سیاره نهم یک سیاهچاله است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

سیاره نهم یک سیاهچاله است؟

الفخبرگزاری الف |
درک نحوه زندگی در فضا برای بسیاری افراد جالب است؛ در این بسته خبری قصد داریم جذابترین اتفاقات فضایی را ارائه دهیم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس تحقیق و بررسی‌های انجام شده توسط دانشمندان، تقریبا مطمئن هستیم که هر آن چه در فضای اطراف ما وجود دارد را می‌شناسیم. حداقل در مورد اجرام بزرگ‌تر و مهم‌تر اطلاعات کافی داریم. ولی هر چه از زمین دورتر می‌شویم اطلاعات ما هم بیشتر آب می‌رود. وقتی به لبه منظومه شمسیمی‌رسیم، دانسته‌های ما آن قدر محدود می‌شود که به‌ناچار به نظریات و حدس‌های مختلف و حتی گاه متضاد بسنده می‌کنیم. مثل وجود سیاره نهم منظومه شمسی در آن حوالی که مدت‌هاست مورد بحث است. همچنین یک نظریه جدید و جالب که پیشنهاد داده شاید یک سیاهچاله در مرز منظومه شمسی وجود داشته باشد که همان سیاره نهم ما باشد.

این طرح عجیب از آن جا نشأت می‌گیرد که می‌دانیم یک یا چند جرم ناشناس در آن سوی منظومه شمسی مسیر حرکت اجرام یخی و شناور چرخان به دور خورشید را تغییر می‌دهند. در حقیقت تمام این اجرام گردان در یک مدار بیضی شکل حرکت می‌کنند که یک کانون آن خورشید و کانون دیگر آن‌ها یک جرم ناشناس دیگر است، همان چیزی احتمال می‌رود سیاره مرموز نهم منظومه خورشیدی ما باشد.

در مورد این سیاره اخیرا نظریه‌ای جالب و عجیب مطرح شده که احتمال وجود یک سیاهچاله را پیش می‌کشد. البته این نظریه بیش از آن واقعیت و شواهد را توصیف یا توجیه کند، یک نظریه عجیب، جالب و شگفت انگیز محسوب می‌شود. طبق این نظریه، یک سیاه چاله کوچک در لبه منظومه شمسی وجود دارد که در دوران بیگ بنگ یا انفجار بزرگ ایجاد شده است.

هنوز وجود سیاه چاله‌های نخستین تائید نشده است، ولی با این حال دانشمندان بر این عقیده‌اند که اگر این سیاهچاله‌ها وجود داشته باشند، در حال بلعیدن تمام جهان ما هستند. در واقع این سیاهچاله‌ها می‌توانند ۸۰ درصد از جرم کیهان را تشکیل دهند که در نتیجه درک ما از جهان پیرامون ما را به‌کلی تغییر خواهد کرد.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

طبق نظریه جدید، سیاره نهم مرموز منظومه شمسی می‌تواند یکی از این سیاه چاله‌های باستانی و کوچک باشد. وجود یک مرکز گرانشی در لبه منظومه به‌واسطه حرکت عجیب اجرام موجود در کمربند کویپر کشف شد. در این کمربند هزاران جرم کوچک وجود دارد. در این میان ۶ جرم هستند که رفتاری عجیب از خود نشان می‌دهند و همه آن‌ها شواهدی از وجود یک مرکز گرانشی دیگر به غیر از خورشید دارند.

در سال ۲۰۱۶ با شبیه سازی دقیق و محاسبات مشخص شد که این مرکز گرانشی می‌تواند سیاره نهم و دور افتاده سیستم خورشیدی ما باشد که جرم آن ۱۰ برابر زمین است. این سیاره شرایطی بسیار متفاوت از دیگر سیارات منظومه شمسی دارد. فاصله این سیاره در مقایسه بافاصله نپتون و خورشید، ۲۰ برابر بیشتر است و گردش آن به دور خورشید حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار سال زمینی طول می‌کشد. این در حالی است که پلوتو فقط ۲۴۸ سال برای تکمیل مدارش نیاز دارد.

سیاره نهم ممکن است مانند اورانوس، نپتون، مشتری و زحل از گاز تشکیل شده باشد. ولی با توجه به تأثیر گرانشی این سیاره بر اجرام کمربند کویپر و همچنین خمش نور در هنگام عبور از منظومه خورشیدی، می‌توان تصور کرد که سیاره نهم مرموز ما ممکن است در حقیقت یک سیاهچاله باشد. ولی اگر قرار باشد یک سیاره با چنین جرمی یک سیاهچاله باشد احتمالا اندازه آن بسیار کوچک خواهد بود و پیدا کردن و مشاهده رفتار آن هم بسیار دشوار!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.

ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مرتضی ضرابی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: به شکل پراکنده در بخش‌هایی از شمال غرب و غرب کشور به ویژه در استان‌های ساحلی دریای خزر و دامنه‌های مرکزی و جنوبی زاگرس و بخش‌هایی از جنوب کشورمان بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت که عمدتا به شکل برف و باران است. وی گفت: در استان‌های ساحلی دریای خزر از جمله گیلان و مازندران تمرکز بارش‌ها را داریم که بین ۴۰ تا ۶۰ میلی متر بارندگی خواهیم داشت. در استان گلستان هم انتظار بارندگی داریم که بارش‌ها در دامنه‌های جنوبی البرز از جمله زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم، مرکزی و مناطقی از اصفهان به شکل برف و باران خواهد بود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: در تهران نیز در ساعات آینده بارش‌ها به شکل برف و باران آغاز خواهد شد که تداوم دارد و این شرایط را برای فردا نیز پیشرو خواهیم داشت. آقای ضرابی گفت: در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، مناطقی از لرستان و جنوب کشورمان بارش‌ها به شکل رگبار و رعد و برق خواهد بود که این شرایط را در بخش‌هایی از بوشهر، فارس و هرمزگان پیش بینی می‌کنیم که البته تمرکز بارش‌ها در نیمه جنوبی بوشهر و بخش‌هایی از هرمزگان خواهد بود. وی افزود: ​ فردا عمده تمرکز بارش‌ها در نیمه شرقی کشور خواهد بود که از ساعت بعد از ظهر در یزد، کرمان، خراسان شمالی و رضوی بارندگی خواهیم داشت. همچنین در شرق سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز و مرکزی بارش خواهیم داشت و از فردا و پس فردا نیز عمده بارش‌ها در شرق کشور و شرق سواحل دریای خزر خواهد بود. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: همچنین در این مناطق انتظار کاهش دما بین ۷ تا ۱۲ درجه را داریم ضمن اینکه آب‌های خلیج فارس و دریای خزر نیز طی امروز و فردا مواج و متلاطم خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
محمدتقی زاده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما​ افزود: ​ با توجه به بارش‌های برف و باران ماه جاری و پیش بینی‌ها، بارندگی‌ها بیش از حد نرم سال‌های قبل است. وی ادامه داد: برای اینکه شرایط را مدیریت کنیم و سد‌ها در شرایط بارندگی شدید و سیلاب‌ها مشکلی نداشته باشد، شرکت آب منطقه‌ای استان تهران مکلف شده است سد‌ها را رصد، نظارت و آب ورودی و خروجی را نیز کنترل کند. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: روزانه بیش از سه میلیون متر مکعب خروجی سد‌های ما در استان تهران است که به منظور استفاده از منابع آبی بخش کشاورزی، محیط زیست و آب شرب انجام می‌شود و خروجی مازاد نیز برای این است که سد‌ها قابلیت کنترل داشته باشد و در مواقع سیلابی و بارندگی گنجایش لازم را برای ورودی آب پیش بینی کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
آقای صفا صبوری دیلمی افزود: مجموعه رازی جزو مجموعه‌های کم نظیر در تهران است و در مجاورت برج تاریخی طغرل قرار دارد، این مجموعه با ۴ هکتار زمین ۳۰ هزار مترمربع بنا دارد، اجرای این طرح در مرحله پایانی است و ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال به بهره برداری برسد. وی گفت: در مناطق جنوبی تهران با توجه به جمعیت، چنین مراکزی کم داریم و همجواری این طرح با مجموعه‌های فرهنگی تاریخی شهرری مهم است. صادقی، عضو تیم طراحی پروژه رازیمجموعه رازی به منظر برج طغرل آسیب نرسانده استعضو تیم طراحی پروژه رازی گفت: مهمترین دغدغه ما در طراحی مجموعه آسیب ندیدن منظر برج طغرل بوده است. اسماعیل صادقی افزود: در ساخت این مجموعه، برج طغرل عنصر اصلی ما بود و برای اینکه توجه مخاطبان به این برج جلب شود، طیف متنوعی از کاربری‌ها را برای مردم در نظر گرفته‌ایم و طرح تقریبا آماده بهره برداری است. وی اظهار کرد: از سال ۸۹ وقتی طرح رازی در مرحله پیشرفت ۴ درصدی قرار داشت، کار را دست گرفتیم و حالا بعد از گذشت نزدیک به ۱۰ سال در مرحله ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم

مهر3 دقیقه قبل

انتقاد به شیوه اجرای سهمیه‌بندی بنزین/ پیشنهادات دانشجویان برای اجرای موثر طرح

فارس4 دقیقه قبل

وینگر منچسترسیتی پردرآمدترین بازیکن بایرن مونیخ می‌شود؟

نود4 دقیقه قبل

شماره جدید «بخارا» منتشر شد

ایسنا5 دقیقه قبل

یک کشته و ۵ مصدوم حاصل برخورد پراید با ال ۹۰ در زنجان

رکنا6 دقیقه قبل

شهادت نیروی ناجا در درگیری با اشرار ماهشهر

رکنا6 دقیقه قبل