استاد دانشگاه مینه‌سوتا: غنی‌سازی در «فردو» کاملا منطبق با NPT است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

استاد دانشگاه مینه‌سوتا: غنی‌سازی در «فردو» کاملا منطبق با NPT است

الفخبرگزاری الف |
ویلیام بیمن، استاد دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید شروع مجدد غنی‌سازی در فردو کاملا قانونی و مطابق NPT است.

به گزارش فارس، بیش از یک سال و نیم است که آمریکا به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و دیگر کشورهای باقی‌مانده در این توافق هم نتوانسته‌اند آنطور که وعده داده بودند، آثار منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کنند.

ایران در واکنش به این وضعیت، از اردیبهشت ماه امسال و با استناد به دو بند از برجام، روند کاهش پایبندی به این توافق را آغاز کرد. گام چهارم این روند با انتقال گاز به تأسیسات هسته‌ای فردو برای تزریق به سانتریفیوژها آغاز شده است.

دکتر «ویلیام اورمان بیمن» استاد دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا معتقد است برجام وابسته به NPT است و غنی‌سازی در فردو با غنای پایین مطابق NPT است.

بیمن پیش‌تر مدیر گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه براون (Brown) در ایالت رودآیلند و استاد مردم‌شناسی و مطالعات آسیای شرقی این دانشگاه نیز بود. بیمن دکتری مردم‌شناسی را از دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۷۶ دریافت کرد و به خاطر نوشتن چند جلد کتاب و بیش از ۱۰۰ مقاله علمی در مورد پویش‌های ارتباطات در ایالات متحده، ایران و … شهرت دارد.

خبرنگار فارس در زمینه آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت‌و‌گویی با وی صورت داده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد ایران فعالیت ۱۰۰۰ سانتریفیوژ در تاسیسات هسته‌ای فردو را به عنوان بخشی از کاهش تعهدات مربوط به توافق هسته‌ای از سر می‌گیرد. ارزیابی شما در مورد این گام برجامی ایران چیست؟

تنها توافقی که واقعا مهم است پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) است که متعلق به دهه ۱۹۷۰ میلادی است. برجام در واقع توافق «اعتمادسازی» بود (نه یک معاهده) برای اطمینان از اینکه ایران شرایط NPT را نقض نمی‌کند. طبق «ان پی تی» ایران حق دارد غنی سازی اورانیوم را برای اهداف صلح آمیز درست مانند ۱۹ کشور دیگر فاقد تسلیحات اتمی، انجام دهد. شروع مجدد فعالیت سانتریفیوژها در فردو برای غنی‌سازی اورانیوم با غنای پایین طبق NPT کاملا قانونی است. این اقدام ایران آن بخش از برجام را که می‌گوید ایران غنی‌سازی را تحت این توافق افزایش نخواهد داد، نقض می‌کند. ایران می‌خواهد این پیام را به ایالات متحده آمریکا و اروپا ارسال کند که برجام با خروج ایالات متحده آمریکا از آن نقض شده بنابراین ایران معتقد است مطابق برجام، هنگامی که یک طرف نتواند به تعهدات خود عمل کند، طرف دیگر برجام تعهدی برای اجرای آن ندارد. با این وجود، ایران باید پایبندی خود به NPT را حفظ کند، درست همانطور که الان به آن متعهد است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

فکر می‌کنید گام چهارم ایران برای کاهش تعهدات خود تحت برجام خط قرمز اتحادیه اروپا باشد؟ اگر نه، خط قرمز آنها چیست؟

باز هم می‌گویم، برجام وابسته به NPT است. اروپایی‌ها و ایالات متحده می‌دانند که این مرحله صرفا سیگنالی برای اروپایی‌ها و ایالات متحده آمریکاست. ایران از دیدگاه اروپایی‌ها با خط قرمز فاصله زیادی دارد هرچند تضمین می‌کنم که دولت ترامپ سعی خواهد کرد سایر امضا کنندگان برجام را متقاعد کند که ایران خطرناک‌تر شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی «رافائل گروسی» آرژانتینی را به عنوان رئیس بعدی آژانس انتخاب کرد و او بلافاصله قول داد که به طور مستقل و بی طرف در مورد موضوعات مهم آژانس از جمله بحث هسته‌ای ایران عمل کند. گروسی پس از انتخاب شدن هنگامی که در مورد ایران از وی سوال شد به خبرنگاران گفت: من کار خود را انجام خواهم داد و فکر می‌کنم کار من اجرای دستورالعمل به روشی مستقل، عادلانه و بی طرف است. ارزیابی شما درباره این اظهارات چیست؟

به طور کلی تصور می‌شود گروسی فردی منصف و بی طرف است؛ برخلاف آمانو که تمام مدت تحت فشار ایالات متحده بود تا گزارش‌های منفی در مورد ایران صادر کند. متاسفم که آقای آمانو درگذشت، اما او به عنوان رئیس آژانس انرژی هسته‌ای فردی بی‌طرف نبود.

دیپلمات‌ها انتظار تغییری مهم و اساسی در موضع آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت ریاست گروسی  در مورد مهمترین موضوعات از جمله بحث هسته ای ایران و کاهش تعهدات برجامی ایران ندارند. نظر شما در مورد این چیست؟

تاکنون، حتی تحت ریاست آمانو، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده است که ایران مطابق با ان پی تی عمل کرده است. آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای مسئول قضاوت سیاسی یا کنترل برجام نیست؛ گرچه سازمان ملل آن توافق را به رسمیت شناخته است. گروسی تحت فشارهای شدید ایالات متحده قرار خواهد گرفت تا اعلام کند ایران چیزی را نقض کرده است. امیدوارم که او بتواند مقاومت کند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر وظیفه اصلی خود یعنی اطمینان از پایبندی به NPT متمرکز نگه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری رییس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش در دیدار با مسئولان و دست اندرکاران نخستین همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که امروز (سه شنبه) در ستاد ارتش برگزار شد، گفت: ارتش معنویت محور، ارتشی با نظم و اقتدار که در بستر معنویت قرار داشته و ضمن رعایت اولویت‌ها، کارآمد، چابک، پاسخگو و هم افزا است. وی افزود: اگر یک نظامی دانش و شاخص‌های قدرت دفاعی را داشته و از لحاظ معنوی، انسانی مومن و متعهد هم باشد در برترین جایگاه قرار داشته و در انجام ماموریت‌های محوله، بهترین عملکرد را خواهد داشت به همین جهت شاخصه اصلی در توان رزم همین بعد معنویت است. معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به برگزاری همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی که با محوریت دعای ۲۷ صحیفه سجادیه برگزار خواهد شد، گفت: امیدواریم این همایش ملی که با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور و با محتوایی مطلوب و اثربخش، برنامه ریزی شده‌ است، برای همه بخش‌های دفاعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بویژه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی نیروهای مسلح، نتایج و دستاوردهای مطلوب و قابل بهره برداری داشته باشد. همچنین در این دیدار، حجت الاسلام حسین صنعت پور امیری، رئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد ارتش ضمن ارائه گزارشی از روند آماده سازی و اجرای همایش ملی تعالی معنوی و فرهنگ دفاعی گفت: تا کنون بیش از ۹۰ مقاله علمی و تخصصی به دبیرخانه این همایش که در تاریخ ۱۸ آذرماه سال جاری به همت اداره عقیدتی سیاسی ستاد آجا و به میزبانی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش برگزار خواهد شد، ارسال شده و قرار است کتابچه‌ای نیز با عنوان شرح دعای ۲۷ صحیفه سجادیه همراه با ویژه نامه همایش در روز برگزاری آن منتشر و توزیع شود.
فارسفارس53 دقیقه قبل
حسن روحانی همچنین به هنگام دریافت استوارنامه «ابراهیم محمد بن محمد الدیلمی» سفیر جدید جمهوری یمن در تهران گفت: در سال‌های اخیر شاهد شهامت، مقاومت و ایستادگی فوق‌العاده مردم یمن بوده‌ایم و شجاعت و بیان صریح مواضع از سوی مقامات انقلاب یمن، بسیار افتخارآمیز است. روحانی درد و رنج مردم مسلمان و مظلوم یمن را یکی از دغدغه‌های ملت ایران در سال‌های اخیر خواند و تصریح کرد: امروز متجاوزان و دشمنان مردم یمن و همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که از راه فشار و جنگ نمی‌توانند به اهداف خود دست پیدا کنند و این به معنای ثمر دادن مقاومت مردم یمن است. رئیس جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از آغاز تجاوز به یمن از لحاظ سیاسی و ارایه کمک‌های انسانی در کنار مردم یمن ایستاده‌ است، افزود: تردیدی وجود ندارد پیروزی نهایی در برابر متجاوزان، از آن مردم مقاوم یمن خواهد بود. سفیر جدید جمهوری یمن با بیان اینکه مردم یمن هرگز مواضع مقتدرانه، شرافتمندانه و ارزشمند دولت و ملت ایران را در حمایت از انقلاب این کشور فراموش نخواهند کرد، گفت: دولت و ملت ایران بهترین یار و همراه مردم یمن بوده و در شرایطی که مردم یمن زیر فشار تحریم و تجاوز قرار داشتند، تنها جمهوری اسلامی ایران از ما حمایت کرد و در کنار مردم یمن بوده و همچنان به این حمایت ادامه می‌دهد. محمد الدیلمی تأکید کرد: ملت یمن همواره در کنار جمهوری اسلامی ایران در مسیر مبارزه با مواضع استکباری قدرت‌های جهانی ایستاده و از مواضع ارزشمند ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه بویژه ابتکار طرح صلح هرمز حمایت می‌کند.
الفالف13 ساعت قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری23 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری23 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واکنش علمای اهل تسنن خراسان شمالی به آشوب‌های اخیر؛ ‌اغتشاشگران از ملت ایران نیستند

تسنیم8 دقیقه قبل

اهل ایمان، جزم‌اندیش نیست/ توسعه باید به اخلاق و عدالت منجر شود

مهر9 دقیقه قبل

حسینی: بازی با ماشین‌سازی برای ما مثل مرگ و زندگی است

میزان‌آنلاین10 دقیقه قبل

پیکر دو تن از شهدای امنیت استان تهران فردا تشییع می‌شود

مهر10 دقیقه قبل

۲۸۹ پروژه محرومیت‌زدایی همزمان با هفته بسیج در مازندران افتتاح می‌شود

تسنیم10 دقیقه قبل

هوشیاری مردم جلوی سوءاستفاده معاندان را گرفت/ مشکل امنیتی نداشتیم

مهر10 دقیقه قبل