گام اول برای آزادسازی سهام عدالت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اقتصادی

گام اول برای آزادسازی سهام عدالت

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
طبق گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید مجلس، روش های آزادسازی سهام عدالت به تصویب این کمیسیون رسیده و برای تصمیم گیری در صحن مجلس به هیئت رئیسه تقدیم شده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : بر این اساس دو روش برای «واگذاری مدیریت سهام عدالت» به سرپرست خانوار پیشنهاد می‌شود که توسط وی قابل انتخاب است. البته آزادسازی نهایی به فاصله ۲ تا ۵ سال انجام خواهد شد.۲ روش انتقال مالکیت و فرایند انتقالبه گزارش خراسان و طبق متن این گزارش، این دو روش عبارت اند از: دریافت سهام یا دریافت سهام در قالب صندوق قابل معامله. فرایند کار به این صورت است که سرپرست خانوار می‌تواند با مراجعه به سامانه سهام عدالت، فرم مخصوص دریافت سهام را تکمیل کند. بعد از آن گواهی الکترونیکی صادر شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی در اختیار سرپرست خانوار قرار می‌گیرد. بعد از آن سرپرست خانوار می‌تواند سهام را در بورس به فروش برساند اما با مبلغ به دست آمده فقط می‌تواند سهام و اوراق بخرد و امکان نقد کردن آن را ندارد. البته این امکانات فراهم شده است: ۱- سود سهام را دریافت کند ۲- در افزایش سرمایه شرکت کند و حق تقدم را به فروش برساند ۳- در صورت افزایش سهام از قیمت پایه تعدیل شده، مازاد آن را بدون نیاز به جایگزین کردن با سهام به فروش برساند.آزادسازی کامل بعد از ۳ سالگفتنی است با طی فرایند فوق صرفا مالکیت منتقل می‌شود و آزادسازی کامل با قابلیت دریافت دارایی به شرحی که در ماده ۱۰ آمده، قابل انجام خواهد بود. بر این اساس، شورای عالی اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ مجاز است حداقل دو سال پس از اجرای کامل قانون فروش سهام و اوراق بهادار موجود در سبد خانوار را به صورت تدریجی و در بازه زمانی حداقل سه ساله آزاد کند.در صورتی که خانوار علاقه‌ای به دریافت سهام نداشت، می‌تواند فرم انتقال سهام به صندوق سرمایه گذاری معامله پذیر را تکمیل کند. این صندوق‌ها شامل مجموعه‌ای از سهام است که در بورس قابل خرید و فروش است. بنابراین در صورت انتخاب روش دوم به جای سهام شرکت‌ها، واحدهایی از این صندوق به سرپرستان خانوار تعلق خواهد گرفت. سهام عدالت خانوارهایی هم که به سامانه مراجعه نکنند و هیچ کدام از فرم‌ها را تکمیل نکنند به طور خودکار به صندوق‌های قابل معامله منتقل می‌شود و تا زمان مراجعه خانوار نزد سازمان خصوصی سازی باقی خواهد ماند.طبق ماده ۳ این لایحه، وزیر اقتصاد موظف شده است چگونگی شناسایی و ثبت نام خانوارهای جامانده از سهام عدالت در دورهای قبلی را تدوین و پیشنهاد کند و سازمان خصوصی سازی هم موظف به ثبت نام آن‌ها شده است.منبع: خراسانلینک کوتاهکپی لینک

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.
الفالف1 روز قبل
)، ٦٫٩ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین نرخ تورم فصلی مربوط به استان لرستان با ٢٣٫٦ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان شرقی با ٢٫٧ درصد افزایش می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان لرستان با ٣٧٫٢ درصد افزایش و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی با ١١. درصد افزایش است. در جدول زیر شاخص اجاره بها واحدهای مسکونی خانوارهای شهری و درصد تغییر ان قابل مشاهده است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
وانانیوزوانانیوز12 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، با روی کار آمدن دولت نهم و افزایش یک مرتبه واردات بنزین در شرایطی که قیمت این فراورده در بازار جهانی به یکباره افزایش پیدا کرد و موجب شد تا مسئولان نفتی به فکر چاره‌ای برای رفع این مشکل بیافتند و طرح سهمیه بندی بنزین را به عنوان بهترین روش برگزینند. سهمیه بندی بنزین در دولت نهم چقدر بود؟ در حالی که قیمت بنزین پیش از شروع سهمیه بندی ۸۰ تومان در هر لیتر بود، بنزین سهمیه‌ای در سال ۱۳۸۶ قیمتی معادل صد تومان و بنزین آزاد یا غیر سهمیه‌ای قیمتی معادل ۴۰۰ تومان افزایش یافت. به طور کلی برای هر اتومبیل سواری شخصی در ماه یکصد لیتر، برای تاکسی‌های بنزین سوز هشتصد لیتر و برای مسافربر شخصی ششصد لیتر بنزین در نظر گرفته شد. صاحبان خودرو‌ها نیز با داشتن کارت سوخت می‌توانستند از این سهمیه بنزین استفاده کنند. در دولت دوزادهم با ریاست حسن روحانی، از سال ۹۴ تا سال ۹۸ بنزین بصورت آزاد و بدون سهمیه بندی با قیمت هر لیتر هزار تومان عرضه می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، یک عکاس آلمانی که طی ۱ سال گذشته ۳ بار به ایران سفر کرده است، زندگی اطراف دریاچه در حال احتضار «ارومیه» را به تصویر کشیده است. ماکسیمیلیان من عکاس آلمانی ساکن شهر دورتموند برای نخستین بار در سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به ایران سفر کرد. او با سفر به استان آذربایجان غربی زندگی اطراف بزرگ‌ترین دریاچه آب شور در حال خشک شدن جهان را به تصویر کشید. این عکاس آلمانی در هر ۳ سفر خود به دریاچه ارومیه و مناطق و شهرهای وروستاهای اطراف آن سر زده و عکاسی کرده است. تصاویر زیر از مجموعه عکس‌های ۳ سفر ۱ سال گذشته «ماکسیمیلیان من» به اطراف دریاچه ارومیه است.

۴ خودروساز در لیست برترین تولیدکنندگان چینی ۲۰۱۹ (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر