس دهم به شدت تنها شده است. با همه این اوصاف به دلیل برخورداری او از هوش بالای سیاسی، کمتر کسی حکم بر پایان عمر کنشگری وی می‌دهد.

بازی لاریجانی با مهره مرکز پژوهش‌ها - 1

به گزارش ایلنا، آینده علی لاریجانی در سپهر سیاست ایران یکی از سوالات بحث برانگیز این روزهای محافل سیاسی است به طوریکه بسیاری از تحلیل‌گران با در نظرگرفتن واقعیت‌های امروز جامعه، جایگاه آقای فیلسوف را مناسب ارزیابی نمی‌کنند به عبارتی دیگر آینده علی لاریجانی در هاله‌ای از ابهام است زیرا نه در میان اصولگرایان و نه در میان اصلاح‌طلبان جایگاه ممتازی ندارد و از سوی دیگر افکار عمومی را نیز همراه خود ندارد و رئیس مجلس در ماه‌های پایانی مجلس دهم به شدت تنها شده است. با همه این اوصاف به دلیل برخورداری علی لاریجانی از هوش بالای سیاسی، کمتر کسی حکم بر پایان عمر کنشگری علی لاریجانی می‌دهد.

رئیس مجلس از کوچک‌ترین روزنه‌ها برای خروج از بن‌بست استفاده می‌کند. شاید یکی از همین روزنه‌ها مرکز پژوهش‌های مجلس باشد. کاظم جلالی به عنوان یکی از یاران نزدیک رئیس مجلس استعفای خود را جهت حضور در قامت سفیر ایران در مسکو تقدیم هیات رئیسه کرده است و لاریجانی به دنبال بازی خود در این مرکز است. از این روی گزینه‌های ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس به صورت چراغ خاموش در دفتر رئیس مجلس بررسی می‌شوند. اخبار متعدد از کنش‌های بهارستان و گزارش‌های غیررسمی حاکی از فعالیت و رایزنی محمدرضا پورابراهیمی، محمدحسین فرهنگی، جهانبخش محبی‌نیا و ایروان مسعودی اصل برای تصدی ریاست بازوی علمی پارلمان است.

ناکام رقابت با حضرتی در تکاپوی مرکز پژوهش‌ها

محمدرضا پورابرهیمی نماینده دوره‌های نهم و دهم مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی است که در سه سال اول مجلس دهم ریاست کمیسیون اقتصادی را برعهده داشت که در سال چهارم رقابت را به الیاس حضرتی نماینده مردم تهران واگذار کرد. پورابراهیمی از چهره‌های نزدیک به محمدرضا باهنر و جامعه اسلامی مهندسان محسوب می‌شود و از آنجایی که از دست دادن ریاست کمیسیون اقتصادی تاثیر منفی در سبد رای او در انتخابات پیش رو داشته، در تلاش است تا این خلاء را برطرف کند و خالی شدن پست مرکز پژوهش‌ها این امکان را برای رایزنی‌های او مهیا کرده است. همچنین رابطه نزدیک پورابراهیمی با باهنر می‌تواند به عنوان یک ابزار مهم برای معامله سیاسی بین لاریجانی و باهنر استفاده شود.

مرد لابی‌های خاموش

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در دوره‌های هفتم تا دهم است که عضو فراکسیون ولایی (اصولگرایان) است. فرهنگی لابی‌گر قهاری است و از قدرت لابی‌گری‌اش برای مناصب مدنظر خود استفاده می‌کند و جالب اینجاست فرهنگی برخلاف پورابراهیمی نسبت به لوایح و طرح‌های مجلس خیلی حساسیت نشان نمی‌دهد و سعی می‌کند رایزنی‌های خود را با نمایندگان فقط معطوف به انتخابات سالانه کند. اما این بار انتخابات مرکز پژوهش‌ها در صحن علنی مجلس نیست و مجمع عمومی آن هیئت رئیسه مجلس است، گفته می‌شود حامی محمدحسین فرهنگی همشهری‌اش مسعود پزشکیان است و باید منتظر ماند و این شایعه را پیگیری کرد که آیا مسعود پزشکیان به عنوان یکی از اعضای اصلی فراکسیون امید به دلایل نزدیکی‌های قومیتی حاضر به تعامل با یکی از عناصر اصلی فراکسیون اصولگرایان در مجلس می‌شود. از سوی دیگر با توجه به افزایش اختلافات بین لاریجانی و فراکسیون ولایی و حتی جریان اصولگرایی، احتمال دارد لاریجانی بر سر مرکز پژوهش‌ها با اصولگرایان و فراکسیون ولایی معامله کند.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اصولگرای خاص

جهانبخش محبی‌نیا یکی از پرسابقه‌ترین نماینده‌های مجلس با پنج دوره حضور در پارلمان است و از معدود اصولگرایانی است که مواضع چند سال اخیرش، متفاوت از پژواک جریان راست است اما هیچگاه نیز در اردوگاه اصلاح‌طلبان قرار نگرفته است. محبی‌نیا یکی از نزدیکان علی لاریجانی است که سابقه ریاست دانشگاه فرهنگیان را نیز در کارنامه دارد و از نمایندگان فعال در صحن علنی است و بر اساس اخبار غیرموثق تعدادی از نمایندگان مجلس با استناد به سابقه تقنینی محبی‌نیا در حال رایزنی برای او هستند ولی به نظر می‌رسد آقای رئیس در صورتیکه از معامله سیاسی بر سر مرکز پژوهش‌ها منصرف شود، اصولگرای خاص پارلمان را انتخاب خواهد کرد.

فراکسیون امید بی‌اعتنایی یا چراغ خاموش

فراکسیون امید تاکنون تحرک خاصی در خصوص ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس نداشته است. به نظر می‌رسد با توجه به ماه‌های باقی مانده تا پایان عمر مجلس دهم، این فراکسیون مجلس علاقه چندانی به معرفی گزینه ندارد. از سویی دیگر گفته می‌شود آنها در تعامل با هیات رئیسه در حال بررسی شرایط و آنالیز تحرک اصولگرایان مجلس بوده تا در زمان مناسب گزینه خود را معرفی کنند.

سرپرستی با لابی آقای سفیر

ایروان مسعودی اصل تنها گزینه غیرنماینده است و در حال حاضر قائم مقام مرکز پژوهش‌های مرکز است که سابقه معاونت دانشگاه آزاد اسلامی را نیز دارد. مسعودی اصل گزینه مدنظر کاظم جلالی است و در تلاش است تا با استناد به اساسنامه مرکز پژوهش‌ها، مسعودی به عنوان سرپرست تا پایان مجلس دهم عهده‌دار این سمت باشد و با توجه به اینکه رویه در انتخاب رئیس مرکز بر انتخاب یکی از نمایندگان بوده، بعید به نظر می‌رسد این امر اتفاق بیافتد مگر اینکه نظر لاریجانی چیز دیگری باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در دیدار با مسئولان و دست اندرکاران نخستین همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که امروز (سه شنبه) در ستاد ارتش برگزار شد، گفت: ارتش معنویت محور، ارتشی با نظم و اقتدار که در بستر معنویت قرار داشته و ضمن رعایت اولویت‌ها، کارآمد، چابک، پاسخگو و هم افزا است. وی افزود: اگر یک نظامی دانش و شاخص‌های قدرت دفاعی را داشته و از لحاظ معنوی، انسانی مومن و متعهد هم باشد در برترین جایگاه قرار داشته و در انجام ماموریت‌های محوله، بهترین عملکرد را خواهد داشت به همین جهت شاخصه اصلی در توان رزم همین بعد معنویت است. معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به برگزاری همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که با محوریت دعای ۲۷ صحیفه سجادیه برگزار خواهد شد، گفت: امیدواریم این همایش ملی که با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور و با محتوایی مطلوب و اثربخش، برنامه ریزی شده‌ است، برای همه بخش‌های دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بویژه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح، نتایج و دستاوردهای مطلوب و قابل بهره برداری داشته باشد. همچنین در این دیدار، حجت الاسلام حسین صنعت پور امیری، رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد ارتش ضمن ارائه گزارشی از روند آماده سازی و اجرای همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی گفت: تا کنون بیش از ۹۰ مقاله علمی و تخصصی به دبیرخانه این همایش که در تاریخ ۱۸ آذرماه سال جاری به همت اداره عقیدتی سیاسی ستاد آجا و به میزبانی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار خواهد شد، ارسال شده و قرار است کتابچه‌ای نیز با عنوان شرح دعای ۲۷ صحیفه سجادیه همراه با ویژه نامه همایش در روز برگزاری آن منتشر و توزیع شود.
فارسفارس58 دقیقه قبل
حسن روحانی همچنین به هنگام دریافت استوارنامه «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی» سفیر جدید جمهوری یمن در تهران گفت: در سال‌های اخیر شاهد شهامت، مقاومت و ایستادگی فوق‌العاده مردم یمن بوده‌ایم و شجاعت و بیان صریح مواضع از سوی مقامات انقلاب یمن، بسیار افتخارآمیز است. روحانی درد و رنج مردم مسلمان و مظلوم یمن را یکی از دغدغه‌های ملت ایران در سال‌های اخیر خواند و تصریح کرد: امروز متجاوزان و دشمنان مردم یمن و همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که از راه فشار و جنگ نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند و این به معنای ثمر دادن مقاومت مردم یمن است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز به یمن از لحاظ سیاسی و ارایه کمک‌های انسانی در کنار مردم یمن ایستاده‌ است، افزود: تردیدی وجود ندارد پیروزی نهایی در برابر متجاوزان، از آن مردم مقاوم یمن خواهد بود. سفیر جدید جمهوری یمن با بیان اینکه مردم یمن هرگز مواضع مقتدرانه، شرافتمندانه و ارزشمند دولت و ملت ایران را در حمایت از انقلاب این کشور فراموش نخواهند کرد، گفت: دولت و ملت ایران بهترین یار و همراه مردم یمن بوده و در شرایطی که مردم یمن زیر فشار تحریم و تجاوز قرار داشتند، تنها جمهوری اسلامی ایران از ما حمایت کرد و در کنار مردم یمن بوده و همچنان به این حمایت ادامه می‌دهد. محمد الدیلمی تأکید کرد: ملت یمن همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با مواضع استکباری قدرت‌های جهانی ایستاده و از مواضع ارزشمند ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه بویژه ابتکار طرح صلح هرمز حمایت می‌کند.
الفالف13 ساعت قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر5 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس6 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود6 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا6 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا7 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا7 دقیقه قبل